Widyń...
Widin to miasto nad Dunajem poniżej Żelaznej Bramy, które funkcjonuje jako wygodny punkt komunikacyjny z Calafatu w Rumunii, po drugiej stronie granicznej rzeki...
Na miejscu celtyckiej osady Dunonia (III w. p.n.e.) Rzymianie zbudowali obóz warowny, który nazwali Bononia. Miała zapewnić kontrolę nad przejściem przez Dunaj. W III w. n.e. zbudowali twierdzę i wkrótce powstała osada. W 1003 r. wpadli tu Bizantyjczycy. W XII-XIV w. miasto o nazwie Bdin (wówczas otoczone podwójnym pierścieniem murów z dziesięcioma basztami) jest stolicą księstwa, a po oderwaniu go od carstwa bułgarskiego zostaje stolicą Carstwa Widinskiego. Miasto było silnym północno-zachodnim bastionem i liczącym się ośrodkiem handlowym Drugiego Państwa Bułgarskiego. W 1371 r., gdy pozycja Bułgarii ulegała załamaniu wobec potęgi tureckiej, Iwan Stracimir, przyrodni brat cara Iwana Sziszmana, ogłosił ten region niezależnym Królestwem Widinu, a siebie jego władcą.
Zdobycie miasta przez Turków w 1396 r. zakończyło podbój Bułgarii. Turcy zbudowali wokół miasta długi mur obronny, którego liczne bramy przetrwały do czasów obecnych. Do XVI w. Widin było największym miastem w Bułgarii. Gdy wpływy tureckie osłabły, miejscowy pasza Osman Pazwantogłu, reformator religijny islamu, ogłosił niezależność swojego okręgu od sułtana (1792-1807). Na znak nieposłuszeństwa zerwał z wieży minaretu półksiężyc i umieścił tam serce (jest do dziś). W 1878 r., dzięki armii rumuńskiej, Widin powrócił do Bułgarii. Serbskie próby przejęcia miasta w 1885 r. nie powiodły się.
W parku, nad brzegiem rzeki, pomiędzy centrum miasta a twierdzą, znajduje się XVIII-wieczny Pazwantogłu Dżamija i biblioteka ze zbiorami o tematyce religijnej. W bliskim sąsiedztwie stoją też XVII-wieczna cerkiew św. Petki oraz zbudowana w XII wieku (odbudowana w XVII w.) cerkiew św. Pantelejmona. Pierwsza z wymienionych cerkwi w ciągu lat zapadła się poniżej poziomu gruntu. Obie zostały ozdobione malowidłami ściennymi w II poł. XVII w.
Głównym punktem zwiedzania Widinu jest twierdza Baba Wida w północnej części parku, nad samą rzeką. Twierdzę zbudowali Bułgarzy (w okresie od X do XIV w.) na ruinach rzymskiej Bononii. W XVII w. Turcy przebudowali fortecę, a a polscy inżynierowie tak mocno obwarowali miasto od strony lądu i wody, że później Rumuni (w wojnie rosyjsko-tureckiej) z wielkim trudem Widyn zdobywali. Dzisiaj jest to najlepiej zachowana w Bułgarii, wczesnośredniowieczna kamienna budowla obronna.
Źródło: bulgariazabytki.wordpress.com
Komentarze