Wyjątkowe dzielnice polskich miast. Czy znasz je wszystkie?
Planując ten najlepszy i wymarzony wypoczynek w Polsce, dobrze jest również wziąć pod uwagę te inne i odrobinę mniej popularne opcje, które mogą być pewnego rodzaju uzupełnieniem naszego plażowania, czy górskich wędrówek. Co powiecie na wizytę w popularnych polskich miastach i spacer po wyjątkowych i zabytkowych dzielnicach? W treści tego artykułu przedstawimy Wam te najbardziej kultowe i magiczne miejsca w Polsce!
O tym, jak niezwykłe i magiczne są polskie miasta, wie chyba każdy podróżnik. Odwiedzamy je o każdej porze roku, jednak to właśnie latem, mają w sobie najwięcej uroku. Wszystko za sprawą bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej, licznych atrakcji dostępnych dla turystów, czy zabytków, które lubimy odwiedzać. Letnią porą, funkcjonuje również wiele wyjątkowych punktów gastronomicznych, w których możemy się zatrzymać, posilić posiłkiem i obserwować, jak toczy się życie w danym mieście.
Warto podkreślić, że na ten najlepszy charakter polskich miast, istotny wpływ mają jego dzielnice, które odwiedzamy podczas naszego wypoczynku. Kryją w sobie mnóstwo ciekawej historii, wyróżniają się niezwykle interesującą architekturą i przede wszystkim pozwalają miło spędzić czas. Nie ulega żadnej wątpliwości, że te właśnie obszary stały się modne wśród mieszkańców i turystów. Dlatego też, postanowiliśmy Was zabrać na wycieczkę do warszawskiej Pragi, katowickiego Nikiszowca oraz krakowskiego Kazimierza. W czym tkwi wyjątkowość tych dzielnic? Sprawdźmy!
Zobacz również: 10 najpiękniejszych Starówek w Polsce. Znasz je wszystkie?
Odkryj popularne polskie dzielnice!
Chyba nie ma lepszego momentu niż piękne lato, by wybrać się w podróż śladami tych najbardziej znanych dzielnic w polskich miastach. Wyjątkowa historia, dziedzictwo kulturowe, postindustrialna architektura, smaczne dania w restauracjach i street foodach, malownicze i tajemnicze uliczki oraz zachowane perełki architektury - to tylko niektóre wyróżniki miejsc, do których chcemy Was zabrać w treści tego artykułu. Jeśli planujecie nocleg na Mazowszu, Śląsku, czy w Małopolsce, to koniecznie powinniście odwiedzić Warszawę, Katowice oraz Kraków.
Warszawska Praga - w czym tkwi jej wyjątkowość?
Warszawa to na pewno jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Dzieje się tak o każdej porze roku, jednak to w sezonie letnim przyjeżdża tu najwięcej turystów. Odwiedzamy tu magiczne i pełne historii muzea, wybieramy się na spacer nad Wisłę, kibicujemy najlepszych drużynom na Stadionie Narodowym, czy też bierzemy udział w licznych koncertach i festiwalach.
Poznaj: Warszawa, jakiej nie znacie. Co robić i gdzie się wybrać?
Podczas pobytu w Warszawie, warto jest się również wybrać do stołecznej Pragi, która określana jest najbardziej specyficzną dzielnicą prawobrzeżnej Warszawy. Życie płynie tu zupełnie inaczej i każdy, kto się tu pojawi, na pewno odniesie takie wrażenie, że czas się tu zatrzymał.
Warszawska Praga swoje prawa miejskie zdobyła w 1648 roku, a osobiście nadał je król Władysław IV Waza. Geneza nazwy związana jest z procesem prażenia. Znajdowało się tu dużo drzew, które zostały spalone z myślą o zasiewach. Za rozkwit tej dzielnicy Warszawy należy uznać połowę XIX wieku. Dzielnica ta wyróżnia się specyficznym i wyjątkowym klimatem. Przyjęło się, że ta część stolicy uznawana jest za najniebezpieczniejszą w tym mieście. Okazuje się, że rzeczywistość jest jednak inna.
Wśród miejsc i atrakcji, które nas tu zachwycą, na pewno są kapliczki, usytuowane w różnych częściach Pragi. A to nie wszystko, bo każdy powinien tu zobaczyć również stare kamienice przy ulicach Stalowej i Ząbkowskiej, murale przy ulicy Czynszowej, Muzeum Warszawskiej Pragi, w którym poznamy nieco więcej tajemnic, związanych z tym miejscem, liczne knajpy i bary mleczne, Praskie ZOO, czy Bazylikę na Kawęczyńskiej. Sprawdź, jak potrafi być tu wyjątkowo!
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Warszawie:
Katowicki Nikiszowiec - nie tylko postindustrialny charakter
Z Mazowsza w ekspresowym tempie przenosimy się na Śląsk, który jest w stanie zaoferować naprawdę wiele, jeśli chodzi o turystykę. Wystarczy tu wspomnieć m.in. piękne pasmo Beskidów, część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czy też znane i lubiane miasta, do których należy zaliczyć m.in. Katowice.
Wszyscy dobrze wiemy, że tutejsze miasta nastawione są przede wszystkim na przemysł wydobywczy. Okazuje się jednak, że Katowice są w stanie zaoferować naprawdę wiele, jeśli chodzi również o turystykę. Każdy, kto zaplanuje wizytę w tym mieście, koniecznie powinien odwiedzić zabytkową i wyjątkowo dzielnicę, jaką jest Nikiszowiec.
Jest to górnicze osiedle, znajdujące się na południu Katowic, na Szlaku Zabytków Techniki. O tym, jak jest tu wyjątkowo, niech najlepiej świadczy fakt, że zostało uznane za pomnik historii i z powodzeniem można je również zaliczyć do cudów, które można znaleźć na mapie Polski.
Sprawdź: Katowice na weekend - co warto zobaczyć?
Osiedle to zaprojektowali bracia Zillmann, Georg i Emil. Powstawało ono w latach 1908-1919 oraz 1920-1924. Wzniesione obok szybu Nikisz, który należał do kopalni „Giesche” (obecnie KWK Wieczorek ). Wyróżnia się niezwykłym układem przestrzennym i architektonicznym rozmachem i oryginalnie zachowanym kształtem.
W Centrum Nikiszowca znajduje się rynek, a tuż obok neobarokowy kościół św. Anny. Całe osiedle tworzy uporządkowaną i geometryczną strukturę.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Katowicach:
Poznaj wyjątkowe zakątki krakowskiego Kazimierza
Na sam koniec pozostawiliśmy Kraków, który zawsze znajduje się w czołówce odwiedzanych miast w Polsce, również wśród turystów z zagranicy. Przyjeżdżamy tu głównie na weekend i swój wolny czas spędzamy na Rynku, Wawelu, czy na Plantach.
Każdy turysta powinien odwiedzić również krakowski Kazimierz. Dlaczego? To właśnie tam toczy się nocne życie Krakowa, a turystów przyciąga tu również historia i zabytki.
Koniecznie powinniśmy odwiedzić tu restauracje i kluby takie jak Alchemia, gdzie panuje dawny klimat żydowskiej dzielnicy. Jako że Kazimierz bardzo długo był odrębnym miastem, żyje się tu zupełnie inaczej niż w ścisłym centrum Krakowa. Jeśli przekroczymy kładkę Ojca Bernatka, to znajdziemy się w zupełnie innym świecie. Na spacer po krakowskim Kazimierzu, powinniśmy poświęcić przynajmniej kilka godzin. Można spokojnie błądzić tamtejszymi uliczkami w poszukiwaniu synagog, wybrać się na zwiedzanie muzeów, a później usiąść w którejś z kultowych restauracji.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: 5 miejsc, które warto zobaczyć w Krakowie na Kazimierzu
Oto najlepsze noclegi w Krakowie:
Mamy nadzieję, że wizyta w tych dzielnicach miast będzie wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Jeśli nie masz planów na wakacyjne wyjazdy, to koniecznie powinieneś wybrać właśnie ten kierunek!
Komentarze