Weekend w Dolinie Sanu - co warto zobaczyć?

Weekend w Dolinie Sanu - co warto zobaczyć?

Nasz kraj obfituje w wiele wspaniałych miejsc. Szczególnie teraz jesienią mamy możliwość podziwiania wspaniałych miejsc i krajobrazów - wszystko to w towarzystwie ciszy i spokoju. Miejscem niezwykłym na spacer, na weekend, jak i na urlop będzie bez wątpienia Park Krajobrazowy Dolina Sanu. Nie jest to miejsce zbytnio oblegane i w tym bez wątpienia tkwi jego wyjątkowość.

Dolina Sanu to kolejne z miejsc, które mamy przyjemność zaprezentować w ramach cyklu “Polska jest piękna”. Prezentowane są w nim takie miejsca, które zrobią wrażenie na każdym turyście i to o każdej porze roku. Wybór czasem nie jest prosty, bo wyjątkowość regionów i miejsc w Polsce naprawdę nie zna granic. I wcale nie trzeba zagranicznych podróży. Wszystko, co najpiękniejsze znajdziemy w Polsce i mamy to na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Dolina Sanu jest doskonałym przykładem tego, co piękne i wyjątkowe.


Park Krajobrazowy Doliny Sanu - podstawowe informacje


To jeden z wielu parków krajobrazowych w Polsce, w północnej części Bieszczadów, w województwie podkarpackim. Obszar tego parku obejmuje pasmo Otrytu, dolinę górnego Sanu na odcinku od Beniowej po Jezioro Solińskie oraz północne zbocza głównych pasm Bieszczadów. Mówiąc prościej, stanowi otulinę wspaniałego regionu górskiego, jakim są Bieszczady.


Mając na uwadze to, co najcenniejsze w tym parku, należy podkreślić, że około 80% powierzchni Parku zajmują lasy, głównie reglowa buczyna karpacka. Niemal połowę lasów stanowią drzewostany w wieku 100 lat i starsze. Na terenie Doliny Sanu, znajdziemy również ostoje rzadkich ssaków - żubra, niedźwiedzia i rysia. Żyją tu praktycznie wszystkie krajowe gady, w tym wąż Eskulapa.


Główne atrakcje Parku Krajobrazowego Doliny Sanu


Warto podkreślić, że San stanowi największą rzekę Bieszczadów. W jego dolinie, przed rozpoczęciem II wojny światowej, rozciągały się ludne wsie, zamieszkane głównie przez Rusinów. W późniejszych latach miejsce to stało się ostoją dziko żyjących zwierząt i miejscem idealnym na wypoczynek o każdej porze roku. Bez wątpienia, najpiękniej jest tu w sezonie jesiennym, kiedy to znajdujące się tu drzewa nabierają dodatkowych kolorów, czyniąc to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym.


Wypoczywając w Dolinie Sanu, warto odwiedzić m.in. odcinek pomiędzy Smolnikiem a Zatwarnicą. To nie tylko wspaniała przyroda, ale również zabytki, wśród których na pewno warto jest odwiedzić dawną cerkiew grekokatolicką pw. Świętego Michała Archanioła


Kierując się w dalszym kierunku, możemy podziwiać porośnięte lasami bukowo-jodłowymi pasmo Otrytu. Kawałek dalej możemy również odwiedzić rezerwat przyrody “Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku”. Znajdują się tu liczne stanowiska, na których możemy podziwiać piękno otaczającej nas przyrody. 


Warto również po drodze odwiedzić miejscowość Chmiel, w którym znajduje się m.in. pracownia rzemieślnicza “Rękoczyny”, w której możemy nabyć prawdziwe pamiątki, które są wyrabiane w Bieszczadach, właśnie tu na miejscu. Kawałek dalej znajdziemy również kolejny z punktów widokowych na dolinę Sanu - “Chmielowe kaskady”, z którego możemy podziwiać krajobraz meandrującej rzeki i wystające z wody progi skalne. W Chmielu znajduje się również kolejna z cerkwi, tym razem św. Mikołaja. Ciszę i spokój znajdziemy również w miejscowości Zatwarnica, która będzie kolejnym punktem naszej wędrówki.


Tak naprawdę, niezwykle trudno wskazać atrakcyjne turystycznie miejsca, bo cała Dolina Sanu jest jedną wielką atrakcją, podobnie jak Bieszczady, których grzechem byłoby nie odwiedzić, szczególnie gdy w planach mamy wędrówkę Doliną Sanu.


Jak dojechać do Parku Krajobrazowego Doliny Sanu?


Z dojazdem w to miejsce nie powinno być większego problemu. Park znajduje się pomiędzy popularnymi i znanymi miejscowościami w Bieszczadach. Warto wybrać opcję prywatnego samochodu i roweru, by dotrzeć w to miejsce bez większych komplikacji. Bez własnego środka lokomocji może być niezwykle ciężko. Zarówno ani do Mucznego, ani do Tarnawy nie kursuje żaden autobus. Podróż samochodem jest o wiele prostsza. Możemy dojechać do Bukowca. Najprzyjemniej jednak jest pokonać tę trasę na rowerze. Według regulaminu Bieszczadzkiego Parku Narodowego turystyka rowerowa dozwolona jest jedynie na drogach publicznych, jednakże Dyrekcja Parku dopuszcza również turystykę rowerową na niektórych odcinkach dróg wewnętrznych.


Noclegi w pobliżu Parku Krajobrazowego Doliny Sanu


To jasne, że Bieszczady mają doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Jeśli planujemy urlop w tym regionie i koniecznie chcemy wybrać się do Parku Doliny Sanu, to warto wziąć pod uwagę następujące miejscowości: Muczne, Tarnawa, Bukowiec, Chmiel, Zatwarnica, Smolnik. Znajdziemy tu nocleg w praktycznie każdej kategorii noclegowej.


Sprawdź pozostałe propozycje noclegów w Bieszczadach


Mamy nadzieję, że spacer po Parku Krajobrazowym Doliny Sanu będzie obfitował we wspaniałe, jesienne przeżycia, dzięki bliskiemu kontaktowi z dziką przyrodą. Warto wyruszyć w to miejsce, szczególnie gdy planujemy urlop w Bieszczadach. Dolina Sanu - to musisz zobaczyć!


Następny artykuł Pojezierze Brodnickie....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!