Weekend w Kętrzynie? Te miejsca musisz odwiedzić
Czy podczas mazurskich podróży zdarzało ci się pominąć Kętrzyn? To duży błąd, bo miasto ma sporo do zaoferowania turystom – od zabytków świadczących o bogatej historii, po ciekawe formy rekreacji. Podopowiadamy, jak spędzić czas w Kętrzynie.
Rastembork czyli Kętrzyn
Kętrzyn to miasto położone na Pojezierzu Mrągowskim, którego historia sięga czasów wczesnego średniowiecza. Na jego obecnym terenie istniała bowiem osada Bartów, później zajęli ją Krzyżacy, budując na jej miejscu swoją strażnicę. Z biegiem lat skupiały się wokół niej domy, a osiedle nazywane Rastemborkiem zyskiwało na znaczeniu. W 1357 roku otrzymało prawa miejskie. Co ciekawe, chociaż miasto założyli Krzyżacy, to jego mieszkańcy nie chcieli ich panowania. Przystąpili nawet do Związku Pruskiego, który wypowiedział posłuszeństwo ówczesnym panom tych ziem. Po 1525 roku miasto znalazło się w granicach Prus Książęcych, a po drugiej wojnie światowej polskich. Wtedy też zmieniono nazwę miasta na Kętrzyn – to upamiętnienie Wojciecha Kętrzyńskiego, XIX-wiecznego polskiego działacza na Mazurach.
Szukasz ofert noclegowych w Kętrzynie? Wejdź i zobacz: Noclegi w Kętrzynie
Co warto zobaczyć w Kętrzynie
Kętrzyn to miasto, które może podobać się turystom. Jest klimatyczny, a dzięki temu, że leży trochę na uboczu przyjezdni mogą złapać oddech i odpocząć od tłumu wczasowiczów, jaki snuje się po wcale nie tak dalekim Giżycku. Poza tym Kętrzyn kusi wieloma ciekawymi miejscami, budzącymi zachwyt w zwiedzających je osobach.
Prawdziwą dumą miasta są zabytki pamiętające jego wczesne lata. To zamek krzyżacki, który powstawała już po uzyskaniu przez Kętrzyn praw miejskich. Gotycka warownia została wybudowana na planie kwadratu, miała trzy baszty oraz stojącą w dziedzińcu okrągłą wieżę. Obecnie w gmachu mieści się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, gdzie zgromadzono ciekawą kolekcję sztuki gotyckiej. Mniej więcej z tego samego okresu co zamek pochodzi kościół św. Jerzego. To świątynia o charakterze obronnym, którą Krzyżacy wybudowali w miejscu dawnej strażnicy. Swym wyglądem bardziej przypomina warownię – wszystko przez czworoboczne wieże oraz cele, które znajdują się w przyziemiu wieży zachodniej, w średniowieczu pełniące funkcje karcerów.
Do cennych zabytków zalicza się również budynek dawnej loży wolnomularskiej, kościół św. Katarzyny oraz eklektyczny ratusz, przy którym stoi pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego.
Ciekawym miejscem na turystycznej mapie Kętrzyna jest mieszcząca się blisko centrum stadnina koni. Budynki Kętrzyńskiego Stada Ogierów sąsiadują z miejskim jeziorkiem, więc aby je obejrzeć wcale nie trzeba szykować się na długą wyprawę. Obecnie można tam zobaczyć zarówno konie szlachetnych ras, jak i te zimnokrwiste. To nie jedyne atrakcje dla zwiedzających – oferta dla turystów jest naprawdę ciekawa i obejmuje wycieczki bryczkami do Wilczego Szańca i Świętej Lipki, jazdę wierzchem, pikniki, zwiedzanie zabytków i wiele innych.
Szukając chwili wytchnienia warto udać się nad Jeziorko Miejskie, które jest świetnym miejscem rekreacji. Można wędkować i wypożyczyć sprzęt wodny, akwen otacza również park z ławkami i wygodnymi alejkami. Znalazło się tam też miejsce dla rowerzystów – biegną tamtędy wygodne ścieżki rowerowe, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie w ten sposób wypoczywać w Kętrzynie.
Kętrzyn dla aktywnych
W Kętrzynie można jeździć konno, spacerować albo korzystać ze szlaków rowerowych. Wokół miasta wytyczono kilka dłuższych tras – to 25 kilometrowy Szlak Herbowy, biegnący przez Nową Wieś, Windykajmy, Sławkowo, Górę Herbową, Nakomiady i Wajsznory. Drugim jest Szlak im. Zofii Licharewej, którym można dojechać z Kętrzyna przez Wopławkę i Czerniki do Gierłoży, a dalej do Owczarni, Godzikowa, Zalesia i Nowej Wsi. Trasa liczy około 40 kilometrów.
Gierłoż i Owczarnia to miejscowości, w których znajdują się ciekawe muzea. Dowiedz się o nich więcej, zobacz:
Wilczy Szaniec
Muzeum w Owczarni
fot. PatRomevo (Pixabay.com CC0)
Komentarze