Weekend w Puszczy Kampinoskiej. Idealna opcja na jesienny urlop
Ostatnie letnie promienie słońca niejako zachęcają nas do odkrywania wyjątkowych miejsc. Dotyczy to również sezonu jesiennego, kiedy to w dużej mierze zmieniają się kierunki naszego podróżowania. Chętniej wybieramy góry, polskie miasta, czy takie miejsca, w których miło spędzimy czas z rodziną, w bliskości przyrody wypełnionej kolorami. Do takie kategorii na pewno można zaliczyć Puszcznę Kampinoską. Dlaczego to dobry kierunek na jesienny urlop?
Wraz z końcem lata i nadejściem jesieni, wielu z nas odczuwa pewnego rodzaju niedosyt, związany z tym, że chcielibyśmy jeszcze gdzieś pojechać i coś zobaczyć, szczególnie, gdy mamy do czynienia z piękną aurą za oknem. Pomimo tego, że dni stają się coraz krótsze, a i temperatury niższe, to chętnie wybieramy się w góry, nad morzem, do polskich miast, czy kompleksów leśnych, w tym parków narodowych. Mając na uwadze ten ostatni kierunek, warto podkreślić, że doskonałą propozycją na jesienny weekendowy urlop może okazać się Puszcza Kampinoska.
Dlaczego? Decydujący powód ma tu przede wszystkim lokalizacja - Kampinoski Park Narodowy znajduje się nieopodal Warszawy, dzięki czemu dojazd z każdej części Polski nie powinien stanowić tu dla nikogo problemu. Drugim ważnym argumentem jest możliwość skorzystania z licznych aktywności, dzięki czemu nasz wolny czas powinien być maksymalnie wypełniony. I po trzecie, chyba najważniejsze, miejsce to jest atrakcyjne pod każdym względem - wspaniała przyroda w jesiennych barwach, liczne atrakcje, zabytki, no i możliwość wypoczynku w ciszy i spokoju. Czy trzeba Was jeszcze bardziej przekonywać?
Zobacz: Puszcze w Polsce. TOP 5 miejsc na wypoczynek
Puszcza Kampinoska - najważniejsze informacje
Puszcza Kampinoska jest niezwykłym kompleksem leśnym, znajdującym się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, w centralnej części kraju. Warto podkreślić, że to miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem o każdej porze roku. Również jesienią, kiedy tu możemy spotkać rodziny z dziećmi, rowerzystów, czy miłośników fotografowania.
fot. Daark / pixabay.com, CC0
To, co wyróżnia Puszczę Kampinoską to przede wszystkim wspaniała przyroda. Dominują rosnące na piaszczystych wydmach - bory sosnowe. Niektóre drzewa mają ponad 200 lat i są bardzo wysokie (sięgają nawet do 28 m wysokości). Większość drzewostanów ma jednak charakter mało naturalny, pochodzą bowiem z monokulturowego zalesiania. Lasy liściaste (w postaci olsów i łęgów) rosną obecnie głównie na bagnach, podczas gdy w naturalnej puszczy powinny pokrywać około dwie trzecie powierzchni. Monokultury sosnowe są jednak stopniowo zastępowane lasem mieszanym. Przebieg tego naturalnego procesu jest szczególnie widoczny w obszarach ochrony ścisłej.
W Puszczy Kampinoskiej rośnie wiele rzadkich gatunków roślin, których nasiona znalazły się tu przypadkowo: przyniesione przez wodę lub ptaki. Nie byłoby puszczy, gdyby nie zwierzęta. Swego rodzaju symbolem jest łoś. Jednak możemy tu również spotkać bobra, rysia, wilka i inne ssaki. Z ptaków występują: bocian czarny, bielik, żuraw, czapla siwa, derkacz, bąk i wiele innych. Obfita jest fauna płazów i gadów.
Co warto zobaczyć w Puszczy Kampinoskiej jesienią?
Jeżeli planujesz jesienny weekend w Puszczy Kampinoskiej, to wiedz, że to właśnie miejsce oferuje szereg atrakcji i możliwości, z których z powodzeniem możesz korzystać. Pozwolą one miło spędzić czas, podziwiać przyrodę w jesiennej odsłonie i przede wszystkim przebywać w miejscu wypełnionym niezwykłym klimatem. Gdzie warto się wybrać i co zobaczyć?
-
Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej
Jeśli planujesz zobaczyć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze w tym miejscu, to warto wybrać się na spacer Głównym Szlakiem Puszczy Kampinoskiej. Warto podkreślić, że jego długość wynosi ponad 50 km, dlatego też dobrze będzie podzielić wędrówkę na kilka dni.
Trasa obfituje w wiele niezwykłych miejsc. Znajdziemy tu m.in. charakterystyczne typy krajobrazu Puszczy, z wyjątkowo efektownymi odcinkami na pograniczu wydm i bagien. Bardzo dużo lasu z fragmentami starodrzewu, zwłaszcza w dwóch największych obszarach ochrony ścisłej: "Sieraków" i "Krzywa Góra". Oprócz tego, warto zobaczyć: wczesnośredniowieczne grodzisko "Zamczysko" i kilkusetletni Dąb Profesora Kobendzy, słynną Sosnę Powstańców 1863 r., pamiątki z okresu II wojny światowej: cmentarz-mauzoleum Palmiry i cmentarz partyzancki w Wierszach. W Brochowie obronny kościół renesansowy z XVI w., a w Tułowicach szlachecki dwór klasycystyczny z ok. 1800 r.
Na przebycie całego szlaku potrzeba, co najmniej dwóch dni. Przenocować można we własnym namiocie na polu biwakowym w Roztoce albo w całorocznym schronisku młodzieżowym PTSM we wsi Łubiec. Szlak zachwyca kolorami jesienną porą.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Roztoce
-
A może na rower?
Spora część osób Puszczy Kampinoskiej wybiera ten region na weekend, z jednego głównego powodu. Chcą tu pojeździć na rowerze. A możliwości jest tu naprawdę sporo. Podobnie, jak w przypadku głównego szlaku pieszego, na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego mamy wytyczony również główny szlak rowerowy.
Prowadzi on przez istniejącą sieć szlaków pieszych, dróg leśnych, polnych oraz wiejskich. Przebieg szlaku jest efektem kompromisu między wymogami ochrony przyrody i możliwościami technicznymi istniejącej infrastruktury z jednej strony, a oczekiwaniami turystów - rowerzystów z drugiej. Trasa ma na celu w możliwie największym stopniu urozmaicić naszą jazdę: odcinki leśne przeplatają się z drogami polnymi i asfaltowymi o małym ruchu samochodowym.
fot. kasiaplanbfotostudio / pixabay.com, CC0
Całość trasy jest przejezdna cały rok, okresowo jednak mogą pojawić się na niektórych odcinkach trudności w postaci kałuży, luźnego piasku bądź śniegu. Dla rasowych cyklistów mogą być one dodatkowa atrakcją.
Główny szlak (zielony) biegnie dookoła Puszczy Kampinoskiej, przeważnie na obszarze Parku, w pozostałej części w otulinie, tworząc pętlę o długości 145 km. Kilka szlaków łącznikowych (kolor żółty) pozwala na dojazd rowerem koleją lub samochodem do oddalonego punktu startowego. Dzięki nim można też skrócić trasę wycieczki. Jeżeli mamy w planach przejechać całą trasę, to z powodzeniem można sobie ją podzielić tak, jak ma to miejsce w przypadku spacerów.
Sprawdź również: Jesienna wyprawa rowerowa. Gdzie warto się wybrać?
-
Jesienny spacer z dziećmi po Puszczy Kampinoskiej
Jeżeli planujesz wybrać się na jesienny weekend do Puszczy Kampinoskiej ze swoimi dziećmi, to wiedz, że obszar ten oferuje również kilka naprawdę trafionych propozycji.
Oczywiście, najczęściej w takim przypadku nie możesz sobie pozwolić na długie i wyczerpujące wędrówki. W takim przypadku doskonale sprawdzą się tu ścieżki dydaktyczne, dostępne na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Świetną propozycją może okazać się trasa, prowadząca z miejscowości Izabelin do Leśnego Ogródka Botanicznego w Laskach. Jej długość to zaledwie 3 kilometry, a spacer można rozpocząć spod siedziby dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. To właśnie w tym ogródku na niewielkim obszarze zgromadzone zostały reprezentacyjne gatunki drzew i krzewów rodzimego pochodzenia.
Nie od dziś wiadomo, że z jesienną aurą bywa naprawdę różnie. Sprawdź: Tu nie zmokniesz! Popularne polskie atrakcje, które warto odwiedzić jesienią
fot. witold.tch / zdjecia.nocowanie.pl
Jeżeli chcecie wspólnie oddać się niezwykłej przygodzie podczas jesiennego wyjazdu w Puszczy Kampinoskiej, to warto zdecydować się na wycieczkę pociągiem retro, która organizowana jest od muzeum do października przez Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Podróż rozpoczynamy od zwiedzania skansenu, w którym zaczerpniemy wiele informacji o kolei. Sama przejażdżka natomiast odbywa się z Sochaczewa w kierunku Wilcza Tułowksiego. Trasa liczy 18 kilometrów i przez połowę drogi wiedzie przez miasto, a kolejne 9 kilometrów to już piękne krajobrazy pól i lasów.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów dla rodzin z dziećmi na Mazowszu
Mamy nadzieję, że niezwykły obszar Puszczy Kampinoskiej zachęci Was do zaplanowania podróży w najbliższych miesiącach. To naprawdę wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić jesienią!
Komentarze