Weekend w Łowiczu - co warto zobaczyć?

Weekend w Łowiczu - co warto zobaczyć?

Turyści, planując weekendowy wyjazd do klimatycznego miasta, najczęściej wybierają Kazimierz Dolny, Sandomierz, Wrocław, Kraków lub inne większe polskie miasta. Wszystkie one mogą się pochwalić unikatowym klimatem, ciekawą historią oraz interesującymi zabytkami. Myśląc o krótkim wypadzie, warto jednak pamiętać o niewielkich urokliwych miasteczkach położonych na uboczu, które potrafią nieraz miło zaskoczyć. Jednym z takich miejsc zdecydowanie jest Łowicz. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów jak spędzić weekend w mieście i co warto tam zobaczyć?

Łowicz oraz jego okolicą są jednym z ciekawszych zakątków, jakie znajdziemy w województwie łódzkim. To niewielkie i ładne miasto oferuje przyjemny klimat, spokój oraz kilka interesujących propozycji na zagospodarowanie wolnego czasu - zarówno dla par, jak i rodzin podróżujących z dziećmi. Łowicz położony jest jedynie 60 kilometrów od Łodzi, 90 kilometrów od Warszawy oraz w bliskim sąsiedztwie popularnego Nieborowa i Arkadii. Stanowi więc idealne miejsce na weekendową ucieczkę od zgiełku miasta. Unikniemy tu turystycznych tłumów, spędzimy miło czas oraz wypoczniemy. 


Weekend w Łowiczu - od czego zacząć zwiedzanie? 


Decydując się na wizytę w Łowiczu, możemy zacząć zwiedzanie od rynku. Brzmi banalnie, jednak łowicki rynek z całą pewnością jest miejscem wartym uwagi. Dlaczego? Jest to bowiem jeden z nielicznych w Polsce oraz w Europie rynków o nietypowym trójkątnym kształcie. Nowy Rynek w Łowiczu został już w 1405 roku. Niegdyś przed jego środek przepływała rzeka, która mogła być powodem charakterystycznego kształtu miejskiego placu. Wznosił się tu także Ratusz, który uległ zniszczeniu. W miejscu tym będziemy mogli zatrzymać się na chwilę, usiąść na ławeczce oraz popatrzeć na fontannę. Miasto oczywiście posiada także rynek o klasycznym kwadratowym układzie. Zobaczymy tam urokliwe kamieniczki pochodzące z okresu od XVI do XVIII wieku, a także zabytkowy ratusz. 


Co warto zobaczyć w Łowiczu? Najważniejsze zabytki miasta

 

 

  • Ratusz 

 

Spacerując po Starym Rynku, będziemy mogli zobaczyć ratusz będący jedną z ozdób miasta. Budynek został wzniesiony w 1823 roku według projektu Bonifacego Witkowskiego. Obecnie budynek stanowi jedną z atrakcji turystycznej Łowicza oraz uznawany jest za jeden z najciekawszych obiektów architektury klasycystycznej w Polsce.

 

  • Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

 

Kolejnym charakterystycznym zabytkiem Łowicza jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Renesansowo-barokowa budowla jest jedną z najstarszych świątyń znajdujących się w mieście. Historia kościoła sięga już 1100 roku, kiedy to w miejscu tym stał pierwszy drewniany kościół parafialny. W połowie XV wieku rozpoczęła się budowa kolegiaty murowanej, która trwała przez kolejne lata. W międzyczasie wzniesiona została jedna z najpiękniejszych kaplic poświęconych św. Wiktorii. W drugiej połowie XVII doszło do największej przebudowy kolegiaty, podczas której zyskała ona cech barokowe. Łowicka kolegiata często nazywana jest “Wawelem Mazowsza”. Tytuł ten zawdzięcza pełnionej funkcji. W miejscu tym zostali pochowania prymasi Polski. Warto zajrzeć do wnętrza katedry, tam bowiem zobaczymy piękny barkowy wystrój. 

 

  • Kościół Ojców Pijarów

 

Charakterystyczną oraz wartą uwagi świątynią znajdującą się w Łowiczu jest Kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciech, będący siedzibą Ojców zakonnych Pijarów. Piękna barokowa świątynia została wzniesiona w latach 1672-1680. We wnętrzu świątyni będziemy mogli zobaczyć freski przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha - za ich autora uważa się Michała Anioła Palloniego, będącego nadwornym malarzem Jana III Sobieskiego. Znajdziemy tu także liczne ołtarze późnobarokowe w tym ołtarz Matki Boskiej Łaskawej i św. Kalasancjusza z rzeźbami Plerscha.

 

Inne zabytki, które warto zobaczyć w Łowiczu:

 
  • Dawny Kościół Ewangelicki - klasycystyczna budowla wzniesiona w latach 1838-1839, przykuwa spojrzenie charakterystycznym portykiem frontowym, obecnie mieści się w nim galeria sztuki, 

  • Kościół Świętego Ducha - gotycka świątynia wzniesiona na początku XV wieku w stylu gotyckim, jest najstarszym zabytkiem miasta, 

  • Dawny Kościół i Klasztor Dominikanów - barokowy kompleks z połowy XVII wieku, przebudowany na koszary, a następnie na cele szkole z przywróceniem pierwotnych form, 

  • Dawny Kościół i Klasztor Bernardynów - gotycki kompleks z barokowymi zabudowaniami klasztornymi z XVII i XVIII wieku, przebudowany na koszary, a następnie cele szkolne, 

  • Kościół św. Leonarda - świątynia wzniesiona w latach w XVII wieku, przedstawiciel stylu polskiego renesansu. 

 

Weekend w Łowiczu - co robić w wolnym czasie? Oto najciekawsze miejsca w mieście! 

 

  • Muzeum Miejskie 

Jedną z najciekawszych atrakcji znajdujących się w Łowiczu jest muzeum miejskie. Powstanie placówki związane jest bezpośrednią z działalnością Władysława Tarczyńskiego - łowickiego kolekcjonera i społecznika, który w 1905 roku zdecydował się na publiczne udostępnienie zebranych przez siebie zbiorów. Kolekcja stała się podstawą muzeum, które do dziś niezmiennie cieszy się popularnością wśród odwiedzających Łowicz turystów. Zaglądając do środka, będziemy mogli zobaczyć kilka atrakcyjnych wystaw stałych. Jednym z głównych elementów łowickiego muzeum jest kaplica pw. św. Karola Boromeusza, będąca jedynym zachowanym oryginalnym elementem budynku (dawnego seminarium misjonarskiego). Zobaczymy tam meble pochodzące z okresu od XVI do XIX wieku, unikatowe malowidło z XVII wieku oraz trzy pięknie zdobione kraty strzegące wejścia do środka. Dzięki innym wystawą poznamy lepiej dzieje ziemi łowickiej od czasów pierwszego osadnictwa po współczesność. Chronologicznie ułożona ekspozycja zawiera m.in.: narzędzia, ceramikę oraz militaria pozyskane podczas badań archeologicznych. Zobaczymy tu także wystawę poświęconą etnografii księstwa łowickiego oraz Izbę Pamięci Żydów Łowieckich.

 

Okolice Łowicza warte zobaczenie! 

 

Łowicz jest niewielkim miastem, więc nie znajdziemy tu zbyt wielu atrakcji. Jednak wcale nie oznacza to, że nie warto spędzić tu całego weekendu! Dużą zaletą Łowicza jest nie tylko cisza, spokój i przyjemna atmosfera, ale także atrakcyjne miejsce, które znajdziemy na wyciągnięcie ręki! W pobliżu czekają na nas piękne i ciekawe miejsce, które z łatwością urozmaicą nasz weekend w Łowiczu!

 

  • Park Romantyczny w Arkadii 

 

Pierwszym miejscem, do jakiego powinniśmy się udać w okolicy Łowicza, jest zdecydowanie Arkadia. W tej niewielkiej i zacisznej miejscowości położonej około 6 kilometrów od centrum Łowicza znajduje się jeden z najpiękniejszych zakątków nie tylko w regionie, ale w całym kraju oraz jeden z najbardziej romantycznych ogrodów w Polsce! Park Romantyczny w Arkadii został założony pod koniec XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłównę - ówczesną właścicielkę słynnego Pałacu w Nieborowie. Jednym z marzeń księżnej było stworzenie w Arkadii parku równie zachwycającego jak najbardziej okazałe europejskie ogrody. Helena realizacji swojego marzenia doglądała z bliska - to ona przedstawiła koncepcję parku, nadzorowała prace architektów, a także gromadziła dzieła sztuki, które następnie ozdobiły park. Starania przyniosły magiczny efekt. Park w Arkadii jest niesamowicie klimatycznym zakątkiem uwielbianym przede wszystkim przez pary. Udając się na spacer po tym miejscu, będziemy mogli godzinami wędrować po malowniczych ścieżkach wijącymi się między stawami, strumieniami oraz wodospadami. Dodatkowo będziemy mogli odwiedzić sztuczne groty, a także zatrzymać się w świątyni dumania. Wśród najbardziej charakterystycznych elementów parku warto wymienić  Akwedukt, grecki kamienny łuk oraz Świątynię Diany. Połączenie zabytkowych ruin i budynków z zielonymi lub jesiennymi barwami tworzy naprawdę zachwycający widok. 

 


Zobacz także: 9 najlepszych miejsc na długi romantyczny spacer 


  • Pałac w Nieborowie


Naszą wycieczkę do Arkadii warto nieco wydłużyć. Po długim spacerze krętymi alejkami Parku Romantycznego możemy wyruszyć dalej w kierunku południowo-zachodnim (w stronę Skierniewic), po to, by zatrzymać się w Nieborowie. Kolejne urokliwe miasteczko leżące w okolicy ma nam do zaoferowanie piękną atrakcję. Będziemy mogli zobaczyć i zwiedzić piękny zabytkowy barokowy pałac, będący jedną z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. Pochodzący z 1694 roku budynek doczekał się kilku przebudowań oraz zmian wystrojów wnętrz, jednak nadal zachował on wyjątkowy urok i jest jednym z miejsc, które koniecznie powinniśmy uwzględnić w planie zwiedzania okolicy. Obecnie w jego wnętrzu mieści się Muzeum Nieborowa i Arkadii. Zaglądając do środka, będziemy mogli zobaczyć piękne wnętrza pałacowe prezentujące styl ukształtowany od XVII od XX wieku, a także autentyczne wyposażenie. W jego skład wchodzi między innymi kolekcja rzeźb, obrazów, grafik, mebli oraz porcelany. Pałacowe wystawy wzbogacają także pomniejsze zabytki będące częścią kompleksu pałacowego. To między innymi oranżerie, dawny browar, dom oficjalistów, stajnia, pawilon myśliwski oraz wozownia. Na koniec możemy udać się na spacer po malowniczym barokowym ogrodzie urządzanym w stylu francuskim. 


Pałac w Nieborowie warto odwiedzić z jeszcze jednego powodu. Piękna rezydencja pełniła rolę planu zdjęciowego w słynnych produkcjach dla dzieci i młodzieży: “Akademii Pana Kleksa” oraz filmie “Pan Samochodzik i niesamowity dwór”.


Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie

Nieborów, ul. Aleja Lipowa

Zabytki Nieborów 8


Zobacz także: Okolice Warszawy - co warto zobaczyć?


  • Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach


Będąc w Łowiczu warto wyruszyć także na krótką wycieczkę do Maurzyc - szczególnie jeżeli zainteresowały nas wystawy w Muzeum Miejskim lub lubimy klimatyczne skanseny. Urokliwa miejscowość położona jest jedynie 7 kilometrów od Łowicza, a jej główną atrakcją jest Łowicki Park Etnograficzny, będący oddziałem muzeum w Łowiczu. To także jeden z najatrakcyjniejszych skansenów w regionie! Odwiedzając park, będziemy mogli zobaczyć z blisko 40 budynków prezentujących regionalne budownictwo z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczymy tu między innymi chłopskie chaty z pełnym wyposażeniem oraz bogato dekorowanymi wnętrzami, budynki gospodarskie, wiejską szkolę, strażnicę straży pożarnej, wiatrak oraz kuźnię. Zabytki zebrane w parku etnograficznym zostały podzielone na dwie strefy przedstawiające dwa popularne układy przestrzenne charakterystyczne dla dawnej wsi łowickiej. Pierwszy układ to tzw. stara wieś posiadająca centralny plac wioskowy z budynkami ustawionymi na jego brzegach. Był to układ wykorzystywane od połowy XIX wieku. Drugi to tzw. owa wieś, zwana także ulicówką. Budynki w tym układzie były ustawiane wzdłuż ulicy. Był on charakterystyczny w drugiej połowie XX wieku.


W Skansenie Ziemi Łowickiej odbywają się liczne atrakcyjne warsztaty m.in.: z pieczenia chleba, toczenia naczyń czy charakterystycznego dla regionu wycinankarstwa.

 


Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce


  • Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie


Osoby zainteresowane tradycją i historią regionu powinny wpisać do swojego planu wypad do Sromowa. Wizyta w niewielkiej miejscowości oddalonej od Łowicza jedynie o 12 kilometrów będzie świetnym urozmaiceniem weekendu. Czas wolny będziemy mogli spędzić tu w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich. To niewielkiej prywatne muzeum zostało założone w 1972 roku, do dziś nieustannie się rozrasta i stanowi jedną z najciekawszych atrakcji w okolicy. W uroczym zakątku poznamy liczne historie i ciekawostki związane z regionem, rękodzielnictwem ludowym oraz rzeczami codziennego użytku. Jednym z najciekawszych elementów kolekcji państwa Brzozowskich jest wystawa 600 ruchomych drewnianych figurek, które „biorą udział” w wiejskim weselu, procesji Bożego Ciała czy codzienny pracach w gospodarstwie. W muzeum zobaczymy także 30 figur naturalnych rozmiarów odziany w tradycyjne łowickie stroje, a także stare meble, zaprzęgi konne, maszyny rolnicze czy łowieckie skrzynie posagowe. Nasze spojrzenia nieustannie będą przyciągały kolorowe papierowe “pająki” powieszony pod sufitem. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy Łowicza:

 


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Następny artykuł Najciekawsze atrakcje dla...

Komentarze (1)

kocham pana panie wojciech bryk

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!