Wielka Pętla Bieszczadzka - najciekawsze miejsca na trasie!
Czym dokładnie jest Wielka Pętla Bieszczadzka, ile ma kilometrów, jakie atrakcje spotkamy na trasie oraz gdzie warto się zatrzymać? Odpowiedzi na te pytania przygotowaliśmy dla was poniżej.
Bieszczady są bez wątpienia jednym z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. I każdy, gdy był tam przynajmniej raz, z pewnością to potwierdzi. Nie sposób się w nich nie zakochać. Przepiękne góry, niezwykle przyjemny klimat, mnóstwo urokliwych miejsc oraz zapierających dech w piersiach widoków. Jeżeli właśnie planujemy rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady warto dobrze zaplanować taki wyjazd, aby zobaczyć jak najwięcej. Jednym z lepszych pomysłów może okazać się wprawa Wielką Pętlą Bieszczadzką.
Czym jest Wielka Pętla Bieszczadzka?
Bieszczady, fot. edward80, zdjecia.nocowanie.pl
Wielka Pętla Bieszczadzka (zwana także Dużą Pętlą) jest jedną z najciekawszych tras turystycznych znajdujących się w polskiej części Bieszczadów. Szlak o długości około 144 kilometrów przeznaczony jest głównie dla wycieczek rowerowych oraz samochodowych, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby Wielką Pętlę pokonać podczas dłuższej wyprawy pieszej.
Trasa rozpoczyna się miejscowości Lesko, gdzie również ma swój koniec. Prowadzi ona między innymi przez Bieszczadzki Park Narodowy, cztery parki krajobrazowe oraz liczne urokliwe miejscowości. Trasa Wielkiej Pętli umożliwia również łatwe wejście na szalki prowadzące na najpiękniejsze okoliczne szczyty. Będziemy mogli dzięki nim dotrzeć m.in. na Połoninę Wetlińską oraz Caryńską, Tarnicę, Halicz, Szeroki Wierch oraz Bukowe Berdo. Podążając pętlą, zawitamy do kilku miejscowości oferujących liczne zabytki, lokalną kuchnię oraz atrakcje turystyczne. Co jednak najważniejsze – po drodze będziemy mogli podziwiać przepiękne widoki, cieszyć się świeżym powietrzem oraz bliskością dzikiej przyrody.
Wielka Pętla Bieszczadzka - co warto zobaczyć?
Na trasie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej czekają na nas przede wszystkim cudowne krajobrazy oraz piękna przyroda. W czasie przemierzania szlaku będziemy mieli okazję zobaczyć także wiele interesujących obiektów takich jak zabytki architektury sakralnej czy kultową lokalną knajpę “Siekierezadę”.
Zobacz noclegi w Bieszczadach:
Start! – Najciekawsze miejsca w Lesku
Wyprawę Wielką Pętlą Bieszczadzką rozpoczniemy zwyczajowo w Lesku stanowiącym turystyczne centrum Bieszczad. Jeszcze przed wyruszeniem na właściwą trasą, warto rozejrzeć się po mieście i zobaczyć kilka interesujących obiektów. Do najciekawszych z nich z całą pewnością należy pochodzący z XVI wieku zamek Kmitów ulokowana na skarpie nad Sanem – warto zajrzeć w jego okolice również ze względu na otaczający go rozległy park, w którym znajduje się miejski amfiteatr.
Zwiedzając Lesko, możemy zobaczyć także okazały kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Panny wybudowany w latach 30 XVI wieku, XVII-wieczną synagogę o intrygującej historii oraz zabytkowy ratusz i kamieniczki. Wśród interesujących okolicznych miejsc warto wymienić także największy w Małopolsce cmentarz żydowski oraz Kamień Leski, z którym związane są liczne lokalne legendy.
Opuszczając Lesko, udajemy się na północ. Po drodze możemy zatrzymać się na chwilę w niewielkiej miejscowości Hoczew, gdzie zobaczymy progi skalne na rzece Hoczewka chronione pod postacią rezerwatu przyrody.
Zobacz noclegi w Lesku:
22 kilometry – Co ciekawego zobaczymy w Baligrodzie?
Kolejnym interesującym przystankiem na trasie naszej podróży będzie miejscowość Baligród. Otoczona lasami spokojna wieś stanowi świetne miejscem do wypoczynku. Podczas zwiedzania okolicy warto zobaczyć między innymi ryneczek, będący pamiątką po czasach, gdy miejscowość posiadała prawa miejskie. Wśród zabudowy otaczające plac zachowało się kilka zabytkowych domów – najsatszy z nich powstał pod koniec XVIII.
Zwiedzając Baligród, zobaczymy także obelisk ofiar mordu z 6 sierpnia 1944 roku, czołg T-34 upamiętniający walki toczące się w Bieszczadach (sam model nie ma nic wspólnego z okolicą, ale zastąpił czołg T-70, który jako jedyny zachowany egzemplarz w Polsce trafił do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu). Najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest jednak cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej wzniesiona w 1829 roku.
Ciekawym miejsce wartym odwiedzenia podczas wizyty w Baligrodzie jest ekomuzeum. Mieszcząca się w zabytkowym warsztacie kowala ekspozycja przedstawia unikatowe wyposażenie oraz narządzie związane z wytwarzaniem przedmiotów z żelaza.
Zobacz noclegi w Baligrodzie:
38 kilometrów – Intersujące miejsca w Cisnej
Położona na trasie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej Cisna jest niewielką i spokojną miejscowością o niezwykłym charakterze. Niepowtarzalny klimat miasteczka z łatwością oczaruje niejednego turystę, który tu zawita. Cisna jest świetnym miejscem do zorganizowania sobie dłuższej przerwy – w tym miejscu bowiem nawet lokale mają wyjątkowy charakter.
fot. matowski, zdjecia.nocowanie.pl
Przybywając do Cisnej, w pierwszej kolejności powinniśmy niezwłocznie udać się do “Siekierezady” – lokalnego kultowego lokalu. Bar swoją nazwą nawiązuje do powieści Edwarda Stachury o tym samym tytule. Miejsce to zapada w pamięć jednak nie tylko ze względu na charakterystyczną nazwę, ale także dzięki klimatycznemu wystrojowi. W środku na gości czekaj wiszące na ścianach siekiery, poroża oraz wyrzeźbione w drewnie biesy i diabły nieustannie zerkające na klientów z różnych zakamarków lokalu. W “Siekierezadzie” będziemy mieli okazję skosztować wyrabianego na miejscu wina oraz piwa lanego prosto z “pipy”. W okolicy lokalu możemy zobaczyć także bardzo klimatyczną Kapliczkę Pamięci, z którą związany jest niezwykła miejscowa tradycja.
Podczas dłuższego postoju w Cisnej możemy zrobić sobie przerwę od pieszych wędrówek, rowerowego siodełka lub podróży samochodem i piękne okoliczne krajobrazy podziwiać z nieco innego środka transportu. Zabytkowa Bieszczadzka Kolejka Leśna oferuję turystom dwie trasy: widokową oraz dziką. Pierwsze z nich pozwala na podziwianie okolicznych szczytów, natomiast druga prowadzi licznymi zakrętami przez miejsca, do których nie udałoby się dojechać samochodem.
Zobacz noclegi w Cisnej:
58 kilometrów – Dlaczego warto zatrzymać się w Wetlinie?
Po wizycie w klimatycznej Cisnej Wielka Pętla Bieszczadzka zabierze nas do Wetliny – malowniczej wsi letniskowej, gdzie swój początek mają najpopularniejsze szlaki prowadzące na bieszczadzkie połoniny. Zmiasteczka będziemy mogli wyruszyć między innymi szlakiem żółtym na Przełęcz Orłowicza czy szlakiem zielonym na Małą Rawkę.
Zatrzymując się na dłużej w Wetlinie, możemy wybrać się na spacer do wodospadu “Siklawa Ostrowskich”. Ulokowany jest on na potoku Słowiański, który spływa z przełęczy Orłowicza i Smerek, zbierając po drodze wody pomniejszych potoczków. Wodospad ma około 5 metrów wysokości i jest najprawdopodobniej najwyższym jednolitym pionowym spadkiem wody w Bieszczadach.
62 kilometry – Przełęcz Wyżna, czyli najlpeszy punkt widokowy na Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej
Przed nami kolejny interesujący punkt na trasie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Przełęcz Wyżna wznosi się na wysokość 872 m n.p.m. i oferuję nam jeden z najlepszych punktów widokowych podczas podróży. Miejsce to cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów. Trudno się temu dziwić, ponieważ właśnie tutaj rozpoczyna się jeden z najbardziej uczęszczanych bieszczadzkich szlaków pieszych. Jest to żółty szlak prowadzący z przełęczy Wyżna na Połoninę Wetlińską do schroniska Chatka Puchatka. Ze znajdującego się tu punktu widokowego rozciąga się widok na Połoninę Wetlińską i Cyrańską, połoniny Tarnicy, Bukowego Berda, Szerokiego Wierchu oraz Małej i Wielkiej Rawki.
Na Przełęcz Wyżnej znajduje się również obelisk poświęcony pamięci Jerzego Harasymowicza oraz pomnik postawiony ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc.
fot. danuska, zdjecia.nocowanie.pl (zdjęcie poglądowe)
73 kilometr – Najważniesze atrakcje w Ustrzykach Górnych
Następnym przystankiem na trasie będą urokliwe Ustrzyki Górne. Tutaje będziemy mogli zobaczyć przede wszystkim Muzeum Turystyki Górskiej. Znajdująca się w nim wystawa dotyczy zagadnień związanych z turystyką w Karpatach Wschodnich aż do momentu wybuch II wojny światowej. Zobaczymy tu między innymi pierwsze przewodniki po Bieszczadach, a także zdjęcia zachowanych pamiątek po ludności łemkowskiej.
Zdecydowanie najciekawszym wydarzeniem w Ustrzykach Górnych jest Redyk Karpacki organizowany na przełomie kwietnia i maja. Jest to tradycyjny spęd owiec oraz wędrówka pasterzy przez tereny państw karpacki. Z tej okazji w Ustrzykach Górnych odbywają się koncerty z muzyką regionalną oraz degustacją lokalnych wyrobów serowarskich. Przez Ustrzyki Górnych przechodzi kilka szlaków turystycznych m.in.: szlak czerwony na Połoninę Caryńską i Szeroki Wierch oraz szlak niebieski na Wielką Rawkę i Wołosate.
Zobacz noclegi w okolicy:
86 kilometrów – Co warto zobaczyć w Lutowiskach?
W niewielkich Lutowiskach będziemy mogli znaleźć kilka naprawdę interesujących miejsc. Zobaczymy tu między innymi neogotycki kościół pw. św. Stanisława Biskupa, stary cmentarz katolicki oraz żydowski kirkut, a także drewnianą willę sprzed I wojny światowej. Lutowiska stanowią przede wszystkim świetnie miejsce, aby uciec od zgiełku miasta oraz cieszyć się ciszą i spokojem bieszczadzkiej przyrody.
111 kilometrów – Najciekawsze miejsca w Ustrzykach Dolnych
W Ustrzykach Dolnych warto przede wszystkim udać się do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zobaczymy tam przede wszystkim eksponaty związane z terenem Bieszczadów, a także z lokalną fauną i florą, geologią, architekturą oraz zagadnieniami ochrony środowiska.
Kolejnym niezwykle interesującymi miejscem jest Muzeum Młynarstwa i Wsi. Przedstawia ono turystom historię młynarstwa oraz sam proces mielenie zboża. Muzeum mieści się w budynku starego Młyna, który wybudowany został w 1925 roku. We wnętrzu zobaczymy także maszyny z XIX wiek, przyrządy do czyszczenia i mielenia zboża oraz jeden z najstarszych w Europie gniotnik walcowy.
Zobacz noclegi w Ustrzykach Dolnych:
127 kilometr – Co ciekawego znajdziemy w Uhercach Mineralnych?
Uherce Mineralne stanowią ostatni przystanek na trasie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Zatrzymując się w niewielkiej miejscowości, będziemy mogli zobaczyć barokowy kościół z 1757 roku oraz pomnik przyrody nieożywionej: wodospad na Uhercach Mineralnych.
fot. z_sabat, zdjecia.nocowanie.pl
Wielka Pętla Bieszczadzka latem, zimą czy wiosną?
Wyprawa na Wielką Pętlę Bieszczadzką powinna stanowić punkt obowiązkowych dłuższych wczasów na terenie Bieszczadów. Trasa ta przeznaczona przede wszystkim dla zmotoryzowanych turystów podróżujących rowerem, samochodem czy motocyklem, może być także ciekawym wyzwaniem dla pasjonatów pieszych wędrówek.
Jaka pora jest najlepsza na wyprawę Wielką Pętlą Bieszczadzką? Niezależnie w jakich miesiącach zdecydujemy się na podróż, okolica będzie zachwycała nas niezwykłymi widokami i piękną przyrodą. W miesiącach letnich oczaruje nas wszechobecna zieleń, natomiast zimą widok ośnieżonych gór odbiorą nam dech w piersiach.
Komentarze