Weekend z dzieckiem w Gdańsku - co warto zobaczyć?

Weekend z dzieckiem w Gdańsku - co warto zobaczyć?

Gdańsk jest jednym z tych miast, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Również całą rodziną. Bo oprócz licznych zabytków, plaż i atrakcji przyrodniczych jest tu wiele miejsc przygotowanych z myślą o dzieciach. Zobaczcie sami.

Gdańsk jest jednym z najpopularniejszych miast nad polskim morzem, które o każdej porze roku przyciąga turystów. Zachwyca nie tylko przepiękną starówką, gdzie w nieskończoność można krążyć pośród przepięknych kamienic, łączących w sobie różne style architektury, ale również wieloma dodatkowymi atrakcjami, także dla dzieci. Dlatego też jest to miasto wręcz idealne na spędzenie rodzinnego weekendu z dziećmi.

Spędzenie urlopu, weekendowego czy dłuższego w Gdańsku to świetny pomysł niezależnie od pory roku. Latem zwiedzanie miasta można przeplatać z plażowaniem. Gdańskie plaże przyciągają wielu turystów, ze względu na swoją przestronność, czystość i bezpieczeństwo.

W miesiącach jesiennych oraz zimowych liczba odwiedzających zmniejsza się tylko nieznacznie. Jest to idealny moment, żeby odwiedzić gdańskie muzea lub do woli rozkoszować się wyśmienitą regionalną kuchnią w zlokalizowanych na Starym Mieście restauracjach.




Atrakcyjne miejsca dla rodzin z dziećmi w Gdańsku


Miejsc do zobaczenia w Gdańsku jest bardzo dużo. Niektóre powinny znaleźć się na obowiązkowej liście każdej wycieczki. Jednak odwiedzając to miasto z dziećmi, plan wycieczki musi wyglądać nieco inaczej. Powinien być na tyle atrakcyjny, by nawet najmłodsi wczasowicze nie byli znudzeni.

Stare Miasto odwiedzić trzeba koniecznie. I w tym przypadku wiek turystów nie ma znaczenia. Tam każde znajdzie dla siebie atrakcje. Jest tam Fontanna Neptuna, z którą związana jest pewna legenda głosząca, że zadowoleni z wyglądu fontanny bogaci mieszczanie wrzucali do niej złote monety, co bardzo spodobało się Neptunowi i uderzył w nie trójzębem, rozbijając je na drobne kawałki. W taki sposób powstała słynna nalewka Goldwasser zawierająca drobinki złota.

Atrakcją dla całej rodziny będzie bez wątpienia wizyta w Palmiarnia i ogrodzie botanicznym, które znajdują się na terenie Parku Oliwskiego. Ogród botaniczny zlokalizowano w jego półncocno-wschodniej części. Na trzy hektarowym obszarze zgromadzono wiele gatunków roślin, krzewów oraz drzew. Należą do nich między innymi: magnolie, świerki, orzech szary, metasekwoja chińska i wiele innych.

Palmiarnia zaś stała w tym miejscu już w XVIII wieku i była klasztornym zimowym ogrodem z egzotycznymi roślinami. Budynek był kilkakrotnie rozbudowywany – ostatni raz w latach 80. XX wieku. Teraz palmiarnię tworzy kompleks budynków z charakterystyczną cylindryczną konstrukcją, której wysokość liczy 15 metrów. W palmiarni oprócz palm można oglądać bananowce, aloesy, kaktusy, opuncje, storczyki, fikusy i inne gatunki roślin.

Miłośnicy piłki nożnej, nie tylko ci najmłodsi, na pewno z chęcią odwiedzą Stadion Energa Gdańsk - jeden ze stadionów zbudowanych na EURO 2014. Należy on do najnowocześniejszych i najpiękniejszych obiektów sportowych w Europie. Udostępniono go również dla zwiedzających.

Trasa obejmuje miejsca, które nie są dostępne dla kibiców przychodzących na mecz. W towarzystwie przewodnika zwiedzajacy oglądają między innymi szatnie zawodników oraz strefy mixed zone, a także zaglądają także do strefy dla VIPów i Muzeum Lechii Gdańsk.

Rodzinom z dziećmi polecany jest także Ośrodek Kultury Morskiej, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Został otwarty kilka lat temu i należy do najnowocześniejszych muzeów w kraju. Uwagę przyciągają interaktywne wystawy oraz innowacyjna architektura, która jednak nie odwraca uwagi od eksponatów. Ośrodek podoba się nawet najmłodszej publiczności. Dzieci mogą dotykać kolekcji i przeprowadzać własne eksperymenty i doświadczenia.

W muzeum oglądać możemy dwie stałe wystawy. Interaktywna wystawa „Ludzie – Statki – Porty” składa się z pięciu działów, zwiedzane po kolei pozwalają zdobywać i wykorzystywać nowo nabytą wiedzę na poszczególnych stanowiskach. Druga wystawa - „Łodzie ludów świata” pokazuje kultury związanych z morzem narodów. Każdy będzie mógł zobaczyć, jakimi łodziami pływa się w poszczególnych częściach świata i czym różnią się między sobą.

Równie ciekawa będzie na pewno wizyta w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, w którym na 125 hektarach mieszkają zwierzęta ze wszystkich kontynentów – również takie gatunki, które trudno spotkać na wolności. Wśród nich znajdują się bongo, oryksy szablorogie, hipopotamy karłowate oraz kondory wielkie. To tylko kilka przykładów z ogromnej menażerii.

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym dostępne są też inne atrakcje, z których chętnie korzystają goście odwiedzający oliwskie zoo: Małe Zoo, Kolejka Retro, przejażdżki konne czy park linowy.

Kolejna propozycja to papugarnia. Jest to miejsce niezwykłe, pełne licznych gatunków ptaków egzotycznych - punkt obowiązkowy podczas wypoczynku na Pomorzu. Papugarnia w Gdańsku jest największą tego typu wystawą w Polsce. W tzw. hali lotów odwiedzający mogą podziwiać ponad 60 gatunków egzotycznych ptaków. Warto podkreślić fakt, że można tu przyjść obejrzeć, pogłaskać, przytulić i nakarmić wszystkie ptaki. Ptaki, na które należy zwrócić uwagę w Papugarni to Kakadu Inka, kolorowy Lorek, małe Ary Marakany i Tukan.

Warte odwiedzenia jest także Europejskie Centrum Solidarności. Jest to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o zwycięstwie Solidarności i upadku komunizmu w Europie. Atrakcja dla całej rodziny. W budynku mieści się ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, biblioteka i mediateka. Dla najmłodszych przygotowano zaś Wydział Zabaw - prawdopodobnie najnowocześniejsze centrum zabaw i edukacji w Polsce. Dzieli się ono na dwie strefy – dla dzieci młodszych i starszych, które poprzez ekscytującą zabawę i gry edukacyjne przybliżają dzieciom wartości solidarności.

Poza licznymi atrakcjami Gdańsk ma do zaoferowania także przepiękne plaże. Szerokie i piaszczyste, umożliwiające przy odrobinie szczęścia znalezienie bursztynu. Należy wspomnieć, że na każdym z kąpielisk w Gdańsku, znajdziemy wyjątkową atrakcję, jaką jest plażowa biblioteka, umiejąca umilić czas podczas wypoczynku.

Warto również wybrać się na wycieczkę historycznym szlakiem „Westerplatte”. Cały teren, po którym biegnie szlak turystyczny, został uznany, za pomnik historii. Jego początek znajduje się przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, a kończy u podnóża pomnika Obrońców Wybrzeża. Dla Polaków jest to miejsce szczególnie ważne, symbolizujące odwagę, honor i braterstwo.



Noclegi w Gdańsku


Największym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających Gdańsk cieszą się obiekty z kategorii apartamenty oraz kwatery i pokoje. Jednak wśród rodzin z dziećmi oraz większych grup najbardziej popularne są apartamenty. Przestronność i swoboda, a także dostęp do kuchni wyposażonej w podstawowy sprzęt, niezbędny do przygotowania samodzielnych posiłków to tylko kilka z udogodnień, na jakie możemy liczyć w obiektach z tej kategorii. I jakie przy podróżowaniu z dziećmi są przydatne.

Ceny noclegów zależą od standardu, kategorii oraz lokalizacji obiektu. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiektach z kategorii apartamenty, wówczas cena noclegu może wynieść nawet 25 zł za noc, za osobę.

Planując urlop, należy pamiętać, że ceny noclegów ustalane są indywidualnie przez właścicieli obiektów, dlatego mogą różnić się w zależności od weekendu czy sezonu. Ceny weekendowe często są wyższe o 26% od cen oferowanych w dni powszednie.

Następny artykuł Małe Karpaty - co warto...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!