Wikingowie znowu zawitają na Warmię i Mazury
Przed nami wyjątkowa impreza, jedna z tych na Warmii i Mazurach, które zabierają nas w przeszłość. Tym razem czekają nas 2 dni w epoce średniowiecza wśród Wikingów.
W dniach 7-8 czerwca zapraszamy do Gad, malutkiej wsi w gminie Dywity, ok. 13 km od stolicy Warmii i Mazur - Olsztyna. Jest to wieś niezwykła, bo wiele się w niej dzieje. Co roku od 2008 odbywają się tam Festyny Archeologiczne organizowane przez Stowarzyszenie "Nasze Gady". Działają w nim ludzie z pasją, którzy pragną odkrywać dziedzictwo Warmii i promować turystykę. I udaje im się to. Oprócz festynu Stowarzyszenie organizuje też inne imprezy, prowadzi pracownię ceramiczną w Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach, wydało 2 edycje przewodnika "Warmia znana i nieznana"...
Aż trudno uwierzyć, że to wszystko dzieje się w malutkiej warmińskiej wsi. Nie omijajcie takich miejsc szerokim łukiem, zmierzając na znane wszystkim Mazury. Warmia to perełka regionu, mało jeszcze odkryta przez turystów.
W Gadach zwróćcie uwagę na zabudowę wsi z końca XIX i początków XX wieku - drewnianą chałupę, budynki z czerwonej cegły, 2 kapliczki, 2 drewniane krzyże i 1 metalowy. Przystańcie przy pamiątkowym głazie ustawionym w 2009 r. w czasie obchodów 640 jubileuszu lokacji wsi; zobaczcie kamiennego żółwia i kamienną "babę pruską" wykonane podczas festynu w 2008 r.
A potem zapraszamy na VI Festyn Archeologiczny, którego tegoroczne hasło to "Historia na żywo". W tym roku spotkamy na nim Wikingów, którzy rozbiją w Gadach swój obóz. Przyjrzymy się pracy średniowiecznych rzemieślników (bursztynników, płatnerzy, garncarzy...), weźmiemy udział w zabawach średniowiecznych, ugotujemy z Wikingami smakowite potrawy... Atrakcji będzie niemało.
Udział w imprezie jest bezpłatny. Przygotowane zostaną również specjalne kramy z lokalnymi wyrobami rękodzielniczymi i spożywczymi.
Program:
7 czerwca (piątek) godz. 10.00 – 17.00
godz. 10.00 - na terenie rekreacyjnym wsi Gady Wikingowie rozstawią swój obóz. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tych pracach. Przy namiotach wikińskich rozłożone zostaną warsztaty średniowiecznych rzemieślników, takich jak bursztynnik, płatnerz, garncarz i inni. Przy obozie czekać będzie na zawodników plac turniejowy ze średniowiecznymi grami i zabawami. Wspólnie z Wikingami uczestnicy Festynu przygotują w ramach warsztatów kuchni średniowiecznej potrawę wikińską, a wszystkie zaprezentowane na kramach wyroby rzemiosła artystycznego będzie można zakupić.
godz. 12.00 - lekcja muzealna „Archeologia w zasięgu ręki”
godz. 13.00 - warsztaty języka pruskiego prowadzone przez rekonstruktora tego języka. Jeśli będzie wielu chętnych, lekcja i warsztaty po małej przerwie zostaną powtórzone.
8 czerwca (sobota) godz. 12.00 – 17.00
godz. 12.00 – tradycyjny wjazd grupy rowerzystów z olsztyńskiego stowarzyszenia "Kołodrom", po ich przywitaniu - pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych: garncarstwa średniowiecznego, zielarstwa i kuchni warmińskiej, wyrobu zabawek ludowych, a także mielenia na żarnach i wypieku podpłomyków.
godz. 14.00 – IV Naukowe Forum Pruskie organizowane przez Roberta Klimka, prowadzone przez naukowców - pasjonatów historii i kultury pruskiej. Poruszone zostaną między innymi takie tematy jak: odkrycie Truso, archeologia doświadczalna, obiekty archeologiczne pozostawione przez Prusów.
Komentarze