Z tego Frombork słynie
Frombork położony jest nad Zalewem Wiślanym. Jest miastem portowym z morskim przejściem granicznym.
Co roku miasto rozbrzmiewa muzyką organową graną podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Odbywa się on w Bazylice Archikatedralnej na organach z lat 1683-1686.
Fani sympatycznej serii powieści Zbigniewa Nienackiego moga kojarzyć Frombork z książką "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka".
Najważniejsze we Fromborku
Z jego zabytków większości kojarzy się pewnie tylko jeden, za to grupujący kilka wyjątkowych miejsc - Wzgórze Katedralne. I dobrze, bo jest to zabytek wyjątkowej urody i uroku. Wzgórze składa się z Bazyliki Archikatedralnej, Dzwonnicy znanej pod nazwą Wieża Radziejowskiego, Wieży Kopernika, Pałacu Biskupiego, Bramy Południowej i kanonii wewnętrznych. Na dziedziniec otoczony murami obronnymi można dostać się od strony południowej - przez most nad fundamentami średniowiecznego barbakanu (najczęściej okrągłego składnika fortyfikacji), lub od strony zachodniej - przez bramę z opuszczaną kratą.
Zespół katedralny z tego się składa
Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła
Bazylika jest najstarszą budowlą fromborskiego wzgórza. Zbudowana została w latach 1329-1388, reprezentuje więc epokę gotyku. Posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego (tzw. Kaplica Polska), powstałą ok. 1500 r. i Zbawiciela (zwana kaplicą Szembeka), barokową z 1735 r. Zwiedzając katedrę zwróć koniecznie uwagę na:
- późnogotycki poliptyk, będący do połowy XVIII w. ołtarzem głównym. Poliptyk to typ ołtarza szafkowego składający się z części środkowej i dwóch par ruchomych skrzydeł, które były otwierane bądź zamykane w zależności od okresu roku liturgicznego. Poliptyk został ufundowany w 1504 r. przez biskupa Łukasza Watzenrode, wuja Mikołaja Kopernika.
- kamienny portal w kruchcie zachodniej z XIV w.
- malowane epitafium kanonika Bartłomieja Boreschowa powstałe po 1426 r.
- krucyfiks z końca XV w. w łuku tęczowym - łuku zamykającym od góry tęczowy otwór (portal) w ścianie oddzielającej nawę kościoła od prezbiterium
- fragmenty stalli gotyckich w prezbiterium, czyli ławek przeznaczonych przede wszystkim dla duchownych
- gotyckie płyty nagrobne
- prospekt organowy z 1683 r., czyli frontowa elewacja zewnętrznej obudowy organów
- epitafium Mikołaja Kopernika z połowy XVIII w. na pierwszym filarze nawy głównej
Dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego
Dzwonnica jest najwyższą budowlą Wzgórza Katedralnego. Reprezentuje ona 2 style: gotycki i barokowy (XVI-XVII w.) Spłonęła w 1945 r., na szczęście została odbudowana w latach 1972-1973. Mieści się w niej planetarium, prezentowane są wystawy sztuki współczesnej. Jest też słynne ogromne Wahadło Foucaulta - przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy.
Wieża Kopernika
Była ona mieszkaniem Mikołaja Kopernika, usytuowanym wewnątrz murów obronnych zespołu katedralnego na wypadek wojny. Zbudowana została przed 1400 r. W 1945 r. została spalona, a w 1965 r. zrekonstruowana.
Dawny Pałac Biskupi
Dawny pałac biskupi to budowla gotycko-barokowa. Spłonął on, podobnie jak Wieża Kopernika, w 1945 r. Pałac odbudowany został w latach 1965-1970. Znajduje się w nim Muzeum. Bilety można kupić w kasie znajdującej się w Bramie Południowej (XIV w.). Pracownie muzealne i biblioteka znajdują się w kanoniach wewnętrznych (XVII/XVIII w.)
Oddajmy głos dla Kopernika
A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?
Nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić.
Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią...