Wszystko, co NAJ podczas Wielkanocy w Polsce!

Wszystko, co NAJ podczas Wielkanocy w Polsce!

Do Świąt Wielkanocnych coraz mniej czasu. Większość z nas spędzi je w swoim rodzinnym domu, z najbliższymi osobami. Są jednak takie osoby, które na ten czas zaplanowały swój urlop, decydując się na wypoczynek w wyjątkowych miejscach w Polsce. Nie da się ukryć, że Wielkanoc to wyjątkowy czas. W tym artykule przybliżymy Wam wszystkie najważniejsze ciekawostki, związane z tradycjami wielkanocnymi i ciekawostkami, związanymi z tym co NAJ podczas wielkanocnego urlopu w Polsce.

Wielkanoc to święta, które uwielbia wielu Polaków. Wiosenny czas, zakupy, masa przygotowań i w końcu spotkania w gronie najbliższych nam osób. Czas ten spędzamy na wiele rozmaitych sposobów - uczestniczymy w wielkanocnych nabożeństwach, przesiadujemy przy stole wypełnionym wspaniałymi potrawami, wybieramy się na spacer po najbliższej okolicy lub decydujemy się na urlop - bliżej lub nieco dalej od naszego miejsca zamieszkania.


Warto podkreślić, że są to przede wszystkim święta pełne radości. Również z nimi związanych jest mnóstwo tradycji i ciekawostek. Możemy je poznać podczas wyjątkowych podróży po Polsce. Czy wiesz, gdzie znajduje się największa palma wielkanocna w Polsce, gdzie odbywają się największe i najpopularniejsze drogi krzyżowe albo w których miejscowościach odbywają się największe targi i kiermasze wielkanocne w Polsce? Sprawdźmy!


Poznaj: Zwyczaje wielkanocne. Najciekawsze polskie tradycje


Tu jest naprawdę wyjątkowo - czyli co zobaczyć i gdzie się wybrać w Wielkim Tygodniu?


Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna Wielkanoc będzie wyjątkowa pod każdym względem. Piękna pogoda sprawi, że będziemy cieszyć się tym czasem, w gronie najbliższych osób. Aby lepiej poznać tradycje Świąt Wielkanocnych, dobrze jest odwiedzić takie miejsca, w których ich magię poczujemy w możliwie najlepszy i najpełniejszy sposób. 


  • Największa palma w Polsce


Podczas Niedzieli Palmowej, w wielu zakątkach naszego kraju organizowane są rozmaite konkursy na największą palmę w Polsce. Organizowane są także wyjątkowe procesje ulicami miast lub wokół kościołów.



fot. januszj / pixabay.com, CC0

A skoro o palmach mowa, to wszystko wskazuje na to, że również w 2024 roku, w wielu miastach będą organizowane konkursy na najwyższą palmę w Polsce. Zgodnie z tradycją, te największe palmy wielkanocne święci się każdego roku w miejscowości Łyse na Mazowszu. Palmy wykonywane są tu z gałązek i kolorowej bibuły. Te największe osiągają wysokość nawet 6 metrów. Wyjątkowe obchody przyciągają już nie tylko wiernych z regionu, ale także ciekawskich z całej Polski. Uroczystości kościelne są tu zawsze łączone z kolorową procesją.


Na tym jednak nie koniec. Okazuje się, że w innych częściach Polski można czasem znaleźć zdecydowanie wyższe palmy. Dla przykładu, w Świdniku na Lubelszczyźnie w 2024 rokui, obok kościoła pw. Św. Kingi stanęła palma o wysokości 13 metrów. Dwa razy większą palmę można było jednak zaobserwować w Lipnicy Murowanej, do której po przerwie powrócił konkurs palm. Ta największa miała wysokość 25 metrów, a w samym konkursie wzięło udział aż 55 wyjątkowych i wysokich palm wielkanocnych.


Tutaj znajdziesz oferty noclegów na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Lipnicy Murowanej





  • Najpopularniejsze drogi krzyżowe w Polsce


Zbliża się Wielki Piątek. W wielu polskich miastach odbędą się nabożeństwa drogi krzyżowej, związane z Męką Pańską. Warto podkreślić, że są to liturgie na swój sposób wyjątkowe. Odbywają się nie tylko w kościołach, ale również w miejscach pamięci, na ulicach miast, w sanktuariach, czy w górach.



fot. maxmann / pixabay.com, CC0

Za najpopularniejsze drogi krzyżowe w Polsce należy uznać przede wszystkim nabożeństwa organizowane na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie, w Kalwarii Zebrzydowskiej, w Bieszczadach, na Górze Kalwarii w Wambierzycach, czy na Górze Świętej Anny.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Wyjątkowe drogi krzyżowe w Polsce. Gdzie warto się wybrać?


Sprawdź oferty noclegów w Bieszczadach i Górach Stołowych





  • Gdzie możemy podziwiać najpiękniejsze wielkanocne pisanki?


Wielka Sobota to wyjątkowy moment, kiedy to całymi rodzinami udajemy się do kościoła, by poświęcić koszyczki wypełnione pokarmem na Wielkanocny stół. Nieodłącznym elementem każdej “święconki” są pisanki. Przybierają one naprawdę różnorodną formę. Dekorowane przez dzieci, czy też artystów. Wiele z nich stanowi wyjątkowe dzieło sztuki, którym naprawdę warto się pochwalić.



fot. Alexas_Fotos / pixabay.com, CC0

Czy wiesz, że najpiękniejsze polskie pisanki możesz podziwiać w Muzeum Pisanek w Ciechanowcu, które jest jednocześnie miejscem z największą kolekcją pisanek w całej Europie? Znajdziemy tu ponad 2000 jajek z całego świata. Królują tu nie tylko jajka kurze, ale również przepiórcze, strusie, kacze, gęsie, bocianie, a nawet jaja pingwina. Zostały one udekorowane w naprawdę wyjątkowy sposób. A wszystko co tu znajdziemy, stanowi niezwykłą ucztę dla naszych oczu.


Oto popularne oferty noclegów w Ciechanowcu:



Domek letniskowy na Podlasiu

Domek letniskowy na Podlasiu

Wojtkowice-Glinna, ul. Wojtkowice-Glinna

Domki Wojtkowice-Glinna 10
Dom letniskowy na Podlasiu

Dom letniskowy na Podlasiu

Wojtkowice-Glinna, ul. Wojtkowice

Domki Wojtkowice-Glinna 10
U Mystka

U Mystka

Brańsk, ul. Henryka Sienkiewicza

Kwatery i pokoje Brańsk 10



  • Największy targ wielkanocny w Polsce


Niedziela Wielkanocna to dzień Zmartwychwstania Jezusa i czas, kiedy spotykamy się z rodziną przy wielkanocnym stole, by wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Jak wiadomo, przygotowanie świątecznych potraw wymaga wcześniejszych zakupów składników, która będą królować w wielkanocnych przysmakach. Najlepiej w związku z tym wybrać się na kiermasze i targi wielkanocne, które jeszcze przez tydzień funkcjonują w wielu polskich miastach.



fot. krivinis / AdobeStock, CC0

Gdzie znajdziemy te największe i najpopularniejsze targi? Jeden z największych targów wielkanocnych znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie i potrwa do 1 kwietnia 2024.


Uczestniczy w nim ok. 60. kupców z Małopolski, ale również z innych zakątków Polski. Znajdziemy tu przede wszystkim artykuły świąteczne, takie jak: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, biżuteria, obrusy, serwetki, kierpce, kożuchy ręcznie haftowane, plecionki, wyroby z masy solnej, z mąki, z siana, z drewna oraz inne wyroby regionalne, a także oscypki czy pierniki.


Zobacz również: Jarmarki Wielkanocne w polskich miastach. Gdzie warto się wybrać?

Są tu również punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, promujące kuchnię staropolską.


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Krakowie




  • Najlepsze miejsca na nocleg podczas Wielkanocy


Co prawda, znalezienie wymarzonego noclegu na Wielkanoc może okazać się trudne, szczególnie, że mamy na to zaledwie kilka dni. Są jednak oferty i miejsca, na które możemy zdecydować się w ostatniej minucie. Warto w związku z tym sprawdzić oferty specjalne na Wielkanoc w portalu Nocowanie.pl.



fot. RyanMcGuire / pixabay.com, CC0

Gdzie warto wyruszyć? Szczególnie polecamy góry, Półwysep Helski oraz Lubelszczyznę!


Sprawdź koniecznie: Pomysły na Wielkanoc w Polsce. Gdzie warto się wybrać?


Mamy nadzieję, że tegoroczna Wielkanoc będzie wyjątkowa dla każdego turysty, jak i właścicieli obiektów noclegowych. Jako portal Nocowanie.pl, składamy wszystkim najserdeczniejsze i najlepsze życzenia na ten wyjątkowy czas!



Następny artykuł Wielkanoc na Węgrzech....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!