Weekend z dzieckiem za miastem. Jakie kierunki obrać?
Rodzinne wycieczki za miasto to super pomysł na wspólnie spędzony czas. O każdej porze roku. Tym bardziej, że atrakcyjnych miejsc, w zasadzie na terenie całej Polski, nie brakuje. Gdzie warto się wybrać mieszkając w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Lublinie? Oto nasze propozycje!
Z Krakowa do Ojcowskiego Parku Narodowego
Tym, co przyciąga turystów do Ojcowa jest przede wszystkim Ojcowski Park Narodowy. Turyści najchętniej skupiają się w rejonie Parku Zamkowego, Jaskini Łokietka, Krakowskiej Bramy, Pieskowej Skały, a więc w ciasnej Dolinie Prądnika i wzdłuż niektórych szlaków pieszych.
Planując zwiedzanie parku warto pamiętać o tym, że jest ono możliwe tylko pieszo, wyznakowanymi szlakami. Na miejscu możemy skorzystać z usług przewodnickich, które świadczy Koło Przewodników PTTK. Ojcowski Park Narodowy udostępniony jest dla ruchu turystycznego przez sześć miesięcy w roku – od połowy kwietnia do pierwszej połowy listopada. Zmotoryzowani turyści mogą korzystać z trzech parkingów, znajdujących się przy zamku w Ojcowie, w Pieskowej Skale oraz na Złotej Górze.
Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się sześć szlaków turystycznych o łącznej długości 46 kilometrów. Przecinają się one i łączą, tworząc ciekawą sieć tras, która zainteresuje zarówno doświadczonych, jak początkujących piechurów.
Wstęp na teren Ojcowskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. Opłaty naliczane są jedynie za zwiedzanie obiektów turystycznych, jednak nie są one wysokie.
Co warto wiedzieć o poszczególnych obiektach? Maczuga Herkulesa to samotna skała o charakterystycznym kształcie. Jej wysokość liczy 25 metrów, stoi na innej skale, nazywanej Fortepianem. Na szczycie Maczugi ustawiono nieduży krzyż z żelaza, który upamiętnia zdobycie jej przez Leona Witka. Obecnie wspinaczka na słynną skałę jest zakazana.
Innym ciekawym miejscem jest Jaskinia Łokietka. Jak głosi legenda, właśnie w tej jaskini schronił się Władysław Łokietek uciekając przed wojskami króla Wacława II, który uratowany został przez pająka zasłaniającego otwór jaskini pajęczyną. Warto wiedzieć, że w jaskini panuje temperatura dochodząca do 7–8 °C, co oznacza, że powinniśmy odpowiednio się ubrać jeśli zdecydujemy się do niej wejść. Jaskinia czynna jest codziennie od drugiej połowy kwietnia do połowy października, jednak zwiedzać można ją wyłącznie w grupach, z przewodnikiem.
Jaskinia Ciemna to kolejne ciekawe miejsce. Usytuowana na zboczu Doliny Prądnika w masywie Góry Koronnej. Jest największą jaskinią na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ma 230 m długości oraz znajduje się na wysokości ok. 65 m nad dnem Doliny Prądnika. W okolicy znajduje się też platforma widokowa z widokiem na Dolinę Prądnika, skałę wapienną zwaną Rękawicą lub Pięciopalcówkę. Warto wiedzieć, że w jaskini spotkać możemy nietoperze, ćmy, białe wije oraz pająki z gatunku sieciarz jaskiniowy. Wstęp wymaga opłaty oraz wynajęcia przewodnika. Jaskinia jest nieoświetlona a zwiedzający, by cokolwiek we wnętrzu widzieć, otrzymują świeczki.
Kolejne atrakcyjne miejsce, bardzo lubiane przez turystów to Brama Krakowska, czyli brama skalna złożona ze skał sięgających wysokości ok. 15 m. W okolicy Bramy znajdują się dwa wąwozy: Skałbania i Ciasne Skałki oraz słynne źródełko miłości. Na jednej ze ścian bramy umiejscowiony jest wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.
Poszukaj noclegu w okolicy
Z Warszawy i Łodzi do Łowickiego Parku Etnograficznego w Maurzycach
Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach to placówka wchodząca w skład Muzeum w Łowiczu. W skansenie znajdującym się na terenie województwa łódzkiego prezentowane są budynki dawnej wsi łowickiej, w dwóch układach przestrzennych.
Zgodnie z zamysłem twórców skansen obrazuje tradycyjne budownictwo z terenów obejmujących dawne Księstwo Łowickie, które zamieszkane było przez Księżaków (Łowiczan). Obecnie są to tereny powiatów łowickiego i skierniewickiego. Skansen należy do utworzonego w 1998 Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. Inicjuje imprezy plenerowe, m.in. Majówkę w Skansenie, czy Łowickie Żniwa.
Na terenie skansenu zgromadzono 42 obiekty: mieszkalne, sakralne i użytkowe. W większości pochodzą one z XIX i XX wieku. Wnętrza wyposażono w przedmioty odpowiednie dla danych obiektów, w tym umeblowanie, elementy gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, obrazy i tkaniny. Dominują budowle drewniane konstrukcji wieńcowej i sumikowo-łątkowej, kryte dachami czterospadowymi ze strzechami. Placówka prezentuje dwa przestrzenne układy ruralne: owalnicę z centralnym placem wioskowym i ulicówkę z zabudową jednostronną.
Poszukaj noclegu w okolicy
Z Lublina do Parku Zdrojowego w Nałęczowie
Planując wyjazd do Nałęczowa, musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest tu dużo możliwości wypoczynku, spacerów, jak i zwiedzania niezwykłych miejsc. Sam spacer po Parku Zdrojowym to jedna z największych atrakcji. Podkreślić należy również, że w Pijalni Wód możemy skosztować 3 rozmaitych wód, zgodnie z naszymi preferencjami. Każda z nich ma zupełnie inny skład, lecz są odpowiednio bogate w minerały, tak ważne dla naszego zdrowia.
Miłośnicy zabytków, historii i literatury polskiej, koniecznie muszą odwiedzić takie miejsca, jak Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa, którzy są bezpośrednio związani z tą miejscowością – to właśnie tu niegdyś tworzyli, podkreślając wyjątkowy charakter miejscowości.
Oprócz muzeów znajdują się tu wspaniałe budowle sakralne, takie jak Kościół rektoralny św. Karola Boromeusza oraz Kościół św. Jana Chrzciciela. Szczególne wrażenie robi ta pierwsza świątynia, która została wzniesiona w stylu zakopiańskim, według wzoru Stanisława Witkiewicza.
Dla najmłodszych wyjątkową atrakcją, którą koniecznie warto zobaczyć w Nałęczowie, jest Nałęczowski Zwierzyniec, czyli małe zoo, znajdujące się kawałek od centrum. Właściciel tego miejsca z pewnością zarazi pasją do zwierząt. Pomimo niezbyt dużej powierzchni atrakcji, Nałęczowskie Mini Zoo jest zamieszkiwane przez dużą liczbę gatunków zwierząt, takich jak: psy, koty, konie, ptaki, króliki, czy świnki morskie.
Z Poznania do Pałacu Raczyńskich w Rogalinie
Pałac w Rogalinie to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wybudowany został w latach 1770-1776 przez Kazimierza Raczyńskiego pełniącego funkcję pisarza koronnego, a następnie starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego. Z jego inicjatywy powstało późnobarokowe założenie pałacowe w typie entre cour et jardin, które przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie. Za pałacem rozciąga się ogród francuski z zamykającym go kopcem, z którego dawniej rozpościerał się widok w kierunki rzeki Warty.
Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez władze PRL i w 1949 roku stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Edward Bernard Raczyński założył w 1990 roku Fundację im. Raczyńskich w Poznaniu i przekazał jej pałac i park w Rogalinie, Galerię Rogalińską przy Muzeum Narodowym, której pozostawał faktycznym właścicielem, oraz przysługujące mu prawa do majątku ziemskiego otaczającego pałacu i parku rogalińskiego. Pałac i park w Rogalinie pozostały we władaniu Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Poszukaj noclegu w okolicy
Komentarze