Wyżyna Lubelska - co warto zobaczyć?

Wyżyna Lubelska - co warto zobaczyć?

Wyżyna Lubelska to niezwykle urokliwy region Polski. Znajdziemy tam piękne miasta i miasteczka, małe urokliwe wioski, liczne zabytki oraz mnóstwo wspaniałych krajobrazów. Które miejsca szczególnie warto odwiedzić? Oto kilka podpowiedzi...

Wyżyna Lubelska jest makroregionem geograficznym położonym w południowo-wschodniej części Polski, rozciągającym się pomiędzy doliną Wisły na zachodzie i Bugu na wschodzie. Dalej ku północy przechodzi w Polesie Lubelskie i Nizinę Południowopodlaską, a ku południu sąsiaduje z wałem Roztocza i Kotliną Sandomierską. Prawie cały obszar wyżyny leży na terenie województwa lubelskiego, jedynie małe fragmenty Małopolskiego Przełomu Wisły i Wzniesień Urzędowskich wykraczają na tereny województw sąsiednich.

Wyżynę cechuje urozmaicona budowa geologiczna – każdy mezoregion wyraźnie odróżnia się rzeźbą terenu od sąsiednich jednostek. Generalnie, wyżyna jest lekko pofałdowana, niemal bezleśna, w zachodnich mezoregionach pokrytych lessem pocięta gęstą siecią wąwozów. Unikatowe formy rzeźby tego typu o spektakularnych rozmiarach, szczególnie licznie występują w okolicach Kazimierza Dolnego, Bochotnicy i Kraśnika.

Największe deniwelacje, dochodzące nawet do 80-100 metrów występują w strefach kontaktu wierzchowin lessowych z doliną Wisły - zachodni Płaskowyż Nałęczowski oraz ze skrasowiałymi mezoregionami - Płaskowyż Bełżycki-Kotlina Chodelska.

Dzięki żyznym glebom Wyżyna Lubelska jest jednym z najbardziej rozwiniętych rolniczo obszarów Polski. Występują tam mady w dnach dolinach rzecznych, bogate w próchnicę gleby brunatne i płowe (obszary lessowe), jak też czarnoziemy (obszary lessowe) oraz rędziny (podłoże krasowiejące). Są również mniej żyzne gleby bielicowe (pokrywy piaszczyste). Odpowiedni klimat i żyzna skała macierzysta stworzyły dogodne warunki do uprawiania pszenicy, tytoniu i chmielu. Najważniejszymi jednak roślinami są burak cukrowy, rzepak i rzepik. Ważną rolę w rolnictwie zajmuje sadownictwo oraz szkółkarstwo.

Największym miastem na tym obszarze jest Lublin (stolica województwa lubelskiego). Ponadto, do ważnych miast regionu należą: Chełm, Lubartów, Łęczna, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Puławy, Kraśnik i Zamość.

Kościół Farny

Kościół Farny

Kazimierz Dolny, ul. Zamkowa

Zabytki Kazimierz Dolny 9.2
Zamek

Zamek

Kazimierz Dolny, ul. Zamkowa

Zabytki Kazimierz Dolny 9



Wyżyna Lubelska - co warto zobaczyć?


Wyżyna Lubelska to niezwykle urokliwy region Polski. Znajdziemy tam piękne miasta i miasteczka, małe urokliwe wioski, liczne zabytki oraz mnóstwo wspaniałych krajobrazów.

Jedną z perełek Wyżyny Lubelskiej jest bez wątpienia Kazimierz Dolny - jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Dzięki bardzo dobrej lokalizacji, wielu wspaniałym zabytkom oraz walorom przyrodniczym, Kazimierz Dolny stał się turystyczną perełką Lubelszczyzny. Kiedyś odwiedzany przez turystów głównie latem, obecnie cieszy się sporym zainteresowaniem przez cały rok. Położony nad Małopolskim Przełomem Wisły, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, posiadający zespół zabytków uznanych za pomnik historii, przyciąga turystów niczym magnes. Niejednokrotnie określany był mianem najbardziej romantycznego miasta w Polsce, zwyciężając w wielu różnorodnych konkursach. Jest natchnieniem dla licznych artystów: malarzy, muzyków, aktorów czy pisarzy. Dla wielu z nich stał się też domem. Wizerunek Miasteczka wykorzystywany jest w książkach, filmach, serialach i teledyskach, gdzie bardzo często służy jako tło, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. To w Kazimierzu Dolnym odbywają się wydarzenia kulturalne znane w całym kraju: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych czy Festiwal Kazimiernikejszyn.

Odwiedzając Kazimierz Dolny, nie sposób nie dotrzeć na Rynek otoczony zabytkowymi kamienicami, w których znajdują się różnorodne knajpki, kawiarnie i sklepy. Miejscem, które także koniecznie trzeba odwiedzić jest Góra Trzech Krzyży – punkt widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Miasteczka. Nieco dalej znajdują się ruiny Zamku oraz Baszta, gdzie również znajdują się punkty widokowe. Warte odwiedzenia są także poszczególne oddziały Muzeum Nadwiślańskiego: Gmach Główny a w nim Galeria Wystaw Czasowych, Muzeum Sztuki Złotniczej, Kamienica Celejowska, Dom Kuncewiczów, Oddział Przyrodniczy a także położone poza Kazimierzem – Zamek w Janowcu oraz Grodzisko Żmijowiska. Wspomnieć należy także o tym, że w ścisłym centrum Kazimierza znajdują się aż trzy kościoły: kościół św. Anny, kościół farny oraz klasztor oo. Franciszkanów. Jeśli zdecydujemy się na spacer, warto mieć na uwadze następujące miejsca: promenada wiślana, punkt widokowy na Albrechtówce oraz położony nieopodal Mięćmierz a także kazimierskie wąwozy, w tym m.in. Korzeniowy Dół, Norowy Dół, Plebankę i wąwóz Małachowskiego.

Kamienice wokół Rynku

Kamienice wokół Rynku

Zamość, ul. Rynek Wielki

Zabytki Zamość 9.8
Ratusz Miejski

Ratusz Miejski

Zamość, ul. Rynek Wielki

Zabytki Zamość 9.8


Nieopodal Kazimierza Dolnego położone są Puławy – kolejne niezwykle ciekawe miejsce na mapie. W Puławach jest wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Najbardziej okazały jest Pałac Książąt Czartoryskich, wzniesiony pierwotnie przez Lubomirskich. Umiejscowiony w Parku Czartoryskich. Obecnie w pałacu znajduje się m.in. Muzeum Czartoryskich.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Pałac Marynki. Mieści się również w Parku Czartoryskich i jest to klasycystyczny pałac pochodzący z końca XVIII wieku.

Innym obiektem, który budzi ciekawość turystów jest brama rzymska będąca elementem kompleksu pałacowo-parkowego w Puławach. Została wzniesiona na początku XIX wieku w 1829 roku na wzór Łuku Triumfalnego Tytusa w Rzymie. Stanowi charakterystyczny element zabudowań parku i jedną z atrakcji turystycznych miasta. Warto podkreślić fakt, że brama została wybudowana jako romantyczna ruina - posiada ubytki muru, które to celowo nie są uzupełniane.

Dość charakterystycznym obiektem w Puławskim Parku Czartoryskich jest Dom Gotycki, gdzie obecnie znajduje się filia Muzeum Regionalnego w Puławach, prowadzonego przez PTTK. Kiedyś znajdowała się tam galeria malarstwa europejskiego. Można tu było podziwiać tak wybitne dzieła, jak: "Dama z łasiczką", "Pejzaż z Miłosiernym Samarytaninem" czy też "Autoportret".

Świątynia Sybilli znajduje się w okolicy parku angielskiego otaczającego Pałac Czartoryskich i jest niewątpliwie jego ozdobą. Powstanie budowli datowane jest na lata 1798-1801, a jej projektem zajął się Aignera. Świątynia wzorowana jest na świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. Świątynia Sybilli jest pierwszym w Polsce muzeum, które założone zostało z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej. Nad wejściem do świątyni widnieje napis "Przeszłość-Przyszłości". Obiekt przed laty używany był przez księżną Czartoryską jako magazyn pamiątek rodzinnych Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich. Obecnie w jej wnętrzu znowu zorganizowane jest muzeum.

Zamość to kolejna perełka Lubelszczyzny. Miasto cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów, zarówno ze względu na zabytki, jak i położenie – doskonale znane wszystkim miłośnikom przyrody i naturalności – Roztocze.

Jednym z najciekawszych miejsc w Zamościu jest oczywiście Rynek. Największy zachwyt wśród turystów budzi Ratusz Miejski oraz kolorowe kamienice wokół Rynku. Nic w tym jednak dziwnego, skoro Zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pośród najpiękniejszych miejscowości położonych na terenie Wyżyny Lubelskiej nie może zabraknąć Nałęczowa. Jest to jedno z popularnych miast uzdrowiskowych. Co prawda, w swojej nazwie nie ma Zdroju, jednak każdego roku przyjmuje wielu kuracjuszy, głównie po zabiegach kardiologicznych, jak i związanych z narządami ruchu, przemianą materii oraz cukrzycą.

Planując wyjazd do Nałęczowa, musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest tu dużo możliwości wypoczynku, spacerów, jak i zwiedzania niezwykłych miejsc. Sam spacer po Parku Zdrojowym to jedna z największych atrakcji. Podkreślić należy również, że w Pijalni Wód możemy skosztować 3 rozmaitych wód, zgodnie z naszymi preferencjami. Każda z nich ma zupełnie inny skład, lecz są odpowiednio bogate w minerały, tak ważne dla naszego zdrowia.

Miłośnicy zabytków, historii i literatury polskiej, koniecznie muszą odwiedzić takie miejsca, jak Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa, którzy są bezpośrednio związani z tą miejscowością – to właśnie tu niegdyś tworzyli, podkreślając wyjątkowy charakter miejscowości.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Z dala od tłumów: Zamek...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!