Wilczy Szaniec odświeży ofertę turystyczną
Wilczy Szaniec to jedna z największych mazurskich atrakcji. Dawną kwaterę wodza Trzeciej Rzeszy każdego roku zwiedza kilkaset tysięcy turystów. Teraz obiekt ma szansę przyciągnąć ich jeszcze więcej – obecny nadzorca planuje bowiem nowe inwestycje w infrastrukturę.
W kwietniu 2017 oficjalny zarząd nad Wilczym Szańcem przejęło Nadleśnictwo Srokowo. Teraz planuje zmiany, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią to historyczne miejsce.
Jedną z nowości będzie oświetlenie alejek, co umożliwi turystom wejście na teren Wilczego Szańca także po zmroku. W planach jest również utworzenie ścieżki historyczno-edukacyjnej, która będzie przybliżać dzieje tego miejsca, oraz zaaranżowanie w jednym z bunkrów sali audiowizualnej. Jak widać plany są ambitne i mają zostać zrealizowane do przyszłego sezonu turystycznego.
Warto zaznaczyć, że w żadnej sposób nie komplikują zwiedzania Wilczego Szańca. Jest dostępny dla turystów przez cały tydzień od 8:00 do 20:00. Ceny biletów: 15 zł – normalny, 10 zł – ulgowy, dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie.
Wilczy Szaniec znajduje się niedaleko Kętrzyna, a weekend spędzony w tym mieście jest zawsze dobrym pomysłem. Nie czekaj i już dzisiaj poszukaj odpowiednich noclegów, zobacz: Noclegi w Kętrzynie
Historia Wilczego Szańca
Bunkry ukryte w lesie nieopodal Gierłoży służyły Hitlerowi za główną kwaterę od 1941 do 1944 roku. I chociaż od zakończenia wojny minęło kilkadziesiąt lat, mroczna atmosfera nadal jest wyraźnie odczuwalna.
Wilczy Szaniec stanowił prawdziwe leśne miasteczko, w którym mieszkało ponad dwa tysiące osób. Żołnierze oraz obsługa cywilna mieli do dyspozycji dwieście budynków: schrony, baraki, dwa lotniska, elektrownie, dworzec kolejowy, wodociągi, ciepłownię oraz centrale. Często przebywał tu Hitler a także najwyżsi dostojnicy Trzeciej Rzeszy, m.in. Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Joseph Goebbels i Albert Speer.
Warto również wspomnieć, że doszło tu do nieudanego zamachu na führera, którego w lipcu 1944 r. usiłował dokonać hrabia Claus Schenk von Stauffenberg.
Komentarze