Weekend w Kielcach - co warto zobaczyć?
Niepozorne województwo świętokrzyskie ma do zaoferowania wiele interesujących i magicznych miejsc. Chociaż nie zajmuje czołowych miejsc na liście wakacyjnych kierunków, na pewno warto tu zajrzeć z wielu powodów. Podobnie sytuacja wygląda ze stolicą województwa. Niewielkie, spokojne i stale rozwijające się miasto jest wybierane przede wszystkim przez mieszkańców najbliższych okolicy. Jednak nawet o ich serca musi walczyć z pięknym Sandomierzem. Jednak wizyta tu – nawet krótka czy przejazdem – może okazać się całkiem ciekawym pomysłem. Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć w Kielcach!
Starówka w Kielcach
Zwiedzanie miasta „scyzoryków” najlepiej rozpocząć w jego sercu, czyli na Rynku Głównym zwanym kielecką starówką. Jego początki datuje się na drugą połowę XII wieku, co czyni go jednym z najstarszych rynków w Polsce. Miano Rynku plac ten otrzymał jednak dopiero w połowie XIV wieku, gdy doszło do lokacji Kielc na prawie magdeburskim. Dziś kielecki rynek stanowi centrum miasta i jest świetnym miejscem na spacery oraz chwilę odpoczynku. Zaglądając na plac, zobaczymy piękną zabudowę głównie z XIX i XX wieku. Dobrze się rozglądając, dostrzeżemy także znacznie starsze kamienice, jak chociażby Wójtostwo pochodzące z XVI wieku i pełniące dawniej funkcje przyrynkowego szynku z zajazdem.
Spacerując po rynku, zobaczymy także wkomponowane w chodnik kamienie znaczące miejsce fundamentów pierwszego ratusza. W miejscu tym znajdziemy również barokowy pomnik św. Tekli pochodzący z 1765 roku oraz Ratusz z XIX wieku. Po rewitalizacji placu w 2011 roku postawiono tu pręgierz, pompę oraz stojaki na rowery.
Wizytówka Kielc – Ulica Sienkiewicza
Po krótkim spacerze po rynku, odnalezieniu pręgierza oraz krótkiej przerwie w jednej z klimatycznych kawiarenek możemy wyruszyć dalej. Kielecka starówka znajduje się w ścisłym centrum miasta, a stąd naprawdę niedaleko do prawdziwej wizytówki Kielc oraz miejsca najbardziej tętniącego życiem. Chodzi oczywiście o deptak na ulicy Henryka Sienkiewicza. Jest ona jedną z najbardziej reprezentatywnych ulic w Kielcach. Została wytyczona w latach 20. XIX wieku. Jej główną zaletą jest połączenie zabytkowego charakteru ze współczesnym centrum handlowym. Deptak ma długość 1270 metrów i przejdziemy nim od dworca kolejowego przy placu Niepodległości od placu Stanisława Moniuszki.
Tam też czeka na nas pomnik Henryka Sienkiewicza. Zobaczymy tam figurę naszego pisarza siedzącą pod 9-metrową kolumną. Na ramię ma zarzucony płaszcz, natomiast na kolanach trzyma arkusz, mający symbolizować Nagrodę Nobla, którą otrzymał w 1905 roku za całokształt twórczości. Postać artysty została wykonana z brązu, natomiast kolumna, płyta i cokół z marmuru świętokrzyskiego. Na froncie monumentu możemy przeczytać słowa “Quo Vadis”, będące tytułem jednego z dzieł Sienkiewicza. Jako że twórczość polskiego artysty nie zawsze jest znana zagranicznym turystom, niektórzy z nich byli przekonani, że patrzą właśnie na tajemniczego Quo Vadisa. Dlatego też po kilku miesiącach od odsłonięcia pomnika dodano napis “Henrykowi Sienkiewiczowi kielczanie”. Twórcą pomnika jest profesor Gustaw Zemła, który ma na swoim koncie także pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach.
Na spacer ulicą Sienkiewicza najlepiej udać się chwilę przed zachodem słońca. Najlepiej na początku maja w okolicy urodzin patrona ulicy, wtedy bowiem słońce znajduje się na osi ulicy, oferując niezwykły widok. Jako że ulica położona jest na lekkim wzniesieniu, w czasie spaceru możemy zobaczyć okolice z ładnej i ciekawej perspektywy.
Najciekawsze zabytki w Kielcach
Podczas weekendu w Kielcach koniecznie powinniśmy uwzględnić w planie zwiedzanie najważniejszych zabytków. Zdecydowanie najcenniejszym zabytkiem na terenie miast jest Pałac Biskupów Krakowskich. To absolutny punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Kielc. Piękna barokowa budowla została wzniesiona w latach 1637-44 na Wzgórzu Katedralnym w pobliżu bazyliki. Pełniła ona początkowo funkcje rezydencji biskupów krakowskich, w XIX wieku Stanisław Staszic utworzył w niej Szkołę Górniczą. Następnie pałac ten pełni rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego. Później był także drukarnią, pocztą biura werbunkowego oraz biura przepustek, a także siedzibą lokalnego dziennika i urzędu wojewódzkiego. Na początku lat 70. XX wieku w Pałacu Biskupów Krakowskich zaczęło funkcjonować Muzeum Narodowe.
Pałac Biskupów Krakowskich jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. Zwiedzając jego wnętrze, będziemy mogli zobaczyć elementy oryginalnego wystroju pochodzącymi z XVII i XVIII wieku. W apartamentach gościnnych czeka na nas ekspozycja wyrobów rzemiosła artystycznego z całej Europy, w tym XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie i polskie. W pałacu czeka na nas również Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz Gabinet Numizmatyczny. Na koniec zwiedzania możemy odwiedzić piękny ogród włoski, znajdujący się na tyłach pałacu.
Będąc w okolicy Pałacu Biskupów Krakowskich, warto odwiedzić także jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Kielcach. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest barokową świątynią z elementami stylu romańskiego. Jej początki sięgają drugiej połowy XII wieku. Znajduje się ona w centrum miasta na Wzgórzu Zamkowym i jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Kościół wraz z dzwonnicą oraz wieżami sąsiedniego pałacu góruje nad zabudową miejską, tworząc przyjemny widok. Podczas zwiedzania Kielc warto zobaczyć także XVIII-wieczny Kościół św. Wojciecha, także Kościół Trójcy Świętej wzniesiony w latach 1640-44 z barokowymi i późnobarokowymi ołtarzami.
Co warto zobaczyć w Kielcach? Koniecznie rezerwat przyrody Kadzielnia
Weekend w Kielcach może być bardziej zaskakujący niż można to sobie początkowo wyobrazić. Wystarczy bowiem, niedługi spacer z okolic tętniącej życiem ulicy Sienkiewicza by znaleźć się w miejscu, które wygląda, jakby przeniesiono je wprost z serca Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tym wyjątkowym miejsce w Kielcach jest rezerwat przyrody Kadzielnia. Postał on na terenie kamieniołomu, który funkcjonował od XVII wieku, aż do lat 60. XX. Miejsce to cieszy się niezwykłą popularnością wśród kielczan oraz przybywających w okolice turystów. Na obszarze rezerwatu będziemy mogli zobaczyć między innymi Skałkę Geologów, będącą reliktem dawnej Góry Kadzielnia oraz najwyższym okolicznym wzniesieniem (295 m n.p.m.). Dostrzeżemy tu także wiele skamieniałości, krasy kopalne oraz zjawiska krasowe. Na niewielkiej przestrzeni parku znajduje się aż 25 jaskiń – do najdłuższych z nich należą jaskinia Szczelina (200 m), Prochownia (111 m) oraz Wschodnia (108 m). Na terenie rezerwatu powstał park rekreacyjny z popularnym amfiteatrem. Możemy tu przejść się także nad malownicze Jezioro Szmaragdowe. Rezerwat stanowi świetne miejsce na odpoczynek blisko niezwykłej natury i to zupełnie bez wyjeżdżania z miasta.
Ciekawe atrakcje w Kielcach? Koniecznie wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy!
Wizyta w Kielcach może być świetnym pomysłem na weekendowy wypad dla całej rodziny. Poza zwiedzaniem miasta, podziwianiem zabytków oraz spacerem po niezwykłym rezerwacie przyrody powinniśmy koniecznie odwiedzić Muzeum Zabawek i Zabawy. Wizyta w tym miejscu z całą pewnością zadowoli turystów w każdym wieku. Będzie także stanowiła ciekawe urozmaicenie urlopu. Podczas zwiedzania muzeum będziemy mogli zobaczyć kilka wystaw stałych. W “Mieście zabawek” czeka na nas ekspozycja prezentująca najcenniejsze i najstarsze zabawki znajdujące się w zbiorach muzeum. Wśród nich są między innymi woskowa lalka z XVIII wieku, porcelanowe lale z przełomu wieków znanych europejskich film, a także lalki-miniaturki oraz liczne drewniane mebelki i miedziane naczynia. Podziwianie ekspozycji zatytułowanej “Bohaterowie polskich animacji” będzie sentymentalną podróżą dla znacznie starszych gości muzeum. Zobaczą oni tutaj Bolka i Lolka, Reksia, Plastusia, Pomysłowego Dobromira czy Misia Colargola. Natomiat wystawa “Zatkało kakao?”, przeniesie nas do czasów PRL-u.
Sposób na weekend w Kielcach? Może spacer po parku?
Podczas weekendowego wypadu do Kielc będziemy dużo spacerować. Leniwy wycieczki po mieście są świetnym sposobem, aby odpocząć podczas urlopu. W międzyczasie będziemy mieli szanse odnaleźć kilka ciekawych i urokliwych zakątków. Z całą pewnością powinniśmy jednak odwiedzić Park im. Stanisława Staszica. Kielecki park należy do jednych z najstarszych w Polsce, a odnajdziemy go bez problemu w samym centrum miasta. Głównym elementem parku jest urokliwy staw o powierzchni ponad jednego hektara. Dawniej znajdowała się tu przystań i można było po nim pływać! Dziś możemy obejść go naokoło krętą alejką. Podczas letniego spaceru schowamy się tu w cieniu rozłożystych drzew, zrobimy sobie piknik oraz nakarmimy kaczki.
Weekend w Kielcach – co warto zjeść?
Po całym dniu odkrywania atrakcji i uroków Kielc warto się zatrzymać, odpocząć i dobrze zjeść. Na rynku oraz ulicy Sienkiewicza bez problemu znajdziemy interesujące restauracje serwujące dania z całego świata. Sushi, włoska pizza, kuchnia meksykańska czy bałkańska? Żaden problem. Z łatwością uda nam się znaleźć odpowiedni lokal w przyjemniej okolicy oraz oferujący przystępne ceny. Spędzając weekend w Kielcach, warto jednak rozejrzeć się za lokalem oferującym kuchnię regionalną. Chcąc spróbować lokalnych specjałów, powinniśmy poszukiwać w menu zalewajki, parzybrody lub pasternocka.
Noclegi na weekend w Kielcach
Planując weekend w Kielcach, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem dla siebie noclegu w atrakcyjnej cenie. W mieście przeważają obiekty w kategoriach agroturystyka, kwatery i pokoje oraz domki. Przy odrobienie szczęścia uda nam się znaleźć obiekt, w którym cena za usługę wyniesie zaledwie 25 złotych za noc. Średnia cena za nocleg w mieście wynosi natomiast 158 złotych. Musimy jednak pamiętać, że ceny uzależnione są od lokalizacji oraz oferowanych usług. Poszukując miejsca noclegowego najlepiej szukać w centrum, jest to bowiem najlepsza lokalizacja do osób pragnących zwiedzać miasto.
Weekend w Kielcach – dlaczego warto?
Wizyta w Kielcach jest naprawdę dobrym pomysłem na weekend zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi. Miasto jest spokojne, pozbawione dużego turystycznego zgiełku, a przy okazji oferuje wiele ciekawych miejsc. Kielce mogą stanowić ciekawe urozmaicenie pośród tak często wybieranych miast w okolicy. Stolica województwa świętokrzyskiego stanowi też dobrą bazę wypadową do pobliskich atrakcji. Niedaleko znajdują się piękne Góry Świętokrzyskie z Parkiem Narodowym, nieco dalej czekają ruiny zamku w Chęcinach, zjawiskowa Jaskinia Raj oraz klimatyczne Muzeum Wsi Kieleckiej. Subtelny klimat Kielc sprawdzi się idealnie dla złapania oddechu, urozmaicenia wakacyjnych wojaży oraz wyciszenia w naprawdę fajnej atmosferze.
Komentarze