Wielka Siklawa - jeden z najpiękniejszych wodospadów w Tatrach Wysokich
Poszukując tych najpiękniejszych miejsc w Tatrach, najczęściej wybieramy popularne szczyty górskie. Są też inne ciekawe atrakcje turystyczne, które zachwycają niemal na każdym kroku. Do takiej kategorii, na pewno należy wodospad Siklawa, który uznawany jest za najpiękniejszy i największy wodospad w Tatrach. W czym tkwi jego wyjątkowość, gdzie się znajduje i jak do niego dotrzeć?
Wybierając Tatry na miejsce swojego urlopu, można spodziewać się wielu wspaniałych przeżyć, związanych z odkrywaniem piękna gór. To nie tylko szlaki w Tatrach, które prowadzą na te najwyższe szczyty, ale również piękna przyroda, z którą można obcować podczas górskich wędrówek. Równie pięknie wyglądają wodospady w Tatrach Wysokich. Do tego największego wodospadu należy zaliczyć Wielką Siklawę, której postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej w tym artykule. Być może go kojarzysz, bo znajduje się tuż przy Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Wielka Siklawa - największy wodospad w Tatrach
Wielka Siklawa to wodospad znajdujący się w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Jest on największym wodospadem, ale również najwyższym wodospadem w Tatrach i w Polsce a zarazem wielka atrakcja turystyczna. Wodospad spada z progu ściany stawiarskiej oddzielającej doliny: Pięciu Stawów Polskich i Roztoki dwiema lub trzema strugami - w zależności od wysokości poziomu wody w Wielkim Stawie. Nachylenie ściany wynosi około 35°, a wysokość progu około 65–70 metrów.
fot. shaiith / AdobeStock, CC0
Wodospad Wielka Siklawa najpiękniej wygląda w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu. Wtedy wokół niej, w rozpylonych kroplach wody, tworzą się wielobarwne tęcze. Siklawa była celem wycieczek górskich już na początku XIX wieku i pozostała nim do dziś. Opisywana przez poetów, uwieczniana przez malarzy. Dziś bardzo często służy jako tło do rodzinnych zdjęć.
Poznaj: 10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce
W 1832 roku Seweryn Goszczyński pisał: „O sto kroków od nas przewalał się spadek Siklawej Wody, i rosił nas mgłami swoimi. Przekrojony od sterczącej na wierzchu opoki, rzuca się po skale prostopadłej.”
Wodospad Siklawa znajduje się na szlaku turystycznym z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów przez Wodogrzmoty Mickiewicza i do Doliny Roztoki. To właśnie stąd rozpoczyna się eksplorowanie części Tatr, jaką są Tatry Wysokie.
Decydując się na wycieczkę nad Wodospad Wielka Siklawa pamiętajmy, że jest to jedna z głównych atrakcji w Tatrach i co roku miejsce to odwiedzają bardzo chętnie turyści z całej Polski. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ wygląda on naprawdę okazale i bajecznie, zwłaszcza gdy na górskim szlaku nie ma zbyt wielu ludzi. Można wtedy usiąść w pobliżu i w spokoju delektować się widokami. Jednak by mieć szansę na spokojny spacer nad Siklawę i podziwianie jego piękna musimy wybrać odpowiedni termin. Nie może to być weekend czy wakacje. Wtedy bywa na szlaku i przy wodospadzie dość tłoczno. Ten wodospad w Polsce warto odwiedzić podczas każdej możliwości wypoczynku w Tatrach. Ten najwyższy wodospad jest celem górskich wycieczek o każdej porze roku. Bez wątpienia, należy go zaliczyć do największych atrakcji turystycznych w całych Tatrach.
Planujesz rodzinny wyjazd? Sprawdź domki w Zakopanem:
Jak dojść do Wodospadu Siklawa?
Do wodospadu Siklawa prowadzi zielony szlak turystyczny, który prowadzi od Wodogrzmotów Mickiewicza (przy szosie Palenica Białczańska – Morskie Oko) nad Wielki Staw. Dojście pod wodospad zajmuje około 2 godzin, a powrót tą samą trasą wynosi około godziny i 40 minut. Najczęściej przychodzą nad niego turyści, którzy odwiedzają Dolinę Pięciu Stawów. Szlak prowadzi po prawej stronie wodospadu.
Wodospad Wielka Siklawa szlak turystyczny - charakterystyka trasy
Wycieczkę nad Wodospad Wielka Siklawa – największy wodospad w Tatrach najlepiej rozpocząć na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Miejscowość jest oddalona od Zakopanego o około 25 kilometrów. Na miejsce dostaniemy się, wyjeżdżając z Zakopanego Drogą Oswalda Balzera, później na rondzie skręcając w prawo na Łysą Polanę. Twarto wiedzieć: to jest ten sam parking, w którym rozpoczyna się 9-kilometrowa trasa nad Morskie Oko. Parking jest płatny i otwarty całą dobę.
Planując wyprawę pamiętajmy, że wycieczkę do Wielkiej Siklawy warto rozpocząć wcześnie rano. Głównie po to, żeby uniknąć tłumów na szlaku. Trasa przebiegająca obok wodospadu prowadzi do Doliny Pięciu Stawów Polskich, bywa więc naprawdę tłoczno.
fot. dziewul / AdobeStock, CC0
Każda letnia górska wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Co zabrać w góry latem? Lista potrzebnych rzeczy
Na początek kupujemy bilety uprawniające do wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Możemy tego dokonać w kasie biletowej przy wejściu na szlak lub wcześniej, online. Bilet kosztuje dosłownie kilka złotych, są też bilety ulgowe.
Na samym początku wycieczki, na rozgrzewkę czeka nas około trzykilometrowy odcinek na szlaku czerwonym po drodze asfaltowej. Nie ma tam zbyt wielu podejść, dlatego jest to dobry czas, żeby przygotować się przed właściwym podejściem. Droga wiedzie przez las, dopiero później, po przejściu pewnego odcinka pojawiają się widoki na szczyty Tatr Wysokich. Charakterystycznym punktem na trasie do Wodospadu Wielka Siklawa są Wodogrzmoty Mickiewicza – pierwsze wodospady na naszym szlaku. W tym przypadku również największy efekt jest po opadach deszczu, ponieważ huk jest ogromny.
Przy Wodogrzmotach Mickiewicza znajduje się rozejście szlaków. Czerwony szlak prowadzi dalej do Morskiego Oka - jeszcze jakieś 6 kilometrów, zielony natomiast skręca do schroniska PTTK Roztoka. Jest jeszcze jeden, również zielony szlak i to właśnie on biegnie w kierunku Wielkiej Siklawy. I to właśnie zielonym szlakiem należy się kierować. W tym właśnie miejscu możemy się na chwilę zatrzymać. Są tam ławki oraz toalety. Idealny moment na przerwę.
Tutaj znajdziesz atrakcje przyrodnicze w Tatrach:
Po krótkim odpoczynku idziemy dalej. Zmieniliśmy szlak czerwony na trasę zieloną i ruszamy pod górę w kierunku Wielkiej Siklawy. Od największego wodospadu w Polsce dzieli nas teraz około 4,5 km. Jeśli nie będziemy nigdzie przystawać, za mniej więcej dwie godziny powinniśmy być na miejscu. Szlak zielony początkowo wychodzi do góry, a później schodzi do potoku Roztoka, który płynie z Wielkiego Stawu Polskiego, z Doliny Pięciu Stawów.
Trasa wiedzie cały czas między drzewami, jednak co jakiś czas możemy podziwiać piękne widoki. Mniej więcej w połowie drogi zaczyna się więcej podejść, jednak głównie w leśnej scenerii. Cały czas znajdujemy się w tak zwanej Dolinie Roztoki. Jeśli trasa okaże się bardziej wymagająca niż myśleliśmy, możemy zarządzić przerwę i odpocząć w drewnianej wiacie turystycznej, która stoi przy szlaku. Warto dodać, że szlak ten jest bardzo dobrze oznaczony a droga tak wydeptana, że ciężko się tam zgubić.
Wędrujemy dalej. Po prawie czterech kilometrach pojawia się kolejne rozejście szlaków. Tym razem naszym oczom ukaże się kolor czarny, który prowadzi szybszą trasą do Doliny Pięciu Stawów. My jednak nie zmieniamy koloru, nadal podążamy za znakami zielonymi. Teraz czeka nas ta przyjemniejsza część wycieczki, ponieważ od Siklawy dzieli nas jedynie 700 metrów. A im bliżej podchodzimy, tym głośniej słyszymy spadającą wodę.
fot. Karol Wiak
Po dojściu do Wodospadu Wielka Siklawa, szczególnie jeśli widzimy go po raz pierwszy, na pewno potrwa chwilę nim będziemy mogli oderwać od niego wzrok. Jeśli już pierwsze długie spojrzenie mamy za sobą, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko usiąść na kamieniu i podziwiać piękno Tatr. To jest też ten moment, kiedy możemy wykonać pamiątkowe fotografie i uwiecznić naszą obecność w tym wyjątkowym miejscu.
Wielka Siklawa i co dalej? Propozycje górskich wędrówek
Z Wodospadu Wielka Siklawa możemy wrócić tym samym szlakiem na Palenicę Białczańską, ale możemy także kontynuować wycieczkę i iść dalej, do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Nie jest to zbyt długa droga, to około 1 kilometr szlakiem zielonym.
Sprawdź: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce
Dolina Pięciu Stawów oferuje kilka możliwości wyjątkowych górskich wędrówek. Należy tu zaliczyć:
-
szlak żółty na Szpiglasowy Wierch
-
szlak niebieski na Zawrat
-
szlak żółty na Krzyżne
-
szlak czarny na Kozi Wierch
-
szlak żółty na Kozią Przełęcz
-
szlak niebieski do Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką (wybierając ten wariant, możemy zrobić pętlę i wrócić na parking od Morskiego Oka drogą asfaltową).
Noclegi w Tatrach
Decydując się na wycieczkę do wodospadu Siklawa, warto odpowiednio wcześniej zarezerwować swój wymarzony nocleg. W tej kwestii, można skorzystać z naprawdę świetnie rozwiniętej bazy noclegowej.
Należy jednak mieć na uwadze to, że trzeba dojechać do parkingu w Palenicy Białczańskiej, który znajduje się poza Zakopanem, więc najlepiej będzie wybrać kwatery i pokoje w Tatrach, które znajdują się na obrzeżach Zakopanego lub domki Małe Ciche, które są świetną opcją na rodzinny wypoczynek.
Decydując się na zakwaterowanie w Tatrach, trzeba się liczyć z wydatkiem około 100 zł od osoby za dobę. Niezależnie od wybranego obiektu noclegowego, każdy turysta może skorzystać z rozmaitych udogodnień, takich jak bezpłatny parking, Wi-Fi, telewizor i radio, plac zabaw dla dzieci, w pełni wyposażona kuchnia, czy miejsce do grillowania.
Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Tatrach:
Pokoje Gościnne Skalnica
Bukowina Tatrzańska, ul. Tatrzańska
Kwatery i pokoje Bukowina Tatrzańska 10
Pamiętaj, że to punkt obowiązkowy który warto odwiedzić podczas wizyty w Tatrach. Ten najwyższy wodospad robi wrażenie!
Zdjęcie główne: fot. Arpan / AdobeStock, CC0
Komentarze