Wrocław – stolica Dolnego Śląska leży nie tylko na brzegu rzeki Odry, ale także na położonych na niej 12 wyspach. Najstarsza i najważniejsza z nich to Ostrów Tumski – dziś przestała oddzielać się od miasta wodą, stapiając się z nim w jedną całość. Tu właśnie w IX w. osiedliło się plemię Ślężan, a sto lat później powstał gród książęcy. Piękną gotycką katedrę ufundował Bolesław Chrobry jako przypieczętowanie nowo powstałego tu biskupstwa. Z jej wież widać Masyw Ślęży, a w pogodne dni – wzniesienia Sudetów Środkowych.
Przez wieki Wrocław podlegał kulturalnym i politycznym wpływom polskim, czeskim i niemieckim. W XVI w. spod panowania Jagiellonów dostał się pod jurysdykcję Habsburgów. Dogodne położenie sprawiło, że miasto bogacąc się, szybko się rozrastało. W XIX w. wytyczono istniejący do dziś układ komunikacyjny, nadając miastu uporządkowany wygląd i ukierunkowując jego dalszy rozwój.
Miasto jest siedzibą Uniwersytetu Wrocławskiego istniejącego tu od 1702 r. w dawnym zamku królewskim, w którym uwagę przyciąga przede wszystkim XVIII wieczna Aula Leopoldyńska – perełka europejskiego baroku. Wśród wielu wydawnictw znajduje się tu słynne – przeniesione na Śląsk ze Lwowa – Wydawnictwo Ossolineum. To miasto wielu muzeów – na czele z Panoramą Racławicką – gigantyczną rotundą, w której mieści się panoramiczny obraz o wymiarach: 120x15 metrów, przedstawiający bitwę pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r. To miasto największego w Polsce z XIX – wiecznym rodowodem ogrodu zoologicznego znanego chociażby z cyklu programów telewizyjnych pt. „Z kamerą wśród zwierząt”.
Kulturalną wizytówką Wrocławia stały się festiwale muzyczne o międzynarodowym znaczeniu. Największy z nich to Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans"- Muzyka i Sztuki Piękne. Odbywają się tu także: Festiwal "Jazz nad Odrą", Dni Muzyki Starych Mistrzów, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Międzynarodowe Zaduszki Jazzowe, Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora i Małych Form Teatralnych, Międzynarodowy Festiwal Dialog Wroclaw. W Europie słynne stały się monumentalne przedstawienia operowe organizowane we wrocławskiej Hali Ludowej.
Wrocław to wreszcie miasto wielu zabytków wszystkich epok. Dziś już nie widać, że w czasie ostatniej wojny uległ zniszczeniu w prawie 70 %, pieczołowicie usunięto też ślady ostatniej powodzi, która nawiedziła miasto w 1997 r. To jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce – statystycznie na 1 mieszkańca przypada 25 m2 zieleni. Położony nad Odrą i jej dopływami Wrocław jest wreszcie miastem 112 mostów – stąd określa się go mianem polskiej Wenecji…Wymarzone miejsce spotkań i spacerów….