Wyprawa trekkingowa w góry - 5 najważniejszych zasad

Wyprawa trekkingowa w góry - 5 najważniejszych zasad

Wędrówki górskie to jedna z najbardziej popularnych i najbardziej lubianych form aktywnej turystyki uprawianej przez Polaków. Wprawieni piechurzy doskonale wiedzą jak przygotować się do kilkugodzinnej wycieczki, jednak osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami zazwyczaj nie mają zbyt dużego wyobrażenia na ten temat. To właśnie z myślą o Was przygotowaliśmy mini poradnik, w którym znajdziecie 5 najważniejszych zasad  podczas wypraw trekkingowych w góry.

Jeśli marzysz o górskich wyprawach, o zdobywaniu kolejnych szczytów i podziwianiu pięknych panoram, powinieneś na początek dobrze się do takiej wędrówki przygotować. Jak tego dokonać? W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek co do tego w co ubrać się w góry, co wrzucić na zapas do plecaka oraz jakie elementy wyposażenia będą niezbędne podczas krótkich górskich trekkingów. Warto pamiętać tych kilka żelaznych zasad, którymi powinien kierować się każdy, zarówno na etapie planowania, jak i odbywania wycieczek po górach.

Bo prawda jest taka, że do każdej wycieczki w góry, niezależnie od tego czy są to Bieszczady, Tatry, Pieniny czy Pieprzówki, musisz się dobrze przygotować. W górach pogoda jest bardzo zmienna, dość często występuje załamanie pogody, burze, nagle zaczyna padać deszcz czy śnieg, bywa też mgliście przez co widoczność jest bardzo słaba. Wszystko to wpisane jest w górskie wyprawy, bez względu na porę roku. A dzięki odpowiedniemu przygotowaniu uchronisz się przed kłopotami i zwiększysz komfort wędrówki.

 

Po pierwsze - zadbaj o swoją kondycję


Bez względu na to w jakie góry się wybierasz i jakie wędrówki planujesz, musisz zadbać o swoją kondycję. Tym bardziej jeśli jesteś typem kanapowca, a wysiłek fizyczny jest bywa problemem. Postaraj się to zmienić. Jedź do pracy rowerem, wybierz się na długi spacer, pobiegaj lub zapisz się na jakieś zajęcia sportowe. Wędrówka po górach to nie przelewki i nie ma tu miejsca dla słabeuszy.  Takie wyprawy bardzo szybko weryfikują nasze umiejętności i siły. Ze szlaku nie zawsze można zawrócić, nie zadzwonimy też w dowolnym momencie po taxi. W każdej chwili może się też zepsuć pogoda, musimy więc być przygotowani na wędrówkę w deszczu, po błocie czy w słońcu. No i oczywiście warto pamiętać o tym, że szlaki bywają dość strome, często idziemy po kamieniach, schodach czy nawet trzymając się łańcuchów. Wszystkiemu podołamy, musimy jednak być odpowiednio przygotowani.

 

Po drugie - dokładnie zaplanuj trasę


Każda wycieczka w góry, nawet ta najprostsza powinna zostać dokładnie obmyślana i zaplanowana.  Przed wyjściem musimy się zapoznać z poziomem trudności, długością oraz planowanym czasem przejścia danego szlaku. Co ważne, całego szlaku w obie strony. Pamiętajmy o tym, by dokładnie to sprawdzić. Mierzmy też swoje siły na zamiary i wybierajmy trasy dostosowane do naszych możliwości. Zwróćmy również uwagę na to, czy po drodze nie natkniemy się na dodatkowe utrudnienia, jak np. duże kamienie, łańcuchy, drabinki czy oblodzenia. Zawsze warto także rozważyć odpoczynek czy nawet nocleg w schronisku.

Pamiętajmy też o tym, że poszczególne kolory szlaków wcale nie oznaczają ich stopnia trudności. Wprowadzono je po to, aby ich nie mylić ze sobą.

Przy planowaniu wyprawy w góry bardzo ważną rolę odgrywa również pora roku. Jesienią i zimą warto wyruszyć wcześnie rano, gdyż w górach szybko zapada zmrok. A wędrówka nieznanym nam szlakiem, po ciemku, może okazać się bardzo niebezpieczna.


Po trzecie - sprawdź aktualną prognozę pogody


Kolejna niezwykle ważna zasada, której zawsze powinniśmy przestrzegać, bez względu na to czy to nasza pierwsza wyprawa czy setna, to sprawdzenie aktualnej prognozy pogody. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio przygotować się do wyprawy. Dopiero po uzyskaniu konkretnych informacji możemy zdecydować jak się ubrać i co spakować do plecaka. Jeśli prognozy pogody przewidują burze, ulewy, gęste mgły czy silne opady śniegu odpuśćmy sobie wyjście. Pamiętajmy też, że nawet lekko siąpiący deszcz czy mgła wystarczą, by wędrówka była zbyt męcząca. Opady deszczu zwiększają ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Na szlakach pojawia się błoto, a skały stają się śliskie.

Warto także wiedzieć, że nawet latem na niektórych górskich szlakach zalega śnieg, a jego opady o tej porze roku nie są w górach niczym nadzwyczajnym. Pogoda natomiast uwielbia płatać figle i zmienia się w górach jak w kalejdoskopie. Co ważne, na szczytach jest zazwyczaj dużo chłodniej niż w dolinach, a silne wiatry potrafią dać się we znaki.


Po czwarte - zaopatrz się w odpowiednie buty i ciuchy


Pamiętaj – zanim wyruszysz w góry, zaopatrz się w odpowiedni strój, a przede wszystkim dobre buty przeznaczone do górskich wycieczek albo do trekkingu terenowego. Zwróćmy uwagę na to, aby były one wygodne, sznurowane i miały solidną antypoślizgową podeszwę. Najlepiej też by osłaniały kostkę i były nieprzemakalne. Buty to najważniejszy element stroju w górach.

Bardzo ważną sprawą jest również wcześniejsze rozchodzenie butów. Nie zakładajmy w góry butów nowych i nierozchodzonych, bo to może się dla nas skończyć kiepsko – pęcherzami i odciskami.

Ważnym elementem naszego stroju są także skarpetki. Otóż skarpetki noszone do butów trekkingowych powinny być wyższe i nieco grubsze. Mają one zapewniać dodatkową amortyzację i ochronę przed otarciami, ale też odprowadzać powstałą podczas wysiłku wilgoć na zewnątrz buta oraz regulować temperaturę w jego wnętrzu.

Kolejna złota rada: ubierz się na cebulkę, czyli warstwowo. Dlaczego? Bo dzięki takiemu systemowi, w każdej chwili możesz się łatwo rozebrać, aby uniknąć przegrzania lub ubrać się, aby nie zmarznąć i nie wychłodzić nadmiernie organizmu. Pamiętajmy także o tym, że ubranie w góry ma być wygodne, szybkoschnące, wiatroszczelne i co najważniejsze, nie może krępować naszych ruchów. 

Powinniśmy mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, polar lub softshell, spodnie trekkingowe, odzież lub bieliznę termoaktywną, nakrycie głowy odpowiednie do pory roku oraz rękawiczki – zarówno zimą, jak i latem.


Po piąte – zabierz ze sobą odpowiedni ekwipunek


Jak już pewnie wiecie, plecak to niezbędny element każdej górskiej wycieczki. Im mniejszy i lżejszy tym lepszy. Jednak jest kilka pozycji obowiązkowych wśród rzeczy, które powinny się w nim znaleźć.

Na krótką jednodniową wycieczkę spokojnie powinien nam wystarczyć plecak o pojemności ok. 10-20 litrów. Co do niego włożyć? Przede wszystkim dokumenty i pieniądze – dowód osobisty i papierowa karteczka z rozpisanym numerem alarmowym na TOPR/GOPR – 601 100 300 lub 985. No i oczywiście naładowany telefon oraz dodatkowe źródło energii – power bank. W plecaku muszą się także zmieścić nasze ubrania: kurtka przeciwdeszczowa, koszulka i dodatkowe skarpetki na zmianę. Kolejną ważna rzeczą jest mapa, nawet jeśli doskonale znamy szlak oraz latarka czołówka, szczególnie polecana jesienią.

Poza tym powinniśmy mieć też ze sobą mini apteczkę z podstawowymi lekami przeciwbólowymi, opatrunkiem, plastrami czy opaską elastyczną. A dodatkowo - krem z filtrem przeciwsłonecznym, okulary przeciwsłoneczne i chusteczki odświeżające.

Przydatne będą także kijki, które znacznie odciążają kolana, angażując ramiona oraz raki – szczególnie przydają się jesienią i wiosną, zimą – niezbędne.

No i oczywiście coś do picia i jedzenia. Koniecznie weźmy ze sobą wodę. A do jedzenia kanapki, banany i drobne przekąski typu czekolada, snickers czy orzechy. To nam w zupełności wystarczy.

Następny artykuł Gdzie nad jeziorami można...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!