Weekend w Szczecinie. Gdzie wybrać się na jesienny spacer?
O wyjątkowości polskiej złotej jesieni chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Ta pora roku jest wyjątkowa z wielu powodów. Zachwyca niezwykłym bogactwem kolorów, sprzyjającą aurą i klimatem, który sprawia, że chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Spora część osób o tej właśnie porze roku podróżuje po znanych polskich miastach. Jest wśród nich Szczecin - miasto popularne nie tylko w sezonie letnim. Znajdziemy tu wiele wspaniałych miejsc, idealnych na jesienny spacer. W tym artykule podpowiemy Wam, gdzie warto się wybrać.
Szczecin to bez wątpienia miasto turystyczne, z wieloma zabytkami, idealne na każdą porę roku. Znajduje się na terenie województwa zachodniopomorskiego w sąsiedztwie rzeki Odry i jeziora Dąbie. Warto podkreślić, że najciekawsze budynki w tym mieście znajdziemy na Wałach Chrobrego. Powstały one po 1901 roku w stylu historycyzmu, nawiązując do baroku i północnoniemieckiego manieryzmu. Charakteru temu miastu nadaje bez wątpienia zieleń, liczne kanały i wąskie rzeczki. Szczecin stanowi również doskonałą bazę wypadową do wyjazdów nad morze - odległość wynosi około 100 km. Turyści bardzo lubią przyjeżdżać tu o każdej porze roku, ponieważ liczne atrakcje nie pozwalają na nudę.
Z racji położenia w północno-zachodniej części Polski, jesień w Szczecinie zazwyczaj bywa ciepła i pogodna. Szczególnego charakteru o tej porze roku nabierają spacery po parkach i miejscach wypełnionych przyrodą, które to w październiku i listopadzie są wypełnione “złotem”. Uroki jesieni można tu podziwiać, zarówno w słoneczne, jak i mgliste dni.
Szczecin jest jednym z miast w Polsce, posiadającym wiele zabytków. Znajdziemy tu również wiele muzeów, w których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Planując weekend w Szczecinie, musimy się liczyć z tym, że nie będziemy w stanie zobaczyć wszystkich dostępnych zakątków miasta. Należy wówczas zaplanować zwiedzanie tych najważniejszych miejsc. Ogólnie rzecz biorąc, Szczecin stanowi idealne miejsce, zarówno na krótszy, jak i dłuższy wypoczynek. Jeśli planujemy spędzić tu nieco więcej czasu, to koniecznie powinniśmy się wybrać na wycieczkę do podziemnej trasy Szczecina. To największy schron cywilny w kraju z czasów II wojny światowej. Każdy, kto lubi spacery, również znajdzie tu dla siebie coś wyjątkowego. Znajdują się tu m.in. mierzące 500 m tarasy widokowe, czyli Wały Chrobrego. Z tego właśnie miejsca możemy podziwiać rozległą panoramę na Odrę i port. W południowej części wałów mieści się siedziba Akademii Morskiej.
Nawiązując do Akademii Morskiej, warto podkreślić, że Szczecin stanowi dobre miejsce na kontynuowanie edukacji i rozwój kariery zawodowej. Znajdziemy tu uniwersytety i uczelnie wyższe, które cieszą się dużym zainteresowaniem młodych osób z całej Polski. Do tego wszystkiego doskonale rozwinięta komunikacja, przyjaźnie nastawieni ludzie, niezwykłe zabytki, ciekawe miejsca na wypoczynek i doskonale rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna - tu nikt nie powinien się nudzić.
Popularne jesienne trasy spacerowe w Szczecinie
Jeśli wybraliśmy się na jesienny urlop do Szczecina, to koniecznie powinniśmy zaplanować spacer po popularnych lub tych nieodkrytych miejscach w mieście. A jest z czego wybierać. W każdym z tych miejsc możemy podziwiać niezwykłe uroki jesieni i to na każdym kroku. Każdy spacer to gwarancja mile spędzonego czasu i doskonała forma relaksu i zapomnienia o trapiących nas problemach. Oto popularne trasy spacerowe, idealne na jesienną porę roku.
-
Spacer po Wałach Chrobrego
Wędrówkę po Szczecinie, rozpoczynamy od miejsca, które zostało już wcześniej wspomniane. Wały Chrobrego to nic innego, jak tarasy widokowe, znajdujące się nad rzeką Odrą w centrum miasta. Mają one długość 500 m i stanowią doskonały punkt widokowy, również podczas jesiennych spacerów. Wspólnie z Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą św. Jakuba tworzą charakterystyczny wizerunek miasta widoczny z daleka.
Warto również wspomnieć, że wały zostały zaprojektowane i zbudowane w latach 1902-1921 na kształt projektu Wilhelma Meyera-Schwartau. Inicjatorem budowy Wałów Chrobrego był Hermann Haken. Z perspektywy tego miejsca możemy obserwować zachwycającą panoramę Szczecina. U stóp tarasów znajduje się również zabytkowa fontanna. To punkt obowiązkowy podczas wypoczynku w Szczecinie.
Wały Chrobrego to jedno z ciekawych miejsc w stolicy Pomorza Zachodniego. Sprawdź pozostałe atrakcje w Szczecinie
-
Spacer po Parku im. Jana Kasprowicza
To jasne, że najlepiej jest podziwiać jesień w miejscach, w których wygląda ona najpiękniej. W przypadku Szczecina, szczególnym miejscem ku temu będzie bez wątpienia Park im. Jana Kasprowicza, czyli największy park miejski w Szczecinie. Wspólnie z Parkiem Leśnym Arkońskim tworzą zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Zespół Parków Kasprowicza-Arkoński” o powierzchni około 97 ha.
Spacerując po Parku Kasprowicza, naszą uwagę na pewno zwróci kolejne ze wspaniałych miejsc, w którym w pełni możemy podziwiać uroki jesieni. Mowa tu o Jasnych Błoniach, czyli szerokim zieleńcu, znajdującym się na północ od gmachu Urzędu Miasta i stopniowo przechodzącego w Park Kasprowicza. To wyjątkowe miejsce, zarówno latem, jak i jesienią. A jeśli chcemy jeszcze bardziej nacieszyć oczy pięknem przyrody, to warto przedłużyć nasz spacer i wybrać się do pobliskiej “Różanki”, czyli Ogrodu Różanego, pełnego wielu wspaniałych atrakcji dla każdego.
Warto podkreślić, że park został założony w 1900 roku, nad jeziorem Rusałka. To, co wyróżnia to miejsce, to bez wątpienia rzadko spotykane gatunki drzew, m.in. świerk serbski, cypryśnik błotny, ambrowiec balsamiczny, topola chińska i grujecznik japoński. W parku znajduje się również amfiteatr, noszący nazwę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec, który jest w stanie pomieścić ok. 4500 osób. Warto odwiedzić ten park.
Lubisz spacer po parkach? Poznaj: 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce
-
Spacer po Dolinie Siedmiu Młynów
Kolejna propozycja jest niezwykle wyjątkowa i odpowiednia na każdą porę roku. Dolina Siedmiu Młynów to niezwykle atrakcyjny szlak turystyczny, który znajduje się nad maleńką rzeczką Osówką. Dolina obejmuje tereny leśne, na których możemy podziwiać rzadko spotykane rośliny i zagrożone zjawiska przyrodnicze. Szlak został stworzony w celu zachowania walorów przyrodniczych. Podążając nim, turyści na swej drodze napotkają aż siedem stawów młyńskich. Długość tej trasy wynosi około 4 km.
Trasa szlaku jest wyznaczona przez kolor niebieski, który swój początek bierze przy pętli tramwajowej linii 1 i 9 przy Jeziorze Głębokim i przy “Białej Leśniczówce”. Następnymi obiektami mijanymi po drodze są: Polana Sportowa i Polana Harcerska. Wokół nich znajdziemy miejsce na rozpalenie ogniska, parkingi i ławki.
Jeśli zmierzamy niebieską trasą, to po kolei mijamy następujące stawy młyńskie: Zazulin, Ustronie, Uroczysko, Zacisze, Nagórnik, Łomot i Wyszyna.
Jesień to dobry czas na spacer po lesie. Sprawdź koniecznie: Najpopularniejsze trasy spacerowe po lasach w Polsce
-
Spacer po Syrenich Stawach
W tym miejscu również w pełni możemy podziwiać uroki jesieni. Syrenie Stawy stanowią miejsce rekreacji na terenie przyrodniczo-krajobrazowym “Zespół Parków Kasprowicza-Arkoński” w Szczecinie. Warto podkreślić, że jest to stosunkowo młoda inwestycja, bo powstała zaledwie 2 lata temu. To, co bez wątpienia zachęci każdego do spacerów właśnie w tym miejscu to liczne alejki spacerowe, wspaniała przyroda, no i przede wszystkim stawy, które są zasilane wodami potoku Osówka. Należy zaznaczyć, że jest to miejsce, w którym w pełni możemy odpocząć - znajduje się 3 km od ścisłego centrum, przez co cisza i spokój - gwarantowane. Dzieci, jak i ornitologów, na pewno zachwyci możliwość obserwacji ptaków wodnych ze specjalnie przygotowanego pomostu.
-
Cmentarz Centralny w Szczecinie
To miejsce jest szczególne i wyjątkowe z wielu powodów. To nie tylko miejsce pamięci i zadumy i największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie, ale również potężny park pełen licznych pomników i gatunków roślin. Na uwagę z pewnością zasługuje fakt, że znajdziemy tu aż 415 gatunków i odmian drzew i krzewów - północnoamerykańskich, dalekowschodnich i europejskich. We wschodniej części Cmentarza 10 lat temu ustanowiono ścieżkę botaniczną. Ustawiono przy niej 32 tablice z opisem interesujących drzew i krzewów rosnących na Cmentarzu. Ścieżka zaczyna się i kończy przy bramie głównej cmentarza. Wytyczony został również trakt historyczny, umożliwiający poznanie najbardziej interesujących miejsc tej części nekropolii. Na trasie traktu zlokalizowano 21 stacji wyposażonych w dwujęzyczne tablice informacyjne. To dobre miejsce na spacer i to nie tylko w dniu Wszystkich Świętych.
Więcej informacji znajdziesz tutaj - Cmentarz Centralny w Szczecinie
-
Spacer po Puszczy Bukowej i nad Jeziorem Szmaragdowym
Nie da się ukryć, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów szczecinian. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Syrenich Stawów, jest oddalone od centrum Szczecina, przez co w pełni możemy zadowolić się ciszą spokojem i w gronie najbliższych odkrywać uroki jesieni. Na uwagę zasługuje fakt, że ten akwen wodny powstał w miejscu po dawnym wyrobisku kopalni kredy i margla. Z zalaniem kopalni łączy się miejscowa legenda: już od chwili uruchomienia pierwszych kopalń w okolicy, na początku XIV w., grasował w nich chciwy i złośliwy duch zwany Skarbkiem. Przez tak długi czas nagromadził on ogromne bogactwa, które ukrył pod ziemią. Schowek znajdował się właśnie u podnóża płd. urwiska. Gdy kilof górnika odsłonił owe bogactwa, Skarbek zalał wszystko wodą. W pobliżu Jeziora Szmaragdowego znajdują się m.in. ruiny wieży Baresela, wzgórze Widok, Wzgórza Czanowskie, grota “Za Łukami”, ruiny pałacu Toepffera. To świetne miejsce na spacer o każdej porze roku, również dla turystów.
-
Spacer po Ogrodzie Różanym
Jesień dobrze jest również podziwiać w popularnych, znajdujących się w miastach ogrodach. W przypadku Szczecina, warto jest wybrać się na spacer po Ogrodzie Różanym. Miejsce to jest popularnie nazywane Różanką. Znajduje się na powierzchni 2 ha. Powstał w 1928 roku z okazji zjazdu ogrodników. Kurt Schwerdtfeger wykonał Ptasią Fontannę w 1935 roku. Ogród przetrwał II wojnę światową. Miejsce nabrało swojego wyjątkowego charakteru w latach 2006-2007, kiedy to miała miejsce kompleksowa renowacja. W tym czasie odtworzono również Ptasią Fontannę.
Ogrody w miastach są ich niezwykłą wizytówką. Przeczytaj: 5 najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce
-
Spacer nad Jeziorem Dąbie
Na sam koniec zostawiliśmy miejsce, które szczególną popularnością cieszy się w okresie letnim. Jezioro Dąbie, bo o nim mowa, to popularne miejsce rekreacji i wypoczynku mieszkańców oraz turystów. Jest to czwarte pod względem wielkości, jezioro w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 56 km2. To jedyne jezioro w kraju dostępne dla statków pełnomorskich. Warto podkreślić, że jezioro poprzez koryto Odry - Domiążę - łączy się z Zalewem Szczecińskim.
W północnej części jeziora, na dnie znajduje się kadłub betonowca “Ulrich Finsterwalde”. Został zatopiony w 1945 roku przez Niemców. Po wojnie został podniesiony i odholowany na jezioro, po czym ponownie osadzono bo na dnie. Jest betonową wyspą, na której często pojawia się ptactwo wodne. Wokół Jeziora Dąbie znajdziemy również liczne trasy spacerowe i rowerowe, jak i otoczenie lasów.
Sprawdź również: Zalew Szczeciński - świetny pomysł nie tylko na letni wyjazd
Już dziś zaplanuj swój pobyt i wybierz najlepszy nocleg w Szczecinie
Mamy nadzieję, że jesienna podróż do Szczecina będzie pełna niezwykłych wrażeń, związanych z jesiennym wypoczynkiem. Korzystajcie i spędzajcie swój wolny czas, tak jak najbardziej lubicie.
Komentarze