Wikingowie na Wolinie. Ciekawe atrakcje zachodniopomorskiego

Wikingowie na Wolinie. Ciekawe atrakcje zachodniopomorskiego

Wśród atrakcji Pomorza Zachodniego na pewno wyróżnia się Wolin. Miasteczko leży na południowym krańcu wyspy o tej samej nazwie. Miejsce rozsławili wikingowie, którzy pozostawili na Wolinie swoje ślady.

Co wspólnego z Polską mają wikingowie? Okazuje się, że wiele! Nie wszyscy wiedzą, ale tysiąc lat temu na wyspie Wolin założyli oni swoją osadę. Jomsborg zlokalizowany był u ujścia Odry. Choć przez wiele lat nie było materialnych dowodów na jego istnienie, to zachował się w średniowiecznych legendach różnych kultur.

Teraz wikingowie są turystyczną atrakcją Wolina i prawdziwym wabikiem na turystów. Jakie ślady wikingów tu znajdziemy i czego się o nich dowiemy?

Zobacz noclegi w Wolinie i okolicy:

Wyspa Wolin i wikingowie


Wikingowie na Wolinie osiedlili się tysiąc lat temu. Była to jednak tylko osada wojowników z portem na kilkaset okrętów, kobiety i dzieci nie mogły w niej przebywać. Jomsborg przetrwał do 1043 roku, a jego celem było utrzymanie duńskich wpływów w krajach Słowian. Stanowił też bazę wypadową dla łupieżczych wypraw wikingów.

Nie wiadomo dokładnie, jak został zniszczony Jomsborg. Badacze mają dwie tezy – powódź oraz najazd wojsk Magusa I Dobrego. Żadna nie jest nieprawdopodobna, tym bardziej, że w okolicach osady stoczono wiele bitew. Podczas jednej z nich zginął Harald Sinozęby, który był królem Danii i Norwegii, a także prawdopodobnym inicjatorem powstania Jomsborga.

Współcześnie jedną z atrakcji Wolina jest kamień runiczny, który upamiętnia skandynawskiego władcę. Można go zobaczyć naprzeciwko Muzeum Regionalnego. Jego ekspozycje obejmują między innymi archeologiczne artefakty, odkryte podczas wykopalisk.


fot.  chrisbeez / Pixabay.com CC0

Wolin, atrakcje turystyczne


Do Wolina turyści przyjeżdżają nie tylko po, to by posłuchać historii o wikingach i zwiedzić muzealne ekspozycje. Turystów przyciąga tu miejsce, gdzie mogą doświadczyć tego, jak wyglądało życie w wikińskiej osadzie.

  • Centrum Słowian i Wikingów to rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu z jego zabudowaniami mieszkalnymi i warsztatami. Osada ożywiona jest przez rekonstruktorów, którzy odtwarzają codzienność sprzed tysiąca lat.

    Raz w roku, na przełomie lipca i sierpnia, odbywa się tu Festiwal Słowian i Wikingów. Podczas jego trwania władzę nad Wolinem przejmuje jarl Jomsborga, a w centrum organizowane są festyny i warsztaty. Szczególnie ciekawe są rekonstrukcje bitew, również wodnych, a także odtworzenia dawnych obrzędów na podstawie wikińskich sag.

  • W Wolinie koniecznie trzeba się wybrać na Wzgórze Wisielców. Teraz jest to rezerwat archeologiczny, ale we wczesnym średniowieczu mieściło się tu miejsce straceń przestępców i piratów.

  • Atrakcję wyspy Wolin stanowi też Woliński Park Narodowy. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest klifowe wybrzeże. Warto zobaczyć również zagrodę pokazową żubrów. W tym celu trzeba pojechać jednak do Międzyzdrojów.

Zobacz noclegi w Międzyzdrojach
Apartamenty Promenada28pl

Apartamenty Promenada28pl

Międzyzdroje, ul. Książąt Pomorskich

Apartamenty Międzyzdroje 9
Willa Karmazyn

Willa Karmazyn

Międzyzdroje, ul. Kolejowa

Kwatery i pokoje Międzyzdroje 9.1
Villa Lamar

Villa Lamar

Międzyzdroje, ul. Zwycięstwa

Wille Międzyzdroje 10


Jak dojechać do Wolina?


Miasteczko Wolin położone jest południowym krańcu wyspy. Turyści przejeżdżają tędy w drodze do Międzyzdrojów oraz Świnoujścia. Przez Wolin biegnie droga S3, z którą łączą się inne polskie autostrady i drogi szybkiego ruchu.

Dojazd do Wolina własnym środkiem transportu nie będzie problemem. Przez miasto przejeżdżają też pociągi, które jadą do Świnoujścia. Można więc wybrać alternatywną podróż PKP.

Następny artykuł Małopolska - spokojne...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!