Weekend w Stargardzie - co warto zobaczyć?
Czy wypad do Stargardu to dobry pomysł na zagospodarowanie urlopu? Czy lepiej wybrać się tu na krótki weekend, czy może zostać na dłużej? Co ciekawego znajdziemy w mieście, co warto zobaczyć i co czeka na nas w okolicy? Na wszystkie te pytania staramy się odpowiedzieć poniżej. Jednak już teraz zapewniamy, że Stargard to interesujące miejsce, które naprawdę warto odwiedzić w wolnej chwili! Sprawdźcie, co oferuje dla was to miejsce! Oto lista najciekawszych pomysłów na weekend w Stargardzie!
Stargard zwany niegdyś Starogrodem oraz Stargardem Szczecińskim nosi miano Klejnotu Pomorza. I nie ma się co temu dziwić! Stargard jest bowiem jednym z najstarszych oraz najciekawszych miast znajdujących się na Pomorzu Szczecińskim. To także atrakcyjny ośrodek turystyczny oraz miejsce oferujące wiele naprawdę pięknych zabytków. Miasto wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Dlatego też dłuższy pobyt w okolicy jest naprawdę dobrym pomysłem. Nawet jeżeli zobaczymy wszystkie najciekawsze miejsca w mieście, w pobliżu czekają kolejne warte uwagi atrakcje!
Początki Stargardu sięgają już VI wieku, kiedy to w tym miejscu istniał gród, który dał początek miastu założonemu w połowie XIII wieku. Dzięki swojemu położeniu na szlaku prowadzącym do Szczecina Stargard rozwijał się jako ważny okoliczny ośrodek handlowy. Obecnie Stargard jest atrakcyjnym turystycznie punktem na mapie Pomorza Zachodniego. Turyści, którzy zdecydują się na wizytę w mieście, będą mogli zobaczyć liczne zabytki wzniesione w czasach gwałtownego rozwoju ośrodka. Dodatkową turystyczną zaletą Stargardu jest ciekawa okolica pozwalająca na aktywny wypoczynek oraz niewielkie odległości od popularnego Szczecina z jego licznymi atrakcjami.
Co warto zobaczyć w Stargardzie?
Decydując się na weekend w Stargardzie, powinniśmy uwzględnić w naszym planie kilka najważniejszych obiektów. Na szczycie listy miejsc wartych zobaczenia znajdziemy przede wszystkim piękne i zachwycające zabytki.
- Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata
Świątynia w Stargardzie należy do najważniejszych oraz najstarszych zabytków zachowanych na terenie miasta. Jest także jednym z najważniejszych obiektów znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata można uznać także za jedną z najpiękniejszych gotyckich świątyń w całym kraju. Zaglądając do jej wnętrza, będziemy mogli zobaczyć zabytkowe wyposażenie. Wśród najciekawszych elementów warto wymienić między innymi piękne polichromie (z czego najstarsza z nich pochodzi z XV wieku), drewniany barokowy ołtarz główny z XVII wieku oraz XVII-wieczne ambona udekorowana postaciami Ewangelistów, postacią anioła oraz motywami roślinnymi. Stargardzki kościół stanowi ważny element Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.
- Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Kolejnym ciekawym punktem na mapie Stargardu jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne, zaliczane do jednych z najciekawszych placówek muzealnych na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. W miejscu tym czekają na nas interesujące wystawy przedstawiające historię miasta oraz okolicy. Wśród zebranych tu eksponatów będziemy mogli zobaczyć między innymi działa sztuki lokalnych artystów oraz kolekcję militariów i numizmatów. Zdecydowanie najciekawszym punktem oferty muzealnej jest wystawa skupiająca się na aptekarstwie pomorskim oraz jego rozwoju na przestrzenie kolejnych wieków. Zwiedzających z pewnością zaciekawi możliwość zobaczenia z bliska wiekowych przyrządów stosowanych w dawnych aptekach, narzędzi do tworzenia maści, pigułek i czopków, a także zwiedzanie laboratorium. Ważnym elementem wystawy jest kolekcja eklektycznych mebli pochodzących z apteki „Pod Złotą Gwiazdą”.
- Ratusz Staromiejski w Stargardzie
Jednym z najciekawszych elementów na mapie miasta jest Ratusz Staromiejski znajdującym się na Stary Mieście. Piękny średniowieczny budynek jest jednym z najstarszych zabytków miasta, a także stanowi element Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. To także jeden z najpiękniejszych oraz najbardziej charakterystycznych zabytków w mieście i okolicy! Budynek może pochwalić się jednak nie tylko ciekawym wyglądem, ale również interesującą historią. Pierwotnie obiekt ten pełni funkcję hali targowej, następnie mieściła się w nim siedziba władz miejskich oraz sala posiedzeń, sala sądowa oraz skarbiec, natomiast w jego piwnicach mieściły się magazyny dla kupców. Ratusz na przestrzeni lat był także wielokrotnie niszczony m.in. w trakcie II wojny światowej. Gotycką budowlę charakteryzuje bogato zdobiony gotycko-renesansowy szczyt zamontowany podczas przebudowy w XVI wieku.
Inne najciekawsze zabytki w Stargardzie – co jeszcze warto zobaczyć w mieście?
-
Basteja – unikatowy zabytek Pomorza, została wybudowana w XVI wieku, a jej głównym celem była obrona miasta przy użyciu broni palnej (posiada ona liczne otwory strzelnicze oraz magazyn uzbrojenia), odbudowana po wojnie została przekazana Muzeum Archeologiczno-Historycznemu. Obecnie w jej wnętrzu mieszczą się wystawy dotyczące historii miasta od XIII do XX wieku.
-
Mury Obronne – jedne z najpotężniejszych zespołów fortyfikacyjnych w kraju, otaczają one najstarszą cześć miasta. Początkowo mury liczyły ponad 2200 metrów, do czasów dzisiejszych przetrwało jedynie 1040 metrów fortyfikacji. W skład obwarowań miejskich wchodzą także baszty, bastion, bramy oraz furtki, wśród najciekawszych warto wymienić Basteję, Basztę Jeńców oraz Basztę Tkaczy, muru osiągają wysokość nawet 6 metrów,
-
Brama Pyrzycka – jedna z trzech przetrwałych do dziś bram obronnych w Stargardzie, obecnie stanowi oddział Muzeum Archeologiczno-Historyczne. W jej wnętrzu organizowane są wystawy czasowe, lekcje muzealne oraz zajęcia szkolne. Brama Pyrzycka została wybudowana w XIII wieku z kamienia, natomiast jej wyższe partie zostały dobudowane z cegły już w XIV wieku,
-
Baszta Morze Czerwone – baszta o wysokości 34 metrów została wybudowana w XIV wieku i należy do najwyższych tego typu budowli w całym kraju! Na jej szczycie znajduje się atrakcyjny punkt widokowy, z którego można podziwiać miasto oraz okolicę. Z zabytkiem związane są liczne legendy wyjaśniające jej charakterystyczną nazwę, ta najprawdopodobniej pochodzi od rdzawych mokradeł znajdujących się dawniej w jej okolicy.
-
Arsenał – kolejny unikatowy obiekt na Pomorzu, jedyny tego typu obiekt w regionie, który zachował się do dziś,
-
Brama Wałowa – unikatowa brama z końca XIII wieku łącząca w sobie styl gotycki oraz renesansowy
-
Brama Młyńska – wzniesiona w połowie XV wieku brama będącą jedyną w kraju oraz jedna z dwóch na świcie, która rozparta jest nad korytem rzeki.
Co robić w Stargardzie w wolnym czasie?
Poza zwiedzaniem najważniejszych zabytków oraz wizytą w atrakcyjnym muzeum warto oddać się aktywnemu wypoczynkowi. W mieście możemy udać się na spacer do jednego z parków miejskich. Ciekawą propozycją będzie wizyta w Parku im. Bolesława Chrobrego, będącym najstarszym oraz największym parkiem miejskim w Stargardzie. Został on zagospodarowany już w XVIII wieku i okala on Stare Miasto od północy oraz zachodu. Na jego terenie znajdziemy nie tylko alejki i wygodne ławeczki, ale także kilka najciekawszych zabytków miasta m.in.: Basztę Morze Czerwone, fragment murów obronny oraz Bramę Pyrzycką.
Nasz spacer możemy kontynuować, udając się do Parku Zamkowego, znajdującego się na wschód od Parku im. Bolesława Chrobrego. Możemy wyruszyć także do południowej części starego miasta, gdzie czekają: Park Piastowski oraz Park Jagieloński oddzielone od siebie rzeką Iną. Parki te wspólnie tworzą tzw. stargardzkie planty stanowiące atrakcyjne i przyjemne miejsce do długich spacerów dla zakochanych oraz rodzin z dziećmi.
Okolice Stargardu – co warto zobaczyć?
W Stargardzie warto spędzić dłuższy weekend. Szczególnie jeżeli wybieramy się w podróż w sezonie letnim. W mieście czeka na nas wiele interesujących i niepowtarzalnych zabytków, które po prostu trzeba zobaczyć! Natomiast odkrywanie kolejnych architektonicznych perełek urozmaicą nam spacery po klimatycznych parkach – w ten sposób będziemy mogli bardzo łatwo naładować baterie i złapać oddech! Dodatkowo w pobliżu znajdziemy inne ciekawe miejsce, które znacząco urozmaicą nasz pobyt w Stargardzie.
W wolnej chwili z pewnością warto odwiedzić Szczecin z jego licznymi atrakcjami. Czekają tu na nas Wały Chrobrego z pięknymi zabytkami oraz widokami, imponujący Zamek Książąt Pomorskich oraz Muzeum Narodowe z licznymi oddziałami, w których można spędzić cały dzień! Warto udać się z wizytą także do Gryfina. Tam czeka na nas między innymi wyjątkowy i tajemniczy Krzywy Las zawdzięczający swoją nazwę około 100 zdeformowanym sosnom.
Zwolennicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz blisko przyrody powinni zdecydować się na wyprawę do Szczecińskiego Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. W miejscu tym czekają na nas liczne ścieżki pozwalające na wielogodzinne wędrówki pośród drzew. W parku będziemy mogli odetchnąć pełną piersią oraz korzystać z ciszy i wyjątkowego magicznego klimatu. Planując wycieczkę do Puszczy Bukowej, warto wziąć pod uwagę kilka atrakcyjnych rezerwatów przyrody m.in.: między innymi “Buczynowe Wąwozy”, “Bukowe Zdroje”, “Osetno” czy “Źródliskowa Buczyna”.
Stargard w skrócie!
-
Co warto zobaczyć?: liczne gotyckie zabytki stanowiące unikaty na skalę Pomorza, a nawet całej Polski! To m.in.: Kościół NMP Królowej Polski, Mury Obronne, Brama Pyrzycka, Baszta Morze Czerwone, Arsenał czy Brama Młyńska,
-
Co robić w wolnym czasie?: odwiedzić muzeum archeologiczne, udać się na spacer po Starym Mieście, wypocząć w spokojnych parkach miejskich, wyruszyć na wycieczkę do Szczecina, udać się do okolicznych parków krajobrazowych oraz rezerwatów, do morza także jest całkiem niedaleko!
-
Dla kogo to najlepszy pomysł na weekend?: najlepiej bawić się tu będą miłośnicy historii, czas wolny doskonale zorganizują sobie także zwolennicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, Stargard to także świetny pomysł dla par, które chcą nieco odpocząć w urokliwym mieście z ciekawą okolicą.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Stargard (Szczeciński), ul. ul. Czarnieckiego
Hotel-Restauracja Spichlerz
Sprawdź również inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Wakacyjny weekend w Szczecinie - co warto zobaczyć w mieście?
Komentarze