Wysoki Ostrów, wyspa opanowana przez ptaki

Wysoki Ostrów, wyspa opanowana przez ptaki

Wysoki Ostrów to jedna z wysp na Jeziorze Dobskim. To że stała się obiektem zainteresowania turystów zawdzięcza ptakom, które są jednocześnie przyczyną zniszczenia jej szaty roślinnej. Głównymi rezydentami na Wysokim Ostrowie są bowiem kormorany…

Jezioro Dobskie, rezerwat przyrody


Jezioro Dobskie to jeden z mniejszych akwenów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Leży w kompleksie Mamr, więc jest chętnie wybierane przez żeglarzy. Jako że utworzono tam rezerwat przyrody, w całości zostało objęte strefą ciszy, co oznacza, że nie można poruszać się tam motorówkami. Warto jednak trochę się natrudzić, bo Dobskie stanowi prawdziwe wyzwanie. Jest dość zdradliwe, gdyż we wschodniej części na jego dnie leżą duże skupiska głazów, kamieni i żwiru. Trzeba też omijać rafy, które znajdują się na wysokości wsi Fuleda oraz pomiędzy Wyspą Heleny a Wysokim Ostrowem.

Ustanowienie jeziora rezerwatem oznacza nie tylko zakaz używania silników. Trzeba pamiętać, że także przybijanie do wysp na Dobskim jest zabronione, są one bowiem ostoją dzikiego ptactwa. Szczególnie znanym rezydentem rezerwatu jest kormoran – został nawet jego symbolem i znajduje się w herbie. Ptak opanował nawet wyspę Wysoki Ostrów, trwale zmieniając jej krajobraz.

Kormorany na Wysokim Ostrowie


Podczas rejsu po Jeziorze Dobskim nie sposób przeoczyć kormoranów. Czarne kształty co rusz przesuwają się nad głowami żeglarzy. Są to ptaki wielkości gęsi, z czarnym upierzeniem, połyskującym miedziano w słońcu. Na zdjęciach często widzimy kormorany siedzące z rozpostartymi skrzydłami, przybierają tę pozę, gdyż w ten sposób suszą skrzydła, które przemakają gdy nurkują. Jeszcze w latach 80. XX wieku był to rzadko spotykany gatunek, teraz widok tych ptaków wcale nie należy do rzadkości.

Można się o tym przekonać właśnie podczas wypoczynku na Mazurach i rejsie do wyspy. Wielki Ostrów jest dość niepozorny, ale to jedno z najsłynniejszych miejsc na Jeziorze Dobskim. Niestety, można obserwować je tylko z fali wody, gdyż ze względu na spokój gniazdujących tam ptaków obowiązuje zakaz przybijania do brzegu i zwiedzania wyspy.

Wyspa Kormoranów robi duże wrażenie. Gdy podpłynie się bliżej, można zauważyć krajobraz, jak po przejściu kataklizmu. Na wpół wysuszone drzewa straszą nagimi konarami… Trudno uwierzyć, że lipy i wiązy jeszcze nie tak całkiem dawno temu zieleniły się, stanowiąc tym ozdobę tego skrawka lądu. Wszystko zmieniło się, gdy Wysoki Ostrów stał się kolonią lęgową kormoranów. Populacja szybko się rozrastała, ptaki, obsiadając gałęzie drzew zanieczyszczały je swoimi toksycznymi odchodami. Nic dziwnego, że w krótkim czasie zmieniły krajobraz wyspy.

Poza kormoranami na Wysokim Ostrowie można zobaczyć też czaple siwe. Dlatego, aby lepiej przyjrzeć się życiu ptaków na wyspie, na wycieczkę warto zabrać lornetkę.

Jak dopłynąć do wyspy?
Przez Jezioro Dobskie biegnie szlak żeglarski, który okrąża Wyspę Kormoranów. Najwygodniej dopłynąć tam żaglówką. Można również skorzystać z oferty rejsów turystycznych – do wyspy płynie jeden ze statków Żeglugi Mazurskiej, wypływający z portu w Giżycku.

Planujesz wypoczynek w Giżycku? Sprawdź oferty noclegowe w mieście, wejdź: Noclegi w Giżycku

Następny artykuł Jak radzić sobie ze złymi...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!