Wirtualna podróż po Kanale Elbląskim

Wirtualna podróż po Kanale Elbląskim

Kanał Elbląski to unikatowy zabytek techniki, będący jedną z największych atrakcji turystycznych województwa warmińsko-mazurskiego. Jak informuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” już niedługo zostanie zdigitalizowany, co stworzy osobom zainteresowanym tym obiektem zupełnie nowe możliwości!

Kanał Elbląski odwiedzany jest przez tysiące turystów z kraju i z zagranicy, a dzięki niezwykłej popularności jaką się cieszy, zostanie zdigitalizowany! Już w przyszłym roku będzie można wybrać się w wirtualną podróż przez pochylnie i śluzy. Dzięki wirtualnej rzeczywistości przed turystami otworzą się zupełnie nowe możliwości, jak wejście do maszynowni i samodzielne przeprowadzenie śluzowania statku. Aby doświadczyć takiej przygody trzeba będzie przyjechać do Elbląga, do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Cud techniki


Regularne rejsy pasażerskie po Kanale Elbląskim odbywają się już od 1927 roku, natomiast walory historyczne i zabytkowe Kanału Elbląskiego zostały dostrzeżone w 1978 r. W tym czasie jego fragment został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków. Natomiast w 2011 r. część Kanału Elbląskiego uznano za pomnik historii, a od 2014 r. prowadzone są starania o wpisanie pięciu zespołów zabytkowych pochylni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kanał Elbląski wirtualnie


– Projekt „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego” ma na celu digitalizację fragmentów zabytku techniki, jakim jest Kanał Elbląski – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu. – Istotną częścią tego przedsięwzięcia jest digitalizacja 3D elementów składowych pięciu zespołów pochylni, którą wykonają specjaliści z Regionalnej Pracowni Digitalizacji oraz udokumentowanie zabytkowego szlaku żeglownego w formie wirtualnego spaceru.

Wykonane na podstawie materiału ze skaningu 3D cyfrowe modele zespołów pochylni a także wirtualny spacer ze szlaku żeglownego dostępne będą wraz z popularno-naukowymi ich opisami, również w języku angielskim, na stronie internetowej Regionalnej Pracowni Digitalizacji (www.cyfrowewm.pl).

Projekt ma odpowiadać potrzebom naszych czasów, co oznacza między innymi powstanie aplikacji VR. To właśnie dzięki niej będzie można zobaczyć, w jaki sposób pracuje maszynownia pochylni Kanału Elbląskiego.

– Projekt, na który pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to wyzwanie dla całego naszego zespołu, ale i źródło satysfakcji, że przyczyniamy się do zachowania zabytku w wersji cyfrowej oraz promocji i upowszechniania wiedzy o nim – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.

Realizacja projektu potrwa do końca 2019 roku.

Źródło: materiały prasowe Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”

Następny artykuł Skuteczny manager obiektu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!