Wpływ bonu turystycznego 500+ na plany wakacyjne Polaków

Wpływ bonu turystycznego 500+ na plany wakacyjne Polaków

Czy bon turystyczny 500+ ma znaczący wpływ na plany wakacyjne Polaków? Rodziny planujące wypoczynek na pewno ucieszą się z tego wsparcia, jednak nadal nie wiemy, kiedy wejdzie w życie. Wiele osób z uwagą obserwuje rozwój sytuacji, ale raczej nie wpływa ona na wstrzymywanie się z decyzją o wyjeździe i dokonywaniem rezerwacji.

Rozmowy o wsparciu dla branży w postaci bonu turystycznego trwają już od kilku tygodni. Początkowo miało być to 1000 zł dla każdego pracownika zatrudnionego na umowie o pracę i zarabiającego mniej niż 5200 zł brutto. Okazało się, że to rozwiązanie nie będzie możliwe i nie wejdzie w życie. Zamiast tego pojawił się pomysł na bon turystyczny, z którego skorzystają beneficjenci programu 500+.

Bon turystyczny w zmienionej formie będzie przysługiwał na każde dziecko. Rodzice opłacą nim na przykład pobyt w obiekcie noclegowym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym oraz we wszystkich innych miejscach, które mają związek z polską turystyką.

Polacy chętnie rezerwują noclegi


Ustawa dotycząca bonu turystycznego 500+ została przyjęta 19 czerwca na posiedzeniu sejmu, skąd dokument trafił do senatu. By Polacy mogli skorzystać z dodatkowych pieniędzy na wakacje, potrzebny będzie jeszcze podpis prezydenta, to jednak formalność. Na razie trudno podać dokładną datę wejścia w życie wymienionej ustawy, ale nieoficjalne informacje wskazują, że może to mieć miejsce pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Związane jest to między innymi z wdrażaniem rozwiązań technicznych i przygotowywaniem bazy firm i organizacji, które wezmą udział w programie.

Nie oznacza to jednak, że Polacy wstrzymują się z decyzją o rezerwacji noclegów do czasu, gdy zostaną podane konkretne terminy. Według danych portalu Nocowanie.pl, liczba zapytań o wakacyjne rezerwacje utrzymuje się na podobnym poziomie jak miesiąc temu, przed uchwaleniem ustawy o bonie turystycznym. Z oczywistych względów jest wyższa niż w czerwcu 2019, jednak wpływ na to mają nie dodatkowe pieniądze od rządu, a panująca obecnie sytuacja.

Można zauważyć, że najwięcej zapytań o tegoroczne pobyty wakacyjne wysyłają osoby z dwóch grup wiekowych – 25-34 lat oraz 35-44 lata. Dotyczą one przede wszystkim urlopu we dwoje, natomiast na drugim miejscu znajdują się pytania o miejsce dla czterech osób, co sugeruje wypoczynek w rodzinnym gronie. Informację o przyjazdach z dziećmi podawane są przez turystów w formularzu zapytania, za pomocą którego kontaktują się z właścicielem wybranego obiektu noclegowego. Nie widać żadnego przestoju w pytaniach o letnie terminy wyjazdu. W końcu wakacje trwają tylko dwa miesiące…

Obietnica bonu turystycznego 500+ nie zwiększyła natomiast zapytań o pobyty większych grup, liczących pięć i więcej osób.

Zainteresowanie rodzinnymi wyjazdami


W tym roku więcej osób zdecyduje się na wakacyjny urlop z dziećmi. Obawa o zdrowie pociech powoduje, że część rodziców rezygnuje z wysłania ich na obozy czy kolonie. Branża młodzieżowych wyjazdów wypoczynkowych przeżywa więc trudne chwile. Na organizatorach spoczywa bowiem obowiązek spełnienia norm nałożonych przez Ministerstwo Edukacji i Głównego Inspektora Sanitarnego, co będzie skutkować kontrolami różnych instytucji zarówno przed przyjazdem dzieci, jak też podczas trwania wypoczynku. Mimo tego wyjazdy zorganizowane nie są teraz popularne, a polskie rodziny decydują się na wakacje we własnym gronie.

Nadal najpopularniejszymi kierunkami są morze i góry, więc aby znaleźć atrakcyjny nocleg, należy śpieszyć się z rezerwacją. Obecna sytuacja sprawiła, że miejsca w kwaterach, agroturystykach, domkach i mniejszych pensjonatach rozchodzą się właściwie na pniu. Obserwując ruch w portalu Nocowanie.pl, dochodzimy do wniosku, że wielu turystów zdaje sobie sprawę, że czekając z wykupieniem noclegów na bon turystyczny, w tym roku może zostać z niczym. Jeżeli wsparcie będzie obowiązywać dopiero od sierpnia, znalezienie wolnego noclegu w tym terminie okaże się jeszcze trudniejsze.

Warto mieć również na względzie, że bon turystyczny 500+ dla dziecka będzie jednorazowym wsparciem i można go wykorzystać do końca marca 2022 roku, więc nie każdy uzależnia swój letni wyjazd od terminu jego wprowadzenia.

Co warto wiedzieć o bonie turystycznym 500+ dla dziecka?

  • Świadczenie będzie jednorazową zapomogą. Z bonu można skorzystać do końca marca 2022 roku.

  • Będzie przysługiwać na każde dziecko, zarobki rodziców nie maja wpływu na jego przyznanie.

  • Aby skorzystać z bonu, konieczna będzie rejestracja na platformie usług elektronicznych ZUS. Odpowiedni numer bonu zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres e-mail.

  • Bon będzie można wykorzystać w obiektach noclegowych w muzeach, u touroperatorów i w każdym miejscu, które ma związek z krajową turystyką.

  • Dotyczy tylko wypoczynku na terenie kraju, nie można z niego skorzystać podczas zagranicznych wakacji.


Następny artykuł Najciekawsze kawiarnie w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!