Wyżyna Krakowsko-Częstochowska: Co tam robić zimą?

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska: Co tam robić zimą?

Zapewne każdy z nas wie, gdzie położony jest Kraków. Nie inaczej powinno być z Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, zwaną także Jurą. Rozciąga się ona w Polsce południowej – od Częstochowy i Mstowa na północy, przez Ogrodzieniec, po Kraków. Charakterystyczną cechą tej krainy są pojawiające się w grupach, jak i pojedynczo, mierzące kilkadziesiąt metrów wysokości, a także przybierające przeróżne kształty ostańce wapienia skalistego. Jura bogata jest w wiele ciekawych atrakcji takich jak: Pustynia Błędowska, Jaskinia Nietoperzowa, czy Dolina Prądnika. Nie wszystkie miejsca są dostępne dla turystów przez cały rok. Warto wiedzieć, że w okresie zimowym, a dokładnie od 15 listopada do połowy kwietnia, na Jurze obowiązuje zakaz wstępu do jaskiń, z uwagi na okres ochronny nietoperzy. Ponadto, zimą wiele zabytków z płatnym wstępem jest zamkniętych lub może zdarzyć się sytuacja, że ich zwiedzanie będzie ograniczone. Jakie są zatem pomysły na spędzenie urlopu na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w okresie zimowym?

Teren Jury to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce, w którym możemy dostrzec harmonię pomiędzy człowiekiem, a naturą. Krajobraz tego regionu charakteryzuje się unikatową roślinnością. Nie brakuje tam skalistych wzgórz, licznych krasowych jaskiń, a także fantazyjnie ukształtowanych skał wapiennych.

 

Szukasz noclegu w tym regionie? Zobacz: Noclegi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

 

Piesze wędrówki przez Szlak Orlich Gniazd

 

Jura stanowi wyjątkowo atrakcyjny teren pieszych wędrówek, wycieczek samochodowych, rowerowych, a nawet konnych. Najbardziej wytrwałym miłośnikom podziwiania przyrody polecamy Czerwony Szlak Orlich Gniazd. Nazwa 'Orle Gniazda' odnosi się do jurajskich zabytków, które budowane były na szczytach wzniesień, wśród trudno dostępnych skał wapiennych. Ówcześni władcy, chcieli w ten sposób stworzyć pewien system ochronny, który miał zabezpieczać ważniejsze szlaki handlowe. Szlak Orlich Gniazd ma długość 163,9 km i biegnie przez dwa województwa – śląskie i małopolskie. Podążając tą trasą można znaleźć wiele zamków, ruin starych warowni, czy rezerwatów przyrody takich jak: rezerwat na Górze Zborów, w Dolinie Wiercicy, czy w Górach Sokolich. Dodatkowo, szlak obejmuje: Zamek w Olsztynie, Zamek w Mirowie, Zamek w Smoleniu, czy Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu. Przy leżącym na drodze śniegu trudno o przejażdżkę rowerem, ale zimowa pogoda, nie powinna nas zniechęcać do zwiedzania tego fragmentu Wyżynyy Krakowsko-Częstochowskiej. Wystarczy zaopatrzyć się w wygodne trekkingowe obuwie, oraz ciepłą kurtkę, która będzie nas chronić przed wiatrem.

 

Transjurajski Szlak Konny

 

Aby ułatwić turystom poznawanie uroków Jury, wytyczono Transjurajski Szlak Konny z Nielepic pod Krakowem, do Częstochowy. Jego długość to 204 km, a oznaczony jest kolorem pomarańczowym. Prowadzi on przez najatrakcyjniejsze rejony, z uwzględnieniem wymogów ochrony przyrody. Trasa powstała z inicjatywy Ośrodka Górskiej Turystyki Jeździeckiej. Turyści wyruszają ze Stadniny Koni Huculskich i mają do dyspozycji dwa miejsca noclegowe, gdzie mogą zatrzymać się i odpocząć wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Miłośnicy konnych wycieczek mogą skorzystać zarówno z krótkich spacerów, jednodniowych wycieczek, jak i wielodniowych rajdów. Oprócz konnych wędrówek, jest możliwość zorganizowania ogniska, czy kuligu. Do atrakcji szlaku należą między innymi: Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku, Pustynia Błędowska, Góra Czubatka w Kluczach, czy Dwór w Radwanowicach.

 

Narciarstwo na Jurze

 

Góry na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej nie są może wysokie, ale da się tu pojeździć na nartach. Jura staje się atrakcyjnym miejscem dla osób, które swój zimowy urlop spędzają bardziej aktywnie niż inni. Znajduje się tutaj kilka ciekawych wyciągów, a także niezliczona ilość pagórków, gdzie można zjeżdżać 'na dziko'. Wyciągi są doskonałą alternatywą dla początkujących narciarzy oraz osób, które nie mogą przeznczyć więcej czasu i pieniędzy na wyjazd w góry.

 

Planując naciarski wypad, warto odwiedzić Ośrodek Cisowa, który zlokalizowany jest w gminie Pilica, na zboczu Gór Barańskich. Należy on do najnowszych i najnowocześniejszych stoków w tym rejonie. Posiada dwie trasy zjazdowe: niebieską – 700 m oraz czerwoną – 550 m. Ośrodek zaopatrzony jest w nowoczesne oświetlenie, a także sztuczne dośnieżanie. Trasę niebieską obsługuje wyciąg talerzykowy, a czerwoną – orczykowy, które przepuszczają około 750 osób na godzinę. Istnieje możliwość wypożyczenia nart, jak również skorzystania z porad instruktora jazdy.

 

Kolejnym, godnym polecenia stokiem jest Morsko, koło Zawiercia. Usytułowany jest zaledwie kilkanaście minut od centrum miasta. Posiada on trzy trasy zjazddowe: Duży Stok o średniej trudności i długości 400 metrów z wyciągiem talerzykowym, 'Oślą Łączkę' dla początkujących o długości 100 metrów z wyciągiem typu 'wyrwirączka' oraz wyciąg taśmowy dla najmłodszych o długości 80 metrów. Główny stok jest sztucznie naśnieżany, ratrakowany i ma zamontowane oświetlenie. Na miejscu można wypożyczyć narty, sanki i snowboardy.

 

Warto wspomnieć również o Ośrodku Paczółtowice, koło Krzeszowic, zwanym potocznie - „Krakow Valley”. Należy on do najdłuższych stoków na Jurze. Narciarze mogą skorzystać z dwóch tras: dużej o długości 750 metrów i różnicy poziomów 70 metrów oraz krótszej o długości 380 metrów. Główną trasę narciarską obsługuje długi na 650 metrów wyciąg o przepustowości 700 osób na godzinę. W sąsiedztwie mieści się także wyposażona we własny wyciąg trasa dla dzieci o długości 100 metrów. Na miejscu jest możliwość skorzystania z serwisu i wypożyczalni sprzętu narciarskiego, jak i skuterów śnieżnych.

 

Zapomniane Sanktuaria

 

Jura Krakowwsko-Częstochowska to nie tylko skałki i zamki. Można tutaj znaleźć prawdziwe perły architektury sakralnej, które przyciągają pielgrzymów z calej Polski, a często także z zagranicy. Miejsca te posiadają bogatą historię, są świadectwem łask i nawróceń, urzekają turystów ciszą i tajemnicą.

 

Będąc w Częstochowie, nie można pominąć Jasnej Góry. Wzgórze to jest najsłynniejszym Sanktuarium w Polsce. Jego najcenniejszy skarb to Obraz Matki Bożej, zwanej Jasnogórską albo Częstochowską. To właśnie ten obraz jest magnesem, który przyciąga wiernych, przybywających ze swoimi prośbami, zmartwieniami i pragnieniami. Według legendy, autorem obrazu jest Św. Łukasz Ewangelista, który namalował swe dzieło na drewnie pochodzącym ze stołu Najświętszej Rodziny. Oprócz wspaniałego Sanktuarium, warto zwiedzić także: Skarbiec, Bastion Św. Rocha, Salę Rycerską, czy Muzeum 600-lecia Jasnej Góry.

 

Sanktuarium w Świętej Annie znajduje się na tradycyjnym szlaku pielgrzymek zdążających na Jasną Górę, a dokładnie 35 kilometrów na wschód od Częstochowy. To święte miejsce składa się z pięknego barokowego kościoła Św. Anny, który mieści się w miejscowości o tej samej nazwie. Najważniejszym obiektem jest gotycka figurka, która przedstawia Św. Annę w towarzystwie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Do Sanktuarium przynależy klasztor z XVII wieku, wybudowany przez Bernardynów. Dzisiaj, opiekują się nim siostry Dominikanki klauzurowe.

 

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej to część zespołu klasztornego Ojców Paulinów. Miejsce to położone jest na przedmieściu Żarek, w parku, obok źródła Leśniówki. Najstarszym elementem sanktuarium jest klasztor, ktory pochodzi z 1610 roku i ma charakter gotycko-renesansowy. Najcenniejszym skarbem leśniowskiego kompleksu jest gotycka figurka uśmiechniętej Maryi, ukoronowana papieskimi koronami. Mówi się, że to jedna z najpiękniejszych figur w Polsce, a może nawet w Europie.

 

By zwiedzić wyżej opisane obiekty, warto zatrzymać się tam na dłużej. W tym celu sprawdź:

 

Noclegi w Częstochowie

Noclegi w Żarkach

 

Muzea

 

Dobrym pomysłem na spędzenie zimowego pobytu na Jurze jest wizyta w muzeum. To opcja dla tych, którzy nie przepadają za pieszymi wędrówkami na świeżym powietrzu, czy jeżdżeniem na nartach. Okazuje się, że w rejonie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się kilka ciekawych miejsc. Weźmy pod uwagę pierwsze z nich.

 

Muzeum Zapałek w Częstochowie to bez wątpienia unikatowe miejsce. Stworzone zostało w nadal działającym zakładzie produkcyjnym, dlatego jest to jedyne takie miejsce w Europie. Zakład działa już od 1880 roku. Zwiedzający mogą podziwiać cały proces produkcji zapałek – od kawałka pnia drewna, po gotowy już produkt w pudełku. Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

 

Sprawdź ceny biletów i godziny otwarcia Muzeum Produkcji Zapałek.

 

Muzeum Afrykanistyczne mieści się w centrum Olkusza, przy ulicy Szpitalnej i zawiera kolekcję sztuki i malarstwa Czarnej Afryki. Powstało ono z inicjatywy dr Bogdana Szczygła oraz jego żony Bożeny. Doktor Szczygieł pracował jako lekarz w Algierii i w Republice Nigeru, a zebrane zbiory podarował Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Olkuskiej. Tak powstało muzeum, które wzbogacili kolejni polscy lekarze praktykujący w Afryce. Obecnie, kolekcja jest zbieraniną obrazów, malachitowych rzeźb, naszyjników, bransoletek, wyrobów z kości słoniowej, masek, fajek, tkanin, haftów, czy płaskorzeźb.

 

Tutaj znajdziesz więcej informacji dotyczących Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu.

 

Muzeum Górnictwa Rud zostało utworzone w pomieszczeniach Zespołu Szkół Zawodowych na Skałce w Bukownie. Obiekt funkcjonuje od 1990 roku. Wystawa umieszczona jest w podziemiach budynku szkoły oraz sztolni ćwiczebnej. Ekspozycja ukazuje historię Olkusza, a także eksploatację kopalin od czasów księcia Bolesława Wstydliwego (1226-1279). Zbiory prezentują: historię górnictwa i hutnictwa w poszczególnych okresach, procesy przetwarzania rud cynku i ołowiu oraz etnografię terenu. Wśród wystawionych przedmiotów znajdzie się również: sprzęt ratunkowy, środki transportu, systemy wentylacyjne oraz sprzęt służący do codziennej pracy w kopalniach.

 

Przejrzyj oferty noclegowe w poszczególnych miejscach:

 

Noclegi w Olkuszu

Noclegi w Krakowie

Noclegi w Ojcowie

Noclegi w Ogrodzieńcu

Następny artykuł Pogoda nad morzem w grudniu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!