Wystawa "Mutations / Przemiany"
Wystawa Mutacje powstała jako podsumowanie doświadczeń polskich i francuskich artystów z pobytów rezydencyjnych, zorganizowanych w ramach współpracy Dolnego Śląska i Alzacji, regionu należącego do ciekawszych artystycznych ośrodków europejskich.
Uroczyste otwarcie: 24.05 o godz. 15:00
Ośmiu artystom z obu regionów, biorącym udział w wymianie, zaproponowano tematykę przemian jako centralną oś wspólnej refleksji i pracy, zapewniając im jednocześnie pełną niezależność interpretacji i ekspresji. W rzeczywistości Alzacja i Dolny Śląsk naturalnie skłaniają się ku sobie, mając wspólnego sąsiada – Niemcy, podobną, burzliwą historię i przeprowadzone – głębokie przemiany. Oba przygraniczne regiony, jeden - w północno-wschodniej Francji, a drugi - w południowo-zachodniej Polsce, doznały aneksji ze strony Niemiec, co jest przyczyną ich wielokulturowości, noszącej stygmaty wciąż widocznej przeszłości. Dziś, każdy z nich się zrekonstruował, wykorzystując podstawy wspólnej przeszłości i odnalazł łączność z krajem pochodzenia, jego językiem i kulturą. Od dziesiątek lat Alzacja potwierdza swą kulturę i wyjątkowość, a Dolny Śląsk, po wojennych i powojennych przejściach, jest aktualnie w trakcie szybkiego rozwoju. I właśnie od sztuki współczesnej, której zasięg poszukiwań i środki wyrazu sięgają od symboliki do dokumentalnego obiektywizmu, oczekuje się wyważenia i wyrażenia pełni przemian, które dokonują się w obu regionach.
Sześciu artystów plastyków na rezydencjach między Strasburgiem i Wrocławiem Poprzez przebywanie w stałym kontakcie z niecodziennym i obcym środowiskiem, artyści mieli możność odkryć inną kulturę, język i tryb życia. Ta zmiana miejsca pobytu, czasami działająca destabilizująco, jest doświadczeniem wzbogacającym świat wewnętrzny artysty o nowe wizje, doznania, wiedzę, wykorzystanym następnie w praktyce, a także umożliwiającym spotkanie z innymi artystami. Może też przyczynić się do powstania swoistych dzieł czy też podjęcia współpracy. Za przykład służyć może Kama Sokolnicka, która zrealizowała i wystawiła, wspólnie z francuskim artystą i artystką z Quebeku, dzieło Domu lub Nelly Massera, która wystawiała we Wrocławiu razem z niemieckimi artystami. Celem rezydencji artystycznej jest stworzenie artystom optymalnych możliwości i warunków rozwoju, podstawowego źródła dla intensywnej twórczości. Na okres trzymiesięcznego pobytu zapewniono artystom zakwaterowanie, pracownię w instytucji goszczącej oraz stypendium na pokrycie kosztów pobytu i wydatków związanych z produkcją artystyczną. Dzieła zrealizowane przez sześciu artystów plastyków, charakteryzujące się dużym formalnym zróżnicowaniem, stanowią dla nas konfrontację z wachlarzem pytań - od indywidualnego doświadczenia począwszy, na krytyce społeczeństwa skończywszy.
Więcej informacji na temat wystawy znajdą Państwo na stronie internetowej organizatora - www.bwa.wroc.pl
Komentarze