Wysoka Kopa - najwyższy szczyt Gór Izerskich

Wysoka Kopa - najwyższy szczyt Gór Izerskich

Każdy moment jest dobry, by zapakować plecak i ruszyć przed siebie, celem odkrywania wyjątkowych terenów. A do takiej kategorii, na pewno należy zaliczyć malownicze Góry Izerskie, które słyną nie tylko ze wspaniałych tras, ale i Polany Jakuszyckiej, Polany Izerskiej, czy schroniska Chatka Górzystów. A czy wiecie, jaki jest najwyższy szczyt Gór Izerskich? Dziś zapraszamy Was na wyprawę na Wysoką Kopę, która poleca się na letnią, jak i zimową wyprawę.

Wybierając Sudety, jako cel swojej wyprawy, można eksplorować naprawdę wiele ciekawych terenów górskich. Do szczególnie ciekawych i polecanych miejsc, na pewno należy zaliczyć Góry Izerskie, z ich najwyższym szczytem, którym jest Wysoka Kopa. Wyprawa w to miejsce powinna być czymś wyjątkowym, dlatego planując swoją wyprawę, dobrze jest poznać wszystkie najważniejsze informacje, związane z tym najwyższym szczytem Gór Izerskich. W związku z tym, że już za chwilę lato, to zdobycie Wysokiej Kopy może być świetnym celem weekendowej podróży. Nie oznacza to, że nie można tu przyjechać w innej porze roku. Wręcz przeciwnie. Wysoka Kopa poleca się również na jesień, czy zimę.

 

Wysoka Kopa - najważniejsze informacje

 

Aby odpowiednio zaplanować swoją wyprawę na ten szczyt w Górach Izerskich, dobrze jest poznać kilka istotnych faktów, związanych z Wysoką Kopą. Warto rozpocząć od tego, że Wysoka Kopa to szczyt o wysokości 1126 m n.p.m., który znajduje się w Górach Izerskich. Jest to jednocześnie najwyższy szczyt tego regionu górskiego.

 

 

fot. Terefere / AdobeStock, CC0

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Zobacz: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Zalicza się ją do Korony Gór Polski, a znajduje się w pobliżu popularnych miejscowości tego regionu, czyli Szklarskiej Poręby i Świeradowa-Zdroju. Ciekawostkę stanowi tu fakt, że jest to najdalej wysunięty na zachód szczyt, który należy do Korony Gór Polski. Najkrótszy szlak prowadzi tu od Rozdroża Izerskiego, ale można tu również dotrzeć od strony Jakuszyc. Pomimo tego, że wysokość Wysokiej Kopy przekracza 1000 m n.p.m., to nie jest to zbyt wymagająca wędrówka.

 

Wysoka Kopa - dojazd i parking

 

W związku z tym, że najkrótszy szlak na Wysoką Kopę prowadzi od Rozdroża Izerskiego, to ten punkt będzie celem Waszego dojazdu. Kierując się w stronę Jeleniej Góry, należy dalej pojechać drogą nr 3 (DK3) i po dotarciu do początku Szklarskiej Poręby skręcić w prawo na drogę wojewódzką nr 358. Ta droga prowadzi z Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju i jest często nazywana Drogą Sudecką. W trakcie przejazdu mija się słynny Zakręt Śmierci, który zyskał swoją nazwę ze względu na liczne wypadki drogowe, które tam miały miejsce.

 

 

fot. magdagalkiewicz / gettyimages.com, CC0

 

Przeczytaj: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

 

Wkrótce, Waszym oczom ukaże się Rozdroże Izerskie, gdzie znajduje się obszerny parking po obu stronach drogi. Parking ten jest całkowicie bezpłatny, choć nie jest pokryty asfaltem. Znalezienie wolnego miejsca nie powinno stanowić problemu.

 

Szlak na Wysoką Kopę - który wariant trasy wybrać?

 

Na szczyt Wysokiej Kopy prowadzi łącznie sześć szlaków turystycznych. Najkrótszy jest ten z Rozdroża Izerskiego. Pozostałe są równie ciekawe i umożliwiają podziwianie wszystkiego, co najpiękniejsze w Górach Izerskich.

 

Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Na Wysoką Kopę (szczyt Korony Gór Polski) można dojść, wybierając jeden z poniższych szlaków:

 

  • szlak zielony, niebieski i czerwony z Jakuszyc przez Rozdroże pod Cichą Równią;

  • niebieski, zielony i czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby przez Rozdroże pod Zwaliskiem;

  • niebieski i czerwony szlak turystyczny ze Świeradowa-Zdroju przez Polanę Izerską i Rozdroże pod Kopą;

  • niebieski, zielony i czerwony szlak ze Świeradowa-Zdroju przez Polanę Izerską i Dziczy Jar;

  • żółty szlak i czerwony szlak z Rozdroża Izerskiego przez Rozdrożę pod Kopą i Sine Skałki;

  • zielony, niebieski i czerwony szlak z Rozdroża Izerskiego przez Zwalisko i Rozdroże pod Izerskimi Garbami.


Najkrótszy szlak na Wysoką Kopę - opis trasy

 

Jeśli ma to być najkrótszy szlak, to najlepiej jest wyruszyć żółtym szlakiem z Rozdroża Izerskiego przez Rozdroże pod Kopą i Sine Skałki. Przejście tej trasy umożliwia wykonanie pętli, której łączna długość to 18,2 km. Czas przejścia to nieco ponad 5 godzin. Suma podejść, jak i zejść jest podobna, bo wynosi odpowiednio 470 i 483 m.

 

 

fot. Maciej Bledowski / canva.com

 

Od parkingu Rozdroża Izerskiego należy ruszyć żółtym szlakiem. W początkowej fazie, trasa lekko pnie się pod górę. Na szczęście jest to dość krótki odcinek. Przez 5 kilometrów należy wędrować po płaskiej i szutrowej drodze.

 

Docierając do Rozdroża pod Kopą można sobie zrobić chwilę przerwy na posiłek i ugaszenie pragnienia. Warto mieć na uwadze fakt, że w pobliżu tego miejsca znajduje się źródełko potoku, który jest dopływem Wodopoju.

 

Planujesz rodzinny wypoczynek? Zobacz domki w Świeradowie-Zdroju:

 

 

 

 

Od Rozdroża pod Kopą można kierować się w cztery strony świata - czerwonym szlakiem na Szerzawę 975 m n.p.m., na Podmokłą 1001 m n.p.m., czy też na Stóg Izerski 1008 m n.p.m.

 

Alternatywnym wyborem jest skierowanie się na Stóg Izerski, jednak tym razem śladem szlaku żółtego, który kontynuuje się z Drogi Panoramicznej z Rozdroża Izerskiego. Idąc Drogą Samolotową, a następnie Siną Drogą, dotrzemy do Chatki Górzystów. Jest to jedyny domek na Hali Izerskiej, który może nie oferuje luksusów, ale atmosfera panująca tam wynagradza wszystko. Można tu dotrzeć nawet zimą, ponieważ domek jest otwarty przez cały rok.

 

Schronisko mieści się w dawnym budynku szkoły. W przypadku wyboru trzeciej opcji, można podążać szlakiem czerwonym Mieczysława Orłowicza w kierunku Wysokiej Kopy, najwyższego szczytu Gór Izerskich, a następnie kontynuować na Wysoki Kamień. I ten wariant wydaje się odpowiedni - szutrową drogą należy zejść na Sine Skałki 1122 m n.p.m.

 

Z racji odsłoniętego szczytu, można podziwiać przepiękne widoki na: Smrk, Tanecnice, Stóg Izerski, Smědavská hora, Hutberg, Holubnik, Cyganka, Szerzawa, Wielki Szyszak, Wielka Kopa, Łabski Szczyt, czy Śnieżka. Należy ruszyć dalej i zdobyć Przednią Kopę 1114 m n.p.m., przez którą należy przejść i iść w kierunku Wysokiej Kopy.

 

Dalej kierujemy się na zachód i kontynuujemy naszą podróż czerwonym szlakiem w stronę Szklarskiej Drogi (tuż obok przebiega Główny Szlak Sudecki). Po drodze znajduje się nieczynna kopalnia kwarcu "Stanisław", szlaki skręcają w lewo na Zwalisko o wysokości 1047 m n.p.m., ale my podążamy prosto, a następnie skręcamy na Rozdroże pod Zwaliskiem o wysokości 1005 m n.p.m.

 

Po pokonaniu Izerskich Garbów, schodzimy delikatnie w dół, docierając do skrzyżowania szlaków pod Wysoką Kopą (1062 m n.p.m.). Zamiast kontynuować wędrówkę czerwonym szlakiem, warto skręcić na nieoznakowaną ścieżkę prowadzącą na sam szczyt. Na mapce oznaczyłem tę ścieżkę na żółto. Podczas powrotu ze Wysokiej Kopy wybiorę trasę prowadzącą obok dużej wiaty, znajdującej się przy Głównym Szlaku Sudeckim.

 

Od momentu opuszczenia Wysokiej Kopy zajmuje mi to dosłownie 10 minut. Przechodzicie przez pozostałości drewnianego mostku, który kiedyś stał tutaj, a następnie wspinacie się w górę wąską ścieżką. Niektóre miejsca są nieco grząskie. Po chwili z daleka zobaczycie kopiec kamieni oraz żółtą tabliczkę informacyjną. To musi być właściwe miejsce - jesteście na miejscu. Ciekawostkę stanowi fakt, że w pobliżu Wysokiej Kopy znajduje się szczyt Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) oraz schronisko Wysoki Kamień.

 

Kopalnia kwarcu Stanisław - charakterystyczny punkt wędrówki

 

Podczas zdobywania Wysokiej Kopy, dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na punkt, który mijamy podczas wędrówki. Wydeptana ścieżka, która prowadzi przez nieczynną kopalnię kwarcu na pewno jest wyjątkowym przeżyciem.

 

Tutaj znajdziesz najciekawsze atrakcje w Górach Izerskich:

 

 

Czarci Młyn

Czarci Młyn

Świeradów-Zdrój, ul. Lwówecka

Muzea Świeradów-Zdrój 9.4
Miejska Biblioteka Publiczna IZERKA

Miejska Biblioteka Publiczna IZERKA

Świeradów-Zdrój, ul. Marii Skłodowskiej-Curie

Ośrodki kultury Świeradów-Zdrój 8.8

 

 

Kopalnia kwarcu "Stanisław" to już nieczynny kamieniołom, który znajduje się na zboczach Izerskich Garbów. Z tego miejsca roztacza się interesujący widok na Karkonosze i Góry Izerskie. Wydobywany tutaj surowiec był wykorzystywany w przemyśle hutniczym, szklarskim i ceramicznym.

 

Niezwykłość tej kopalni polega na tym, że jest to najwyżej położony tego typu obiekt w środkowej Europie, gdyż znajduje się na wysokości 1050 m n.p.m. Drugim ciekawym aspektem jest wysoka jakość wydobywanego tu kwarcu, który był ceniony ze względu na swoją dużą zawartość krzemionki oraz estetyczny wygląd.

 

Kopalnia stanowi również fascynujący przykład wpływu człowieka na przyrodę. Wydrążony w zboczu góry kamieniołom osiąga wysokość około 30 metrów i szerokość równie dużą. Jęzor kamieniołomu, rozciągający się na kilkaset metrów, ma budowę wielopiętrową, co umożliwia spacer po jednym z pięter. Jednak należy być ostrożnym, ponieważ zbocza są strome i narażone na osuwiska. Ważne jest zachowanie bezpiecznej odległości od krawędzi.

 

Wysoka Kopa - Korona Gór Polski - co można zobaczyć ze szczytu?

 

Wysoka Kopa, osiągająca wysokość 1126 m n.p.m., jest najwyższym szczytem Gór Izerskich. Wysoka Kopa znajduje się w masywie Wysokiego Grzbietu, który oddziela dolinę Kwisy i Małej Kamiennej od północnej strony. Ze względu na swoją wysokość, jest częścią Korony Gór Polskich i zajmuje dziesiąte miejsce pod względem wysokości.

 

 

fot. Petr Polak / canva.com

 

Zobacz: 6 najpiękniejszych widoków w polskich górach

 

Niestety, widoki z Wysokiej Kopy niezbyt zachwycają. Młode lasy Gór Izerskich, które odrodziły się po wcześniejszej klęsce ekologicznej, ograniczają widoczność. Warto jednak pamiętać, że jeśli zbiera się pieczątki do książeczki "Korona Gór Polski", tutaj ich nie znajdziecie. Można za to zrobić pamiątkowe zdjęcie lub udać się do schroniska Wysoki Kamień, które znajduje się w pobliżu.

 

Wysoka Kopa - droga powrotna

 

Drogę powrotną warto urozmaicić, wybierając Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, docierając do czerwonego szlaku.

Wybierając szlak czerwony, kolejno mijamy Przednią Kopę (1114 m n.p.m.) i Sine Skałki (1122 m n.p.m.), które są fascynującymi punktami widokowymi. Z ich szczytów można podziwiać czeskie i polskie szczyty, takie jak Śnieżka, Łabski Szczyt, Wielki Szyszak, Wielka Kopa, Cyganka, Szerzawa, Holubnik, Hutberg, Stóg Izerski, Smědavská hora i Tanečnice. Szybko dojdziecie do Rozdroża pod Kopą (999 m n.p.m.), gdzie znajduje się skrzyżowanie szlaków. Żółty szlak skręca w lewo, prowadząc na Halę Izerską (838 m n.p.m.) oraz Chatkę Górzystów. Idąc prosto czerwonym szlakiem możecie dotrzeć na Stóg Izerski (1106 m n.p.m.) i dalej do Świeradowa-Zdroju. Jednak jest skręcić w prawo i iść żółtym szlakiem, kierując się w stronę parkingu. Trasa jest łatwa i wygodna, i po około 40 minutach docieracie do Rozdroża Izerskiego, gdzie rozpoczęliście swoją wędrówkę.

 

Noclegi w pobliżu Wysokiej Kopy

 

Wysoka Kopa to szczyt, który znajduje się w malowniczych Górach Izerskich, które wyróżniają się świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Decydując się na eksplorowanie Gór Izerskich, można wybrać kwatery i pokoje Świeradów-Zdrój lub domki w Szklarskiej Porębie, które będą świetną bazą wypadową do eksplorowania tego regionu górskiego.

 

W pobliskich miejscowościach, takich jak Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba czy Karpacz, znajduje się wiele obiektów noclegowych o różnym standardzie i cenach. Można wybierać spośród luksusowych hoteli oferujących pełen zakres usług i wygod, a także przytulnych pensjonatów czy domków letniskowych, które zapewniają większą prywatność i niezależność.

 

Przy planowaniu noclegu w pobliżu Wysokiej Kopy warto uwzględnić swoje preferencje oraz budżet. Rezerwacja wcześniej może być wskazana, szczególnie w sezonie turystycznym, aby mieć pewność dostępności wybranej oferty. Ceny noclegów rozpoczynają się od 80 zł od osoby za dobę.

 

Tutaj znajdziesz noclegi w Górach Izerskich:

 

 

Apartament Joker

Apartament Joker

Świeradów-Zdrój, ul. Grunwaldzka

Apartamenty Świeradów-Zdrój 9.7
Relax Domki nad jeziorem

Relax Domki nad jeziorem

Olszyna, ul. Bożkowice ośrodek Rajsko

Domki Olszyna 10

 

 

Zdobycie Wysokiej Kopy powinno być obowiązkowym punktem wypoczynku w tym regionie górskim. Szlak jest przyjemny, przez co wędrówka będzie tylko i wyłącznie przyjemnością.

 

 

Zdjęcie główne: fot. Pawel / AdobeStock, CC0

Następny artykuł Oskary w Nocowanie.pl...

Komentarze (2)

Aztur

Chyba te informacje są nieaktualne bo są pieczątki z Korony Gór Polski.

jarsons70

Jest tylko jeden problem, na szczyt t.j. najwyższy punkt góry nie wiedzie żaden szlak, a na dzikich dróżkach stoją tablice z zakazem wstępu .

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!