Wilno - atrakcje i ciekawe miejsca
Wilno to stolica Litwy i jednocześnie główny cel weekendowych lub dłuższych wycieczek Polaków. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim ciekawym miejscom, wspaniałym zabytkom, jak i bogatej historii. W mieście tym mieszka również duża grupa Polaków. Co zatem warto zobaczyć w stolicy Litwy? Sprawdźmy!
Wilno to miasto bezpośrednio związane z historią Polski. Mowa tu oczywiście o Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Obecnie stanowi największe pod względem powierzchni miasto w krajach bałtyckich, jest dużym ośrodkiem gospodarczym, finansowym, przemysłowym i niezwykle ważnym węzłem komunikacyjnym w Europie. Warto podkreślić, że stanowi również wielki ośrodek religijny – w samym mieście jest ponad 40 kościołów rzymskokatolickich, w tym sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, do której pielgrzymują turyści z całej Polski.
Wilno – podstawowe informacje
Jedno jest pewne – tu jest co zobaczyć. Warto w związku z tym poświęcić kilka dni, jeśli mamy taką możliwość, by zobaczyć wszystkie najważniejsze i najpiękniejsze miasta Wilna. To przede wszystkim wspaniałe zabytki z różnych okresów, wspaniała przyroda i parki, liczne kościoły, jak i nowoczesne budowle – wszystko to sprawia, że Wilno jest tak chętnie odwiedzanym miastem.
W samej stolicy Litwy mieszka ponad pół miliona ludzi. Jeśli do tego wszystkiego dodamy odwiedzających turystów, to otrzymamy naprawdę pokaźną wartość.
Dzięki łagodnemu klimatowi, Wilno jest doskonałym miejscem do odwiedzania praktycznie przez cały rok. Najchętniej jednak jest ono odwiedzane w miesiącach letnich. Doskonała lokalizacja, zaledwie 394 km w linii prostej z Warszawy, sprawia że jest chętnie odwiedzana przez Polaków. A jeśli ktoś przebywa na wakacjach na Mazurach lub Podlasiu, to ma jeszcze bliżej. Każdy chce z pewnością dogłębnie poznać historię naszego państwa, która to ma również bezpośredni związek ze stolicą Litwy. A gdzie najlepiej, jak nie u źródła?
Co warto zobaczyć w Wilnie?
Na zwiedzanie Wilna warto poświęcić więcej czasu. Nie da się tego zrobić w przeciągu kilku godzin. Jeśli sami nie chcemy błądzić po nieznanym nam mieście, warto skorzystać z usług przewodnika. Jednak bez obaw, w tym mieście nie da się zagubić. No chyba, że w nadmiarze wrażeń.
1. Stare Miasto w Wilnie
Posiada największą powierzchnię w Środkowej Europie i stanowi bez wątpienia prawdziwą perełkę. Można tu zobaczyć m.in. słynną Ostrą Bramę, czy też Górę Trzech Krzyży. Warto podkreślić, że wileńska starówka w 1994 roku została wpisana na listę UNESCO. Obszar wyróżniony przez ekspertów obejmuje tylko dawną historyczną część miasta, którą niegdyś wytyczały mury obronne. To właśnie tu znajdują się wszelkie najważniejsze i najpiękniejsze zabytki Wilna. To punkt obowiązkowy naszego zwiedzania!
2. Ostra Brama
Znajdująca się na wileńskiej starówce, będąca miejscem kultu religijnego i pozostałością dawnych fortyfikacji. Stanowi obowiązkowy punkt programu polskich pielgrzymek i wycieczek. Znajduje się tu cudowny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.
3. Plac Katedralny z katedrą i dzwonnicą o wysokości 57 metrów
To kolejne z charakterystycznych i obowiązkowych punktów, które koniecznie trzeba zobaczyć w Wilnie. Plac został utworzony w XIX wieku i stanowi jeden z głównych placów Wilna. Głównym elementem placu jest bazylika archikatedralna i dzwonnica. Pierwsza świątynia powstała tu w 1251 roku i upamiętniała chrzest króla Litwy – Mendoga. Obecny charakter zawdzięcza litewskiemu architektowi z epoki klasycyzmu – Wawrzyńcowi Gucewiczowi. Obok katedry znajduje się wysoka na 57 metrów dzwonnica, stanowiąca niegdyś element murów obronnych miasta.
4. Zamek Górny z Basztą Giedymina na Górze Zamkowej
To średniowieczny obiekt, wcześniej zwany Turzą. Pierwotny, drewniany zamek został wzniesiony na szczycie Góry Zamkowej. Zachowana po dzień dzisiejszy baszta Zamku Górnego, stanowi jeden z symboli Wilna. Znajduje się tu muzeum poświęcone systemowi średniowiecznych wileńskich fortyfikacji. Warto wspiąć się na basztę, zarówno dla historii, jak i wspaniałych widoków.
5. Ulica Zamkowa
To najbardziej reprezentacyjna ulica Wilna. Niegdyś stanowiła ona główny trakt, prowadzący do Polski i Rosji. Wyróżnia się różnorodnością architektoniczną. Wraz z rozwojem miasta, zaczęły się kształtować boczne uliczki. Znajdują się tu zarówno budowle gotyckie, jak i renesansowe czy barokowe. Z ulicy tej można podziwiać również niezwykły widok na Wieżę Giedymina.
6. Kościół św. Anny
To gotycka budowla sakralna o stosunkowo nowym wyposażeniu. Wyróżnia się przede wszystkim niezwykłą fasadą, utrzymaną w stylu gotyku płomienistego. To największy klejnot wileńskiej starówki. Jako ciekawostkę, należy przytoczyć fakt, że świątynia została zbudowana z 33 gatunków cegieł. Jest to kościół nieduży, jednonawowy, którego elementy ornamentyki przypominają płomienie.
7. Uniwersytet Wileński z XVI wieku
To prestiżowa, litewska uczelnia, z bardzo wysokim poziomem nauczania. Założony w 1579 roku przez króla Polski Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. Uczelnia wykształciła wiele sławnych na całym świecie osób. Uniwersytet jest liderem rankingu najlepszych uczelni Litwy. Na współczesną uczelnię składa się 12 wydziałów, 7 instytutów, 10 jednostek badawczych, najstarsza w Litwie biblioteka, szpital uniwersytecki, obserwatorium, ogród botaniczny, centrum kongresowe oraz kościół akademicki.
8. Zamek Dolny
Będący częścią całego zespołu zamkowego w Wilnie. Obecnie swoją siedzibę ma tu Muzeum Narodowe Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Można tu obejrzeć stałe ekspozycje oraz czasowe wystawy. Niegdyś w tym miejscu istniała drewniana osada, której część w I poł. XIV wieku została przekształcona w zamek. Tu rezydowali prawie wszyscy władcy Litwy. Zamek rozrastał się i był wielokrotnie przebudowywany. Na początku XIX wieku został ostatecznie rozebrany.
9. Bazylika św. Stanisława Biskupa i św. Władysława
To główna świątynia katolicka na Litwie. Odbywają się tu największe uroczystości chrześcijańskie, państwowe i narodowe. Od wieków w podziemiach katedry chowani byli wielcy zasłużeni dla państwa ludzie, w tym królowie, książęta, biskupi i magnaci. Warto podkreślić, że w podziemiach zachowały się również najstarsze resztki świątyni, pochodzące z XIII – XV wieku i najstarszy na Litwie fresk z XIV wieku.
10. Litewskie Muzeum Narodowe
Dla miłośników historii, kultury i sztuki, wyjątkowym miejscem będzie Litewskie Muzeum Narodowe, w którym znajdują się obszerne zbiory archeologiczne, kultury etnicznej, z pomnikiem Mendoga przed budynkiem muzeum. Unikatowa ekspozycja prezentuje dzieje państwa litewskiego, jego kulturę. W pobliżu znajduje się Stary Arsenał. Z dziedzińca muzeum można wjechać kolejką na Górę Zamkową.
11. Wieża telewizyjna
To niezwykła i charakterystyczna budowla Wilna, licząca 326,5 m. Powstała w latach 80. XX wieku i znajduje się w czołówce najwyższych budynków europejskich. Jako ciekawostkę należy przytoczyć fakt, że na 19. piętrze znajduje się restauracja, która obraca się o 360 stopni w 45 minut. Widoczność ze szczytu, przy sprzyjającej aurze, wynosi 40 km. Z obiektu można skakać na bungee.
12. Cmentarz na Rossie
To miejsce pamięci, pochodzące z XIX wieku, szczególnie ważne dla Polaków. Swoje groby w tym miejscu mają polscy żołnierze, znajduje się tu również grób z sercem Józefa Piłsudskiego.
Co i gdzie warto zjeść w Wilnie?
Kuchnia litewska, podobnie jak polska, nie należy do najlżejszych. Warto jednak podkreślić, że tutejsze dania są niezwykle smaczne, a niektóre z nich można znaleźć również i na polskich stołach. Jeśli chcemy zjeść smacznie i niedrogo, to przy głównej alei na Starym Mieście możemy spróbować wielu specjałów kuchni litewskiej. Warto spróbować przede wszystkim takich dań, jak cepeliny, bliny, chłodnik litewski, kindziuk czy kibiny. Jeśli chcemy coś kupić by zabrać ze sobą do domu, to szczególnie polecamy chleb litewski.
Poszukujesz sprawdzonych noclegów w Wilnie? Wybierz ten najlepszy: Noclegi w Wilnie
Wilno, to idealne miejsce na wyjazd o każdej porze roku. To bez wątpienia miasto magiczne, pełne wielu ciekawych miejsc – przekonaj się sam!
Źródło informacji:
https://pl.wikipedia.org/
http://www.vilnius-tourism.lt
https://turystyka.wp.pl/wilno-6048617477653121c
fot. jackmac34 (pixabay.com, CC0)
Komentarze