Wojska Jagiełły wygrywają co roku
Za niecały miesiąc Dni Grunwaldu. Co roku w rocznicę bitwy, członkowie bractw rycerskich z całej Europy inscenizują bitwę pod Grunwaldem. Jest to ogromne wydarzenie na Warmii i Mazurach. Zjeżdża się na nie widownia z całego świata. Co roku inscenizacja jest wielkim sukcesem. Pod jej wpływem rozpoczęła się na Warmii i Mazurach moda na inscenizacje różnych innych bitew.
Grunwaldu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Młodzież i dorośli raczej znają datę 1410 r. Można przypuszczać, że więcej jest osób, które czytały lub oglądały "Krzyżaków", niż tych które tego nie zrobiły. Pewnie też wielu z nas kojarzy obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Matejko na podstawie ustnych relacji swojego ojca opisał bitwę. Malował obraz przez około 6 lat. Mimo wielu skojarzeń przypomnimy kilka faktów dotyczących bitwy pod Grunwaldem.
15 lipca 1410 r. rozegrała się jedna z największych pod względem liczby uczestników bitew w historii średniowiecznej Europy. Walczył w niej Zakon Krzyżacki i połączone siły polskie i litewskie pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły. Przegrali Krzyżacy. Symbolicznym pretekstem do rozpoczęcia bitwy pod Grunwaldem było wręczenie dwóch nagich mieczy królowi polskiemu przez heroldów wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena.
Dni Grunwaldu 2013 rozpoczną się w środę 10 lipca i potrwają 5 dni. Usłyszymy szczęk oręża, zobaczymy starcie dwóch potężnych wojsk, pewne jest - polecą iskry.
Sama inscenizacja odbędzie się w sobotę o godz. 16:00. Przyjedźcie na Pole Grunwaldzkie dużo wcześniej, bo korki na drogach są wówczas niesamowite - każdy chce zobaczyć to wyjątkowe wydarzenie. Niedzielne Dni Grunwaldu to wiele atrakcji dla dzieci, pokazy konne i koncerty. Czekają nas również turnieje rycerskie, turnieje szachów średniowiecznych, koncert muzyki dawnej, wernisaże...
Komentarze