Weekend w Sanoku - co warto zobaczyć?
Czy wypad do Sanoka to dobry pomysł na weekend? Co ciekawego możemy zobaczyć w mieście, jak spędzić czas wolny i które atrakcje koniecznie zobaczyć? Jak zaplanować wyjazd? I co istotne: kto będzie się najlepiej bawił podczas takiego urlopu? Na te odpowiedzi staramy się odpowiedzieć poniżej! Oto propozycje na to co robić i co zobaczyć podczas weekendu w Sanoku!
Sanok, oficjalnie zwany także Królewskim Wolnym Miastem Sanok, to piękne historyczne miasto położone w klimatycznym województwie podkarpackim. Położone jest malowniczo w dolinie Sanu, w Kotlinie Sanockiej, u podnóża Gór Słonnych oraz Pogórza Bukowskiego. Atrakcyjne położenie to jednak nie wszystko! Sanok oferuje także przyjemny historyczny klimat - miasto bowiem ma średniowieczny rodowód, co zauważymy między innymi, spacerując po odrestaurowanej Starówce. Czeka tu na nas kilka niepowtarzalnych zabytków i atrakcji, natomiast miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu także znajdą coś dla siebie! Dzięki swojemu położeniu Sanok stanowi także świetną bazę wypadową nad okoliczne Jezioro Solińskie oraz w Bieszczady. Dzięki temu jest on naprawdę atrakcyjnym zakątkiem, który warto odwiedzić na dłużej!
Atrakcyjny weekend w Sanoku - od czego warto rozpocząć zwiedzanie?
Decydując się na weekend w Sanoku, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się na spacer po sanockim starym mieście oraz rynku. Będziemy mogli zobaczyć tam pięknie odnowione urokliwe kamieniczki - pochodzące przede wszystkim z XVIII i XIX wieku - oraz stare szyldy sklepowe tworzące charakterystyczny przedwojenny klimat. W miejscu tym znajdziemy także kilka ciekawych obiektów, takich jak Stary Ratusz. Został on wybudowany w XVIII wieki i stanowi najpiękniejszy element rynku. W jego centralnej części dostrzeżemy zegar wykonany w Pradze, na szczecie lewego skrzydła znajduje się herb miasta, natomiast w prawym godło Polski z lat 30. XX wieku. Obecny budynek powstał na pozostałościach dwóch poprzednich ratuszy, które spłonęły. Będąc na rynku w Sanoku, będziemy mogli zobaczyć także Małą Synagogę oraz pomnik upamiętniający Zdzisława Beksińskiego - słynnego artystę malarza pochodzącego z Sanoka. Na rynku znajduje się także neoromański kościół i zespół klasztorny.
Zobacz także: Najpiękniejsze rynki w Polsce
Weekend w Sanoku - najważniejsze atrakcje. Tam po prostu musisz zajrzeć!
-
Zamek Królewski i Muzeum Historyczne w Sanoku
Zamek Królewski i Muzeum Historyczne w Sanoku
Jedną z największych atrakcji w Sanoku jest Zamek Królewski, będący jednym z najważniejszych oraz najcenniejszym zabytków miasta. Pierwotnie został on wzniesiony w stylu gotycki, natomiast po gruntownej przebudowie w XVI wieku zaczął reprezentować styl renesansowy. Zabytek przyciąga turystów przede wszystkim za sprawą mieszczącego się w jego wnętrzu Muzeum Historycznego, posiadającego naprawdę niezwykłą kolekcję eksponatów. Zwiedzając zamek, będziemy mogli zobaczyć jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w naszym kraju. Czeka tu na nas ponad 1200 eksponatów pochodzących z okresu od XII do XIX wieku, a wśród nich przede wszystkim piękne ikony oraz liczne przedmioty liturgiczne. Wszystkie dzieła ułożone są w porządku chronologicznym, dzięki czemu będziemy mogli dostrzec zmiany, jakie na przestrzeni lat zachodziły w sztuce cerkiewnej. Kolejna wystawa sanockiego muzeum przedstawia przykłady sztuki sakralnej z czasów od XV do XIX wieku. W jej skład wchodzą przede wszystkim eksponaty pochodzące z danych kościołów i kapliczek z diecezji przemyskiej. Najstarszym zabytkiem w kolekcji jest pochodząca z drugiej połowy XV wieku kamienna chrzcielnica z nieistniejącego gotyckiego kościoła. Warto zobaczyć tu także ekspresyjny krucyfiks, polichromowaną rzeźbę Marki Boskiej Samotrzeć oraz imponujące obrazy barokowe i rokokowe. W muzeum znajdziemy także imponującą kolekcję malarstwa portretowego. Interesującym miejscem jest także zbrojownia oraz schron obserwacyjny, w którym znajdziemy wystawę zawierającą uzbrojenie od czasów wczesnego średniowiecza po czasy II wojny światowej. Najciekawszym elementem ekspozycji jest oryginalny schron wybudowany w 1940 roku!
Główną atrakcją Muzeum Historycznego w Sanoku jest imponująca Galeria Zdzisława Beksińskiego - największa na świecie ekspozycja prezentującą bogatą i różnorodną twórczość jednego z najbardziej intrygujących i charakterystycznych współczesnych artystów! Będziemy mogli zobaczyć tu ponad 600 eksponatów, a wśród nich wczesne prace autora, unikatowe obrazy malowane na szkle, interesujące realizacje rzeźbiarskie oraz najważniejsze dzieła artysty. Czeka tu na nas także w pełni odtworzony gabinet Beksińskiego oraz ostatni obraz stworzony w dniu jego śmierci. Uzupełnieniem ekspozycji są pokazy multimedialne przybliżające sylwetkę twórcy oraz rozbrzmiewające z głośników utwory jego ulubionych kompozytorów.
Atrakcyjne noclegi w Sanoku:
Zobacz także: Najciekawsze muzea na Podkarpaciu
-
Skansen Budownictwa Ludowego
Skansen Budownictwa Ludowego
Kolejnym punktem obowiązkowym na mapie Sanoka jest tutejszy park etnograficzny. Skansen Budownictwa Ludowego jest jednym z największych w Polsce oraz na świecie obiektem tego typu, a także zdecydowanie jednym z najpiękniejszych! Przestrzeń o powierzchni około 38 hektarów jest podzielona na siedem stref. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli dostrzec różnice i podobieństwa w budownictwie poszczególnych regionów. Pięć stref poświęconych jest poszczególnym grupom etnograficznym zamieszkującym tereny Karpat Wschodnich i Zachodnich. Będziemy mogli zobaczyć tu obiekty reprezentujące budownictwo Bojków i Łemków, Pogórzan Wschodnich i Zachodnich oraz Dolinian. Dwie ostatnie strefy zajmuje Miasteczko Galicyjskie oraz Sektor Naftowy!
Pośród najważniejszych obiektów znajdujących się na terenie sanockiego skansenu warto wymienić między innymi drewniany kościół pw. św. Mikołaja Cudotwórcy pochodzący z 1667 roku, greckokatolicką cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy z 1731 roku oraz cerkiew z miejscowości Ropek pochodzącą z 1801 roku. Warto przyjrzeć się klimatycznemu dworkowi z 1861 roku oraz przespacerować się po niezwykle klimatycznym Rynku Galicyjskim!
Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce
-
Kościół i klasztor oo. Franciszkanów
Kościół i klasztor oo. Franciszkanów
Kolejnym interesujących zabytkiem wartym uwagi jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego znajdujący się przy Rynku. Barokowa świątynia została wzniesiona w XVII wieku i jest jednym z najpiękniejszych zabytków znajdujących się w mieście! Cieszy się on dużą popularnością wśród turystów za sprawą znajdującego się w nim obrazu Matki Boskiej Pocieszania uznawanego za święty. Powstanie kościoła oraz klasztoru w Sanoku było związane z przybyciem do miasta franciszkanów w XIV wieku. Wznieśli oni wtedy klasztor oraz drewnianą świątynię pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Przez kolejne stulecia kościół był jednak niszczony przez kolejne groźne pożary. Dlatego też w 1606 roku zdecydowano się na wybudowanie murowanego kościoła. Oba budynki przez lata (aż do 1895 roku) były rozbudowywane. Otrzymały one piętra i wieżyczki, dobudowany stropy i dach, które niszczyły pożary. W kościele będziemy mogli zobaczyć pięknie zdobione wnętrza, na które składają się trójprzęsłowa nawa, arkady oddzielające kaplicę od nawy oraz piękne sklepienia. Na szczególną uwagę zasługują polichromie oraz obrazy, dwa ołtarze boczne, a także cenne organy z ozdobnym prosteptkem organowym pochodzące najpewniej z 1888 roku.
-
Cerkiew Świętej Trójcy
Cerkiew Świętej Trójcy
Zwiedzając Sanok, powinniśmy w naszym planie uwzględnić także wizytę w Cerkwi katedralnej pw. Świętej Trójcy. Murowana budowla w stylu klasycystycznym znajduje się niedaleko zamku oraz ruin murów miejskich - dlatego też łatwo będzie włączyć zwiedzanie do naszego spaceru po mieście! Świątynia została wzniesiona w XVIII wieku jako cerkiew grecko-katolicka, a obecnie pełni funkcję cerkwi prawosławnej. Chociaż na zewnątrz wygląda niepozornie, warto zajrzeć do środka tam będziemy mogli zobaczyć między ikonostas z XVII-wieczną ikoną Matki Boskiej oraz dwa charakterystyczne barokowe ołtarze boczne symbolizujące cerkwie znajdujące się dawniej w Sanoku.
-
Ławeczka Dobrego Wojaka Szwejka
Ławeczka Dobrego Wojaka Szwejka
Będąc w Sanoku koniecznie powinniśmy udać się na spacer głównym deptakiem miasta - ul. 3 maja - odpoczać chwilę na ławeczce oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Dobrym Wojakiem Szwejkiem. Pamiątkowa ławeczka jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych. Zasiada na niej naturalnych rozmiarów figura z brązu przedstawiające literackiego bohatera trzymającego fajkę. Została ona odsłonięta 6 czerwca 2003 roku, jako pierwsze w Polsce oraz piąta na świecie! Obecnie stanowi ona fragment szlaku turystycznego “Śladami dobrego wojaka Szwejka” i upamiętnia postać Józefa Szwejka - bohatera powieści Jaroslava Haška zatytułowanej “Przygody dobre wojaka Szwejka”. Dlaczego bohater zatrzymał się w Sanoku, by zapalić fajkę? Przede wszystkim dlatego, że to w tym mieście rozgrywała się część jego przygód.
Weekend w Sanoku - co warto zobaczyć w okolicy?
Chociaż Sanok oferuje nam kilka naprawdę atrakcyjnych miejsc, warto pamiętać, że również w okolicy znajdziemy kilka interesujących miejsc, które urozmaicą nasz pobyt w mieście.
-
Ruiny Zamku Sobień
Ruiny Zamku Sobień
Miłośnicy spacerów oraz pięknych widoków koniecznie powinni udać się do okolicznych ruin zamku Sobień. Znajdują się one jedynie 10 kilometrów od centrum Sanoka - w niewielkiej miejscowości Załuż, na wzgórzu Sobień. Są to pozostałości pośredniowiecznej warowni wzniesionej w XIII wieku w celu ochotny szlaku biegnącego wzdłuż doliny Sanu. W czasach świetności zamku gościł tu nawet sam król Władysław Jagiełło wraz ze swoją świeżo poślubioną trzecią żoną Elżbietą Granowską. Twierdza przetrwała jedynie do XVI wieku, kiedy to została zniszczona przez Węgrów. W latach 90. XX wieku ruiny zamku zostały przystosowane do zwiedzania przez turystów. Chociaż pozostałości warowni są niewielkie, to warto zajrzeć tu ze względu na taras, z którego rozciąga się malowniczy widok na Dolinę Sanu.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Zobacz także: Najpiękniejsze zamki i pałace Podkarpacia
-
Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu
Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu
Kolejne ciekawe ruiny także znajdziemy całkiem niedaleko. Miejscowość Zagórz znajduje się jedynie 9 kilometrów od centrum Sanoka. Tam będziemy mogli zobaczyć Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Warowny zespół klaasztorny znajdował się na okolicznym wzgórzu, a jego fundatorem były wojewoda wołyński Jan Stadnicki. W skład barokowego kompleksu wchodził klasztor, kościół, pomieszczenia mieszkalne oraz kordegarda. Za murami barokowego kompleksu znajdował się także szpital dla weteranów. Imponujący niegdyś klasztor może pochwalić się burzliwą historią. Był oblegany, a później zniszczony podczas Konfederacji Barskiej, a w 1822 roku niemal doszczętnie spłonął. Od tamtego czasu zabudowania klasztorne niszczały i już nigdy nie wrócić do dawnej świetności. Zmiany przyszły dopiero po 1989 roku - mury i prezbiterium zostało wzmocnione, odbudowano wieżą, a wzdłuż drogi prowadzącej do klasztoru zostały ustawione stacje drogi krzyżowej.
-
Cerkiew św. Trójcy w Międzybrodziu
Cerkiew św. Trójcy w Międzybrodziu
Zwiedzając okolice Sanoka, warto wybrać się także do niewielkiego Międzybrodzia. Cicha i spokojna miejscowość leżąca nad Sanem może być ciekawy miejscem między innymi na rowerową wycieczkę. We wsi oddalonej zaledwie o 9 kilometrów od Sanoka znajdziemy między innymi piękną murowaną cerkiew greckokatolicką, stanowiącą część Szlaku Ikon Doliny Sanu i Doliny Osławy. Świątynia została wzniesiona w 1901 roku, na miejscu starszej, drewnianej cerki, która spłonęła w 1866 roku. We wnętrzu świątynia zobaczymy ikonostas z 1900 roku oraz piękne ozdobione sklepienie. Odwiedzając cerkiew w Międzybrodziu warto także zajrzeć na przycerkiewny cmentarz, gdzie znajdziemy piramidalny grobowiec rodziny Kulczyckich herbu Sas, będący jedną z nielicznych piramid znajdujących się w Polsce.
-
Zabytki Architektury Drewnianej
Zabytki Architektury Drewnianej
Ciekawym sposobem na zagospodarowanie czasu wolnego w Sanoku będzie wyprawa fragmentami Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Co prawda cała trasa liczy sobie ponad 1200 kilometrów, jednak została 0ona podzielona na mniejsze odcinki, a dwa z nich znajdziemy w okolicy Sanoka. Pierwsza z nich - Trasa sanocko-dynowska - liczy sobie około 80 kilometrów, a w jej skład wchodzi Muzeum Budownictwa Ludowego. Dalej trasa poprowadzi nas do licznych małych miejscowości, takich jak: Hołuczków, Tyrwa Solina, Hłomcza, Ulucz czy Jurowce. Wśród najciekawszych i najpiękniejszych zabytków, jakie znajdziemy na tym odcinku Szlaku, warto wymienić między innymi:
-
Kościół św. Mikołaja z Bączala Dolnego - pochodzący najprawdopodobniej z 1667 roku. Obecnie znajduje się na terenie parku etnograficznego w Sanoku,
-
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Siemuszowej z 1841 roku - we wnętrzu klasycystyczny ikonostas z drugiej połowy XIX wieku,
-
Cerkiew Soboru Najświętszej Maryi Panny w Hłomczy wzniesiona w 1859 roku,
-
Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu z 1659 roku z polichromią figuralną z 1683 roku oraz ikonostasem z 1682 roku
-
Cerkiew Przemieniania Pańskiego w Czerteżu z 1742 roku
Drugi fragmentami Szlaku Architektury Drewnianej przebiegający w pobliżu Sanoka to trasa sanocko-dukielska licząca 113 kilometrów. W tym przypadku, zamiast do Hołuczkowa możemy udać się do Szczawna. Tam będziemy mogli zobaczyć cerkiew pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy wzniesioną w 1889 roku w stylu łemkowskim. Jej wnętrze zdobi chór, ikonostas z oryginalnymi ikonami oraz polichromia figuralno-ornametalna z 1925 roku. Dalej trasa zabierze nas do między innymi miejscowości: Rzepedź, Turzańsk, Komańcza, Krempna, Kotań czy Środkowa Wielka. Na trasie warto zobaczyć m.in.:
-
Cerkiew św. Mikołaja w Rzepedzi wzniesioną w 1824 roku - w jej wnętrzu zachowały się liczne oryginalne elementy wyposażenia,
-
dawna Cerkiew Łemkowska pw. św. Kosmy i Damiana w Kotani z 1782 roku
-
Cerkiew św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej z 1757 przykuwająca spojrzenia swoją charakterystyczną kolorystyką.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Zobacz także: Podkarpacki Szlak Architektury Drewaninej
Komentarze