Wypoczynek z dala od ludzi: Lasy Janowskie
Czas pandemii, w którym obecnie się znajdujemy, spowodował niemałe zawirowania, jeśli chodzi o przemieszczanie się i wypoczynek. Każdy z nas poszukuje takiego miejsca, w którym może wypocząć w ciszy i spokoju i z dala od tłumu ludzi. Dobrą propozycją na każdą porę roku może być spacer po lesie. Nie da się ukryć, że wspaniałe ścieżki spacerowe możemy znaleźć w praktycznie każdym regionie. Tym razem mamy przyjemność przedstawić miejsce wyjątkowe, znajdujące się na Lubelszczyźnie, w okolicach Janowa Lubelskiego i Biłgoraja. Mowa tu oczywiście o Lasach Janowskich, które mogą okazać się pomysłem trafionym w przysłowiową dziesiątkę, nawet w sezonie zimowym. W tym artykule podpowiemy Wam, co tu zobaczyć i jak udanie spędzić czas w gronie najbliższej rodziny.
Każdy las, zarówno ten mniejszy, jak i większy, ma naprawdę wiele do zaoferowania. To przede wszystkim czyste powietrze, cisza i spokój, wspaniałe trasy i przede wszystkim przyroda miła dla oka. W lasach można również uprawiać liczne sporty, wybrać się na wycieczkę rowerową, spacer, pofotografować lub po prostu miło spędzić czas.
Las od zawsze jest takim miejscem, w którym możemy poczuć się wyjątkowo. Świeże powietrze, wspaniała przyroda i niezwykłe dary, które możemy znaleźć niemal na każdym kroku (owoce leśne, grzyby). Niektóre trasy są naprawde ciekawe i malownicze - czasami urozmaicone zbiornikami wodnymi, czy wąwozami. Wszystko w towarzystwie pięknie śpiewających ptaków i w otoczeniu kolorów, z przewagą zieleni.
Nawiązując do pandemii koronawirusa, podkreślić należy, że w lasach możemy przemieszczać się bez maseczek, w związku z czym odetchniemy pełną piersią. Jeśli mijamy większe grupy ludzi, to warto jednak dla bezpieczeństwa swojego i innych, założyć taką maseczkę. Inaczej to wygląda, jeśli przemieszczamy się trasami rzadziej uczęszczanymi. W poniższym artykule przedstawimy wyjątkową propozycję, znajdującą się w województwie lubelskim. Sprawdźmy najważniejsze informacje.
Poznaj: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce
Lasy Janowskie - najważniejsze informacje
To miejsce bez wątpienia może być z powodzeniem polecane nie tylko dla mieszkańców Lubelszczyzny, ale również i dla turystów z innych regionów i lubiących odkrywanie niezwykłych miejsc. Lasy Janowskie na pewno należą do kategorii takich miejsc. Prawdziwa oaza spokoju, a jednocześnie popularne miejsce wypoczynku nad wodą, przede wszystkim w sezonie letnim - mowa tu oczywiście o popularnym Zalewie w Janowie Lubelskim.
Lasy Janowskie są wielkim obszarem leśnym, znajdującym się w Kotlinie Sandomierskiej, na pograniczu województwa lubelskiego i podkarpackiego. To, co niezwykle ważne to fakt, że stanowią one zachodnią część kompleksu leśnego Puszczy Solskiej.
Niezwykłym atutem tego miejsca jest przede wszystkim obszar, jak i lokalizacja. Podkreślić należy, że ten właśnie kompleks leśny rozciąga się od okolic Borowa nad Wisłą do okolic Biłgoraja i dalej rozciąga się szerokim pasem, równoległym do Doliny Sanu na południu i Wzniesień Urzędowskich na północy.
Zwiedzanie Lasów Janowskich można z powodzeniem połączyć ze zwiedzaniem Roztocza, które rozciąga się już od okolic Biłgoraja. Szczególnie docenić to miejsce powinny przede wszystkie osoby, lubiące przyrodę, obserwację zwierząt i ptaków.
Mając na uwadze drzewostan, który przeważa w Lasach Janowskich, to są to bory sosnowe i lasy mieszane. Lasy Janowskie są również szczególnie lubiane przez miłośników grzybobrania, w których możemy znaleźć naprawdę dorodne okazy grzybów.
Lubisz grzybobranie? Sprawdź koniecznie: Najlepsze miejsca na wakacje dla grzybiarzy. Gdzie na grzyby?
Jakie atrakcje czekają na turystów, którzy odwiedzą Lasy Janowskie?
Jeśli mowa o atrakcjach, to możemy ich znaleźć tu pełną różnorodność. Dla jednych osób będzie to niezwykłe piękno przyrody i malownicze trasy, a dla innych to, co wypełni czas i będzie przyciągało miłośników np. fotografii. W Lasach Janowskich spokojnie odnajdziemy jedno i drugie.
Warto podkreślić, że największa atrakcja znajduje się w miejscowości Szklarnia, w której to mieści się hodowla koników biłgorajskich. Jest to polska rasa konia późno dojrzewającego, w typie konia prymitywnego, długowiecznego, odpornego na choroby i trudne warunki utrzymania. Koniki biłgorajskie, zwane też konikami polskimi możemy podziwiać również na Roztoczu, w Zwierzyńcu, w pobliżu Stawów Echo.
Wśród pozostałych atrakcji Lasów Janowskich, warto wymienić również liczne szlaki rowerowe i spacerowe. Oprócz tego, możemy tu znaleźć również Rezerwat przyrody Imielty Ług, który stanowi część Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W miejscowości Gielnia znajduje się również stanowisko modrzewia polskiego.
O utworzeniu parku i rezerwatu na obszarze Lasów Janowskich, zdecydowały przede wszystkim walory przyrodnicze i historyczne. 80% powierzchni Parku zajmują lasy – przeważnie bory sosnowe, sosnowo-jodłowe i mieszane, które w znacznej części mają charakter naturalny. Pozostałą część stanowią stawy, bagna i torfowiska. Lasy stanowią ostoję zwierzyny i ptactwa. Ponadto w obrębie Parku leży teren bitwy partyzanckiej, do której doszło w czerwcu 1944.
Lasy Janowskie mogą być świetnym miejscem do zimowego fotografowania. Sprawdź również: 5 najpiękniejszych miejsc na zimowe fotografowanie w Polsce
Którymi trasami rowerowo-spacerowymi warto się wybrać na spacer lub przejażdżkę?
Jeśli ktoś uwielbia jazdę na rowerze, to propozycja przejażdżki po Lasach Janowskich powinna okazać się świetną propozycją. Cały dystans liczy aż blisko 50 km, a jego pokonanie powinno nam zająć około 5 godzin. Trasa przez większość dystansu prowadzi drogami szutrowymi i gruntowymi. Warto podkreślić, że przez te 50 km na pewno będziemy mieli co zwiedzać - najważniejsze atrakcje na trasie to Rezerwat Jastkowice, Rezerwat Imiełty Ług, pomnik ku czci zamordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców wsi Kalenne, osada leśna Kalenne oraz kompleks stawów. Przejażdżkę najlepiej jest rozpocząć w miejscowości Jastkowice i również zakończyć w tej miejscowości. Jest również krótszy wariant trasy, liczącej 35 km - wycieczkę można znacznie skrócić, przejeżdżając przez rezerwat Imiełty Ług do wsi Gwizdów. Ten wariant trasy daje możliwość bliższego przyjrzenia się atrakcjom rezerwatu. Lasy Janowskie są doskonałym miejscem do pieszych wędrówek oraz wycieczek rowerowych, konnych przejażdżek, a zimą także do narciarstwa biegowego.
Szlaki piesze:
– Janów Lubelski (Rynek Starego Miasta) – Park Rekreacji Zoom Natury,
– Rynek Starego Miasta – Stoki Janowskie,
– Dookoła Zalewu Janowskiego od Parku Rekreacji Zoom Natury,
– Park Rekreacji Zoom Natury – Kruczek,
– Po ścieżkach dydaktycznych przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej,
– Szklarnia – ostoja konika biłgorajskiego,
– Ścieżki spacerowe wokół Porytowego Wzgórza,
– Porytowe Wzgórze – Duże Stawy – Momoty Górne,
– Wzdłuż Łążka Ordynackiego do rzeki Bukowa,
– Po rezerwacie Imielity Ług
Jak dojechać do Lasów Janowskich?
Dojazd do Lasów Janowskich nie jest zbyt skomplikowany. Od Lublina należy kierować się w stronę Janowa Lubelskiego lub Biłgoraja. Odległość ta wynosi około 70 km. Wizytę w Lasach Janowskich można z powodzeniem rozpocząć np. od Ośrodka Edukacji Ekologicznej, znajdującego się 3 km od centrum Janowa Lubelskiego. Jeśli zamierzamy wybrać się na wycieczkę rowerową, to proponujemy wcześniej proponowaną opcję z miejscowości Jastkowice.
Noclegi w Lasach Janowskich
Janów Lubelski i Biłgoraj oraz pozostałe miejscowości w tym miejscu mają bardzo bogatą ofertę noclegową, w związku z czym znalezienie noclegu na każdą kieszeń, nie powinno stanowić problemu. Najliczniej reprezentowaną kategorią obiektów w miejscowościach jest agroturystyka, kwatery i pokoje oraz ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe – wybierane głównie przez pary, rodziny i osoby przyjeżdżające na wypoczynek do lasu lub nad zalew. Każdy znajdzie tu coś dla siebie za atrakcyjną cenę. W dużej mierze są one uzależnione od lokalizacji i od tego, jakiego standardu oczekujemy.
Każda ze wspomnianych wyżej kategorii ma swój własny, niepowtarzalny styl, w związku z tym wspaniałe przeżycia i miły wypoczynek – gwarantowane.
Średnia cena za nocleg w Janowie Lubelskim i okolicach Lasów Janowskich wynosi 93 zł. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od kategorii obiektu oraz jego lokalizacji.
Najkorzystniej jest się zatrzymać w obiektach z kategorii hotele, w których cena rozpoczyna się już od 60 zł za dobę.
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń portalu Nocowanie.pl, ceny noclegów w weekend są wyższe o 28% w stosunku do cen, obowiązujących w dni powszednie.
Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Janowie Lubelskim, Biłgoraju i Jastkowicach
Mamy nadzieję, że wizyta w Lasach Janowskich dostarczy Wam wielu wspaniałych wrażeń. Każda pora roku jest doskonałą opcją na wyjazd w to miejsce, by móc wyjątkowo spędzić czas w ciszy i spokoju i z dala od tłumu turystów.
Komentarze