Wrzesień z akcją „Czyste Góry Czyste Szlaki”
We wrześniu uczestnicy akcji „Czyste Góry Czyste Szlaki” pojawią się na tatrzańskich i pienińskich szlakach. Będą zbierać wszystko, co nie powinno znajdować się na górskich trasach. Można do nich dołączyć i wspólnymi siłami zadbać o wspaniałą przyrodę polskich gór.
Projekt „Czyste Góry Czyste Szlaki” to cykl edukacyjnych akcji społecznych, który, poza dobrą zabawą i możliwością poznawania naszego kraju, daje uczestnikom okazję do aktywnego pomagania przyrodzie. We wrześniu akcja zawita w Tatry (5-7 września) oraz Pieniny (19-21 września).
Serwis Nocowanie.pl jest oficjalnym patronem medialnym akcji.
Pierwszy weekend września przeznaczono na sprzątanie Tatr. Akcję wspomoże sześć schronisk, w których na wolontariuszy czekać będą koordynatorzy rozdający worki, rękawice i koszulki oraz udzielający wszelkich informacji. W wybranych obiektach uczestnicy akcji otrzymają poczęstunek. W zależności od schroniska może to być szarlotka i kawa albo kiełbaski. Zapełnione worki trzeba będzie znieść z Tatr i zostawić je w koszach i pojemnikach dostępnych przy wejściach na teren TPN.
Obiekty, biorące udział w akcji „Czyste Góry Czyste Szlaki”: Stara Roztoka, Morskie Oko, Pięć Stawów, Kalatówki, Ornak i Dolina Chochołowska.
Na przełomie lata i jesieni, czyli w weekend 19-21 września, „Czyste Góry Czyste Szlaki” zawitają w Pieniny. Wolontariusze i pasjonaci gór pojawią się w masywie Trzech Koron. Spotkanie rozpocznie się 19 września w Schronisku Trzy Korony, gdzie zostanie zorganizowane ognisko, a później wspólne nocne wyjście na wschód słońca z Okrąglicy.
W sobotę wszyscy przejdą szlakami prowadzącymi przez masyw Trzech Koron, by posprzątać pozostawione przez nieodpowiedzialnych turystów śmieci. Dzień zakończy się oczywiście ogniskiem i grillowaniem. Niedziela będzie już czasem aktywnego wypoczynku – na ten dzień zaplanowano między innymi spływ Dunajcem, spacer Drogą Pienińską wzdłuż Dunajca, wycieczkę rowerową przez Słowację albo na pobliskie zamki i zaporę wodną w Czorsztynie.
Akcja sprzątania Pienin zostanie rozszerzona także na obszar „Małych Pienin”. Teren ten jest objęty ochroną w systemie Natura 2000.
Projekt „Czyste Góry Czyste Szlaki” cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału. Można to zrobić, wysyłając maila na adres klubpodroznikow@gmail.com, każde zgłoszenie powinno zawierać imię, planowaną trasę przejścia oraz formę noclegów.
Więcej informacji na: www.klubpodroznikow.pl
Komentarze