Zarówno Beskid Sądecki, jak i pobliskie Pieniny oferują wiele ciekawych atrakcji i miejsc do odkrycia. Jednym z nich jest urokliwy Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy, który możecie zobaczyć za 0 złotych - zupełnie za darmo. To zjawiskowy cel spokojnych, rodzinnych wycieczek zarówno pieszych, jak i rowerowych. Warto mieć go na swojej wyjazdowej check liście.
Położenie - Wodospad Zaskalnik
Zaskalnik znajduje się w południowo-zachodniej części Pasma Radziejowej, na niewielkim Potoku Sopotnickim, między górami Bereśnik i Wysoka w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Potok ten wpływa do Grajcarka i łączy się z Dunajcem.
Co ciekawe, Zaskalnik (podobniej jak Bryjarka, czy Bereśnik) położony jest poza obszarem Pienin i geograficznie należy do Beskidu Sądeckiego. Nie zmienia to jednak faktu, że od dawna jest celem wędrówek kuracjuszy i turystów wypoczywających w Szczawnicy.
Szczawnica
Przyjedźcie do Szczawnicy - Wodospad Zaskalnik i inne atrakcje czekają!
To uzdrowiskowe miasteczko położone w Małopolsce przy granicy ze Słowacją, w dolinie Dunajca i Grajcarka - jest świetną bazę wypadową. Wypoczywając w tej lokalizacji, mamy możliwość odpoczynku w trzech pasmach górskich jednocześnie. Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki, to bez wątpienia jedne z piękniejszych regionów w Polsce. Ogromnym atutem Szczawnicy jest lokalizacja wśród górskich grzbietów, klimatyczne zakątki uzdrowiskowe oraz ciekawe przestrzenie do odkrycia. Najciekawsze z nich znajdziecie na: Szczawnica atrakcje.
Wodospad Zaskalnik odnajdziecie na Sewerynówce - spokojnej dzielnicy Szczawnicy leżącej z dala od dużego ruchu, która oddalona jest mniej więcej 3 kilometry od centrum miasteczka.
Jak dotrzeć do Wodospadu Zaskalnik w Szczawnicy
- Najprościej i najszybciej jest oczywiście podjechać samochodem. Trasa z centrum Szczawnicy jest bardzo prosta i zajmuje do 10 minut, np. Józefa Dielta Szalaya - ul. Szlachtowa - zakręt w lewo na ul. Sopotnicką - miejsce do parkowania. Bezpłatny parking znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od wodospadu.
- Spacer z centrum Szczawnicy to również dobry pomysł. Trzykilometrowa wycieczka zajmuje mniej niż godzinę, umożliwia nieśpieszne poznanie urokliwych zakątków miasteczka i zapewnia aktywność fizyczną. Aby nie zabłądzić, należy z placu Dielta w Szczawnicy podążać szlakiem turystycznym niebieskim, który prowadzi na Przehybę.
- Rowerem np. szlakiem czarnym wzdłuż Sopotnickiego i Jastrzębiego Potoku.
- Ciuchcią, która jest nie lada frajdą zarówno dla dużych, jak i małych odkrywców.
- Bryczką lub na końskim grzbiecie.
Tak naprawdę nie ważne, czy wybierzecie dojazd samochodem, ciuchcią, rowerem, czy dotrzecie tam pieszo niebieskim szlakiem - najważniejsze jest bowiem dotarcie na miejsce. A jest co podziwiać - Beskidy zachwycają o każdej porze roku i warto to podkreślić oraz przekonać się o tym osobiście.
Opis - Wodospad Zaskalnik
Wodospad Zaskalnik zwany również Wodospadem Sopotnickim lub Sewerynówką, to pięciometrowy próg skalny, zbudowany z piaskowców. Położony jest na wysokości 505 metrów, wśród bukowego lasu.
Woda spadająca z góry, wydrążyła sporą nieckę. Turyści powiadają, że to doskonałe miejsce na szybki wypad i orzeźwiający odpoczynek po spacerze, a my podtrzymujemy tę opinię. Przyjemna, krystalicznie czysta bryza fantastycznie ochładza w upalne dni, a okoliczne drzewa zapewniają dużo kojącego cienia.
Niecka o głębokości 2 metrów nadaje się do moczenia nóg, a nawet kąpieli. Głębokość wodospadu i czystą źródlaną wodę wykorzystują również morsy, podczas zimowych aktywności. Brzmi ciekawie? Miejscówkę już mamy, pozostaje tylko sprawdzić: Jak przygotować się do pierwszego morsowania? Porady i wskazówki i hop do lodowatej wody.
Dodatkowe informacje - Wodospad Zaskalnik
Brak biletów i bezpłatny parking!
Trasa jest bardzo prosta i wiedzie wzdłuż zabudowań po nawierzchni asfaltowo-brukowej. Dzięki temu bez problemu pokonają ją rodzice z dziećmi i osoby niepełnosprawne.
Zejście do wodospadu jest strome i śliskie. Należy zachować ostrożność przy schodzeniu w dół po kamieniach i wystających korzeniach. Szczególnie uważajcie po opadach deszczu - wtedy woda, która zwykle płynie tu spokojnym rytmem, mocno wzbiera i robi się niebezpiecznie.
Jeśli chcecie uniknąć tłumów - warto wybrać się nad wodospad jak najwcześniej.
Na koniec mamy dobrą wiadomość dla właścicieli psów. Ze względu na to, że Zaskalnik znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, śmiało możecie odwiedzić go ze swoim czworonożnym pupilem. Pamiętajcie jednak, że na teren pobliskiego Pienińskiego Parku Narodowego nie można zabierać zwierzaków.
Okolica Wodospadu Zaskalnik - Szczawnica
Sam wodospad Zaskalnik jest bardzo urokliwy. Po nasyceniu się tym miejscem warto przejść na pobliską polanę, urządzić piknik i kontemplować przyrodę. Ah, będzie co wspominać.
Jeśli zgłodniejecie i zabraknie wam prowiantu, podpowiadamy, że nad wodospadem znajdziecie niewielką restaurację.
W sąsiedztwie wodospadu znajduje się również Kaplica na Sewerynówce która może być doskonałym uzupełnieniem wycieczki. Co ciekawe, nadal odprawiane są tam msze święte.
Szlaki turystyczne w pobliżu Wodospadu Zaskalnik:
- konne, np. Jaworki - Dzwonkówka - Krościenko nad Dunajcem;
- rowerowe, np. trasa oznaczona kolorem czarnym: Szczawnica - Sopotnicki Potok - Jastrzębi Potok.
- piesze - Wodospad Zaskalnik to ciekawy przystanek na szlaku prowadzącym na Przehydę (kolor niebieski), bądź Radziejową - najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego.
Dobrym urozmaiceniem pobytu w Szczawnicy jest również spacer czarnym i żółtym szlakiem do Bacówki pod Bereśnikiem. Potem można zejść żółtym szlakiem do Szczawnicy. Pętla: Szczawnica – Bryjarka – Bacówka pod Bereśnikiem – Szczyt Bereśnik – Wodospad Zaskalnik – Szczawnica, ma długość ok. 7,5 km i zajmuje mniej więcej 2,5 godziny.
Zobaczcie również: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy. Gdzie się wybrać?
Podsumowując, śmiało można stwierdzić, że miejsce to jest idealne dla osób, które lubią nieśpieszne spacery, jak i turystów, którzy preferują aktywne formy wypoczynku.
Noclegi w pobliżu Wodospadu Zaskalnik
Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy to jedna z głównych atrakcji miasteczka i jedyna taka kaskada w okolicy. Jeśli planujecie zwiedzanie również innych ciekawych miejsc, jak na przykład Drogi Pienińskiej, Trzech Koron czy Sokolicy, to koniecznie sprawdźcie oferty właścicieli obiektów noclegowych na Szczawnica noclegi.
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach noclegowych z kategorii: kwatery i pokoje w Szczawnicy, bądź domki - które wypadają najkorzystniej pod względem finansowym. W ofercie są również przytulne pensjonaty, klimatyczne domki, komfortowe apartamenty, przestronne wille i agroturystyka.
Dobrą alternatywą są także noclegi w Jaworkach - oddalone zaledwie 7 km od Szczawnicy. Stamtąd macie naprawdę blisko do najpiękniejszego Wąwozu Homole, czy też malowniczego rezerwatu Biała Woda, które są łatwo dostępne i czarują bujną przyrodą z formacjami skalnymi o fantazyjnych kształtach. Beskid Wyspowy ma również dużo dobrego do zaoferowania, podobnie jak inne części regionu.
Baza noclegowa w Pieninach i Beskidzie Sądeckim jest naprawdę duża. Mamy dla was ponad dwa tysiące ofert noclegowych do wyboru. Nie mniej jednak w sezonie najlepsze noclegi rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, tak więc nie zwlekajcie do ostatniej chwili i wybierzcie najlepszy dla siebie nocleg jeszcze dziś.
Sliczny maly wodospad w poblizu najuważniejszych wzgorkow Szczawnicy
W zasadzie można dojechać pod sam wodospad samochodem czy rowerem.Jest miesce taka wiata dla turystów z możliwością zrobienia grilla czy ogniska.W bliskości plac zabaw dla dzieci ,ogrodzony.
Wodospad oddalony od willi widokowej 20 minut. W upalne lato mozna się kąpać.
CUDOWNY
Super