Z dala od tłumów: Góry Sudawskie

Z dala od tłumów: Góry Sudawskie

Cała Suwalszczyzna to raj dla samotników i turystów marzących o wypoczynku na łonie natury, z dala od tłumów. Jednak czy wiedzieliście o tym, że na planując urlop w północnej części kraju będziecie mieli okazję wybrać się także w góry? No może bardziej wzniesienia... Ale za to bardzo malownicze! Góry Sudawskie zapraszają!

Góry Sudawskie to wysoczyzna morenowa położona tuż przy granicy z Litwą, w północnej części mikroregionu Garb Wiżajn, wchodzącego w skład mezoregionu Pojezierze Wschodniosuwalskie w makroregionie Pojezierze Litewskie. Nazwa Góry Sudawskie pochodzi natomiast od określenia Sudowowie, będącego jedną z nazw plemienia Jaćwingów, zamieszkujących obszar dzisiejszej Suwalszczyzny w średniowieczu. Zaś w okolicach wsi Sudawskie na wzniesieniu Gulberek znajduje się grodzisko tego plemienia.

Sam krajobraz Gór Sudawskich jest urozmaicony. Tworzą go polodowcowe formy terenu, takie jak wzgórza morenowe, kemy, wąwozy i jary. Na obszarze wysoczyzny znajdują się liczne jeziora, rzeczki, strumienie i bagna. Teren jest w dużym stopniu porośnięty lasem.

Obszar ma najwięcej cech klimatu kontynentalnego na obszarze Niżu Polskiego (najwięcej dni z przymrozkami, najdłuższe zaleganie pokrywy śnieżnej). Z tego powodu bywa nazywany polskim biegunem zimna.



Co warto zobaczyć w Górach Sudawskich?


Tak naprawdę warto tu zobaczyć wszystko. Bo każdy jeden zakątek na tym terenie zasługuje na naszą uwagę. Góry Sudawskie pełne są jezior, samotnych i nie uczęszczanych polnych dróg, wzgórz i oczek wodnych. Niewiele jest w Polsce takich miejsc, gdzie piękne, czyste jeziora otoczone są wzgórzami porośniętymi lasem. Jest dziko, spokojnie i ustronnie. Nie spotkamy tam tłumów turystów czy typowo turystycznych miejscowości pełnych straganów z pamiątkami, zabawkami czy watą cukrową. Jednak w niejednym gospodarstwie kupimy regionalne produkty, domowe przetwory czy rękodzieło.

Najwyższym wzniesieniem na morenie jest Góra Prusaka (250 m n.p.m.), którą zdecydowanie warto odwiedzić. Kolejne atrakcyjne miejsce to przepływająca przez region rzeczka Wigra, wraz z wpadającymi do niej strumieniami. Są tu także piękne jeziora, a do największych należą: Cegielnia, Graużyny, Kuprelek, Jesieryń, Prudel, Staneluszki, Jezioro Sudawskie, Ślepak i Jezioro Wysokie.

Warte odwiedzenia są także miejscowości leżące w obrębie Gór Sudawskich, m.in.: Ejszeryszki, Krejwiany, Laskowskie, Maszutkinie, Sudawskie, Wiłkupie, Wysokie – wszystkie malownicze, klimatyczne i atrakcyjne.

Dla lepszych widoków możemy wdrapać się na jeden z licznych szczytów, z których podziwiać będziemy piękno tutejszego krajobrazu: malownicze jeziora, rzeki i strugi, inne rozległe po horyzont wzniesienia, kolorowe pola, łąki, lasy. Po drodze warto wstąpić np. do rezerwatu Głazowisko Łopuchowskie.

W obrębie Gór Sudawskich leży specjalny obszar ochrony siedlisk Torfowiska Gór Sudawskich, będący częścią sieci Natura 2000.

Góry Sudawskie to obszar warty odwiedzenia również zimą, zwłaszcza przez amatorów narciarstwa biegowego. Pod wsią Sudawskie wyznaczono czerwono znakowaną trasę narciarską wiodącą przez te najbardziej garbate i odludne miejsca. Dobre warunki śniegowe i urozmaicona trasa - na długości 6,5 km łącznie 205 m różnicy wysokości przy zjazdach, gwarantują narciarzom pełnię doznań.

Przez Góry Sudawskie przebiega żółty szlak rowerowy: W Góry Sudawskie o długości 16,5 km (Wiżajny – Sudawskie – Maszutkinie – Makowszczyzna – Kamionka – Marianka – Wiżajny) oraz zielony szlak pieszy: Wiżajny-Budzisko.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Najchętniej czytane newsy w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!