XI Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2010
21 kwietnia we Wrocławiu rusza XI Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN. Otwierając drugą dekadę swojego istnienia, Festiwal zostaje przy tworzonych przez dziesięć lat sprawdzonych formułach, jak i proponuje nowe atrakcje i propozycje dla wszystkich, nie tylko fanów niezależnej kinematografii.
Między 21 a 25 kwietnia w kinie Warszawa we Wrocławiu zgodnie z przyjętą tradycją odbędzie się główny punkt Festiwalu - Konkurs Filmów Polskich oraz nieco młodszy Konkurs Filmów Zagranicznych, który, podobnie jak w ostatnich latach, otworzy KAN. Spośród nadesłanych do KFP 229 fabuł, dokumentów i animacji z całej Polski, Rada Programowa, mierząc się z nie lada wyzwaniem, ostatecznie wybrała 40 filmów, o łącznej długości ponad 11 godzin projekcji, w tym 16 fabuł, 14 dokumentów oraz 9 animacji. W przypadku Konkursu Filmów Zagranicznych Rada Programowa musiała wybierać z 356 pozycji przysłanych ze wszystkich kontynentów. Ostatecznie do Finału zakwalifikowano 46 produkcji, głównie fabuł – tych zobaczymy aż 31. Każdy z konkursów trwał będzie przez dwa festiwalowe dni.
Mnóstwo emocji zapewnią z pewnością kultowe już Otwarte Obrady Jury, gdzie każdy, czy to twórca, czy widz, będzie miał okazję wypowiedzieć się na forum na temat obejrzanych filmów oraz podyskutować z Jurorami. W tym roku w Jury Festiwalu KAN zasiądą: Jerzy Kapuściński – producent filmowy (m.in. Rewersu), były szef redakcji artystycznej TVP2, były dyrektor programowy TVP Kultura, od 2008 roku jest dyrektorem Studia Filmowego KADR; Cezary Harasimowicz - Jeden z najlepszych polskich scenarzystów, pisarz, aktor filmowy i teatralny. Scenarzysta wielu znanych filmów, m.in. 300 mil do nieba, Bandyta, Seszele, Kochankowie z Marony; Magdalena Kumorek - Aktorka związana z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol. Zagrała w wielu przedstawieniach teatralnych (Idota, Ulica Szarlatanów i Para nienasycona) i filmach (m.in. w Poranku kojota i W kogo ja się wdałam); Filip Marczewski – Reżyser, absolwent Łodzkiej PWSFTviT. Twórca filmów: Cyrano, Bieda-ziemia, Melodramat, Jak w niebie. Zdobywca licznych nagród na festiwalach polskich i międzynarodowych, m.in. IDFA Amsterdam, Tampere Film Festival, DocAviev Izrael, Offscary, Sopot Film Festival.
25 kwietnia, na uroczyste zakończenie Festiwalu odbędzie się tradycyjna Gala Finałowa, a wraz z nią wręczenie nagród, projekcje filmów zwycięskich oraz NIESPODZIANKI, w tym m.in. pokaz filmu Jana Komasy „Spływ”.
Twórcy będą rywalizować o nagrody: w Konkursie Filmów Zagranicznych - KANewkę Best Foreign Film, a w Konkursie Filmów Polskich kolejno o Brązowa, Srebrna i Złota KANewkę oraz Wyróżnienia w kategoriach: fabuła, dokument i animacja, oraz o KANewkaę Specjalną Jury a także KANewkę Publiczności i KANewkę Dziennikarzy.
Dodatkowymi konkursami i nagrodami XI Festiwalu KAN będą Nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, konkurs Pozytywne Emocje oraz Nagroda Specjalna KANału Filmowego Zone Europa.
Obok konkursów głównych, podobnie jak w latach ubiegłych, zapraszamy na Pokazy Specjalne filmów z całego świata. W tym roku, dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu naszego działu współpracy z za granicą, pokażemy krótkie metraże z węgierskiego festiwalu BUSHO, filmy holenderskie z partnerskiego plenerowego Festiwalu Shoot Me, austriackiego festiwalu VIS 2009, oraz filmy litewskie z festiwalu Vilnius Short Film. Oprócz tego zaprezentujemy cieszące się zawsze dużą popularnością Pokazy Specjalne Kina Włoskiego i Niemieckiego i Hiszpańskiego.
Jak zawsze każdy dzień Festiwalu zwieńczony będzie zabawą w Klubie Festiwalowym, w tym roku będą to Schody Donikąd na Placu Solnym 13, gdzie bawić się będziemy tanecznie, koncertowo i jak zawsze – w filmowej aurze. Muzyczną gwiazdą Festiwalu będzie formacja BIFF. Oprócz niej zagrają zespoły Big Fat Mama, Dash i Freewolni TRIO.
Organizatorzy postawili w tym roku mocno na animacje, którym poświęcony będzie cały dzień w Klubie Festiwalowym – na specjalnym Przeglądzie Animacji. Będzie tam można nie tylko przyjrzeć się filmom animowanym z Polski i ze świata, ale też uczestniczyć w niepowtarzalnym wydarzeniu – fuzji obrazu i muzyki, w którym animacja przeplatać się będzie z improwizacją - muzyką graną na żywo przez grupę Freewolni TRIO.
Na „Jedenastce” nie obejdzie się bez nowości. Do końca marca trwał nabór prac do dwóch nowych konkursów: Pozytywne emocje, na krótką formę filmową oraz Wrocław – miasto spotkań filmowych – konkurs na serię trzech fotografii.
Jak co roku Festiwal nie mógłby się obejść bez warsztatów - tym razem dla wszystkich, których interesuje sztuka MONTAŻU, odkryjemy jego tajniki, pokażemy jak istotna jest jego rola i jak wiele stwarza możliwości. Przyglądając się różnym fragmentom seriali i filmów, uczestnicy warsztatów poznają techniki montażowe poczynając od prostych zasad operowania ujęciami po skomplikowane manipulacje chronologią i dramaturgią. Warsztaty poprowadzi Adam Kwiatek - członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów, absolwent wydziału montażu w PWSFTViT w Łodzi. Na swoim koncie ma bardzo bogatą filmografię, m.in.: Czas Surferów , Alfabet Mafii, seriale: Odwróceni, Niania, Naznaczony. Wstęp na warsztaty jest wolny.
Konferencja prasowa festiwalu odbędzie się we wtorek 20 kwietnia o godz 11.00 w klubie festiwalowym Schody Donikąd, na Placu Solnym 13.
Bilety i karnety na Festiwal do kupienia w siedzibie Zrzeszenia Studentów Polskich:
„Pałacyk”, lewe skrzydło pok. nr 4
ul. Kościuszki 34, 50-012 Wrocław
tel. (71) 799 45 61
w godz. 9:00 – 15:00
lub w Kinie Warszawa (bezpośrednio przed seansami):
ul. Piłsudskiego 64a, 50-012 Wrocław
Po inne szczegóły dotyczące Festiwalu odsyłamy na naszą stronę internetową www.kan.art.pl
Nocowanie.pl jest partnerem medialnym Festiwalu
Zobacz noclegi we Wrocławiu
Komentarze