Wieliczka na weekend. Jak ciekawie spędzić czas?

Wieliczka na weekend. Jak ciekawie spędzić czas?

Za turystyczny hit Małopolski uważany jest przede wszystkim Kraków. A przecież w całkiem bliskiej odległości na turystów czeka wiele urokliwych miasteczek, w tym Wieliczka. To świetne miejsce na weekendowy wyjazd – pełne zabytków, oferujące również atrakcje dla aktywnych, gdzie można odpocząć od pędu dużego miasta.

Wieliczka – piękne miasto blisko Krakowa


Jednym z atutów Wieliczki jest lokalizacja. Miasto znajduje się niecałe 15 kilometrów od Krakowa i stanowi prawdziwą perełkę regionu. Można przyjechać tam na kilka godzin, by zobaczyć najważniejszą atrakcję Wieliczki, ale lepiej zaplanować weekendowy pobyt.

Wieliczka wyrosła na soli – pierwsze warzelnie powstały już w IX wieku, wykorzystywano wtedy jednak źródła solankowe. Pokłady soli odkryto w 1252 roku i od tego czasu zaczęto ją wydobywać metodą głębinową. To jedyny obiekt górniczy na świecie, który działa od czasów średniowiecza do współczesnych! Rozwój miasta nastąpił za czasów Kazimierza Wielkiego, otoczone je wtedy murami, wybudowano istniejący do dzisiaj zamek żupny. Z resztą w Wieliczce możemy obejrzeć wiele zabytkowych pałaców, kościołów i malowniczych parków, których nie powinniśmy pomijać podczas zwiedzania.

Atrakcje Wieliczki, te miejsca trzeba zobaczyć


Promocja turystyczna Wieliczki oparta jest na miejscowej kopalni soli. Trudno się temu dziwić, obiekt, jako jeden z pierwszych, został wpisany na prestiżową listę Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tworzy ona podziemne miasto, obejmujące 300 kilometrów chodników oraz około 3000 komór. Turyści mogą zobaczyć tylko ich niewielką część, a i tak wychodzą oszołomieni ogromem tego przedsięwzięcia liczącego setki lat!

W Wieliczce koniecznie trzeba więc zobaczyć ekspozycje Muzeum Żup Krakowskich, znajdujące się nie tylko na powierzchni, ale również pod ziemią. Zwiedzanie warto podzielić na dwa etapy – pierwszym będzie spokojne obejrzenie Zamku Żupnego, który od XIII wieku stanowił centrum życia pracowników kopalni. Działała tam między innymi kuchnia żupna, gdzie wydawano im posiłki, w podziemiach mieścił się sąd, więzienie, kaplica oraz mieszkania urzędników.

Teraz na terenie Zamku Żupnego obejrzymy szereg wystaw historycznych i sztuki. Na pewno jedną z ciekawszych ekspozycji stanowi ta, która prezentuje solniczki oraz naczynia przyprawowe. Są to przepiękne przedmioty, kiedyś stanowiące prawdziwą ozdobę stołów właścicieli.

Drugim etapem zwiedzania Muzeum Żup Krakowskich jest oczywiście zejście pod ziemię i przejście trasy turystycznej. Jest ona położona na pierwszych trzech poziomach, całość liczy ponad 2 kilometry. Zwiedzający przechodzą przez 20 komór i lincze korytarze, gdzie zobaczymy dawne narzędzia i maszyny górnicze, a także poznamy sposoby wydobywania soli. Największą atrakcję trasy stanowią solankowe jeziora oraz monumentalna kaplica św. Kingi w całości wykuta w solnej skale.

Turyści mogą skorzystać również z oferty przejścia trasy górniczej, znajdującej się w najstarszym zachowanym Szybie Regis. Jej długość to niecałe 2 kilometry, a orientacyjny czas wyprawy wynosi 3 godziny. Zwiedzający nie tylko dobywają wędrówkę tajemniczymi, surowymi korytarzami i komorami, ale również otrzymują górnicze zadania. Dzięki nim w praktyce poznają, na czym polegała praca dawnych górników, od tego zależy również odnalezienie właściwej trasy pod ziemią.

W Wieliczce nie mogło zabraknąć też tężni solankowej, którą znajdziemy w sąsiedztwie Szybu Daniłowicza. Taka wizyta relaksuje, poprawia samopoczucie i doskonale wpływa na drogi oddechowe.

fot. Pavlo Vakhrushev / stock.adobe.com

Jaki widać, wizyta w Muzeum Żup Krakowskich zajmie kilka godzin. Szczególnie, gdy postanowimy skorzystać ze wszystkich atrakcji oferowanych na miejscu. Ale atrakcje Wieliczki nie ograniczają się wyłącznie do kopalni. Co jeszcze warto zobaczyć podczas weekendu w mieście?

  • Polecamy wizytę na Rynku Górnym, wytyczonym jeszcze w średniowieczu. Aż do XIX wieku otaczała go drewniana zabudowa, która spłonęła w 1877 roku. W miejscu dawnych domów powstały murowane małomiasteczkowe kamieniczki, zachowane do dzisiaj. Inne charakterystyczne budynki na Rynku Górnym to Pałac Przychockich i pobliski kościół św. Klemensa.

    Hitem turystycznym jest jednak malowidło 3D „Solny świat”, autorstwa Ryszarda Paprockiego. Obejmuje ono sporą część płyty rynku (dokładnie 350 metrów kwadratowych) i stanowi malarską wizję podziemi kopalni. Turyści chętnie się tam fotografują – wyznaczono specjalne miejsce, w którym należy stanąć, by uzyskać najlepsze ujęcie. Można skorzystać także z Infomatu, a później bezpłatnie przesłać zdjęcie na swojego maila.

  • Warto obejść również wielickie kościoły. Jednym z ważniejszych jest położony przy ulicy Zamkowej kościół św. Klemensa. Pierwszy budynek powstał w 1381 roku, ale obecny jego kształt pochodzi z wieku XIX. W jego podziemiach znajduje się krypta kaplicy Morsztynów, w której stworzono wystawę złotnictwa. Eksponaty pochodzą z kościelnego skarbca, a centralne miejsce zajmuje ponad metrowa pozłaca monstrancja z XV wieku. Wystawa dostępna jest tylko w dni powszednie. Innym ciekawym kościołem jest kościół św. Sebastiana, który znajduje się przy ulicy mającej tego samego patrona. W modrzewiowej XVI-wiecznej świątyni uwagę przykuwa młodopolska polichromia autorstwa Włodzimierza Tetmajera oraz witraże projektu Stanisława Matejki.

    Turystom, którzy są zainteresowani architekturą, polecamy też wizytę w kościele i klasztorze reformatów. Żywy jest tam kult św. Franciszka z Asyżu oraz brata Alojzego Kosiby, a przede wszystkim Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki. Warto wejść na teren ogrodu, gdzie znajduje się kopia kościoła wzniesionego przez św. Franciszka.

  • W Wieliczce warto obejrzeć również pałace – późnobarokowy należący do Konopków oraz neoklasyczny Pałac Przychockich na Rynku Górnym. Wybudowano go na fundamentach dawnego ratusza.

  • Aby nacieszyć oczy zielenią, można udać się do wielickich parków. Szczególnie piękny jest Ogród Żupny, znajdujący się w sąsiedztwie zamku oraz murów miejski. Składa się z dwóch tarasów – tzw. ogrodu dolnego i wyższego. Inne warte polecenia miejsce to park Adama Mickiewicza oraz park św. Kingi, założony w XIX wieku w stylów angielskim, znajdujący się w sąsiedztwie kopalni soli.
fot. ©jovannig / stock.adobe.com

Wieliczka dla aktywnych


Zwiedzanie Wieliczki to nie jedyna możliwość spędzenia weekendu w mieście. W okolicy biegnie kilka szlaków rowerowych. Do wyboru są oznakowane:

  • żółty szlak Wieliczka – Dobczyce – na jego trasie znajdują się liczne punkty widokowe;

  • szlak po Pogórzu Wielickim – jest to 23-kilometrowa pętla z Wieliczki, przez Sierczę (na uwagę zasługuje tam XVI-wieczny park), Biskupice (z punktem widokowym) i Lednicę Dolną;

  • zielona pętla z Wieliczki, przez Grabówki, Sygneczów, Podstolice, Janowice i Sierczę, licząca 15,5 kilometra.

Inna ciekawa atrakcja Wieliczki, z której można skorzystać w weekend, to wizyta w położonym na świeżym powietrzu Xtreme Park Wieliczka – Grabówki. W ofercie kompleksu znajduje się park linowy, plac zabaw dla dzieci, trasa rowerowa oraz trzy orliki. Miejsce znajduje się w spokojnej okolicy, w otoczeniu drzew, zapewnia świetną zabawę zarówno dorosłym, jak i dzieciom

Noclegi w Wieliczce


Miasto nastawione jest na turystów, można tam więc znaleźć ciekawą ofertę noclegów! Najwięcej jest tam pokoi gościnnych oraz apartamentów. Można więc zaplanować weekend zarówno z całą rodziną lub przyjaciółmi, jak też w parze. Większe grupy chętnie wybierają apartamenty, stanowiące oddzielne mieszkania, najczęściej są wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty, co umożliwia wygodny pobyt dla kilku osób.

Pary najczęściej decydują się na wynajęcie kwatery – pokoje zwykle mają osobne łazienki. Wspólna kuchnia zwykle nie jest przeszkodą. W końcu weekend jest po to, by odpocząć od codziennych obowiązków, więc również od gotowania. Warto wykorzystać krótki czas, by poznać miasto – nie tylko ciekawe miejsca, ale również smaki.

Apartamenty SaltApart

Apartamenty SaltApart

Wieliczka, ul. Świętej Barbary

Apartamenty Wieliczka 9.9
HOTEL SOLNY

HOTEL SOLNY

Wieliczka, ul. Artura Grottgera

Hotele Wieliczka 10
Willa Relaks

Willa Relaks

Wieliczka, ul. Niepołomska

Kwatery i pokoje Wieliczka 9.3

Następny artykuł Weekend w Dolinie Sanu - co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!