Wzgórze Kadzielnia. Największa atrakcja turystyczna Kielc?

Wzgórze Kadzielnia. Największa atrakcja turystyczna Kielc?

Kadzielnia to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Kielcach. Zdecydowanie nie można więc jej pominąć, goszcząc w stolicy województwa świętokrzyskiego. Pod nazwą tą kryje się zlokalizowane na terenie miasta wzgórze liczące sobie wysokość 295 m n.p.m. I nie byłoby w nim raczej nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że to właśnie na jego terenie mieści się spora część najbardziej znanych atrakcji miasta - m. in. rezerwat przyrody, amfiteatr, jaskinie, park linowy i wiele innych.

Kadzielnię warto odwiedzić tym bardziej, że wstęp na jej teren jest bezpłatny a samo wzgórze dostępne do zwiedzania przez okrągły rok. Dlaczego warto wybrać się w to zdecydowanie wyjątkowe miejsce na mapie Kielc i co czeka na nas u celu podróży?

 

Poznaj: Województwo świętokrzyskie na weekend - 7 pomysłów na ciekawe wakacje!

 

Kadzielnia Kielce. Wyjątkowe wzgórze na mapie miasta

 

Kadzielnia to jedno ze wzgórz Pasma Kadzielniańskiego w Górach Świętokrzyskich. Leży w południowo-zachodniej części Kielc. Wzgórze wznosi się na wysokość 295 m n.p.m. i zbudowane jest w większości z wapieni górnodewońskich. Na jego terenie znajduje się największe skupisko jaskiń i schronisk skalnych na całej Kielecczyźnie - obecnie jest 25 znanych jaskiń, a być może na odkrycie i opisanie przez geologów czekają także kolejne. W najwyższej części wzgórza, znanej jako Skałka Geologów, mieści się Rezerwat Przyrody Kadzielnia - wyjątkowe miejsce na mapie miasta, które można podziwiać z licznych punktów widokowych zlokalizowanych na terenie wzgórza.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

W dawnych czasach na terenie Kadzielni funkcjonował kamieniołom. Obecnie jest on nieczynny, a pamiątką po prowadzonej w tym miejscu działalności wydobywczej było sztuczne jezioro, które ze względu na zielonkawe zabarwienie swoich wód nazywane jest Jeziorem Szmaragdowym. Obecnie w jeziorku nie ma jednak wody i nie wiadomo, kiedy miałaby się w nim ponownie pojawić. Od lat prowadzone są na ten temat rozmowy, lecz póki co, bez widocznych rezultatów.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje turystyczne w Kielcach:

 

 



Odkryj: Gagaty Sołtykowskie - śladami dinozaurów z marsjańską scenerią w tle

 

W głębi wzgórza znajduje się natomiast sporych rozmiarów amfiteatr z ogromną sceną, na którego terenie regularnie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia. Przez wzgórze biegnie czerwony szlak miejski . Na terenie Kadzielni stoi także Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne stworzony przez Stefana Maja i uroczyście odsłonięty w 1979 r.

 

Skąd wzięła się nazwa Kadzielnia? Jaka jest historia tego miejsca?

 

Pochodzenie samej nazwy wzgórza nie jest do końca wyjaśnione. Według niektórych badaczy, nazwa Kadzielnia pochodzi od gęsto rosnącego na zboczach wzgórza jałowca wykorzystywanego w dawnych czasach m. in. do produkcji kadzideł. Według innych, nazwa Kadzielnia wzięła się natomiast od zawodu kadzielnik, a konkretnie od kościelnego, który w dawnych czasach dzierżawił te tereny.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Kadzielnia na przestrzeni wieków pełniła funkcję całkowicie odmienną od tej dzisiejszej. W XVIII wieku rozpoczęto tu prace mające na celu pozyskanie złóż wapieni obficie wystepujących w tym miejscu. Uruchomiony został wapiennik, czyli specjalny piec do wypalania wapna. Kamień był następnie wykorzystywany w wielu gałęziach intensywnie rozwijającego się wówczas przemysłu. Wydobywane ze zboczy Kadzielni wapienie znajdowały zastosowanie m. in. w budownictwie, hutnictwie, a także w przemyśle cukrowym. W efekcie intensywnie prowadzonych prac wydobywczych, Kadzielnia zyskała swój obecny kształt.

 

Planujesz rodzinny wypoczynek? Zobacz apartamenty w Górach Świętokrzyskich:

 

 

Domki Całoroczne Noclegi Zacisze Bałtów

Domki Całoroczne Noclegi Zacisze Bałtów

Bałtów, ul. Wólka Bałtowska kolonia

Domki Bałtów 10
Apartamenty u Ewy

Apartamenty u Ewy

Bodzentyn, ul. Kielecka

Apartamenty Bodzentyn 9.9
Agroturystyka u Kuremzy

Agroturystyka u Kuremzy

Bieliny, ul. Starowiejska

Apartamenty Bieliny 9.9

 

 

Dzialalność wydobywcza na Kadzielni zakończyła się lata później, bo dopiero w 1962 r. To właśnie wtedy powstał Rezerwat Przyrody Kadzielnia, który obejmuje szczytowy ostaniec skalny - słynną Skałkę Geologów i okoliczne skały wapienne. W południowej części wzgórza w kolejnych latach wybudowany został natomiast obiekt nazywany Amfiteatrem Kadzielnia, który obecnie może pomieścić ponad 5000 osób. W Amfiteatrze Kadzielnia odbywają się liczne imprezy i wydarzenia głównie o charakterze muzycznym.

 

Atrakcje Kadzielni. Co warto zobaczyć na miejscu?

 

Kadzielnia to wyjątkowe miejsce w Kielcach i częsty cel wycieczek zarówno miejscowych, jak i turystów odwiedzających miasto. Wizyta na Kadzielni to obowiązkowy punkt zwiedzania miasta zwłaszcza, jeśli zależy nam na zobaczeniu większości istotnych atrakcji turystycznych Kielc. Do wizyty w tym miejscu dodatkowo zachęca łatwy dojazd na miejsce, a także atrakcje o zróżnicowanym charakterze, jakie czekają na nas na miejscu. Coś dla siebie znajdą tu bowiem zarówno miłośnicy przyrody i natury, jak i osoby aktywne, które kochają długie spacery oraz chętnie odkrywają barwną historię odwiedzanych miejsc.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Na terenie wzgórza Kadzielnia znajdują się jaskinie - wybrane z nich można zwiedzać z przewodnikiem, co stanowi niewątpliwą gratkę dla miłośników odkrywania tajemniczych, ukrytych pod powierzchnią ziemi miejsc. Turystów przyciąga także sztuczny wodospad czynny w godz. 8-20, który tworzy ciekawe widowisko na tle skalnych ścian, a także park linowy Tyrolka nad Kadzielnią, w którym można zaznać niezapomnianych wrażeń, decydując się na zjazd na linie na wysokości 40 metrów. To wszystko i jeszcze więcej czeka na nas na Kadzielni!

 

Jak dojechać na wzgórze Kadzielnia? Gdzie szukać zakwaterowania w Kielcach?

 

Kadzielnia jest miejscem, które najchętniej odwiedzają turyści goszczący w Kielcach. Wzgórze jest zlokalizowane w południowo-zachodniej części miasta i można się do niego w łatwy sposób dostać, jadąc samochodem z centrum Kielc. Kadzielnia mieści się przy ulicy Krakowskiej i nie sposób jej przegapić. Tuż obok znajduje się parking dla samochodów osobowych i autokarów. W razie, gdyby nie było na nim wolnych miejsc, auto można zaparkować także wzdłuż pobliskiej Alei Legionów.

 

Kadzielnię trzeba koniecznie odwiedzić, spędzając w Kielcach weekend lub zatrzymując się w mieście na dłuższy urlop. Miasto to stanowi bowiem świetną bazę wypadową w Góry Świętokrzyskie i na ich najwyższy szczyt, którym jest Łysica. Z Kielc można się także wybrać na drugie co do wysokości wzniesienie tego pasma i na własne oczy przekonać się, z czego słynie Łysa Góra. Co roku w mieście goszczą tysiące turystów, którzy doceniają Kielce także za ich rozbudowaną infrastrukturę turystyczną oraz dostępną przez cały rok bazę noclegową.

 

 

Apartament "Dwa Jelonki"

Apartament "Dwa Jelonki"

Kielce, ul. Księdza Piotra Ściegiennego

Apartamenty Kielce 10
Noclegi Agat

Noclegi Agat

Kielce, ul. Marii Curie-Skłodowskiej

Kwatery i pokoje Kielce 9.8

 

 

 

Przeglądając aktualnie dostępne noclegi w Kielcach, do wyboru mamy m. in. kwatery i pokoje do wynajęcia w miejscowych pensjonatach i hotelach, samodzielne apartamenty, a także agoroturystyki w Kielcach, których jest naprawdę pokaźny wybór! Szczególnym zainteresowaniem turystów w sezonie letnim cieszą się natomiast obiekty noclegowe z kategorii domki letniskowe Kielce.

 

Jaskinie na Kadzielni

 

Jedną z najciekawszych atrakcji Kadzielni są znajdujące się na terenie wzgórza jaskinie. Aktualnie znanych jest ich 25, z czego tylko kilka można zwiedzać. Przez trzy udostępnione zwiedzającym jaskinie biegnie Podziemna Trasa Turystyczna w Kielcach - są to Jaskinia Odkrywców, Szczelina na Kadzielni i Prochownia. Wstęp do jaskiń jest płatny i wymaga wcześniejszego umówienia się telefonicznego lub mailowego.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Poznaj: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń

 

Podziemna trasa jest otwarta od kwietnia do października i można ją pokonać jedynie z przewodnikiem. Warto jednak skusić się o jej przejście, gdyż w podziemnych korytarzach liczących sobie 160 metrów długości można zobaczyć prawdziwe skarby z czasów, kiedy dzisiejsze Góry Świętokrzyskie leżały w pobliżu równika - m. in. stalagmity i stalaktyty, a także skamieliny prastarego morza dewońskiego z koralowcami, głowonogami i innymi skarbami natury utrwalonymi w kamieniu na czele.

 

Rezerwat Przyrody Kadzielnia

 

Kolejną atrakcją wzgórza Kadzielnia, obok której nie sposób przejść obojętnie, jest Rezerwat Przyrody Kadzielnia. Oficjalnie został otwarty w 1962 r., lecz jego główna atrakcja, Skałka Geologów, znajduje się pod ochroną znacznie dłużej, bo od 1931 r. Oprócz samej charakterystycznej, górującej nad okolicą skały, rezerwat przyrody kadzielnia obejmuje także grupy skał wapiennych. Warto wiedzieć, że to właśnie w Skace Geologów znajduje się kilkanaście kadzieleńskich jaskiń, w tym m. in. Jaskinia Jeleniowska, Jaskinia Zawaliskowa i Jaskinia Urwista na Kadzielni.

 

Zobacz: Spacer po parku narodowym i rezerwacie przyrody - co wolno, a czego nie wolno?

 

Rezerwat Przyrody Kadzielnia jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Specjalne z myślą o turystach wykonane zostały kładki, którymi można przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi atrakcjami na terenie wzgórza, a także punkty widokowe, z których można obserwować Skałkę Geologów i podziwiać widoki na okolicę, w tym na Pasmo Zgórskie, Pasmo Dymińskie, Pasmo Posłowickie, Pasmo Kadzielniańskie i Wzgórza Tumlińskie. Ze względu na ochronę przyrody, sama Skałka Geologów nie jest ona udostępniona do zwiedzania.

 

Przez Rezerwat Przyrody Kadzielnia biegną trzy znakowane szlaki turystyczne - czerwony, który oprowadza turystów przez najważniejsze miejsca na mapie Kielc oraz zielony i niebieski przeznaczone głównie dla miłośników długich spacerów na łonie natury.

 

Po zwiedzeniu Kadzielni warto także skorzystać z okazji, aby odkryć uroki góry Miedzianki, która wznosi się nieopodal. To miejsce, gdzie krajobraz Gór Świętokrzyskich ukazuje się w pełnej okazałości, a wspinaczka na jej szczyt jest nagrodą samą w sobie. Miedzianka to doskonałe dopełnienie wizyty w Rezerwacie Kadzielnia i niezwykłe doświadczenie dla miłośników przyrody i górskich wędrówek.

 

Amfiteatr Kadzielnia Kielce

 

Idąc po kładkach z parkingu dostaniemy się do kolejnego, wartego uwagi miejsca na mapie Kadzielni. Mowa o największym amfiteatrze miejskim, który powstał w 1971 r. i do dnia dzisiejszego gości w swoich progach liczne koncerty, festiwale, wydarzenia muzyczne oraz znanych i cenionych w Polsce i na świecie artystów.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Amfiteatr Kadzielnia Kielce to sporych rozmiarów obiekt, którego ilość miejsc na widowni przekracza 5000. Jego scena jest jedną z największych plenerowych scen koncertowych w całej Polsce - posiada powierzchnię ponad 1250 m2. Amfiteatr Kadzielnia to także jedna z najpiękniej zlokalizowanych scen w naszym kraju. Znajduje się na tle skał dawnego kamieniołomu, które tworzą unikalną scenerię. Takie usytuowanie sceny sprawia ponadto, że Amfiteatr Kadzielnia Kielce posiada doskonałą akustykę, docenianą zwłaszcza w czasie festiwali muzycznych i koncertów.

W 2010 r. Amfiteatr Kadzielnia Kielce przeszedł gruntowną modernizację, która została przeprowadzona z funduszy europejskich. Obecnie obiekt może poszczycić się widownią z 5430 miejscami dla widzów, która podzielona jest na 13 sektorów, w tym jeden VIP, automatycznym zadaszeniem na czas niepogody, a także dużym ekranem, który jest wykorzystywany nie tylko podczas koncertów, lecz także jako letnie kino plenerowe. Na deskach kieleckiego amfiteatru wystąpili już tacy znani artyści, jak m. in. Igor Kwiatkowski i Kabaret Moralnego Niepokoju. Na jego scenie cyklicznie odbywa się także Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, a także koncerty i widowiska z okazji corocznego Święta Kielc.

 

Zdjęcie główne: fot. Nocowanie.pl

Następny artykuł Lotniska w Polsce. Gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!