Wypoczywasz w Tatrach? Lockdown u naszych południowych sąsiadów!

Wypoczywasz w Tatrach? Lockdown u naszych południowych sąsiadów!

Mamy ważne informacje dla osób wypoczywających w Tatrach, które planują wybrać się na wycieczkę do naszych sąsiadów - na Słowację. Od dziś (tj. 25 listopada 2021) został tu wprowadzony stan wyjątkowy i lockdown, w związku z rosnącą liczbą przypadków zachorowań na koronawirusa. Co to oznacza i jakie ograniczenia obowiązują?

Słowacja już od pewnego czasu reaguje na stale rosnącą liczbę nowych zakażeń podczas czwartej falii pandemii koronawirusa. Od 1 listopada w Tatrach Wysokich, a od 8 listopada obowiązuje czarna strefa covidowa, która oznacza, że wewnątrz strefy zamknięte są wszystkie hotele, pensjonaty, a także górskie schroniska. Restauracje (także te schroniskowe) mogą prowadzić jedynie sprzedaż przez okienko, bez możliwości wchodzenia do środka. Niemożliwe jest także przemieszczanie się z innych przyczyn niż pilne, a maski stały się także obowiązkowe na otwartej przestrzeni. Obostrzenia obowiązują również osoby w pełni zaszczepione.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Urlop w Tatrach. Słowackie szlaki zamknięte dla turystów


Stan wyjątkowy i lockdown na Słowacji - co oznacza?


Każdy turysta, który wypoczywa w Tatrach i w najbliższym czasie planował wycieczkę na Słowację, musi odłożyć swoje plany na później. Od dnia 25 listopada 2021 roku obowiązuje tu bowiem 90-dniowy stan wyjątkowy, w ramach którego obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu. Warto podkreślić, że przez 2 tygodnie potrwa również lockdown, obejmujący również osoby w pełni zaszczepione.


Decyzja została podjęta w związku z rosnącą liczbą dziennych zakażeń koronawirusem i przeciążeniem systemu ochrony zdrowia. 23 listopada laboratoria na Słowacji wykryły ponad 10 tys. nowych zakażeń, czyli najwięcej od wybuchu pandemii w marcu 2020 roku.


Jakie zasady obowiązują na Słowacji?


Stan wyjątkowy i 14-dniowy lockdown oznaczają, że obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, z pewnymi określonymi wyjątkami, takimi jak:


  • niezbędne zakupy w najbliższym sklepie

  • załatwianie sprawy w bankach, ubezpieczeniach i warsztatach samochodowych

  • zamknięte zostały centra handlowe

  • restauracje mogą wydawać posiłki na wynos, przez specjalne okienka

  • będzie można udać się do pracy, jednakże w razie kontroli należy okazać stosowne zaświadczenie - rząd rekomenduje pracę zdalną

  • wyjątek od zakazu wychodzenia z domu dotyczy także zaszczepienia się, poddania testowi na obecność koronawirusa oraz odprowadzenia lub odwiezienia dzieci do szkół i przedszkoli

  • można wybrać się na spacer do parku lub lasu

  • psy będzie można wyprowadzać w promieniu 500 m od miejsca zamieszkania

  • stan wyjątkowy nie wprowadza zakazu podróży za granicę.


Efekty wprowadzonych działań mają zostać ocenione przez rząd po około 10 dniach. Mogą zostać przedłużone lub w dużym stopniu zmienione - wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej i przypadków nowych zachorowań.


Zaplanuj zimowy urlop w polskich Tatrach


Sezon zimowy w Tatrach zbliża się coraz większymi krokami. Znalezienie wolnego miejsca noclegowego na Boże Narodzenie, Sylwestra, czy ferie zimowe jest coraz trudniejsze. Największym zainteresowaniem, jak co roku cieszy się Zakopane. Pomimo niesprzyjającej i śnieżnej aury, warto już dziś zaplanować swój jesienny wypoczynek w Tatrach. Do wyboru mamy naprawdę wiele wspaniałych obiektów noclegowych.


Sprawdź również: Urlop w Tatrach. Duże zmiany w okolicach Morskiego Oka


Najliczniej reprezentowaną kategorią w regionie są kwatery i pokoje – chętnie wybierają je pary oraz rodziny ze względu na atrakcyjną cenę. Można znaleźć ofertę, w której usługa kosztuje już 40 zł! W tej kwocie zawarty jest nocleg w przytulnym pokoju czy też możliwość korzystania z kuchni. Często właściciele zakopiańskich kwater i pokoi proponują swoim gościom stołowanie się na miejscu.


Alternatywą dla kwater są apartamenty, gdzie pobyt zapewnia więcej przestrzeni i prywatności. Obiekty tego typu zlokalizowane są bliżej centrum tutejszych miejscowości, a przy tym spełniają warunki urlopowych mieszkań. 


Średnia cena noclegu w Tatrach to koszt około 160 zł, ale najkorzystniejszą opcją jest wybór oferty z kategorii kwatery i pokoje. Wtedy za nocleg można zapłacić nawet 40 zł. Trzeba jednak pamiętać, że ceny są ustalane indywidualnie przez właściciela obiektu, zależą też od oferowanych udogodnień, standardu oraz lokalizacji. Do tego mogą obowiązywać ceny weekendowe.





Sprawdź popularne oferty noclegów w Tatrach


Mamy nadzieję, że już wkrótce, podróżowanie do naszych południowych sąsiadów stanie się w pełni swobodne. O nadchodzących zmianach będziemy informować na bieżąco.




Następny artykuł Lubelszczyzna zyska nową...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!