Wysoki Wierch - najbardziej widokowy szczyt Małych Pienin?

Wysoki Wierch - najbardziej widokowy szczyt Małych Pienin?

Wysoki Wierch, wbrew swojej nazwie, jest stosunkowo niewysokim wzniesieniem w Małych Pieninach, ale jakże widowiskowym! Z jego szczytu można podziwiać przepiękne widoki na całą okolicę i zobaczyć stąd m. in. Tatry w pełnej okazałości, Trzy Korony, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki oraz Grupę Golicy.

Co więcej, miejsce to idealnie nadaje się na wyprawę o właściwie każdej porze roku - szlaki prowadzące na Wysoki Wierch są bowiem łatwe do pokonania i stosunkowo krótkie, a po drodze możliwe jest podziwianie widoków, których próżno szukać w innych miejscach w okolicy. Wysoki Wierch szczególnie warto odwiedzić na wschód słońca lub wybrać się w to miejsce w celu podziwiania zachodu słońca - niezapomniane widoki gwarantowane!

 

Panorama z Wysokiego Wierchu szczególnie atrakcyjnie prezentuje się bowiem o wschodzie i zachodzie słońca. Nic więc dziwnego, że wielu turystów to właśnie ten czas wybiera na stanięcie na szczycie Wysokiego Wierchu, pragnąc nasycić swoje oczy przepięknymi widokami roztaczającymi się na okoliczne góry. Wysoki Wierch odwiedzają nie tylko turyści i miłośnicy górskich wycieczek, ale także pary młode, które zdecydowały się na przeprowadzenie na jego szczycie oryginalnej sesji ślubnej w plenerze, najczęściej z zachodem lub wschodem słońca w tle. Góra ta jest także częstym celem podróży rodzin z dziećmi, ze względu na łatwość prowadzących na nią szlaków oraz ich bardzo widokowy charakter.

 

Wysoki Wierch - najbardziej widokowe wzniesienie na mapie Pienin

Pieniny to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Ciągną się na południu naszego kraju i leżą zarówno w polskich granicach, jak i swoim obszarem zahaczają o słowacką stronę. To pasmo górskie posiada łączną długość ok. 36 kilometrów i szerokość 6 kilometrów.

 

Pieniny są zaliczane w skład łańcucha górskiego Karpat i dzielą się na Pieniny Właściwe (ze szczytami Trzy Korony i Sokolica), Pieniny Spiskie i Małe Pieniny, których najwyższym szczytem jest Wysoka (1049 m n.p.m.). Na terenie Małych Pienin leży także Wysoki Wierch, który słynie nie tyle ze swojej wysokości, co z przepięknych widoków, jakie roztaczają się z jego szczytu.

 

Wysoki Wierch to wzniesienie w Małych Pieninach, którego wysokość wynosi 899 m n.p.m. Jego wierzchołek ma kopulasty kształt, który sprawia, że na szczycie jednocześnie mieści się sporo turystów, którzy mogą spędzić w tym miejscu sporo czasu.


fot. autor ffolas / AdobeStock, CC0

 

Wysoki Wierch leży w grzbiecie Małych Pienin, na południe od Jarmuty i dumnie góruje nad doliną Leśnieckiego Potoku. Przez jego wierzchołek biegnie granica polsko-słowacka, a w pobliżu przebiega kilka ciekawych szlaków turystycznych, chętnie uczęszczanych przez turystów zarówno z Polski, jak i ze Słowacji.

 

Wysoki Wierch - charakterystyka szczytu

Wysoki Wierch to obecnie szczyt bezleśny, o kopulastej budowie, ze wszystkich stron otoczony obszernymi łąkami i pastwiskami, na których można spotkać pasące się swobodnie bydło, owce oraz konie. To właśnie taka budowa jego wierzchołka sprawia, że ze szczytu wzniesienia rozciągają się najpiękniejsze widoki w całych Pieninach.

 


fot. 12019 / pixabay.com, CC0

 

Ze szczytu Wysokiego Wierchu można podziwiać m. in. Masyw Trzech Koron, Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki oraz wiele innych okolicznych wzniesień i pasm górskich, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie granicy. W dole na wędrowców spoglądają natomiast dwie wsie - po stronie słowackiej Leśnica i Wielki Lipnik, a po polskiej Szlachtowa, miejscowość leżąca już nie w Małych Pieninach, lecz w Beskidzie Sądeckim.

 

Dawniej na zboczach Wysokiego Wierchu miejscowi uprawiali ziemię oraz przygotowywali teren pod jej uprawę. Obecnie zaprzestano już tych działań, przez co zbocza Wysokiego Wierchu, szczególnie po słowackiej stronie, stopniowo zaczynają zarastać lasem. Z biegiem czasu i wraz z powiększaniem się obszarów leśnych, szczyt ma stracić swoje unikalne walory widokowe, które obecnie zawdzięcza głównie swojej bezleśnej sylwetce. Tym bardziej warto więc spieszyć się z jego odwiedzeniem, gdyż przepiękne widoki, jakie oferuje, nie są nam zagwarantowane na zawsze.

 

Walory turystyczne Wysokiego Wierchu

Wysoki Wierch jest uznawany za jeden z najpiękniejszych i najbardzej wartych odwiedzenia wzniesień w Małych Pieninach. Nie jest, co prawda, najwyższym szczytem Pienin (to zaszczytne miano przypadło bowiem szczytowi Wysoka, który wznosi się na wysokość 1049 m n.p.m.), lecz oferuje za to jedne z najbardziej widowiskowych panoram w całych Pieninach, a być może także w całych polskich górach.

 

Zdecydowanie warto więc wyprawić się na Wysoki Wierch tym bardziej, że wejście na jego szczyt jest stosunkowo łatwe i komfortowe właściwie dla każdego, w tym także dla seniorów, rodzin z małymi dziećmi oraz osób początkujących, dla których wyprawa na Wysoki Wierch ma być jedną z pierwszych górskich wycieczek. Na Wysoki Wierch zawiodą nas bezpieczne i dobrze wytyczone szlaki turystyczne, których zdecydowanie nie brakuje w okolicy. Do wyboru jest ich ok. pięciu, o różnej długości i walorach turystycznych. Można postawić na jeden z nich lub zdecydować się na kilkukrotne zdobycie Wysokiego Wierchu - za każdym razem korzystając z innego szlaku!

 

Zdecydowanie najpopularniejszym szlakiem, który prowadzi prosto na Wysoki Wierch, jest szlak żółty ze Szlachtowej. Jego przejście zajmuje ok. 1:40 h, a łączny dystans do przejścia wynosi ok. 3,6 km. Do pokonania wędrowcy będą mieli ok. 380 m przewyższenia. Drugim szlakiem, który warto obrać jest wariant ze Szczawnicy w kierunku schroniska PTTK Orlicą, przez Szafranówkę i na szczyt Wysokiego Wierchu. Tu do przejścia mamy ok. 3 godzin, 6,5 km do pokonania pieszo i 580 metrów przewyższenia.

Poznaj: 5 najlepszych punktów widokowych w okolicy Szczawnicy

Alternatywnie, na Wysoki Wierch możemy wyruszyć z Jaworek przez Wąwóz Homole i najwyższy szczyt Pienin Wysoką (1049 m n.p.m.). Do przejścia będziemy mieli ok. 3:20 h, 7,2 km i 640 metrów przewyższenia. Dla bardziej wygodnych turystów dedykowana jest natomiast kolejka na Palenicę, która pozwala dostać się na niebieski szlak i przez Szafranówkę w mniej niż 2 godziny znaleźć się na Wysokim Wierchu.

 

Ciekawym, również dość często wybieranym przez turystów wariantem jest także szlak niebieski biegnący grzbietem Małych Pienin od Jaworek przez schronisko Durbaszka. To, który szlak ostatecznie wybierzemy, zależy od naszych preferencji, pory roku, kondycji, a także wybranego wcześniej miejsca zakwaterowania.

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w pobliżu szlaków prowadzących na Wysoki Wierch?

Wysoki Wierch to jedno z najbardziej znanych i lubianych przez turystów pienińskich wzniesień. Jest położony bardzo korzystnie, a szlaki prowadzące na jego kopulasty wierzchołek mają swój początek w okolicznych wsiach i miejscowościach, które idealnie nadają się także na nocleg. Niewielkie, górskie miasteczka, ze względu na swoje niewątpliwe walory turystyczne i widokowe, dysponują bowiem całkiem pokaźną i urozmaiconą bazą noclegową, w ramach której każdy miłośnik górskich wycieczek z pewnością znajdzie coś dla siebie.

 

Noclegi w miejscowości Szlachtowa

Pierwszą miejscowością, którą warto rozważyć jako miejsce na nocleg i bazę wypadową na Wysoki Wierch, jest Szlachtowa. To nieduża wieś, na terenie której swój początek ma żółty szlak wiodący na Wysoki Wierch. Szlachtowa może poszczycić się barwną, ale także dość burzliwą historią - przed 1945 r. była bowiem typową wsią łemkowską zaliczaną do tzw. Rusi Szlachtowskiej. Po wysiedleniu jej mieszkańców w ramach powojennej akcji "Wisła" popadła natomiast w zapomnienie, dziś jednak na nowo cieszy się życiem - wszystko to m. in. za sprawą turystów, którzy chętnie szukają tu zakwaterowania.

 

Jeśli chodzi o noclegi Szlachtowa ma ich całkiem sporo do zaoferowania - na gości czekają tu m. in. pokoje do wynajęcia, domki letniskowe, a także gospodarstwa agroturystyczne. Zatrzymując sie na nocleg w miejscowości Szlachtowa, warto także odwiedzić dawną cerkiew prawosławną pw. Opieki Marki Bożej, która jest obecnie kościołem rzymskokatolickim pw. Matki Boskiej Pośredniczki Łask, a także wstąpić do Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya.

Noclegi w Szczawnicy

Kolejną miejscowością, która warto wybrać jako miejsce swojego zakwaterowania w okolicy Wysokiego Wierchu, jest Szczawnica. Jest to bardzo znana w okolicy miejscowość o charakterze uzdrowiskowym, którą chętnie odwiedzają zarówno turyści, jak i kuracjusze z całej Polski. Ze Szczawnicy można dostać się nie tylko na Wysoki Wierch, ale także zdobyć Trzy Korony, Wysoką i Sokolicę.

 

Dostępne w miejscowości Szczawnica noclegi znaleźć można natomiast w takich obiektach turystycznych, jak chociażby szczególnie popularne wśród turystów pensjonaty i wille. Czekają tu na nich także obiekty noclegowe z kategorii Szczawnica pokoje, domki letniskowe, a także apartamenty do wynajęcia.

 

 

Noclegi w Jaworkach

Niedaleko Szczawnicy i Szlachtowej znajduje się jeszcze jedna, popularna wśród turystów zaglądających w te rejony miejscowość. Mowa o Jaworkach, które leżą w dolinie Gracjarka, na granicy Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego, na terenie dawnej Rusi Szlachtowskiej. Wieś ta ma sporo do zaoferowania swoim gościom, nie tylko jeśli chodzi o noclegi Jaworki leżą bowiem blisko takich atrakcji, jak chociażby Wąwóz Homole, Rezerwat Biała Woda, z tej miejscowości startuje także bardzo popularny szlak na Wysoki Wierch, prowadzący grzbietem Małych Pienin przez schronisko Durbaszka.

 

W Jaworkach zakwaterowanie można znaleźć w takich obiektach noclegowych, jak m. in. całoroczne kwatery i pokoje do wynajęcia i apartamenty, a także domki letniskowe do wynajęcia, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem turystów zwłaszcza w okresie letnim.

 

 

Schroniska turystyczne w pobliżu Wysokiego Wierchu

Turyści, którzy kochają górskie klimaty oraz chcą spędzić cały pobyt czerpiąc z nich jak najwięcej, mogą także skorzystać z opcji zakwaterowania oferowanych przez dwa schroniska turystyczne, zlokalizowane na szlakach prowadzących prosto na Wysoki Wierch. Mowa tu o Schronisku PTTK Orlica i Schronisku pod Durbaszką, a konkretnie MDK Górskiego Ośrodka Szkolno-Wypoczynkowy im. Władysława Pilińskiego „Pucka”.

 

Schronisko PTTK Orlica

Schronisko PTTK Orlica to bardzo popularny wśród turystów odwiedzających Pieniny obiekt noclegowy, który znajduje się na obrzeżach wsi Szczawnica. Jest czynny przez okrągły rok, oferując swoim gościom nie tylko zakwaterowanie, ale także wyżywienie, atrakcje oraz możliwość zorganizowania na miejscu imprez integracyjnych i okolicznościowych różnego rodzaju.


fot. Nocowanie.pl

 

Schronisko jest otoczone lasami, zapewniając swoim gościom ciszę, spokój oraz bliskość przepięknej pienińskiej natury. Z tego miejsca łatwo dostać się na Wysoki Wierch - tuż obok schroniska biegnie bowiem szlak czerwony, który następnie zmienia się na szlak niebieski i żółty wiodący na sam szczyt Wysokiego Wierchu.

Schronisko zostało odremontowane całkiem niedawno i obecnie oferuje 44 miejsca noclegowe w pokojach mieszących od 2 do 5 osób.


fot. uzytkownik3008 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Schronisko pod Durbaszką

Drugim obiektem turystycznym zlokalizowanym w okolicy Wysokiego Wierchu jest Schronisko pod Durbaszką. Mieści się na północnym stoku Durbaszki, na wysokości 850 m n.p.m i dysponuje 86 miejscami noclegowymi, pełnym wyżywieniem oraz szeregiem atrakcji dla swoich gości.

 

Do schroniska najprościej można dostać się nieoznakowaną drogą odbiegającą od szosy Szczawnica-Jaworki - znajduje się ona przed parkingiem, za którym zaczyna się Wąwóz Homole. Do obiektu można dostać się także na piechotę, podążając w dół niebieskim szlakiem z Szafranówki.

 

Żółtym szlakiem na Wysoki Wierch ze Szlachtowej

Na Wysoki Wierch można dostać się na wiele sposobów. Najkrótsza trasa wiedzie po słowackiej stronie, szlakiem od Przełęczy Pod Tokarnią. Jej przejście zajmuje zaledwie ok. 50 min. Najktótszym i najchętniej wybieranym przez turystów szlakiem po polskiej stronie jest natomiast trasa mająca swój początek w miejscowości Szlachtowa. Jest to najdalej na zachód wysunięta dawna łemkowska wieś leżąca w polskich granicach, a obecnie popularna baza wypadowa na Wysoki Wierch.

 

Na Wysoki Wierch ze Szlachtowej dojdziemy żółtym szlakiem. Jego łączna długość wynosi ok. 4,4 km a czas przejścia wynosi ok. 1:40 h. Szlak jest dobrze wytyczony i łatwy do pokonania, warto go więc wybrać, jeśli na Wysoki Wierch wybieramy się po raz pierwszy. Rozpoczyna się tuż przy przystanku autobusowym w Szlachtowej.

Początkowo biegnie drogą asfaltową, aby tuż za Muzeum Pienińskim zmienić się w drogę gruntową. Oznaczenia szlaku można znaleźć na słupach, płotach oraz innych elementach miejscowej infrastruktury.

 

Sama w sobie trasa jest malownicza, biegnie bowiem wzdłuż lasu, łask i pastwisk, po drodze napotkamy także obszerne polany, które oferują piękne widoki na okoliczne góry. Pod Huściawą (818 m n.p.m.) trafiamy na rozległą polanę, gdzie żółty szlak łączy się z niebieskim szlakiem, który następnie prowadzi do skrzyżowania pod Wysokim Wierchem. Od skrzyżowania do pokonania pozostaje jeszcze ok. 500 metrów. Miejscami jest tu dość stromo, warto więc zachować ostrożność i uwagę na ostatnim odcinku, jaki zaczyna się tuż przed szczytem Wysokiego Wierchu. Zdecydowanie warto jednak go pokonać, gdyż w nagrodę otrzymamy jeszcze piękniejszy i bardziej widowiskowy widok, który rozciąga się z Wysokiego Wierchu.

 

Widok z Wysokiego Wierchu. Co czeka na nas na szczycie?

Szczytem Wysokiego Wierchu zachwyca się praktycznie każdy, kto miał okazję na nim stanąć. Na końcu trasy znajduje się drewniana ławeczka, na której można nie tylko usiąść i odpocząć po trudach wyprawy, ale także zrobić sobie kilka pamiątkowych zdjęć z unikalną górską scenerią w tle.

 

Ławeczka na Wysokim Wierchu jest miejscem na trasie, które szczególnie upodobali sobie zakochani i pary młode, które odwiedzają Wysoki Wierch, aby w tym miejscu przeprowadzić swoją sesję ślubną. Oprócz ławeczki, na szczycie Wysokiego Wierchu znajduje się także tabliczka z oznaczeniem widocznych z tego miejsca gór oraz pamiątkowa pieczątka.


fot. autor Mateusz / AdobeStock, CC0

 

Ze szczytu Wysokiego Wierchu zobaczyć można m. in. Trzy Korony, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, szczyty i wsie po stronie słowackiej, widoczna jest także panorama Tatr, a przy dobrej pogodzie także królowa Beskidów - Babia Góra.

Widoki roztaczające się z Wysokiego Wierchu szczególnie atrakcyjnie prezentują się o wschodzie i zachodzie słońca. W miarę możliwości warto więc tak zaplanować wyprawę, aby móc na miejscu podziwiać wschód słońca lub zachód słońca.

Następny artykuł Najpopularniejsze sporty...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!