Wielki Jubileusz Tylicza
Tylicz to miejscowość z kilkusetletnią tradycją, która w tym i następnym roku obchodzi znaczące jubileusze. Dla ich uczczenia planowana jest wystawa dokumentów oraz publikacja książki opisującej dzieje Tylicza i okolic.
Obchodzone przez Tylicz jubileusze wyraźnie ukazują jego bogatą historię. W roku 2012 miejscowość świętuje jubileusz 400-lecia ponowienia praw miejskich, a w roku 2013 będzie obchodzić jubileusz 650-lecia lokacji miasta.
Tylicz został lokowany w roku 1363 przez króla Kazimierza Wielkiego, na miejscu osady Ornawa. Pierwsze funkcjonujące po lokacji nazwy miasta to Miastko lub Novum Oppidum. Przez kolejne lata Miastko znacznie podupadło i straciło na znaczeniu. Jednak za sprawą biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego, ponownie otrzymało prawa miejskie w roku 1612. Miastko w dowód wdzięczności przyjmuje nową nazwę - Tylicz oraz herb biskupa Piotra Tylickiego.
Dla upamiętnienia tych dwóch ważnych dat, z okazji Jubileuszowych Dni Tylicza, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tylicza przygotowało wystawę kopii dokumentów i starodruków ukazjących dzieje Tylicza. Można zobaczyć między innymi Księgi Miasta Tylicza z roku 1633 oraz 1755, kopię Księgi Sądu Miasta Tylicza, rewizję przywileju Kazimierza Wielkiego i biskupa Piotra Tylickiego, liczne przywileje dla tylickich rzemieślników a także wiele rysunków i map, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku. Wystawa jest prezentowana w zabytkowym kościele przy rynku.
Patronat medialny nad Jubileuszowymi Dniami Tylicza objął serwis nocowanie.pl.
W najbliższych dniach ukaże się również książka autorstwa Janusza Ciska „Monografia Tylicza / Miastka”, opisująca przeszło 650-letnią historię tych okolic.
Komentarze