Wodospad Szklarki - największa atrakcja turystyczna Szklarskiej Poręby

Wodospad Szklarki - największa atrakcja turystyczna Szklarskiej Poręby

Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości wodospad po Wodospadzie Kamieńczyka w polskich Karkonoszach. Jego wysokość wynosi 13,3 metra, a sam wodospad znajduje się na wysokości 525 m n.p.m.

 

Jest to jedna z najwiekszych atrakcji turystycznych, jakie na swoim terenie posiadają polskie Karkonosze i Sudety, a także najbardziej znana atrakcja przyrodnicza miejscowości Szklarska Poręba. To właśnie dla samego jego zobaczenia miasto to odwiedza tak wielu turystów.

 

Dodatkowym atutem, który skłania do umieszczenia Wodospadu Szklarki na liście miejsc wartych zobaczenia w Karkonoszach jest fakt, że jest on dostępny przez cały rok. Wiosną i latem zachwyt wzbudza malownicze otoczenie wodospadu z Wąwozem Szklarki na czele, a w zimie jego wody zamarzają, tworząc przepiękny lodospad. Dodatkowym plusem jest fakt, że szlaki turystyczne wiodące do Wodospadu Szklarki są łatwo dostępne także dla rodzin z dziećmi, osób starszych oraz osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach.

 

Gdzie znajduje się Wodospad Szklarki? Co warto o nim wiedzieć?


Wodospad Szklarki (13,3 metra) jest umownie lokalizowany w Szklarskiej Porębie, a konkretnie w Piechowicach, niewielkiej miejscowości bezpośrednio graniczącej ze Szklarską Porębą. Jest drugim co do wysokości wodospadem w Karkonoszach, o blisko połowę niższym od tego najwyższego, którym jest Wodospad Kamieńczyka (27 metrów). Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc w okolicy Szklarskiej Poręby, które co roku przyciąga do siebie liczne rzesze turystów.

 

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy, gdyż prezentuje się pięknie o każdej porze roku. Jego wody spadają w dół szeroką kaskadą, która w charakterystyczny sposób zwęża się ku dołowi i skręca spiralnie do miejsca, gdzie znajduje się kocioł eworsyjny. Po lewej stronie znajdują się charakterystyczne zagłębienia w dnie, które powstały w wyniku eworsji - są to marmity. Górna krawędź Wodospadu Szklarki jest położona na wysokości 525 m n.p.m. Jego okolice są porośnięte mieszanym drzewostanem buków i jodeł, które tworzą w tym miejscu specyficzny mikroklimat.


fot. music4life / pixabay.com, CC0

 

Wodospad Szklarki, mimo tego, że nie leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, jest jego esklawą, czyli miejscem, które pomimo swojego od niego oddalenia, jest zaliczane do obszaru parku. W związku z tym, aby zobaczyć tę atrakcję, konieczne jest uiszczenie opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. Sam Wodospad Szklarki jest dostępny do zwiedzania przez cały rok, bez ograniczeń godzinowych.

 

Walory turystyczne Wodospadu Szklarki


Wodospad Szklarki jest znany od dawien dawna. Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza - wodospad pojawia się na licznych obrazach oraz rycinach z tamtych czasów. Droga do wodospadu została wybudowana w II połowie XVII w. przez Witriolejniego Prellera, właściciela tych terenów.

Dzięki jej powstaniu, w XIX w. Wodospad Szklarki cieszył się sporym zainteresowaniem turystów odwiedzających te okolice, o czym świadczy chociażby fakt, że już w 1868 r. tuż przy nim wybudowane została gospoda o nazwie Kochellfalbaude, później przekształcona w istniejące do dziś Schronisko PTTK Kochanówka.

 

Gospoda ta nie tylko udostępniała gościom ciepłe posiłki i miejsca do spania - jedną z największych atrakcji obiektu była bowiem możliwość regulowania przepływu wody. Ówczesny właściciel obiektu spiętrzał wody wodospadu za pomocą dużego kamienia umieszczonego na jego progu i odsuwał go, pozwalając wodom swobodnie spadać w dół - wszystko to oczywiście za stosowną opłatą zbieraną od widzów.

Poznaj: 10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce

 

Dostępność Wodospadu Szklarki


Dziś Wodospad Szklarki jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko w samej Szklarskiej Porębie, ale także w całych Karkonoszach. Do jego odwiedzenia z pewnością zachęca dostępność wodospadu przez cały rok, a także dobrze wytyczone szlaki turystyczne, które doprowadzają turystów na miejsce.


fot. Mariusz Urbański / zdjecia.nocowanie.pl

 

Wodospad Szklarki jest dostępny dla każdego turysty - bez problemu dostaną się do niego spokojnym spacerem rodziny z małymi dziećmi w wózkach, osoby starsze, a także osoby niepełnosprawne. To bez wątpienia jedna z tych atrakcji Karkonoskiego Parku Narodowego, która trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

 

Legenda o powstaniu Wodospadu Szklarki


Karkonosze słyną nie tylko z pięknych zakątków i wielu atrakcji przyrodniczych, ale także z licznych legend, których akcja toczy się właśnie na ich terenie. Niektóre z nich próbują także wyjaśnić pochodzenie danych cudów natury. Nie inaczej jest w przypadku Wodospadu Szklarki, który również jest tłem wielu karkonoskich legend. Jedna z nich opowiada o tym, jak powstał wodospad oraz wyjaśnia pochodzenie jego nazwy. Oto ona!

 

W dawnych czasach, w okolicach Szklarskiej Poręby mieszkał groźny smok. Mimo tego, że nie zbliżał się do ludzi ani nie robił im krzywdy, mieszkańcy miasteczka omijali go szerokim łukiem. Smok ten żywił się głównie rybami, które łowił w potoku Kamienna. Niedaleko smoczej jamy mieszkał natomiast szklarz, który miał piękną i ciekawą świata córkę - przez lokalną społeczność nazywaną Szklarką.

 

Pewnego dnia dziewczyna wybrała się na spacer po lesie i spotkała Ducha Gór. Zobaczywszy, że coś go trapi, postanowiła go rozweselić, co sprawiło, że Duch Gór szybko zapałał do dziewczyny sympatią. Tak narodziła się między nimi przyjaźń. Pewnego dnia Szklarka dzięki pomocy Ducha Gór uratowała ranną sarenkę, która stała się jej nieodłączną towarzyszką. Obie spacerowały po lesie i pewnego dnia trafiły do miejsca, w którym drzemał smok. Ten obudziwszy się, ruszył w stronę dziewczyny.

 

Widząc bestię zmierzającą w stronę swojej przyjaciółki Duch Gór przeraził się i rzucił w kierunku smoka kamień. Chybił jednak celu, a kamień zamiast w głowę smoka, uderzył w sam środek potoku, który rozstąpił się, tworząc ogromne urwisko. Przerażona i zaskoczona Szklarka spadła na jego dno, a wody potoku utworzyły wodospad - na cześć dziewczyny nazywany od tej pory Wodospadem Szklarki.

Przeczytaj: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Sprawdź czy znasz je wszystkie?

 

Szlaki turystyczne do Wodospadu Szklarki


Teren Wodospadu Szklarki znajduje się na obszarze gminy Piechowice, tuż przy granicy Szklarskiej Poręby. Jest położony w eksklawie Karkonoskiego Parku Narodowego. Można się do niego dostać na kilka sposobów, a wybór trasy, która zaprowadzi nas do tego wyjątkowego miejsca na mapie Karkonoszy, zależy od tego, ile czasu możemy poświęcić na wycieczkę.

 

Dojść do Wodospadu Szklarki można m. in. szlakiem niebieskim z Piechowic (jest to najkrótsza trasa, która pozwala w zaledwie kwadrans dotrzeć do wodospadu), szlakiem czarnym ze Szklarskiej Poręby Dolnej lub zielonym/czarnym szlakiem ze Szklarskiej Poręby Górnej.

 

Szlaki turystyczne ze Szklarskiej Poręby są, co prawda dłuższe, lecz decydując się na ich wybór, będziemy mieli możliwość zobaczenia po drodze także innych, nie mniej interesujących atrakcji w okolicy. Wybierając czarny szlak turystyczny, przejdziemy m. in. w pobliżu Starej Chaty Walońskiej, Indiańskiej Wioski Canoe oraz przez malowniczy Wąwóz Szklarki - kolejne bardzo urokliwe miejsce w tych okolicach. Znad Wodospadu Szklarski można natomiast wydłużyć wycieczkę i zobaczyć słynny Chybotek - granitową grupę skalną, pod którą według legendy znajduje się skarbiec pełen złota i kosztowności.

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w okolicach Wodospadu Szklarki?


Najbardziej oczywistym i najbliżej położonym do Wodospadu Szklarki miejscem zakwaterowania jest oczywiście Szklarska Poręba. To niewielka, ale za to bardzo urokliwa miejscowość, która słynie ze swojego specyficznego mikroklimatu. Warto wiedzieć, że warunki klimatyczne panujące w mieście są porównywalne do klimatu miejscowości alpejskich, położonych na wysokości 2000 m n.p.m. Noclegi w Szklarskiej Porębie docenią więc osoby, które chcą pooddychać prawdziwie rześkim, górskim powietrzem i przy okazji spędzić wolny czas na odkrywaniu atrakcji turystycznych, których zdecydowanie nie brakuje w okolicy.

Apartament Kinga

Apartament Kinga

Szklarska Poręba, ul. I Maja

Apartamenty Szklarska Poręba 10
Szklarska Chata

Szklarska Chata

Szklarska Poręba, ul. Kołłątaja

Apartamenty Szklarska Poręba 9.9
WILLA LENA

WILLA LENA

Szklarska Poręba , ul. Odrodzenia

Wille Szklarska Poręba 9.8

 

Szklarska Poręba to jednak nie jedyne miejsce w okolicy Wodospadu Szklarki, które świetnie sprawdzi się na dłuższy pobyt. Turyści mogą także zarezerwować komfortowe noclegi w Piechowicach, do których administracyjnie należy Wodospad Szklarki. Czekają tu na nich pokoje do wynajęcia w miejscowych willach, a także samodzielne apartamenty.

 

Dla osób, które planują zobaczyć znacznie więcej niż sam Wodospad Szklarki, polecamy natomiast zakwaterowanie w Jeleniej Górze - jednej z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Karkonoszach.

Karkonoskie Uroczysko

Karkonoskie Uroczysko

Jelenia Góra, ul. Trasa Czeska

Apartamenty Jelenia Góra 10
Chatka Natki

Chatka Natki

Jelenia Góra, ul. Sobieszowska

Apartamenty Jelenia Góra 10
Pokoje Malinnik

Pokoje Malinnik

Jelenia Góra, ul. Malinnik

Kwatery i pokoje Jelenia Góra 10


Z Jeleniej Góry można nie tylko w szybki sposób (zarówno własnym autem, jaki i komunikacją publiczną) dostać się do Szklarskiej Poręby, ale także odwiedzić wiele innych miejsc na mapie Karkonoszy - na turystów czeka malownicza Kotlina Jeleniogórska, pełna pięknych pałaców i ogrodów, a także Góry Kaczawskie, Góry Izerskie i Rudawy Janowickie.

 

Szlak do Wodospadu Szklarki ze Szklarskiej Poręby


Szlak ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki liczy sobie ok. 4 km. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przy ul. 1 maja. Znajduje się on blisko Żelaznego Tygla Walońskiego. Z tego miejsca nad Wodospad Szklarki prowadzi szlak czarny, który biegnie tuż obok Indiańskiej Wioski Canoe, Starej Chaty Walońskiej i rzeźb zwierząt.


Szklarska Poręba, fot. Patryk Kosmider / AdobeStock, CC0

 

Dalej trasa prowadzi wzdłuż potoku Szklarka. Nad potokiem szlak czarny łączy się z niebieskim, tworząc tzw. Szlak Waloński. Podążając za jego znakami, dotrzemy nad Wodospad Szklarki oraz do znajdującego się tuż obok Schroniska PTTK Kochanówka. Ta trasa jest szczególnie polecana miłośnikom dłuższych wędrówek, którzy kochają spacery na łonie natury.

Sprawdź: Szklarska Poręba, jakiej nie znacie. Co robić i gdzie się wybrać?

 

Niebieski szlak z Piechowic nad Wodospad Szklarki


Trasa z Piechowic to najkrótsza i zarazem najłatwiejsza opcja pozwalająca na dojście do Wodospadu Szklarki. Wycieczkę możemy rozpocząć na parkingu znajdującym się nieopodal Hotelu Las lub 600 metrów dalej, na właściwym parkingu Szklarka, gdzie można zostawić samochód. Parking jest nieduży i zwykle bywa dość zatłoczony, warto więc wybrać się do Wodospadu Szklarki wcześnie rano, kiedy turystów jest tu zdecydowanie mniej.

 

Wejście na właściwy szlak znajduje się za mostkiem nad potokiem Kamienna. Po jego przekroczeniu znajdziemy się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Droga prowadząca nad Wodospad Szklarki widzie zielonym i niebieskim szlakiem, brzegiem potoku Kamienna.

 

Tuż przy wejściu na szlak znajduje się kasa biletowa KPN, gdzie należy zaopatrzyć się w bilet wstępu na teren parku narodowego. Bilety wstępu można kupić także online, przed opuszczeniem miejsca zakwaterowania. Aktualny cennik można sprawdzić na stronie KPN. Odcinek od parkingu do Wodospadu Szklarki liczy sobie ok. 500 metrów a czas przejścia wynosi ok. 15 minut. W pobliżu miejsca, w którym znajduje się kasa biletowa, stoi także sporo straganów, w których można już teraz zaopatrzyć się w pamiątki.

 

Prowadząca nad Wodospad Szklarki droga przygotowana została z myślą o potrzebach rodziców z wózkiem dziecięcym oraz osób niepełnosprawnych. Została wyremontowana i pokryto ją kostką brukową. W okresie zimowym warto jednak zachować ostrożność podczas jej pokonywania, gdyż łatwo się na niej poślizgnąć.

 

Ścieżka dydaktyczna "Do Wodospadu Szklarki"


Do wodospadu zaprowadzi nas także ścieżka dydaktyczna "Do Wodospadu Szklarki". Posiada ona zatoczki, które pozwalają na komfortowe mijanie się turystów. Składa się z trzech przystanków, na których znalazły się opisy najbardziej charakterystycznych elementów karkonoskiej przyrody. Jednym z nich jest sam Wodospad Szklarki.

 


Pluszcz, fot. Slavicsly / pixabay.com, CC0

 

Przystanek nr 1 znajduje się w miejscu, gdzie potok Kamienna wpada do potoku Szklarka. W tym miejscu występują charakterystyczne gatunki ptaków - pluszcz i pliszka górska. Nieopodal można zaobserwować skały, których wiek jest szacowany na ok. 330 mln lat. Przystanek nr 2 prezentuje proces sukcesji ekologicznej. Można na nim zobaczyć także skały z żółtymi naciekami, których obecność świadczy o niskim zanieczyszczeniu powietrza w tej okolicy. Przystanek nr 3 to natomiast już właściwy Wodospad Szklarki.

 

Wodospad Szklarki z platformą widokową - największa atrakcja turystyczna w Szklarskiej Porębie


Wodospad Szklarki można podziwiać ze specjalnie przygotowanego do tego celu tarasu widokowego. Zarówno taras, jak i droga nad wodospad jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wstęp do wodospadu jest bezpłatny (wystarczy posiadać bilet wstępu do KPN, kupiony przed wejściem na szlak).


fot. rafalslowikowski.pl / AdobeStock, CC0

 

Spadające kaskadami w dół wody wodospadu tworzą niesamowite widowisko. Ten widok możemy podziwiać zarówno w lecie, jak i w zimie, kiedy woda zamarza, tworząc charakterystyczny lodospad.

 

Dolny taras widokowy to jednak nie jedyne miejsce w okolicy, z którego możemy podziwiać piękno Wodospadu Szklarki - wchodząc po kamiennych stopniach, tuż obok platformy widokowej znajdziemy się bowiem powyżej wodospadu, skąd można zobaczyć, jak wody Szklarki spadają w dół, tworząc wodospad.

 

Schronisko PTTK Kochanówka i pokój z widokiem na Wodospad Szklarki


Przy wodospadzie znajduje się Schronisko PTTK Kochanówka, a także liczne stragany i kramy z pamiątkami i lokalnymi produktami. Jest to bardzo znany dom gościnny, który pamięta jeszcze czasy pierwszych schronisk turystycznych w Karkonoszach. Powstał w II połowie XIX w. i początkowo pełnił funkcję gospody dla turystów, którzy odwiedzali wodospad.

Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce.

 

Po licznych przebudowach schronisko funkcjonuje po dziś dzień i w dodatku cieszy się opinią jednego z najlepiej zarządzanych obiektów tego typu w polskich górach. Schronisko posiada kameralny charakter, gdyż oferuje zaledwie 12 miejsc noclegowych. Jego niewątpliwą atrakcją jest natomiast 2-osobowy pokój, z którego rozciąga się widok na Wodospad Szklarki - prawdziwa gratka do wynajęcia na specjalną okazję, dla miłośników gór.

Następny artykuł TOP 5 szlaków rowerowych w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!