Wiedeń - atrakcje i ciekawe miejsca
Wiedeń jest znaną stolicą kultury, miastem pełnym zabytków i niezwykłych miejsc. Trudno poznać je wszystkie podczas zaledwie jednego pobytu, a każdy powrót to dla turysty możliwość odkrycia kolejnych tajemnic stolicy Austrii.
Wiedeń to stolica dawnego imperium austro-węgierskiego, miejsce, do którego ściągali najwybitniejsi twórcy różnych dziedzin sztuki. Żyli tu malarze, architekci i kompozytorzy, dzięki którym wiedeńskie ulice nabrały blasku i uroku, a współcześni turyści mają problem, by wybrać najpiękniejsze miejsca do zwiedzania. Wiedeń jest bowiem pełen zabytków z różnych epok, choć spora ich część reprezentuje przede wszystkim XIX-wieczny historyzm oraz nieco późniejszą secesję. To także jedno z najlepszych miast do życia, o czym można się przekonać podczas wyjazdu do stolicy Austrii.
Co warto zwiedzić w Wiedniu?
Wiedeń odpowiada potrzebom osób o zróżnicowanych preferencjach – świetnie odnajdą się tam zarówno amatorzy turystyki kulinarnej, jak też osoby najchętniej zwiedzające muzea i polujące na zdjęcia bezcennych zabytków. Które miejsca w Wiedniu warto zwiedzić?
Pałace Hofburg, Schönbrunn oraz Belvedere
Hofburg to jeden z najważniejszych wiedeńskich zabytków, który aż do 1918 roku był główną rezydencją Habsburgów. To właśnie tam przez setki lat zapadały decyzje wpływające nie tylko na losy Austrii, ale całej Europy. Dzieje Hofburga sięgają średniowiecza – najpierw był to niewielki zamek, rozrastający się wraz ze znaczeniem jego właścicieli. Do dzisiaj zachowała się gotycka kaplica, będąca najstarszą częścią rezydencji. W Hofburgu można zwiedzać prywatne apartamenty i reprezentacyjne komnaty cesarskie, oraz podziwiać zgromadzone tam dzieła sztuki.
Schönbrunn to kolejna rezydencja rodu Habsburgów, jeden z najpiękniejszych przykładów architektury baroku. Zachwycająca jest nie tylko bryła pałacu i jego wnętrza, ale również przepiękne ogrody z fontannami, rzeźbami i doskonale utrzymaną roślinnością. W tym otoczeniu żył ostatni cesarz Austro-Węgier oraz jego piękna żona Sisi. Chcąc zwiedzić komnaty pałacu Schönbrunn warto bilet kupić online – miejsce jest bowiem niezwykle popularne, a do kas biletowych zawsze stoi długa kolejka. W przypadku gdy nie uda się zorganizować wejściówki, pozostaną spacery po pałacowych ogrodach, gdzie wstęp jest bezpłatny.
Belweder to kolejny z wiedeńskich pałaców, również będący wspaniałym przykładem architektury baroku. Koniecznie trzeba dodać to miejsce do listy zwiedzania, gdyż mieści się tam największy w Austrii zbiór dzieł sztuki – to właśnie w Belwederze turyści mogą zobaczyć słynny obraz Gustava Klimta zatytułowany „Pocałunek”. Na całą kolekcję składają się eksponaty z wielu epok, od średniowiecza aż do czasów współczesnych.
Katedra św. Szczepana
Gotycka katedra jest jednym z najważniejszych symboli Wiednia. Olbrzymi gmach wyróżnia się dzięki czterem wieżom – najwyższa liczy ponad 136 metrów, a na jej szczycie znajduje się wspaniały punkt widokowy, na który warto się wdrapać. Wnętrze średniowiecznej katedry utrzyma jest w stylu barokowym, można tam podziwiać kunsztownie wykonane ołtarze, kaplice oraz nagrobki władców Austrii i znanych osobistości. Oprócz tego zwiedzający mogą zajrzeć do skarbca, w którym znajdują się relikwie, cenne szaty i naczynia liturgiczne.
Wiedeńskie muzea
Trudno polecić jedno najbardziej reprezentatywne wiedeńskie muzeum – poza pałacem Belweder miejsc wartych odwiedzenia jest wiele. Warto zajrzeć do Dzielnicy Muzeów, gdzie barok świetnie współgra ze współczesną architekturą. Można tam zwiedzać muzeum Leopoldów, Kunsthalle, MUMOK – Muzeum Sztuki Współczesnej, a latem dziedziniec Dzielnicy Muzeów staje się miejscem relaksu, z wygodnymi meblami, które są idealne do odpoczynku i oglądania filmów.
Kolejnym ciekawym miejscem w Wiedniu jest gabinet figur woskowych Madame Tussauds. Znajduje się tam kilkadziesiąt figur przedstawiających zarówno postaci historyczne, jak i przedstawicieli współczesnej polityki i show-biznesu. Oprócz tego w muzeum można zwiedzić wystawę multimedialną poświęconą cesarzowej Sisi. „Sisi Uncovered Experience” przedstawia jeden dzień z jej życia i dotyczy nieznanych przeżyć Elżbiety.
Punkty widokowe: Diabelski Młyn i Wieża Dunajska
Aby w pełni docenić urok Wiednia, warto wybrać się na tamtejsze punkty widokowe. Jeden znajduje się w centrum miasta na szczycie wieży katedry św. Szczepana. Ale cały Wiedeń i Dunaj z lotu ptaka można zobaczyć również z tarasu widokowego na Wieży Dunajskiej. Sama konstrukcja liczy 252 metry, ale taras umieszczono niżej, a dostać się tam można w ciągu kilku sekund dzięki szybkiej windzie.
Ciekawym doświadczeniem będzie także przejażdżka Diabelskim Młynem, znajdującym się na Praterze. To kolejny symbol Wiednia, który powstał w 1897 roku, z okazji 50. rocznicy koronacji cesarza Franciszka Józefa. Z wagoników roztacza się widok na miasto i park, a jeśli komuś znudzi się podziwianie okolicy, może zapoznać się z wystawą przedstawiającą dwa tysiące lat historii Wiednia.
Atrakcje Wiednia
Czy poza zabytkami Wiedeń oferuje także innego rodzaju atrakcje? W mieście tętni bogate życie kulturalne – odbywa się ogromna liczba koncertów, można również zaszyć się w kawiarniach i tradycyjnych gospodach czy winiarniach, gdzie toczy się prawdziwe życie miasta. Warto również odwiedzić cotygodniowy pchli targ przy Linke Wienzeile, gdzie kolekcjonerzy szukają antyków i perełek do swoich zbiorów. Robi się tam nie tylko zakupy, ale także po prostu spaceruje, chłonąc wyjątkową atmosferę Wiednia. Co poza tymi atrakcjami czeka jeszcze na turystów? To na przykład:
Największe miejskie termy w Europie
Warto wybrać się do Therme Wien, czyli miejskich łaźni termalnych z leczniczą wodą siarkową. Z jej dobrodziejstw korzystali już Rzymianie, a współcześni amatorzy Wellness mają do dyspozycji ponad dwadzieścia basenów, saun, dwa i pół tysiąca leżanek oraz ogromną strefę zdrowia. Atrakcją tego miejsca jest floatarium, czyli częścią świata soli – choć wstęp jest dodatkowo płatny, to warto doświadczyć dryfowania w słonej wodzie i innych dobrodziejstw soli.
Park rozrywki na Praterze
Wizytę w wiedeńskim parku rozrywki docenią zwłaszcza najmłodsi turyści. Symbolem tego miejsca jest Diabelski Młyn, ale wielbiciele adrenaliny znajdą wiele atrakcji, które skutecznie im ją podniosą. Na miejscu znajduje się ogromna karuzela łańcuchowa, kolejki górskie i wodne, oraz kolejka przerażających klaunów, zombie i duchów. Towarzyszą one śmiałkom dzięki wirtualnej rzeczywistości.
Zwiedzanie Wiednia – informacje praktyczne
- Zwiedzając Wiedeń warto korzystać z kart turystycznych, uprawniających do wielu zniżek. Oficjalną jest Vienna City Card, dostępna jest w trzech wariantach i uprawnia między innymi do bezpłatnego podróżowania komunikacją miejską. Warto również kupić Vienna-Pass, dzięki której można bezpłatnie zwiedzać Schönbrunn, Muzeum Leopolda i kilkadziesiąt innych atrakcji. Każdą z tych kart można kupić online.
- Przemieszczając się po Wiedniu najlepiej korzystać z transportu publicznego, który jest świetnie zorganizowany. W mieście działa metro oraz sieć tramwajowa i autobusowa, a bilety łatwo kupić w wielojęzycznych automatach. Do tego posiadacze Vienna City Card w cenie karty mogą korzystać z komunikacji.
Komentarze