Wiosenny spacer po parku - Park Czartoryskich w Puławach
Nadchodząca wiosna sprzyja rodzinnym spacerom. Bardzo chętnie większość z nas wybiera się do parków lub ogrodów, by móc w pełni podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Każdy park skrywa swoje tajemnice i bogatą historię. Niezwykle popularnym miejscem na Lubelszczyźnie jest Park Czartoryskich w Puławach - idealny nie tylko na wiosenny spacer.
Okres pandemii koronawirusa spowodował, że do niektórych aspektów naszego życia podchodzimy z pewnym dystansem. Jedno natomiast nie ulega żadnej zmianie - lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu, w gronie najbliższych nam osób. Zima dała w kość większości osób - mieliśmy do czynienia z intensywnymi opadami śniegu i silnym mrozem. Nadchodząca pora roku, tak przez wszystkich lubiana, daje wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Warto podkreślić, że sezon wiosenny charakteryzuje się tym, że więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. I robimy to chętniej - ze względu na przyrodę budzącą się do życia, dużą ilość słonecznych dni i przez to, że dni stają się coraz dłuższe.
Nie da się ukryć, że wraz z nastaniem wiosny, chętnie podróżujemy po Polsce. Wybieramy się w góry, nad morze, nad jeziora, do lasów, czy do parków, które znajdują się tak naprawdę bardzo blisko nas. Czy może być coś piękniejszego od śpiewu ptaków i wspaniałych warunków do chwilowego oderwania się od codzienności? Z pewnością nie. To ogromny zastrzyk pozytywnej energii, dlatego jeśli w naszej miejscowości lub regionie znajduje się park lub ogród botaniczny, to koniecznie powinniśmy odwiedzić to miejsce.
Sprawdź również: 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce
Park Czartoryskich w Puławach - idealna propozycja na wiosenny spacer
Cykl artykułów o wiosennych spacerach po parkach, postanowiliśmy rozpocząć od miejsca niezwykłego, znajdującego się na Lubelszczyźnie. Puławy, to obok Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Lublina i Zamościa, chętnie odwiedzana miejscowość w tym właśnie regionie. Cieszy się popularnością przez cały rok. Turystów przyciąga przede wszystkim licznymi wydarzeniami, wspaniałymi zabytkami, pięknym bulwarem nadwiślańskim i właśnie Parkiem Czartoryskich, na którym w tym artykule postanowiliśmy się skupić. To doskonała propozycja na spacer o każdej porze roku - możemy tu spotkać rodziny z dziećmi, osoby starsze, pary, miłośników fotografii, a także turystów z innych miast, czy nawet regionów z drugiego końca Polski.
W czym tkwi wyjątkowość Parku Czartoryskich w Puławach?
Bez wątpienia, Park Czartoryskich kryje w sobie bardzo wiele atutów. Naszą uwagę na pewno zwrócą wspaniałe zabytki, miejsca, w których można odpocząć i malownicze trasy spacerowe, którymi uczęszczają mieszkańcy i turyści. Do tego wszystkiego należy podkreślić bogaty drzewostan i piękną przyrodę - to właśnie tu teledysk do swojej piosenki “Drzewa” nagrali bracia Golec z zespołu Golec u Orkiestra.
By móc zobaczyć każdy zakamarek w tym pięknym Parku, będziemy potrzebować przynajmniej godziny - wszystko jest tak naprawdę uzależnione od intensywności naszego spaceru i tego, czy będziemy odpoczywać po drodze na dostępnych tu ławkach.
Już samo wejście do Parku powinno zrobić wrażenie na każdym. Oczom turystów i mieszkańców ukazuje się wspaniały Pałac Czartoryskich i fontanna. Na trawnikach dostojnie spacerują sobie pawie - małe i duże, które są szczególnie lubiane wśród dzieci. Pierwsze wrażenie po przekroczeniu bramy tego parku sprawia, że chce się iść dalej. A naprawdę jest co podziwiać. Bo miejsce to obfituje we wspaniałe zabytki i atrakcje przyrodnicze.
Historia tego miejsca jest ściśle związana przede wszystkim z rodem Czartoryskich, ale również Lubomirskich i Sieniawskich. Początki tego miejsca sięgają II połowy XVII wieku, a turyści i mieszkańcy mają do dyspozycji łącznie obszar o powierzchni 30 ha.
Dalszy wiosenny spacer w tym miejscu obfituje w niezwykłe przeżycia. Podążając kolejnymi alejkami, naszym oczom ukażą się kolejne zabytki, w tym Domek Gotycki i Świątynia Sybilla (chyba najbardziej kojarzona w Parkiem Czartoryskich). Jeśli wybierzemy drogą za Pałacem Czartoryskich, naszym oczom ukaże się Domek Żółty i Domek Chiński. By móc w pełni cieszyć się pięknem przyrody, warto jest zejść schodami w dół nad tzw. “łachę wiślaną”, czyli miejsce, w którym niegdyś przepływała największa w polskich rzek - Wisła. Spacerując tędy, poczujemy się, jakbyśmy byli w lesie, parku narodowym lub innym miejscu, gdzie dominuje wspaniała i piękna przyroda. Na pewno znajdą tu coś dla siebie rodziny z dziećmi, pary, czy właściciele czworonogów - psy znajdą tu naprawdę dużo miejsca, by mogły w spokoju się wybiegać.
Kolejnym punktem wartym uwagi na pewno będzie Pałac Marynki, również ściśle związany z historią rodu Czartoryskich. Z tego miejsca warto ponownie skierować się w kierunku Świątyni Sybilli - z poziomu jej schodów możemy podziwiać naprawdę wspaniałą panoramę najbliższej okolicy. Możemy odpocząć, wrócić trasą, którą wcześniej wędrowaliśmy lub też kontynuować dalsze zwiedzanie parku. Naszym oczom powinien ukazać się zabytkowy mostek nad ulicą Głęboką, a tuż obok niego Brama Rzymska, wzniesiona w XIX wieku na wzór Łuku Triumfalnego. Po paruset metrach zobaczymy ostatnią zabytkową budowlę, znajdującą się w Parku, czyli budynek Domku Greckiego, w którym obecnie mieści się Biblioteka Miejska w Puławach. Gwarantujemy, że wybierając się na wiosenny spacer po puławskim Parku, na pewno nikt nie będzie żałował.
Przeczytaj również: Puławy na weekend - co warto zobaczyć?
Park Czartoryskich w Puławach - najważniejsze informacje
O tym, jak wyjątkowe jest to miejsce, świadczą najważniejsze informacje, związane z historią, dziejami i znajdującymi się tu zabytkami i piękną przyrodą.
Park w Puławach to:
-
miejsce, którego historia sięga XVIII wieku;
-
obecną formę w romantycznym stylu angielskim zyskał w XIX wieku;
-
miejsce ściśle związane z historią rodu Czartoryskich;
-
miejsce ze wspaniałymi zabytkami: Pałac Czartoryskich, Domek Gotycki, Świątynia Sybilli, Domek Żółty, Domek Grecki, Pałac Marynki, rzeźba Tankred i Klorynda, Domek Chiński, Brama Rzymska i bogaty drzewostan;
-
lokalizacja na wiślanej skarpie;
-
jako ciekawostkę należy podkreślić fakt, że Świątynia Sybilli była pierwszym Muzeum Narodowym w Polsce, założonym przez Izabelę Czartoryską.
Noclegi w Puławach
Każdy, kto poszukuje możliwości znalezienia noclegu w Puławach, nie powinien niczym się martwić. Miasto posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową, dzięki czemu każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie.
Największą popularnością cieszą się miejsca noclegowe w hotelach. Rodziny z dziećmi natomiast bardzo często pytają o pokoje i kwatery prywatne, ze względu na bardziej atrakcyjną ceną oraz udogodnienia, np. zagwarantowane miejsce parkingowe czy plac zabaw. Oprócz tego na bazę noclegową Puław składają się również agroturystyki, campingi, hostele, internaty i schroniska, hotele pracownicze oraz pensjonaty. Więcej ofert noclegowych, z różnych kategorii znajdziemy w pobliskim Kazimierzu Dolnym.
Cena za nocleg w Puławach zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii noclegi pracownicze, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 90 zł. Jednak średnia cena noclegu w Puławach wynosi 175 zł. Warto pamiętać także o tym, że ceny noclegów są ustalane indywidualnie przez właścicieli poszczególnych obiektów. W niektórych obiektach może być np. wyższy cennik weekendowy, wtedy też ceny noclegów mogą być droższe.
Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Puławach
Mamy nadzieję, że wiosenna wizyta w Parku Czartoryskich w Puławach dostarczy każdemu wspaniałych wrażeń, związanych z historią i podziwianiem pięknej przyrody. To miejsce naprawdę fantastyczne, o czym warto jest przekonać się osobiście.
Komentarze