Wernisaż Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz
Już w piątek 21 października 2011r. w Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie odbędzie się wernisaż poświęcony twórczości Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz. Wystawa będzie trwał kilka dni podczas których będziemy mogli podziwiać fantastyczną twórczość kreatywnej artystki.
Wernisaż wystawowy - Bogumiła Twardowska-Rogacewicz odbędzie się w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskie w Szklarskiej Porębie dn. 21 października 2011 (godz. 17.00) - 29 października 2011r. (godz. 18.00).
Bogumiła Twardowska-Rogacewicz
Bogumiła Twardowska-Rogacewicz Urodziła się w 1960 r. we Wrocławiu. Jest absolwentką PWSSP we Wrocławiu. (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) Dyplom z projektowania graficznego i malarstwa uzyskała w 1987 r. Od 1992 r. mieszka i pracuje w Jeleniej Górze. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym. Zrealizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.
Zobacz inne wydarzenia w Szklarskiej Porębie. Wejdź: Spotkanie Terra Incognita - Koloryt Afryki
Twórczość artystki
Bogumiła Twardowska-Rogacewicz - jest artystką o złożonej osobowości i wielu możliwościach kreacji. Jej twórczość biegnie kilkoma drogami. Jedną z nich jest abstrakcja w formule żywiołowej, spontanicznej, emocjonalnej, rodzaj action painting, które wyraża samo siebie oraz temperament i nastrój danej chwili. Pozostały obszar artystycznych penetracji zajmuje fascynacja wyobrażeniami górskich pejzaży, które pojawiły się w jej życiu od kiedy zamieszkała u podnóża Karkonoszy. Góry Bogumiły Twardowskiej – Rogacewicz ulegały w jej malarstwie w ciągu kilkunastu lat różnorodnym przeobrażeniom: od gór syntetycznych, określanych bardzo lapidarnie, po najnowsze, wysmakowane kolorystycznie kompozycje, których forma kształtowana jest przez realistycznie malowane światło, wlewające się w obrazy jak na obrazach dawnych mistrzów. Jej obrazy są mimo realizmu światła bardzo nowoczesne: prawda ulotności zjawisk nieba zestawiona z bliskimi abstrakcji wyobrażeniami gór jest ideą świeżą, oryginalną, dodaje obrazom wielkiej siły indywidualności przekazu.
Filozofia sztuki
Czystość formy zachowana jest w tych obrazach także poprzez zestawienia barwne. Nie o realizm w odniesieniu do kolorystyki świata chodzi, a raczej o uzyskanie najbardziej wysumlimowanych harmonii kolorystycznych. Powstają harmonie monochromatyczne w błękitach i granatach, szarościach, brązach i odcieniach ziemi, oraz bardziej złożone – harmonie błękitów i żółcieni, szarości i różu. Poprzez częściowe zachowanie czystości formy abstrakcyjnej jak też jedności harmonii barwnych, przedstawienia gór Bogumiły Twardowskiej nie docieraj nigdy do prostego naśladowania rzeczywistości. Jest w nich coś innego, niejasne przeczucie zbliżenia do pojęcia Czystej Formy, jednej z ważniejszych idei filozofii sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza, według której największą mocą sztuki jest wywołanie w odbiorcy poczucia tajemnicy istnienia, głębokiego związku z istotą świata. Niektóre obrazy Bogumiły Twardowskiej takiego rodzaju głębokie doznania tzw. uczuć metafizycznych wyzwalają. (Joanna Mielech).
Poznaj interesujące wydarzenia kulturalne w Polsce. Wejdź:
- 5. Festiwal Sputnik nad Polską 2011
- VI Międzynarodowy Festiwal Młodego Kina Pełny Metraż 2011
Więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej:
www.szklarskaporeba.pl
Źródło: Urząd Miejski Szklarska Poręba
Komentarze