Wykorzystaj domową kwarantannę: zwiedzaj online

Wykorzystaj domową kwarantannę: zwiedzaj online

Ograniczona możliwość wychodzenia z domu sprawia, że bardziej kreatywnie organizujemy rozrywki we własnych czterech ścianach. Na szczęście dostęp do internetu daje nieograniczone możliwości, w tym również pozwala na zwiedzanie polskich muzeów i zabytków. Poznaj kilka wybranych przez nas miejsc, które warto zobaczyć online.

Obecna sytuacja wymaga od nas pozostania w domach. Mimo że rozumiemy, jak jest to ważne, jednak izolacja u każdego potrafi wywołać nudę i frustrację. Na szczęście w kilka chwil można oderwać się od codzienności i zmienić otoczenie – wystarczy skorzystać z oferty wirtualnych spacerów po znanych polskich zabytkach i muzeach. Dzięki temu zobaczysz miejsca, w jakich jeszcze nie byłeś i być może zachęci cię to, do zaplanowania wyjazdu w bardziej sprzyjającym terminie.

Poznaj miejsca, które warto odwiedzić – na razie online, a później w realu!

Katedra w Kamieniu Pomorskim


Konkatedra św. Jana Chrzciciela to romańsko-gotycka świątynia, bezcenny zabytek architektury. Jej budowę rozpoczęto w 1176 r. i przez kolejne stulecia służyła katolikom. W XVI wieku stała się kościołem luterańskim, a taki stan rzeczy utrzymywał się końca drugiej wojny światowej. Warto obejrzeć elementy wyposażenia i wystroju kościoła: barokowe organy kamieńskie, XV-wieczny ołtarz główny w formie tryptyku oraz XIII-wieczną polichromię, która przedstawia sceny z Edenu. W katedrze znajdują się groby biskupów i książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. Wirtualny spacer pozwoli ci z bliska przyjrzeć się dziełom sztuki, zajrzeć do niedostępnej na co dzień zakrystii czy na chór.

Oprócz tego warto zobaczyć katedralny wirydarz – dziedziniec wewnątrz kościelnych murów. Wybudowano go na przełomie XIII i XIV wieku, stanowi jedyne w Polsce założenie tego typu przy budynku kościelnym. Wirydarz otaczają gotyckie krużganki, którymi można spacerować, a znajdujący się tam ogród stanowi prawdziwą oazę spokoju.

Kopalnia Soli w Wieliczce


Kopalnia Soli w Wieliczce to prawdziwy unikat, który został doceniony także poza granicami naszego kraju. Świadczy o tym wpisanie jej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie kopalni w Wieliczce to wyprawa do fantastycznego świata, pełnego tajemnic, niespodzianek i legend. Na szczególną uwagę zasługuje podziemna Trasa Turystyczna, biegnąca przez podziemne komory, na czele ze słynną Kaplicą św. Kingi, napotkasz również solankowe jeziora i poznasz metody pracy dawnych górników.

Muzeum zdigitalizowało trasę, dzięki czemu nie tylko obejrzysz z bliska wnętrza, ale także zmienisz charakter oświetlenia oraz poznasz najważniejsze informacje o zwiedzanych miejscach. Spacer online pozwoli ci na błądzenie po podziemnych korytarzach i powrót do tych najbardziej interesujących zakątków.

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim


Kościół św. Michała Archanioła
to chyba najpiękniejszy zabytek sakralny w regionie. Niepozorny z zewnątrz drewniany kościółek znajduje się we wsi Dębno niedaleko Nowego Targu. Naprawdę warto nadłożyć drogi, by z bliska przyjrzeć się bogatemu wnętrzu – teraz możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, wystarczy odwiedzić stronę digitalunesco.pl. Największym bogactwem są tam barwne polichromie, które powstały około 1500 r. i pokrywają niemal całe wnętrze. W ołtarzu głównym znajduje się gotycki tryptyk, przedstawiający Matkę Bożą trzymającą Dzieciątko Jezus oraz towarzyszących im Michała Archanioła i św. Katarzynę Aleksandryjską.

Kościół został wybudowany prawdopodobnie pod koniec XV wieku. Co ciekawe, wzniesiono go bez użycia gwoździ. Belki ułożono na tzw. zrąb, a później wzmocniono drewnianymi kołkami. Od 2003 r. zabytek zasłużenie figuruje na liście UNESCO.

Kozłówka – Pałac Zamoyskich


Kozłówka to miejscowość położona niedaleko Lublina, która kryje przepiękne miejsce, jakim jest Pałac Zamoyskich. To majestatyczna rezydencja, gdzie każdy może zobaczyć, jak wyglądało życie polskich książąt. Pałac należał do rodu Zamoyskich aż do 1944 r., później ordynację przejęło państwo i stworzyło tam muzeum. W zbiorach znajdują się bogate kolekcje dzieł sztuki, misterne meble i inne elementy wystroju, zgromadzono również bardziej prywatne pamiątki. Spacer przez komnaty i korytarze pałacu to podróż w przeszłość, do dawno minionego świata.

Wirtualna przechadzka daje poczucie bycia jedynym widzem oraz umożliwia dokładne przyjrzenie się eksponatom, na co często nie ma czasu. To szansa na zobaczenie pomieszczeń, które zwykle nie są udostępniane zwiedzającym, a jeśli chciałbyś dowiedzieć się o nich czegoś więcej, wszystko zostało dokładnie opisane i umieszczone w odpowiedniej zakładce.

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie


W Muzeum Powstania Warszawskiego zawsze jest wielu zwiedzających, jednak warto odwiedzić miejsce, które upamiętnia heroiczny zryw młodych mieszkańców stolicy. Jest to jedno z najnowocześniejszych polskich muzeów, wykorzystujące całą gamę rozwiązań multimedialnych. Nie otrzymujesz więc kolejnej dawki skostniałej historii, ale wkraczasz w sam środek wydarzeń, stając się ich uczestnikiem. Dopóki nie możesz zrobić tego osobiście, wybierz się na wycieczkę online.

Wirtualny spacer możesz uzupełnić przeglądając zdigitalizowane zasoby Muzeum Powstania Warszawskiego. Składają się na nie tysiące zdjęć powstańców, ich biogramy, kartki z powstańczego kalendarza czy też relacje uczestników wydarzeń. To naprawdę fascynująca podróż do nie tak znowu odległych czasów.

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni


Masz ochotę opuścić miejskie mury i przenieść się na wieś? Możesz wybrać się na wirtualne zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej, znajdujące się w Tokarni koło Kielc. Odtworzono tam układ wiosek z różnych części Kielecczyzny, zobaczysz kryte słomą chaty świętokrzyskie, ale także domostwa osad nadwiślańskich oraz domy z Ponidzia. Zajrzysz także do prowincjonalnego dworku szlacheckiego, a także poznasz inne zabudowania, które składały się na średniozamożne gospodarstwo szlacheckie.

W parku zobaczysz także zabudowania małego miasteczka ze sklepem, zakładem fotograficznym, kościołem i plebanią. Spacer po tym miejscu to wspaniała chwila wytchnienia od codziennych kłopotów.

Pola Grunwaldu – Muzeum Bitwy pod Grunwaldem


Bitwa pod Grunwaldem to jedna z najsłynniejszych bitew średniowiecznej Europy. W miejscu, w którym ją stoczono, ustawiono pomnik, działa tam również muzeum. Wykorzystaj wolny czas i wybierz się na wirtualne zwiedzanie Pól Grunwaldu, zobacz gdzie toczyły się wydarzenia, mające realny wpływ na losy kraju. Muzeum stanowi tylko jeden ze znajdujących się tam elementów – inne to granitowy obelisk oraz maszty symbolizujące sztandary polskich i litewskich chorągwi.

Zbiory muzealne
znajdują w pawilonie pod amfiteatrem – można tam zobaczyć wystawę poświęconą wojnie z Krzyżakami oraz mapę plastyczną, przestawiającą rozmieszczenie wojsk. Działa tam również sala kinowa, gdzie wyświetlane są filmy dotyczące bitwy.

Zamek Królewski w Warszawie


Pomyśl, ile razy byłeś w Warszawie, ale nigdy nie znalazłeś czasu na zwiedzanie Zamku Królewskiego? Zrób to teraz, bez wychodzenia z domu, w końcu to jeden z najważniejszych zabytków stolicy! Możesz w spokoju podziwiać zgromadzone tam eksponaty, przemierzać sale, którymi poruszali się polscy królowie. Będziesz mieć to miejsce tylko dla siebie. Nie musisz się śpieszyć, spędź w Sali Tronowej tyle czasu, ile chcesz, podziwiaj Salę Rycerską – w jej projektowaniu duży udział miał król Stanisław August Poniatowski. Koniecznie zobacz też prywatne apartamenty królewskie.

Zamek Krzyżacki w Malborku


Tego miejsca na pewno nie może zabraknąć podczas twoich wirtualnych podróży. Zamek w Malborku jest jednym z najsłynniejszych polskich zabytków i największym gotyckim zamkiem świata! Warownia stanowi prawdziwe arcydzieło architektury obronnej, wywierała wrażenie zarówno w średniowieczu, jak współczesnych czasach. W czasach swej świetności Malbork pełnił funkcję stolicy Państwa Krzyżackiego, był głównym ośrodkiem dyplomatycznym, militarnym, gospodarczym oraz religijnym. Na zamku gościli najwięksi europejscy rycerze, dla których organizowano turnieje, zabawy i uczty.

Obecnie mieści się tam Muzeum Zamkowe, które zabezpiecza budowlę, zajmuje się jej badaniem oraz udostępnia zwiedzającym bogate zbiory. Zobaczysz tam na przykład przepiękne wyroby z bursztynu, kolekcje malarstwa, mebli oraz militariów. Poznasz życie rycerzy zakonnych i wielkiego mistrza, oraz dowiesz się, jak traktowali swoich jeńców.

Następny artykuł Nocowanie.pl wspiera akcję...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!