Weekend w Pszczynie - co warto zobaczyć?

Weekend w Pszczynie - co warto zobaczyć?

Szukacie ciekawego miejsca na weekendowy wyjazd we dwoje lub całą rodziną? Chcecie nieco urozmaicić sobie urlop? Może macie trochę wolnego czasu w weekend i chcielibyście zwiedzić jakieś ciekawe miasto? W takim wypadku zastanówcie się nad wizytą w Pszczynie! Czy to dobry pomysł na weekend? Jakie czekają tam na nas atrakcje i co warto zobaczyć? Na te pytania odpowiadamy w tekście poniżej. Sprawdźcie koniecznie co robić i co zobaczyć podczas weekendu w Pszczynie!

Pszczyna to urokliwe miasto położone w naprawdę malowniczej okolicy, ukryte pośród lasów, nad płynącą powolnie Pszczynką. Miejsce to kusi turystów przede wszystkim wspaniałą architekturą. To właśnie za sprawą wyjątkowych zabytków miasto nazywane jest Perłą Górnego Śląska. Turystów przyciąga tu jednak nie tylko historyczny klimat, ale piękna zielona przyroda oraz przyjemna relaksująca atmosfera. Pszczyna oddalona od śląskich aglomeracji stanowi świetne miejsce dla osób, które chcą wyrwać się z miejskiego zgiełku, a przy okazji wypełnić czas wolny odkrywaniem intrygujących atrakcji. Świetnie powinni poczuć się tu zarówno miłośnicy historii, jak i pasjonaci aktywnego wypoczynku na łonie natury! 


Weekend w Pszczynie. Od czego zacząć zwiedzanie? 

 

Zwiedzanie każdego urokliwego miast zawsze najlepiej rozpocząć w jego sercu, czyli na Rynku Głównym! Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Pszczyny. Pszczyńska Starówka będzie idealnym miejscem startowym, pozwoli nam także poczuć od razu historyczny klimat miasta. Spacerując po rynku, będziemy mogli dostrzec zachowany tradycyjny średniowieczny układ urbanistyczny. Centrum Starówki stanowi rozległy Rynek będący jednym z największych i najpiękniejszych w południowej Polsce. Otaczają go starannie odnowione kamieniczki pochodzące z XVIII i XIX wieku. Zwiedzając rynek, zobaczymy neorenesansowy Ratusz, przylegający do niego kościół ewangelicki oraz budynek “Warty” wraz z Bramą Wybrańców. Zabytkowa brama jest jednym z najstarszych zabytków miasta oraz najstarszym budynkiem wchodzącym w skład zespołu pałacowego zachowanym w niezmienionym kształcie. Została ona wzniesiona w 1687 roku w stylu późnego renesansu. Zabytek ten swoją nazwę wziął od faktu, że w miejscu tym książę wybierał strażników strzegących bezpieczeństwa zamku oraz miasta.


Co warto zobaczyć w Pszczynie? Największy skarb miasta! 


Decydując się na wizytę w Pszczynie, na samym szczycie naszego planu zwiedzania powinna znaleźć się największa atrakcja miasta. Chodzi tu oczywiście o piękny i zachwycający Zamek! Jest to jeden z najpiękniejszych zamków Górneggo Śląska, a także jeden z najcenniejszych obiektów swojego typu nie tylko na terenie Polski, ale całej Europy. Neobarokowy zamek w Pszczynie stanowi jeden z nielicznych przykładów europejskiej rezydencji, która w nienaruszonym stanie przetrwała wojnę. Początki zamku sięgają połowy XV wieku, kiedy to bratanica króla Władysława Jagiełły wzniosła budowlę w stylu gotyckim. Na przestrzeni kolejnych lat pałac zmieniał swych właścicieli, a wraz z nimi zmieniał się także jego styl. Mury pałacu zamieszkiwali między innymi książęta piastowscy, Przemyślidzi z Opawy, a także książęta cieszyńscy. 

 


Pałac warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na znajdujące się w jego wnętrzu Muzeum Zamkowe. Podczas zwiedzania będziemy mogli zobaczyć ekspozycje przedstawiającą unikalny typ rezydencji magnackiej z autentycznym wyposażeniem. Spacerując po salach i korytarzach zamku, zobaczymy między innymi zbrojownię z ekspozycją europejskiego i orientalnego uzbrojenia pochodzącego z okresu od XVI po początek XX wieku. Wśród eksponatów zobaczymy między innymi broń zaczepną, ochronną, myśliwską, sportową oraz pojedynkową. Ciekawymi miejscem jest również Gabinet Miniatur, gdzie znajduje się kolekcja dwustu miniatur, płaskorzeźb oraz sylwetek. Natomiast w Gabinecie Portretów znajdziemy liczne dzieła przedstawiające arystokratów mieszkających niegdyś w zamku. 


Po wizycie w muzeum koniecznie powinniśmy udać się na spacer zabytkowym Parkiem Pałacowym. Rozpościera się on na obszarze około 48 hektarów, a jego powstanie związane jest z barokową przebudową rezydencji. Znajdujący się tu ogród zamkowym został przekształcony w park krajobrazowy w stylu angielskim. Spacerując po jego terenie, będziemy mogli trafić na ciekawe zabudowania oraz malowniczy staw, po którym często pływają kaczki. Park Zamkowy jest częścią Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Ten liczy sobie 156 hektarów powierzchni i składa się z trzech różniących się od siebie części. Poza wspominanym Parkiem Zamkowym możemy udać się do Parku Dworcowego oraz tzw. Dzikiej Promenady (zwanej także Zwierzyńcem).


Zobacz także: Najpiękniejsze zamki i pałace Górnego Śląska


Co jeszcze warto zobaczyć w Pszczynie? Koniecznie Skansen Wsi Pszczyńskiej


Miłośnicy historii, którzy zawitają do Pszczyny, poza pięknym zamkiem koniecznie powinni odwiedzić miejscowy skansen. Zagroda Wsi Pszczyńskiej znajduje się w samym centrum miasta, na terenie Parku Dworcowego. Na powierzchni blisko dwóch hektarów zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Wśród najciekawszych obiektów, jakie zobaczymy w parku etnograficznym, należy wymienić spichlerz dworski z Czechowic, pochodzący z 1784 roku i będący najstarszym zabytkiem w skansenie. Wartymi uwagi budowlami są także XVIII-wieczna stodoła ośmioboczna z Kryr, chałupa z Grzawy pochodząca z 1831 roku, kuźnia z Goczałkowic z XIX wieku oraz młyn wodny z Bojszów. We wnętrzach poszczególnych zabytków będziemy mogli zobaczyć autentycznie wyposażenie w tym naczynia, meble, maszyny oraz stroje ludowe. 


Pszczyński Park Etnograficzny jest jednym z najcenniejszych obiektów wchodzących w skład Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. 


Zobacz także: Śląski Szlak Architektury Drewnianej 


Najciekawsze atrakcje w Pszczynie – interesujące Muzeum Prasy Śląskiej


W jaki sposób najlepiej spędzić czas wolny w Pszczynie? Sposób jest naprawdę wiele. Jeżeli spodoba nam się wizyta w Parku Etnograficznym, możemy kontynuować odkrywanie lokalnej przeszłości i odwiedzić kolejne muzeum. W takim przypadku  warto zajrzyjrzeć do Muzeum Prasy Śląskiej. W tym interesującym miejscu będziemy mogli zobaczyć między innymi maszyn drukarskie, urządzenia introligatorskie i dawną prasę. Zwiedzając muzeum, zajrzymy także do zrekonstruowanego gabinetu Wojciecha Korfantego – twórcy popularnych śląskich gazet. W muzuem znajdziemy także oryginalne sprzęty, zdjęcia oraz egzemplarze gazet. Poza zapoznaniem się z interesującą ekspozycją, poświęconą technice drukarskiej, będziemy mogli także samemu wydrukować gazetę przy użyciu dawnych maszyn drukarskich. Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie stanowi cześć Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

 

Zobacz także: Co zobaczyć na Szlaku Zabytków Techniki


Atrakcje dla dzieci w Pszczynie – Pokazowa Zagroda Żubrów


Jeżeli do Pszczyny przyjechaliśmy wraz z naszymi pociechami, nie powinniśmy się przejmować. W mieście znajdziemy atrakcję, która z pewnością ich oczaruje. Najmłodsi turyści – a szczególnie ci kochający zwirzęta – będą zachwyceni wizytą w Pokazowej Zagrodzie Żubrów. Natkniemy się na nią, spacerują po Zabytkowym Parku Pszczyńskim, zaledwie kilkaset metrów od Rynku i Pałacu. Na miejscu będziemy mogli zobaczyć króla polskiej puszczy, czyli majestatycznego żubra. Dodatkowo w zagrodzie przyjrzymy się z bliska także innymi mieszkańcom lasów. Spotkamy tu między innymi sarny, daniele, muflony, pawie oraz ptactwo wodne. Kolejną atrakcją są ekspozycje przedstawiające polską faunę oraz film 3D poświęcony żubrom. Wizytę w zagrodzie będzie niezwykłym przeżyciem szczególnie dla najmłodszych gości.


Co robić w Pszczynie w czasie wolnym? Postawić na aktywny wypoczynek 


Weekend w Pszczynie nie musi się ograniczać jedynie do zwiedzania zabytków i muzeów oraz spacerowania po zabytkowym parku. Czas wolny w mieście oraz jego okolicach można wykorzystać na dobrą zabawę i naprawdę aktywny wypoczynek. Co takiego możemy robić w Pszczynie oraz w pobliżu? Między innymi zdecydować się na rekreację nad jeziorem. W tym celu możemy udać się do niedalekiej wioski Łąka, gdzie znajduje się malowniczo położony zbiornik. Osoby poszukujące odrobiny relaksu znajdą tu dla siebie strzeżone kąpielisko, boiska do siatkówki plażowej oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego – dzięki czemu będziemy mogli wypłynąć na zbiornik w kajaku, łódce czy na rowerku wodnym i cieszyć się w ten sposób ciszą i spokojem. Nad zalewem możemy także bez problemu urządzić grilla w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu. 


Jak jeszcze możemy spędzić aktywnie czas w okolicach Pszczyny? Możemy wsiąść na rower i wyruszyć m.in. na trasę biegnącą wokół Jeziora Goczałkowickiego. Mieszana trasa zabierze nas w podróż przez las, a także kilka okolicznych miejscowości, w których zobaczymy interesujące zabytki. Co jednak najważniejsze – wycieczkę umili nam widok pięknego zbiornika otoczonego przez lasy stanowiące fragment dawnej Puszczy Pszczyńskiej.


Jeżeli podczas pobytu w Pszczynie nadal będziemy potrzebowali jeszcze trochę kontaktu z zielenią, możemy odwiedzić ogrody Kapias. Znajdują się one zaledwie 6 kilometrów od Pszczyny w pobliskim uzdrowisku Gocząłkowicach-Zdroju. To piękne ogrody pokazowe stanowiące świetne miejsce na długi, relaksujący spacer. Podczas wędrówek będziemy mogli zobaczyć tu między innymi ogród skandynawski, angielski, romantyczny, zachodzącego słońca, zaułek śródziemnomorski, a także tajemniczy ogród, cieniste wzgórze, ogród wiejski i ogród ciszy. Uroku temu miejsca dodają stawy, zielony labirynt, niewielka plaża oraz liczne mostki i punkty widokowe. Podczas gdy dorośli będą mogli cieszyć się wyjątkową atmosferą tego kolorowego miejsca, młodsi spędzą miło czas na ciekawie zaaranżowanym placu zabaw. 


Ogrody Kapias

Ogrody Kapias

Goczałkowice-​Zdrój, ul. św. Anny

Ogrody botaniczne Goczałkowice-​Zdrój 8


Pszczyna – najciekawsze miejsca w okolicy


Jeżeli do Pszczyny przyjechaliśmy na dłużej albo zostało nam jeszcze trochę wolnego czasu do zagospodarowania, możemy odwiedzić kilka ciekawych miejsc znajdujących się w okolicy. Jednym z ciekawszych atrakcji, jakie znajdziemy niedaleko Pszczyny, jest Zameczek Myśliwski. Piękny zabytkowy znajduje się w malowniczo położonej wsi Kobiór pomiędzy Pszczyną a Tychami. Został on wzniesiony w 1868 roku i zachował swoją pierwotną formę. Pierwszy pałac powstał już w 1861 roku w stylu neogotyckim z wyraźnymi wpływami niemieckimi. Spłonął on jednak 6 lat później. Ze względu na swój piękny wygląd oraz niezwykły klimat został natychmiast i zachwyca turystów, aż do dziś. Udając się w to miejsce (najlepszym rozwiązaniem będzie przejażdżka rowerem), będziemy mogli odetchnąć od miejskiego zgiełku w pięknej zielonej okolicy. Przy okazji nacieszmy oczy widokiem naprawdę pięknego zameczku. 


Zobacz także: Najpiękniejsze zamki i pałace Górnego Śląska


Co warto zwiedzić w Pszczynie i okolicach? Fragment Szlaku Architektury Drewnianej


Bardzo prawdopodobne, że podczas wakacyjnego weekendu w Pszczynie oczaruje nas Muzeum Wsi Pszczyńskiej. W takim przypadku warto rozważyć poszukiwanie innych wyjątkowych zabytków w okolicy. Tak się składa, że Pszczyna znajduje się na trasie jednego z fragmentów Śląskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Pętla pszczyńska liczy niewiele ponad 130 kilometrów i pozowli nam dotrzeć do najcenniejszych zabytków znajdujących się w okolicy. Co będziemy mogli zobaczyć w czasie nasze wyprawy? Między innymi Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła wybudowany w latach 1775-82 z zachowanym oryginalnym wyposażeniem. W Ćwiklicach znajdziemy Kościół św. Marcina z 1466 roku, będący jedną z najstarszych budowli sakralnych w regionie. Jego wnętrze zdobią elementy pochodzące głównie z połowy XVIII wieku. Znajdziemy tu późnobarokowe ołtarze, rzeźby świętych oraz piękne malowidła. Cennym zabytkiem jest gotycki tryptyk z XV wieku. Natomiast w miejscowości Stara Wieś znajduje się Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego pochodzący z 1522 roku. W miasteczku znajdziemy także kilka drewnianych domów z XIX wieki oraz starą szkołę z 1787 roku.

 

Zobacz także: Śląski Szlak Architektury Drewnianej


Następny artykuł 7 zamków, w których...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!