Wystawa "Tylko dla ludzi"
Cała wystawa to cztery duże instalacje pod wspólnym tytułem "Tylko dla ludzi". Jej głównym tematem jest destrukcja jako podstawowy wyraz aktywności "twórczej" człowieka. Olaf Brzeski oszukuje przykładowego wandala, zamieniając jego dzieło zniszczenia w akt twórczy.
Instalacja "Pamięci majora Józefa Monety" składa się z projekcji filmu paradokumentalnego, którego akcja rozgrywa się w obozie polskich partyzantów w grudniu ’39 roku. To hołd złożony prawdziwym nauczycielom, których spotyka się bardzo rzadko, bądź w ogóle. Nauczyciel Olafa jest prawdziwym potworem, i jako taki działa nieprzewidywalnie i ekstremalnie, potrafi otworzyć najbardziej zamknięte umysły.
Olaf Brzeski (rocznik 1975) to jeden z najciekawszych młodych twórców kojarzonych z Wrocławiem. Autor rzeźb, instalacji i filmów eksperymentalnych. Współpracuje z wrocławską grupą ROBOTOBIBOK jako twórca teledysków. W 2000 roku obronił dyplom z rzeźby na wrocławskiej ASP. Debiutował, wygrywając konkurs na pomnik Pomarańczowej Alternatywy, kamiennego krasnala, stojącego na ul. Świdnickiej. Zupełnie odmienne oblicze Olafa Brzeskiego zaprezentował jego pierwszy duży indywidualny pokaz "Tylko dla Zwierząt" we wrocławskim BWA, którego bohaterami byli bohaterowie naszego dzieciństwa, postacie z filmów animowanych ujawniające się jako obiekty dorosłych obsesji i traumatycznych wizji.
Projekt "Tylko dla Ludzi", który jako idea wyłonił się dwa lata temu z tej pierwszej wystawy jest dojrzałą realizacją, o której autor mówi: „to wreszcie jest wystawa na którą sam chciałbym pójść”. Wszystko zaczęło się od pełnometrażowego filmu zrealizowanego na 8-milimetrowej taśmie, który stał się centralnym elementem pokazu. To nawiązująca do surrealno-dekonstrukcyjnego nurtu sztuki współczesnej, opowieść o inicjacji pod tajemniczym tytułem: "Pamięci majora Józefa Monety". Obraz prezentuje pełne spektrum tworów zamieszkujących wyobraźnię artysty ujawniając jego fascynację filmem i efektami specjalnymi. Na całość projektu składają się cztery instalacje wykorzystujące ulubione tworzywa Brzeskiego: latex i porcelanę, z których artysta zbuduje iluzyjno-aluzyjną przestrzeń nawiązującą do totalności paradoksu, odwracającego na nice nasze utarte relacje z rzeczywistością.
Do onirycznej opowieści "Pamięci majora Józefa Monety" muzykę stworzył Kuba Suchar (Robotobibok). Film został zrealizowany ze środków Galerii BWA Wrocław przez Wrofilm oraz valium4kids.
źródło: www.bwa.wroc.pl
Komentarze