Wyjątkowe drogi krzyżowe w Polsce. Gdzie warto się wybrać?
Za nieco ponad tydzień Wielkanoc. Obecnie trwa Wielki Post, podczas którego wielu z nas uczestniczy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Są one organizowane w każdym kościele, jak i wyjątkowych miejscach, bardzo często związanych z historią Polski. To zarówno popularne ulice, zabytki, czy miejsca pamięci. W tym artykule zaprezentujemy Wam najpopularniejsze drogi krzyżowe w Polsce.
Na samym wstępie warto podkreślić, że drogi krzyżowe są wielkopostnymi nabożeństwami, które odbywają się w kościele katolickim. Obrazują one drogę Męki Pańskiej od Piłata na wzgórze Golgoty, gdzie Jezus został ukrzyżowany. Procesje tego wyjątkowego nabożeństwa praktycznie już na stałe wpisały się w katolicką tradycją. Na drogę krzyżową chodzimy do pobliskiego kościoła, jak też uczestniczymy w wyjątkowych procesjach ulicami miasta, czy takich, które odbywają się w miejscach pamięci, czy w polskich kalwariach. Poznajmy 5 najpopularniejszych dróg krzyżowych w Polsce.
Przeczytaj koniecznie: Wakacyjne pielgrzymki - miejsca kultu religijnego w Polsce
Najpopularniejsze drogi krzyżowe w Polsce - gdzie się odbywają?
Podczas właśnie trwającego Wielkiego Postu 2023, większość najważniejszych dróg krzyżowych w Polsce odbędzie się w najbliższy piątek (31 marca 2023), jak i Wielki Piątek (tydzień później), czyli dniu śmierci Chrystusa. Większość tego typu wydarzeń jest organizowana w popularnych turystycznie miejscach. Z myślą o turystach i mieszkańcach, którzy pragną uczestniczyć w tego typu wydarzeniach, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.
-
Droga krzyżowa w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie
Już po raz 23 odbędzie się droga krzyżowa, która jest organizowana na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. Jest to wydarzenie szczególne z tego względu, że uczestnicy przechodzą obozowymi drogami, rozważając Mękę Pańską, w oparciu wspomnienia byłych więźniów obozu koncentracyjnego.
Tegoroczna droga krzyżowa na Majdanku odbędzie się w piątek 31 marca o godzinie 18.00. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem “Ja rzekłem: bogami jesteście”. Głównym wątkiem rozważań będzie zjednoczenie w cierpieniu, które może dotknąć każdego niezależnie od pochodzenia, sytuacji życiowej, czy wieku.
Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Lublinie:
-
Droga krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej
Kalwaria Zebrzydowska to jedno z najstarszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce, w których możemy uczestniczyć w nabożeństwie drogi krzyżowej. Kompleks składa się z kościoła, klasztoru oraz kapliczek i został założony przez Michała Zebrzydowskiego na początku XVII w.
Wyjątkowa droga krzyżowa odbędzie się tu w Wielki Piątek (7 kwietnia 2023) o godzinie 8.30. Procesja poprowadzi na Wzgórze Ukrzyżowania. Po tym wydarzeniu odbędzie się również Liturgia Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania.
Sprawdź oferty noclegów w Kalwarii Zebrzydowskiej:
Dom Wycieczkowy Indra
Kalwaria Zebrzydowska, ul. Zebrzydowice
Kwatery i pokoje Kalwaria Zebrzydowska 5.5-
Bieszczadzka Droga Krzyżowa
W wielu wyjątkowych wydarzeniach drogi krzyżowej możemy również uczestniczyć w wielu popularnych regionach górskich. Podczas wypoczynku w Bieszczadach, będzie nam dane uczestniczyć w niezwykłym nabożeństwie i procesji, która odbędzie się 7 kwietnia 2023 (piątek) o godzinie 9.00.
Droga krzyżowa przejdzie z Wołosatego na Przełęcz Bukowską (trasa zgodnie z przebiegiem istniejących stacji). Uczestnicy zwolnieni są z opłaty wstępu.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Wołosatem:
-
Droga Krzyżowa na Górze Kalwarii w Wambierzycach
Jeśli swoja najbliższe dni zamierzasz spędzić, decydując się na nocleg w Górach Stołowych, to koniecznie powinieneś się wybrać na drogę krzyżową, która jest organizowana w wyjątkowym sanktuarium w Wambierzycach.
Droga krzyżowa na Górze Kalwarii powstała w 1732 roku. Początkowo jej stacje umieszczono na wzór jerozolimski przy kapliczkach. Stacje zostały oznaczone drewnianymi krzyżami z blaszanymi rozetami. Na krzyżach tych umieszczono w 1749 roku pierwsze obrazy, które w 1777 roku wymieniono na nowe.
Pierwsza połowa XIX wieku to czas, kiedy zmieniono lokalizację pierwszych stacji drogi krzyżowej, która przed 1858 rokiem została przebudowana. Przyjęły one formę kamiennych monumentów, złożonych ze stopnia jako fundamentu, kostkowego cokołu z inskrypcją z Pisma Świętego, z obrazu, belkowania i zwieńczenia. Zostały one zastąpione podobnymi, obecnymi, wykonanymi w końcu XIX wieku, wypełnionymi w roku 1888 obrazami malarza Knauera. Stacje przyjęły formę murowanej, tynkowanej kapliczki słupowej utrzymanej w stylu neoklasycyzmu z elementami bardzo uproszczonej dekoracji ornamentalnej w stylu neobaroku.
Nabożeństwa drogi krzyżowej odbywają się tu w każdy piątek Wielkiego Postu - o 16.30 dla dzieci i o 17.30 dla młodzieży i dorosłych.
Oto popularne oferty noclegów w Wambierzycach:
-
Droga krzyżowa na Górze Świętej Anny
Wielki Piątek na Górze św. Anny na Opolszczyźnie to dzień skupienia i modlitwy pielgrzymów z całego Górnego Śląska. W nabożeństwie drogi krzyżowej uczestniczy nawet kilka tysięcy osób. Wszystko wskazuje na to, że w roku 2023 będzie podobnie.
fot. awiecha8 / zdjecia.nocowanie.pl
Góra Świętej Anny jest jedną ze świętych gór w Polsce. Poznaj te pozostałe i przeczytaj: 5 najpopularniejszych świętych gór w Polsce. Gdzie się wybrać?
W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca? Należy podkreślić, że Kalwaria na Górze Świętej Anny obejmuje zespół 26 wolno stojących kaplic Drogi Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej, 6 kaplic maryjnych i kaplicy św. Józefa. Całość znajduje się w miejscowości Góra Świętej Anny w województwie opolskim i jest pod zarządem miejscowego klasztoru franciszkanów należącego do Prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu.
Kalwaryjska Droga Krzyżowa odbędzie się tu w Wielki Piątek (7 kwietnia) o godzinie 9.00. Rozpocznie się na Kalwarii w kaplicy Wieczernika, a zakończy przy kościele św. Krzyża.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Górze Świętej Anny:
Droga krzyżowa to wyjątkowe wydarzenia, na które wybrać się, celem modlitwy i refleksji nad ludzkim życiem i przemijaniem. Uczestnictwo we wspomnianych nabożeństwach na pewno będzie niezwykłym przeżyciem dla każdego chrześcijanina.
Komentarze