Wielka Sowa - najwyższy szczyt Gór Sowich. Dlaczego warto go zdobyć?

Wielka Sowa - najwyższy szczyt Gór Sowich. Dlaczego warto go zdobyć?

Każdy wypoczynek w górach gwarantuje wyjątkowe przeżycia. A wszystko to za sprawą możliwości zdobywania tych najwyższych szczytów górskich. Wypoczywając w Sudetach, warto jest odkryć piękno Gór Sowich i zdobyć Wielką Sowę, która jest tym najwyższym szczytem. W czym tkwi wyjątkowość Wielkiej Sowy, którą trasę wybrać i jakie trudności napotkacie po drodze? Wszystkie najważniejsze odpowiedzi znajdziecie w treści tego artykułu.

Decydując się na noclegi na Dolnym Śląsku, macie nieograniczone możliwości wypoczynku w górach. Wszystko można dopasować do swoich potrzeb, związanych z kondycją i tym, co chce się zdobyć i zobaczyć. Jeśli preferujesz niezbyt wysokie szczyty, to idealnie sprawdzą się tu Góry Sowie. To pasmo górskie, w którym znajduje się Wielka Sowa. Warto podkreślić, że jest ona wielka z wielu powodów, podobnie jak całe Sudety, w które ponownie Was zapraszamy. W Górach Sowich każdy znajdzie dla siebie coś naprawdę wyjątkowego. Dlaczego warto zdobyć akurat ten szczyt?

 

Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?

 

Wielka Sowa - najważniejsze informacje

 

Zanim wyruszymy wspólnie na szlak, dobrze będzie poznać najważniejsze informacje, związane z Wielką Sową. Jest to szczyt o wysokości 1015 m n.p.m., znajdujący się w Sudetach Środkowych, w województwie dolnośląskim. To najwyższy szczyt w rejonie Gór Sowich i stosunkowo łatwy cel do zdobycia. Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się charakterystyczna wieża widokowa, która umożliwia obserwację panoramy najbliższej okolicy. Sam szczyt jest zalesiony, dlatego wejście na wieżę widokową wydaje się być koniecznością. Na Wielkiej Sowie można spędzić swój wolny czas naprawdę wyjątkowo.

 

 

fot. bbsferrari / AdobeStock, CC0

 

Warto również podkreślić, że należy do szczytów Korony Gór Polski i położona w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Na szczyt prowadzi wiele różnorodnych i ciekawych szlaków, krótszych i dłuższych. A z góry i znajdującej się na niej wieży, podziwiać możemy niezwykle malownicze krajobrazy.

 

Góra Wielka Sowa, czyli najwyższy szczyt Gór Sowich, leży w dorzeczu Odry, a dokładniej na granicy między dorzeczami jej dopływów – Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Zbudowana jest ze skał metamorficznych z prekambru.

 

Zbocza Wielkiej Sowy są znakomitymi terenami narciarskimi - funkcjonują tu liczne wyciągi narciarskie. A wokół Wielkiej Sowy dostępnych jest mnóstwo szlaków turystycznych, tras rowerowych oraz sowiogórskich tras do narciarstwa biegowego.

 

Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. W drugiej połowie XIX wieku zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry. Jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1885 roku. Konstrukcja ta znajdowała się około 30 metrów na południe od miejsca, gdzie obecnie stoi żelbetowa wieża. Drewniana konstrukcja przetrwała jednak tylko do 1904 roku. Jeszcze w tym samym roku powstał plan wzniesienia nowej, drewnianej konstrukcji. Ostatecznie stało się inaczej. Prace przy wznoszeniu trwałej kamienno-żelbetowej wieży rozpoczęły się w lipcu 1905 roku, a uroczyste otwarcie - w 1906 roku. Miała ona 25 w wysokości, średnicę 8 m u podstawy i 4 m u góry, a we wnętrzu, oświetlonym trzema oknami z kolorowymi witrażami przedstawiającymi sceny z życia Bismarcka, można było podziwiać popiersie kanclerza autorstwa Harro Magnussena. Wieży nadano wówczas imię: Otto von Bismarcka.

 

Planujesz rodzinny wyjazd? Sprawdź domki na Dolnym Śląsku:

 

 

 

 

Na tarasie widokowym podziwiano panoramy od Śnieżnika po Śnieżkę oraz od Wzgórz Trzebnickich po Broumovské stěny. Tuż po II wojnie światowej, wieży nadano imię Władysława Sikorskiego, a w 1981 roku - polskiego turysty i krajoznawcy Mieczysława Orłowicza, jednak żadna z tych nazw nie przyjęła się. Wieża, choć była jedną z atrakcji Gór Sowich, nieremontowana, popadała w ruinę. Już w połowie lat 60. XX w. żelazne schody wewnątrz konstrukcji groziły zawaleniem, a z czasem ze względów bezpieczeństwa wieża została zamknięta.

 

Dopiero gdy zarządcą wieży i otaczającego ją terenu została Gmina Pieszyce udało się wykonać generalny remont wieży i w 2006 r. na nowo udostępnić obiekt turystom. Obecny wizerunek wieży stał się symbolem Pieszyc, znajduje się w herbie tego miasta.

 

Szlaki prowadzące na Wielką Sowę - który z nich wybrać?

 

Trasa na Wielką Sowę wydaje się być prosta i łatwo dostępna. Główne szlaki na szczyt Wielkiej Sowy prowadzą z Przełęczy Jugowskiej, Sokolej i Walimskiej. Jednak są też liczne szlaki turystyczne, które stanowią opcję alternatywną. Masyw położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.

 

 

fot. Jarek Witkowski / AdobeStock, CC0

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Najpopularniejsze szlaki turystyczne na Wielką Sowę to:


  • szlak czerwony z przełęczy Sokolej - Główny Szlak Sudecki (wejście: 1h, zejście: 0:40h);

  • szlak turystyczny czerwony z przełęczy Jugowskiej przez Przełęcz Kozie Siodło (wejście: 1:30h, zejście: 1:10h);

  • wejście żółtym szlakiem turystycznym z Kamionek (wejście: 2:15h, zejście: 1:40h);

  • szlak turystyczny czarny i szlak turystyczny czerwony z Kamionek (wejście: 2:15 godz, zejście: 1:40h);

  • szlak turystyczny zielony i szlak turystyczny niebieski z Rościszowa przez Przełęcz Walimską (wejście: 3:20h, zejście: 2:50h);

  • szlak turystyczny zielony i szlak turystyczny niebieski z Lasocina przez Starą Jodłę (wejście: 1:45h, zejście: 1:25h);

  • żółty szlak turystyczny z Pieszyc (wejście: 3:05h, zejście: 2:15h);

  • szlak turystyczny żółty z Walimia (wejście: 1:15h, zejście: 1:10h);

  • szlak turystyczny niebieski z przełęczy Walimskiej (wejście: 1h, zejście: 0:40h);

  • szlak turystyczny niebieski z Przełęczy Woliborskiej przez Leśny Dworek i Trzy Buki;

  • szlak turystyczny zielony z Sokolca przez schronisko Sowa (↑ 1:20 godz, ↓ 0:50 godz);

  • szlak turystyczny czarny Wielka Sowa – Polana Potoczkowa – Przełęcz Walimska – Jelenia Polana – Przełęcz Sokola;

  • czerwony szlak rowerowy, z przełęczy Jugowskiej na przełęcz Sokola.


Parking pod Wielką Sową - jak tu dojechać?

 

Wypoczywając w Górach Sowich i planując zdobyć Wielką Sowę, dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko sam szlak turystyczny, który zaprowadzi na szczyt, ale również możliwości komunikacyjne.

Jeśli zamierzacie wyruszyć z Przełęczy Jugowskiej, to możecie tu dojechać i zostawić samochód na parkingu. Sama przełęcz znajduje się na wysokości 805 m n.p.m. Można stąd wyruszyć na Wielką Sowę, Rymarz, Kalenicę, a najbliżej jest do Schroniska PTTK Zygmuntówka, bo tylko 15 minut.

 

Zbliżają się wakacje. Przeczytaj: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

 

W przypadku samego dojazdu, warto jest dojechać od strony Kłodzka i Wałbrzycha drogą numer 381 i następnie skręcić na Jugów.

 

Jeśli planujesz wycieczkę z Wrocławia w kierunku Wielkiej Sowy, powinieneś wziąć pod uwagę, że dojazd samochodem zajmie Ci około 1,5 godziny, pokonując około 80 km. Jeśli Twoim punktem startu jest Przełęcz Sokola, to głównym środkiem transportu pozostaje samochód. Na szczęście, na przełęczy znajdują się dwa parkingi, na których można zostawić samochód na cały dzień - zapłacisz od 10 do 15 złotych za dzień postoju.

 

Wejście na Wielką Sowę - opis szlaku

 

W przypadku, gdy zależy Wam na tym, by zdobywanie Wielkiej Sowy było miłe, łatwe i przyjemne, to najlepiej będzie wejść czerwonym szlakiem z miejscowości Rzeczka. Jeśli ma to być bardziej wymagająca trasa, to polecamy szlak na Wielką Sowę z Przełęczy Walimskiej. Wejście na Wielką Sowę nie powinno stanowić dla nikogo zbyt dużego wyzwania, bo czas przejścia nie powinien zająć nam dłużej niż 45 minut w jedną stronę (od strony Rzeczki). Trasę można zaliczyć do łatwych, bez stromych podejść. Wycieczka będzie więc swego rodzaju spokojnym spacerkiem.

 

Wycieczkę można rozpocząć przy ulicy Sokolec, przy której znajduje się miejsce na pozostawienie samochodu. Niestety nie ma go zbyt wiele, dlatego w szczycie sezonu turystycznego mogą wystąpić problemy z parkingiem.

 

 

fot. Gravity-team / pixabay.com, CC0

 

W trakcie wędrówki szlakiem czerwonym na Wielką Sowę mijamy po drodze dwa schroniska - schronisko Orzeł oraz schronisko Sowa. W tym pierwszym można zdobyć pieczątki do książeczki PTTK oraz Korony Sudetów. Obok schroniska Orzeł i schroniska Sowa znajdują się bardzo ładne punkty widokowe, na które warto poświęcić kilka minut. Panoramy bywają przepiękne – o ile pogoda nam dopisze, oczywiście.

 

Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Przez większość czasu szlak prowadzi gęstym lasem, jednak trzeba być uważnym i czujnym, ponieważ gdy zboczymy nieznacznie z drogi możemy trafić na fenomenalny i jedyny w swoim rodzaju punkt widokowy, z którego rozlega się panorama na inne pobliskie szczyty. Z tego powodu naprawdę warto mieć oczy dookoła głowy i nadłożyć kilka minut drogi na zbocze Wielkiej Sowy, by zobaczyć przepiękne krajobrazy.

 

Co ciekawe, mimo tego, że szlak nie jest zbyt wymagający, to widoki naprawdę potrafią niekiedy zadziwić. Szlak wiedzie przez naprawdę ciekawe tereny. Co prawda nie są one porównywalne z Alpami, Tatrami czy nawet Górami Stołowymi, ale przecież właśnie za to uwielbiamy góry, za niepowtarzalność i różnorodność. W końcu każdy zdobywany szczyt ma do zaoferowania coś innego.

 

Szczyt Wielkiej Sowy znajduje się na 1015 m n.p.m a na nim znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać wspaniałe krajobrazy. Panorama ze szczytu jest wręcz imponująca, daleko daleko widoczny jest Masyw Śnieżnika, a panorama sięga do Broumowskich Sten oraz choćby tajemniczej Ślęży. Doskonale widzimy także pobliskie miejscowości, szczyty oraz przy dobrej widoczności nawet sam Wrocław.

 

Warto pamiętać, że wejście na wieżę jest odpłatne. Bilet w cenie zaledwie kilku zł upoważnia nas do podziwiania cudownych widoków a nawet korzystania z dwóch teleskopów. Zdecydowanie warto wydać te pieniądze.

 

Dystans, jaki mamy do pokonania wybierając właśnie ten wariant trasy, nie jest duży, nie zrobimy więcej niż sześć kilometrów. Do czasu przejścia powinniśmy jednak doliczyć minimum pół godziny, jeżeli planujemy zwiedzanie wieży widokowej na szczycie Wielkiej Sowy. Przy wieży znajduje się wiata z dużym rożnem po środku oraz kila miejsc na ognisko.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje przyrodnicze na Dolnym Śląsku:

 

 

 

 

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie - co można stąd zaobserwować?

 

Po dotarciu na sam szczyt Wielkiej Sowy, Waszym oczom nie ukażą się piękne widoki, ale zalesiony teren. Na szczycie znajduje się też wieża widokowa, na którą trzeba wejść, aby móc zobaczyć to, co roztacza się z samego szczytu. Przez kilka lat przechodziła gruntowny remont.

 

 

fot. matowski / www.nocowanie.pl/zdjecia

 

Oprócz samej wieży, mamy tu do czynienia z prawdziwym folkiem. Bo są dwie wiaty, rzeźba sowy, ławeczki, sklepik z pamiątkami, kapliczka, czy wieża przekaźnikowa. Takie warunki odstraszają od spędzenia tu dłuższej chwili, ale widoki, które można zaobserwować z wieży już do tego zachęcają.

 

Sprawdź: Popularne wieże widokowe. Które z nich odwiedzić na Dolnym Śląsku?

 

Wieża widokowa została wybudowana w 1906 roku i ma wysokość 25 metrów. Zastąpiła drewnianą konstrukcję, pochodzącą z lat 70. XIX wieku. W czasie uroczystego otwarcia nowej wieży, które miało miejsce w drugiej połowie maja 1906 roku, zgromadziło się wiele osób, a wieżę nazwano imieniem Żelaznego Kanclerza Otto van Bismarcka. Z wieży rozciąga się imponujący widok na okoliczne góry. Przy dobrej pogodzie widać Śnieżkę, Śnieżnik, Broumowskie Skały, a także Masyw Ślęży. Współcześnie wieża nosi imię Mieczysława Orłowicza, a wejście do środka jest płatne i możliwe tylko w okresie od 1 maja do końca października. Koszt biletu dla dorosłych to 6 złotych, a ulgowego - 3 złote.

 

Noclegi w pobliżu Wielkiej Sowy

 

W Górach Sowich można znaleźć wiele ciekawych opcji noclegu. Jeśli zależy Ci na tym, by było stosunkowo jak najbliżej do szczytu Wielkiej Sowy, to warto jest wziąć pod uwagę noclegi w Rzeczce. Góry Sowie to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek dla miłośników górskich wędrówek i przyrody. Planując pobyt w tych okolicach, warto zwrócić uwagę na popularne miejscowości turystyczne, takie jak domki Sokolec, Ludwikowice Kłodzkie, Bartnica, Bożków, Jugów, Przygórze i Wolibórz, gdzie znajdziemy liczne obiekty noclegowe. Miejscowości te są doskonale położone i zapewniają łatwy i szybki dostęp do najważniejszych atrakcji w okolicy.

 

Dla miłośników miejskich klimatów, apartamenty Wałbrzych oferują również wiele atrakcyjnych opcji noclegowych, a z jego centrum w łatwy sposób można dotrzeć do serca Gór Sowich. Bez względu na wybór miejsca noclegowego, górska przyroda i urokliwe krajobrazy Gór Sowich z pewnością zrobią na każdym turyście niezapomniane wrażenie.

 

Ceny noclegów są uzależnione od sezonu, ale średni koszt rozpoczyna się najczęściej od 80 zł od osoby za dobę.

 

Sprawdź noclegi w Górach Sowich:

 

 

 

 

Wypoczywając na Dolnym Śląsku, warto jest zdobyć ten popularny szczyt górski. Nie jest wymagający, a satysfakcja z wejścia - naprawdę ogromna!

 

 

Zdjęcie główne: fot. Kacper Cybuch / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł TOP 3 fontanny...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!