Wzgórze Gedymina i nowa wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

Wzgórze Gedymina i nowa wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju

Wzgórze Tkaczy, Góra Parkowa i Wzgórze Szpitalne to trzy nazwy, pod którymi przez wieki funkcjonowało pewne bardzo widokowe i chętnie uczęszczane przez turystów wzniesienie w Szczawnie-Zdroju. To Wzgórze Gedymina, na którego szczycie od lata 2022 r. znajduje się nowa wieża widokowa. Konstrukcja liczy sobie 33 metry wysokości i oferuje przepiękne widoki na Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Kamienne i Karkonosze.

Współczesna wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina jest całkowicie pozbawiona schodów, co pozwala na wejście na znajdującą się na szczycie platformę widokową osobom niepełnosprawnym i rodzicom z wózkiem dziecięcym. Na Wzgórze Gedymina prowadzi łatwy, przyjemny i krótki szlak pieszy, która pozwala na dotarcie do wieży widokowej w zaledwie 15-20 minut. Jakie widoki czekają na nas na miejscu i dlaczego warto wybrać się na spacer w to wyjątkowe miejsce w Szczawnie-Zdroju? Dobrze wiadać stąd m.in. Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Kamienne i Karkonosze, więc można przygotować się na prawdziwy widokowy spektakl.

 

Poznaj: Popularne wieże widokowe. Które z nich odwiedzić na Dolnym Śląsku?

 

Wzgórze Gedymina na mapie. Gdzie się znajduje?


Wzgórze Gedymina znajduje się na terenie miejscowości Szczawno-Zdrój. Leży w Górach Wałbrzyskich, a konkretnie w jednej z ich części o nazwie Wzniesienia Ptasiej Kopy-Stożka. Posiada wysokość 532 m n.p.m. Szczyt leży na terenie Parku Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju. Wzniesienie to w naturalny sposób oddziela Szczawno-Zdrój od Wałbrzycha i od 2022 r. jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na terenie uzdrowiska.

Wszystko to za sprawą oddanej do użytkowania w sierpniu 2022 r. nowej wieży widokowej, która zastąpiła starą konstrukcję i dołączyła do stale rozbudowywanej sieci wież widokowych województwa dolnośląskiego. Góry Wałbrzyskie, oprócz wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina, posiadają już kilka podobnych obiektów - inne wieże widokowe znajdują się m. in. na Chełmcu i Borowej.

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Sprawdź: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Wzgórze Gedymina w Szczawnie-Zdroju dawniej nosiło nazwę Góry Parkowej, było nazywane Wzgórzem Tkaczy, a także Wzgórzem Szpitalnym. Ta ostatnia nazwa została mu nadana przez Zakon Kawalerów Maltańskich, gdyż wzniesienie należało do ich szpitala znajdującego się w Świebodzicach. Współczesna nazwa Wzgórze Gedymina obowiązująca od 1945 r. nawiązuje natomiast do imienia wielkiego księcia litewskiego Giedymina.

 

Wieże widokowe na Wzgórzu Gedymina

 

Wzgórze Gedymina w Szczawnie-Zdroju od wieków cieszyło się zainteresowaniem miejscowych oraz turystów przebywających w uzdrowisku. Chętnie gościli na nim zwłaszcza kuracjusze korzystający z oferty leczniczej miejscowości. Na Wzgórze Gedymina można było dostać się w krótki i łatwy sposób od strony Szczawna-Zdroju. Aby uprzyjemnić turystom wizytę w tym miejscu, już w 1823 r. jeden z lekarzy uzdrowiska zlecił wybudowanie na wzniesieniu drewnianego pawilonu.

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Zobacz również: 6 najpiękniejszych widoków w polskich górach

 

W kolejnych latach infrastruktura wzgórza była rozbudowywana - dodano do niej m. in. wieżę widokową, która wzorowana była na innej wieży Tangermunde w Stendal. Oprócz punktu widokowego, w budynku starej wieży znajdowała się restauracja, muzeum, a tuż obok także skocznie narciarskie i strzelnica. XIX-wieczne zabudowania dotrwały do końca XX w. i uległy zniszczeniu. Z inicjatywy władz miasta Szczawna-Zdrój, w 2020 r. zlecona została budowa nowej wieży widokowej. Została ona oddana do użytkowania w sierpniu 2022 r. i obecnie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Szczawna-Zdroju.

 

Nowa wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina

 

Nowa wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdrój liczy sobie 33 metry wysokości i oferuje przepiękne widoki. To właśnie dla nich, na Wzgórze Gedymina przybywają liczni turyści. Konstrukcja jest zbudowana ze stali i drewna, a jej łączna waga wynosi ok. 100 ton. Spiralna ścieżka prowadzi na znajdujący się na szczycie taras widokowy, z którego można podziwiać malowniczą panoramę okolicy.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje turystyczne w Sudetach:

 

 

 

 

Znajdująca się na szczycie Wzgórza Gedymina wieża widokowa jest o tyle ciekawą i nowoczesną konstrukcją, że jest pozbawiona barier architektonicznych w postaci schodów. Dzięki temu, bez problemu mogą na nią wejść także osoby niepełnosprawne oraz rodzice z wózkami dziecięcymi. Wstęp na wieżę widokową jest całkowicie bezpłatny, obowiązuje jednak limit liczby osób, które mogą na niej jednocześnie przebywać. Wynosi on 80 osób, a pilnuje go elektroniczna bramka wejściowa, która samoczynnie zamyka się, kiedy limit turystów zostanie osiągnięty.

 

Co widać z wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina?

 

Widoki z wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina są naprawdę fenomenalne. Pozwalają sięgnąć wzrokiem znacznie dalej niż jest to możliwe stojąc na samym szczycie wzniesienia - z Wzgórza Gedymina widoczne są bowiem głównie korony drzew. Ze szczytowej platformy z dużym tarasem widać natomiast znacznie więcej. Czekają tam na nas Chełmiec, Trójgarb i Borowa - trzy szczyty zlokalizowane w Górach Wałbrzyskich. Widoczne są także Góry Kamienne z Waligórą i Dzikowcem, Góry Sowie i Wielka Sowa, a także Ślęża i Radunia leżące w Masywie Ślęży.

 

Planujesz rodzinny wyjazd? Zobacz kwatery i pokoje w Szczawnie-Zdroju:

 

 

 

 

Do znanych wzniesień, które można zaobserwować ze szczytu wieży widokowej, należy także karkonoska Szrenica. Przy dobrej pogodzie i sprzyjających warunkach atmosferycznych uważny obserwator wypatrzy także odległe Sudety oraz Śnieżkę - najwyższy szczyt Karkonoszy i całych Sudetów. Widoki są tu zachwycające, a w lokalizacji poszczególnych szczytów pomaga tablica informacyjna, na której oznaczone są poszczególne wzniesienia widoczne na horyzoncie.

 

Jak dostać się na Wzgórze Gedymina?

 

Na Wzgórze Gedymina najszybciej dostaniemy się ze Szczawna-Zdroju. To znane i cenione od ponad 200 lat sudeckie uzdrowisko, które idealnie sprawdzi się w roli bazy wypadowej w Góry Wałbrzyskie i Sudety Środkowe. Jako miejscość o uzdrowiskowym i turystycznym charakterze, dysponuje ona bogatą i zróżnicowaną bazą noclegową. Na noclegi w Szczawnie-Zdroju składają się m. in. pokoje i kwatery do wynajęcia dostępne w miejscowych pensjonatach, a także prywatne apartamenty.

Szczawno-Zdrój leży tuż obok Wałbrzycha, co sprawia, że zakwaterowania można poszukać także w największej miejscowości w okolicy. Noclegi w Wałbrzychu to m. in. pokoje i kwatery, gospodarstwa agroturystyczne, a także apartamenty, które można wynająć zarówno na kilka dni, jak i spędzić w ich gościnnych progach cały urlop.

 

 

Pensjonat Haltex

Pensjonat Haltex

Świdnica, ul. Romana Zmorskiego

Pensjonaty Świdnica 9.7
Noclegi Szczawno

Noclegi Szczawno

Szczawno-Zdrój, ul. Akacjowa

Kwatery i pokoje Szczawno-Zdrój 9.7

 

 

W odległości ok. 20 km od Wałbrzycha leży natomiast Świdnica - kolejna miejscowość, którą warto wziąć pod uwagę, poszukując komfortowego i ekonomicznego zakwaterowania w okolicy. Spełniający takie kryteria nocleg w Świdnicy znajdziemy głównie w pokojach do wynajęcia, które stanowią dominującą kategorię obiektów noclegowych dostępnych na terenie miejscowości.

 

Szlak turystyczny na szczyt Wzgórza Gedymina w Szczawnie-Zdroju

 

Na wieżę widokową na Wzgórzu Gedymina prowadzi jeden znakowany szlak turystyczny. Jest to niebieski szlak, na który można wejść w Szczawnie-Zdroju. Przy ulicy Narciarskiej znajduje się rondo, z którego prowadzi kręta droga w kierunku Słonecznej Polany. Auto można zostawić na bezpłatnym parkingu, a także spędzić trochę czasu w tym wyjątkowym miejscu. Słoneczna Polana zdecydowanie na to zasługuje!

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

A może szlaki długodystansowe? Tutaj znajdziesz więcej informacji: 5 najlepszych długodystansowych szlaków pieszych w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Znajduje się ona na zboczach Wzgórza Stożka. Na początku XX w. funkcjonowało tu pole golfowe, stworzone z inicjatywy księcia Jana Henryka XV von Hochberg, do którego należał m. in. słynny Zamek Książ w Wałbrzychu. Na Słonecznej Polanie spotykały się elity ówczesnego świata, w 1925 r. rozegrany tu został Puchar Śląska oraz Mistrzostwa Niemiec w grze w golfa. Pamiątką po czasach świetności Słonecznej Polany jest 100-letni domek golfistów, w którym mieści się obecnie klimatyczna kawiarnia.

 

Słoneczna Polana, oprócz bezpłatnego parkingu i kawiarni, posiada także nowoczesny plac zabaw i siłownię pod chmurką, na których można spędzić trochę czasu z dziećmi przed wyruszeniem w drogę na wieżę widokową. Sam parking na Słonecznej Polanie jest natomiast bezpłatny i całkiem obszerny - nie powinno być więc żadnych problemów z pozostawieniem na nim auta.

Dojście z parkingu na Wzgórze Gedymina i na samą wieżę widokową powinno zająć nie więcej niż ok. 20-30 min. Do pokonania mamy bowiem dystans zaledwie 1 km. Niebieski szlak jest łagodny i bezproblemowy - bez trudu przejdą go dzieci, rodzice z wózkami dziecięcymi, seniorzy, a także osoby niepełnosprawne. Na końcu czeka nas natomiast nagroda w postaci przepięknych widoków - na Wzgórze Gedymina warto wybrać się zarówno dla nich, jak i dla zobaczenia samej wieży widokowej.

 

Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0

Następny artykuł Światowy Dzień Uśmiechu. W...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!